Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
για το β στην ελλειψη ισχυει β^2=α^2-γ^2

το ευχαριστω ελπιζω να παει σε μενα.

αυτο που λες 3,-3 ειναι οι εστιες ,εσυ για να βρεις τα max min θελεις τα σημεια τομης με τους αξονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
σε σενα πηγαινει!κ κατι ακομη(βασικα αν μπορεις ξανα κοιτα γτ εχω κι αλλη μια απορια απο πιο πανω)

οπου α ξερω οπου β,γ τι?περσινες αμαρτιες βλεπεις!!

τα σημεια τομης με τους αξονες δηλαδη τα σημεια που ΟΒ κ ΟΑ
ΟΒ= 3

Η ελειψη ειναι αυτή:
δηλαδη: οπου α,β τι να παρω τα χ,y μονο ξερω

Και παλι σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gimli

Νεοφερμένος

Ο gimli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Έστω οι συναρτήσεις f,g:R -->R για τις οποιες ισχυει (f-g)^2 (x) + 4(f g)(x) <= 0.για καθε χεR..Να δειξετε ότι οι Cf και Cg ειναι συμμετρικές ως προς τον άξονα x'x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Οποιος μπορει ας βοηθήσει λιγο.

f:R->R,κ=f(a)+ai και (k-1)/k=1 όλοι η σχέση σε μέτρο
α)Δειξτε οτι η εξισψση 2f(x)=1 εχει μια τουλαχιστον ρίζα.
β)Αν η παραπανω εξίσωση εχει μοναδική ρίζα και ισοδυναμεί με την f(f(x))=1/2,Βρείτε τον κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Έστω οι συναρτήσεις f,g:R -->R για τις οποιες ισχυει (f-g)^2 (x) + 4(f g)(x) <= 0.για καθε χεR..Να δειξετε ότι οι Cf και Cg ειναι συμμετρικές ως προς τον άξονα x'x


φτιαξε ενα αθροισμα τετραγωνων <=0 ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
σε σενα πηγαινει!κ κατι ακομη(βασικα αν μπορεις ξανα κοιτα γτ εχω κι αλλη μια απορια απο πιο πανω)

οπου α ξερω οπου β,γ τι?περσινες αμαρτιες βλεπεις!!

τα σημεια τομης με τους αξονες δηλαδη τα σημεια που ΟΒ κ ΟΑ
ΟΒ= 3

Η ελειψη ειναι αυτή:
δηλαδη: οπου α,β τι να παρω τα χ,y μονο ξερω

Και παλι σε ευχαριστω :)

λοιπον θα κανω κατι που δεν συνηθιζω
α=5 και γ=3 αρα β^2=25-9=16 επομενως β=4
αρα η εξισωση θα ναι χ^2/25+ψ^2/16=1 οκ?
τα σημεια τομης με τους αξονες τα βρισκεις ως εξης βαζεις οπου χ=0 για τον ψ'ψ αρα τα σημεια θα ναι (0,4) και (0,-4) οι μιγαδικοι με τις εικονες αυτεςαυτες εχουν το ελαχιστο μετρο,δηλαδη απεχουν τη μικροτερη αποσταση απο το Ο θα
για να βρεις τα σημεια με τον χ΄χ βαζεις ψ=0 και παιρνεις τα (5,0) και (-5,0) αρα οι μιγαδικοι με αυτες τις εικονες απεχουν τη μεγαλυτερη αποσταση και συνεπως εχουν το μεγαλυτερο μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
οπου α επομενως βαζω το χ και οπου β το y ενω το χ και το y θεωρουνται αγνωστα..κατι τετοιο!Βασικα μη σε κουραζω αλλο,θα παρω το βιβλιο τη β λυκειου αυριο και θα λυσω τις αποριες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οχι βρε το χ,ψ ειναι μεταβλητες.τα α,β ειναι σταθερα σε μια ελλειψη και μπαινουν ως παρονομαστες.καλυτερα ριξε μια επαναληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
κατι τελευταιο στην απαντηση σου αφου βρηκες το y(0.4)k(0.-4) δε θα επρεπε να ηταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ναι σωστα μου ξεφυγαν τα σημεια:D.αφου ειναι στον ψ'ψ ομως το καταλαβαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έχουμε:






Άρα


Επομένως . Άρα η εξίσωση έχει τουλάχιστον μία λύση, αυτή που προκύπτει για .


Λόγω της ισοδυναμίας , θα έχουμε: . Ακόμη για , θα πάρουμε: , δηλαδή . Όμως λόγω της μοναδικότητας, θα ισχύει . Επομένως , .



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
ναι σωστα μου ξεφυγαν τα σημεια:D.αφου ειναι στον ψ'ψ ομως το καταλαβαινεις.

ναι απλα εχω χασει την εμπιστοσυνη στα μαθηματικα μου και ειπα να το επιβεβαιωσω..

επιτρεπεται αλλωστε να κανεις 1 λαθος μια φορα στο 100 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
βασικα επειδη βιαζομουν για να στο γραψω.αλλιως σιγα μην το κανα.ουτε καν αριθμητικο δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έχουμε:






Άρα


Επομένως . Άρα η εξίσωση έχει τουλάχιστον μία λύση, αυτή που προκύπτει για .


Λόγω της ισοδυναμίας , θα έχουμε: . Ακόμη για , θα πάρουμε: , δηλαδή . Όμως λόγω της μοναδικότητας, θα ισχύει . Επομένως , .



Στέλιος
OK ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1310

Νεοφερμένος

Ο manos1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιδες εχω αυτην την ασκηση πλιζ χελπ ειναι μεγαλη αναγκη:s:s

Εστω ζ ανηκει στο C και f(z)=z(συζηγής)^2/i+z

a. Να δείξετε ότι Re(f(z))=Re(z)*[1-2Im(z)}

b. Αν η εικόνα του f(z) κινείτε στον άξονα y'y, να βρείτε που κινείτε η εικόνα του z

c. Αν ν ανήκει στο N* και f(i^3ν)=-1-i*(-1)^ν, να βρείτε την ελάχιστη τιμή του ν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

{το ^2 σημαινει στο τετραγωνο}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδες εχω αυτην την ασκηση πλιζ χελπ ειναι μεγαλη αναγκη:s:s

Εστω ζ ανηκει στο C και f(z)=z(συζηγής)^2/i+z

a. Να δείξετε ότι Re(f(z))=Re(z)*[1-2Im(z)}

b. Αν η εικόνα του f(z) κινείτε στον άξονα y'y, να βρείτε που κινείτε η εικόνα του z

c. Αν ν ανήκει στο N* και f(i^3ν)=-1-i*(-1)^ν, να βρείτε την ελάχιστη τιμή του ν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

{το ^2 σημαινει στο τετραγωνο}
για το 1ο θετεις ζ=χ+ψi και δειχνεις αυτο που θελει
στο 2ο παιρνεις f(z)=-f(z*) , z*=z συζηγης
το 3ο πρεπει να το λυσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1310

Νεοφερμένος

Ο manos1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
για το 1ο θετεις ζ=χ+ψi και δειχνεις αυτο που θελει
στο 2ο παιρνεις f(z)=-f(z*) , z*=z συζηγης
το 3ο πρεπει να το λυσω:P


μπορεις σε παρακαλω να το βαλεις εκτενεστερα γτ εχω ενα προβληματακι δε μου βγαινει τπτ:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιρνεις το φ(ζ) και ξεχωριζεις το Re, Im
και δειχνεις οτι Re(f(z))=x(1-2y) κανε πραξεις,οι μιγαδικοι ειναι περισσοτερο πραζεις..
α για το 2ο αφου θα ξεχωρισεις το Re,Im βαλε Re(f(z))=0

το λατεξ δεν το αντεχω,σορρυ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos1310

Νεοφερμένος

Ο manos1310 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
παιρνεις το φ(ζ) και ξεχωριζεις το Re, Im
και δειχνεις οτι Re(f(z))=x(1-2y) κανε πραξεις,οι μιγαδικοι ειναι περισσοτερο πραζεις..
α για το 2ο αφου θα ξεχωρισεις το Re,Im βαλε Re(f(z))=0

το λατεξ δεν το αντεχω,σορρυ:/:

θέτω z=x+yi

Αρα f(z)= z*^2/i+z --> (x-yi)^2+(x+yi)*i --> x^2-2xyi-y^2+xi-y

-->x^2-y(y-1)+(x-2xy)i


αυτο μου βγαινει κι εχασα την μπαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
θέτω z=x+yi

Αρα f(z)= z*^2/i+z --> (x-yi)^2+(x+yi)*i --> x^2-2xyi-y^2+xi-y

-->x^2-y(y-1)+(x-2xy)i


αυτο μου βγαινει κι εχασα την μπαλα
αφου φ(ζ) συναρτηση θα ειναι πραγματικης μεταβλητης,αρα αφου δυσκολευεσαι παρε φ(ζ)=φ(ζσυζηγη) κανε πραξεις και μετα αντικατεστησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top