Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αλλη μια βοηθειαααα.
Γνησιως μονοτονη συναρτηση f:R->R που για καθε x,y στο R ικανοποιει τη σχεση
f(f(x) + y) = f(x+y) + 2
Το (α) μου ζηταει να δειξω οτι f(x)= x + f(0) που βγαινει σχετικα ευκολα.
Το (β) ζηταει να βρω τον τυπο της f. Αν η f(x) παιρνει την τιμη 0 βγαινει απο τη σχεση θετοντας διαφορα οτι f(0)=2 οποτε ο τυπος της f βγαινει f(x)=x+2. Ομως δεν ξερω αν παιρνει αυτην την τιμη. Καμια αλλη λυση;
Το (γ) ζηταει να δειξω οτι η Cf εφαπτεται της Cg οπου g(x)=lnx+2, x>0
Save meeee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
γ) για να εφάπτεται πρέπει στο σημείο επαφής να ισχύει ότι f(x)=g(x) και f '(x)=g'(x)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ναι νταξ κι αυτο ευκολα βγαινει, για το β δωσε μου τα φωτα σου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αλλη μια βοηθειαααα.
Γνησιως μονοτονη συναρτηση f:R->R που για καθε x,y στο R ικανοποιει τη σχεση
f(f(x) + y) = f(x+y) + 2
Το (α) μου ζηταει να δειξω οτι f(x)= x + f(0) που βγαινει σχετικα ευκολα.
Το (β) ζηταει να βρω τον τυπο της f. Αν η f(x) παιρνει την τιμη 0 βγαινει απο τη σχεση θετοντας διαφορα οτι f(0)=2 οποτε ο τυπος της f βγαινει f(x)=x+2. Ομως δεν ξερω αν παιρνει αυτην την τιμη. Καμια αλλη λυση;
Το (γ) ζηταει να δειξω οτι η Cf εφαπτεται της Cg οπου g(x)=lnx+2, x>0
Save meeee
Aφού η f έχει πεδίο ορισμού το R, γιατί να μη μπορεί να πάρει αυτή τη τιμή? R=(-00,+00)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν ξερω το συνολο τιμων της, μπορει να παιρνει τιμες μονο στον θετικο ημιαξονα ψ'ψ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αφού σου λέε ι f:R->R που σημαίνει ότι έχει πεδίο ορισμού το Df=R και σύνολο τιμών f(D)=R :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Eγω ξέρω (πετάγομαι από το πουθενά) ότι γράφοντας f:R -> R σημαίνει ότι το σύνολο τιμών της είναι υποσύνολο του R, όχι αναγκαστικά όλο το R. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Eγω ξέρω (πετάγομαι από το πουθενά) ότι γράφοντας f:R -> R σημαίνει ότι το σύνολο τιμών της είναι υποσύνολο του R, όχι αναγκαστικά όλο το R. :P
Εγώ αλλιώς το έμαθα!:)

Ποιός έχει δίκιο όμως?:hmm::hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δικιο εχει ο Τζιμ, ειναι υποσυνολο του R και οχι ολο τo R.
Βρηκα τη λυση τελικα! Σε ενδιαφερει να την παραθεσω; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ γιατί μυρίζομαι ότι έχει να κάνει και με σύνθεση συναρτήσεων;:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Δικιο εχει ο Τζιμ, ειναι υποσυνολο του R και οχι ολο τo R.
Βρηκα τη λυση τελικα! Σε ενδιαφερει να την παραθεσω; :p
Αν μπορείς....:thanks:
Οχι τίποτα άλλο απλά για να μου φύγει η περιέργεια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Λοιπον αν στη σχεση που μου δινει θεσω χ=0 εχω οτι f( f(0) )= f(0) + 2
Επισης απο το α ερωτημα εχουμε f(x)=f(0)+2 οπου αν θεσουμε χ=2 εχουμε f(2)=f(0)+2. Αν εξισωσουμε αυτες τις 2 σχεσεις ως προς f(0)+2 εχουμε f(f(0))=f(2) και η f ειναι γνησιως μονοτονη αρα και 1-1(αυτο νομιζω ειναι περιττη αιτιολογηση) επομενως και τα ''μεσα'' ειναι ισα, αρα f(0)=2.
Αραααααααα f(x)=x+2 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o.m.g

Νεοφερμένος

Ο o.m.g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
για το β) Προσπαθησε να φερεις τον w στη μορφη α+βi! Αυτο θα το καταφερεις πολ/ζοντας τον παρονομαστη και τον αριθμητη με το συζυγη του παρονομαστη..!! Οσο για το γ) εκμεταλ΄λευσου αυτο που βρηκες στο β) βρες τις τιμες που δινουν σφθ=0 δηλαδη συνθ=0 (και πρεπει ημθ διαφορο του μηδενος για να οριζεται η σφθ!) και τις τιμες που δινουν ημ2θ=0 (ισως να αποριπτονται αυτες οι τιμες γιατι μπορει να μηδενιζουν και το ημθ δεν το ψαξα!) Θα τα γραφα αλλα πρεπει να φυγω:)

Αν σου ειναι ευκολο λυσε την μ αυριο γιατι δεν πολυ καταλαβα :what:...Ευχαριστω ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
θα πολλαπλασιασεις αριθμητη και παρονομαστη με τη συζυγη παρασταση του παρονομαστη ετσι ωστε να φυγει το i απο τον παρονομαστη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

o.m.g

Νεοφερμένος

Ο o.m.g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Απορια ...4+χ^2+(3χ-2y)i+6x=xy+(x-y-9)i Σε αυτην πρεπει να κανω πρωτα την πραξη και μετα να χωρισω πραγματικους με φανταστικους και να το λυσω σαν συστημα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αφου στους εχει ηδη ετοιμους ρε, θα παρεις 4+χ^2+6χ=χy και 3x-2y=x-y-9 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Απορια ...4+χ^2+(3χ-2y)i+6x=xy+(x-y-9)i Σε αυτην πρεπει να κανω πρωτα την πραξη και μετα να χωρισω πραγματικους με φανταστικους και να το λυσω σαν συστημα ?
Οχι, δε χρειάζεται! Πας κανονικά 4+χ^2+6χ=χy και 3x-2y=x-y-9
και συνεχίζεις.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Αν σου ειναι ευκολο λυσε την μ αυριο γιατι δεν πολυ καταλαβα :what:...Ευχαριστω ..
Προσπαθω να το γραψω με λατεξ αλλα κολλαει...:( αν το γραψω αλλιως θα μπερδευτεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

promath12358

Νεοφερμένος

Ο promath12358 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 73 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα φίλοι μου.
(Είμαι νέο μέλος)

1.Στο συμβολισμό ενοούμε ότι το πεδίο ορισμού είναι το R και ότι η συνάρτηση είναι πραγματική, δηλαδή παίρνει πραγματικές τιμές , άρα δεν γνωρίζουμε αν το σύνολο τιμών είναι όλο το R.
2. Αν θέσουμε στη αρχική συναρτησιακή σχέση όπου y το 0, θα έχουμε (1) .
Όμως η συνάρτηση f είναι γνήσια μονότονη, άρα 1-1, άρα αντιστρέψιμη, οπότε αν θέσουμε στην (1) όπου x το και γνωρίζοντας ότι , έχουμε τελικά ότι

Να είστε καλά, καλή αρχή στη νέα χρονιά που έφθασε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalmaniac

Νεοφερμένος

Ο metalmaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Xαιρεται είμαι new member,Kαι θα ήθελα βοήθεια
Moλις βρήκα 2 ασκήσεις απο ενα απλαιοτερο βιβλίο και εχω κολήσει.Παρακαλώ ρίξτε μια ματιά.

Λέει δείξτε οτι ο ζ δεν ειναι πραγματικός και έχει (1+iz)^v=(2+ι)/(1+2i),το v είναι αριθμός.

Και η άλλη ιz1ι=ιz2ι,αυτο ήταν ισουητα με μετρα.Δείξτε Z ανήκει R,Αν Z=[(z1+z2)/(z1-z2)]^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top