Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
α^5-β^5=0 τότε
α^5=β^5 και αφού έχουμε περιττό εκθέτη θα ισχύει
α=β
αφού ο περιττός εκθέτης μπορεί να δώσει και αρνητικό και θετικό αποτελεσμα και 0
ενώ ο άρτιος εκθέτης δίνει μόνο θετικό αποτέλεσμα ή 0
συνεπώς θα δώσω ένα παράδειγμα
αν είχαμε α^4=β^4
δεν θα ίσχυε α=β διότι μπορεί να είναι α=-β αφού οι εκθέτες είναι άρτιοι
100% σίγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μου δίνει κάτι εξισώσεις και μου ζητάει να τις λύσω γραφικά. Μία απο αυτές : x.2^x=2
Όταν λεει να τις λύσω γραφικά εννοεί σε άξονες?
Σκέφτηκα να θέσω f(x)=x.2^x-2,άρα μου ζητάει να λύσω την f(x)=0,να αποδείξω ότι η f είναι γνησίως μονότονη και να του πω ότι προφανής λύση είναι η 1,κ επειδή είναι γν.μονότονη,έχει και μοναδική ρίζα.Αλλά πως σκατά θα το κάνω αυτό γραφικά?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Μου δίνει κάτι εξισώσεις και μου ζητάει να τις λύσω γραφικά. Μία απο αυτές : x.2^x=2
Όταν λεει να τις λύσω γραφικά εννοεί σε άξονες?
Σκέφτηκα να θέσω f(x)=x.2^x-2,άρα μου ζητάει να λύσω την f(x)=0,να αποδείξω ότι η f είναι γνησίως μονότονη και να του πω ότι προφανής λύση είναι η 1,κ επειδή είναι γν.μονότονη,έχει και μοναδική ρίζα.Αλλά πως σκατά θα το κάνω αυτό γραφικά?:hmm:
Ουτε εμενα μου ειχε ζητηθει ποτε κατα καποιο τροπο κατι αλλα λογικα θα εννοει αυτο ακριβως που καταλαβες!! Τωρα θα ηταν καλη ιδεα καποιος μαθηματικος του φορουμ να μας εδινε τα φωτα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoedessa

Νεοφερμένος

Ο geoedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια x^2=-1 ειναι αδυνατο ξερωωω
χ^3=-1??????????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
παιδια x^2=-1 ειναι αδυνατο ξερωωω
χ^3=-1??????????????????????????
χ³+1=0 => (χ+1)(χ²-χ+1)=0 (ταυτότητα) => χ=-1 ή χ²-χ+1=0 που δίνει δύο συζυγείς μιγαδικές ρίζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoedessa

Νεοφερμένος

Ο geoedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
στο R ειναι αδυνατη αυτη?
-----------------------------------------
λυστε μου λιγο και την
Z^3=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
στο R ειναι αδυνατη αυτη?
-----------------------------------------
λυστε μου λιγο και την
Z^3=1
Η προηγούμενη έχει στο R τη λύση χ=-1
Η νέα λύνεται όπως και η άλλη με βάση την ταυτότητα α³-β³=(α-β)(α²+αβ+β²) με λύση στο R Ζ=1 και στο C των μιγαδικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoedessa

Νεοφερμένος

Ο geoedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αυτη λυστε την παρακαλω

Z^3=1
-----------------------------------------
οκοκοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Μου δίνει κάτι εξισώσεις και μου ζητάει να τις λύσω γραφικά. Μία απο αυτές : x.2^x=2
Όταν λεει να τις λύσω γραφικά εννοεί σε άξονες?
Σκέφτηκα να θέσω f(x)=x.2^x-2,άρα μου ζητάει να λύσω την f(x)=0,να αποδείξω ότι η f είναι γνησίως μονότονη και να του πω ότι προφανής λύση είναι η 1,κ επειδή είναι γν.μονότονη,έχει και μοναδική ρίζα.Αλλά πως σκατά θα το κάνω αυτό γραφικά?:hmm:

To 0 προφανώς δεν είναι ρίζα.
Για η εξίσωση γίνεται
Θα βρούμε γραφικά τα κοινά σημεία των γραφικών παραστάσεων των συναρτήσεων f και g, με f (x) = και

Μοναδική λύση x = 1

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • graph9.JPG
    graph9.JPG
    178.5 KB · Εμφανίσεις: 195

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
αυτη λυστε την παρακαλω

Z^3=1
-----------------------------------------
οκοκοκ
μήπως ο Z είναι μιγαδικός; Τότε αλλάζουν τα πράγματα. Τον συμβολίζω z=α+βi και υψώνοντας στον κύβο προκύπτει α³-3αβ³+(3α³β-β³)i=1. Αρα το σύστημα των εξισώσεων α³-3αβ³=1, 3α³β-β³=0 που έχει τις λύσεις α=1 και β=0 ή
Δεν το ξεκαθαρίζεις στην άσκηση, που ανήκει ο Ζ. Τελικά σαυτήν την ενώτητα πόσα είδη ασκήσεων εμφανίζονται; Μύλος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν ηξερα που να το ποσταρω, δυο ανεκδοτακια τωρα που κανω και παραγωγους.

1
Καναν παρτυ οι συναρτησεις και μπουκαρει καποια φαση ο μπατσος-παραγωγος. Τους φωναζει λοιπον:
-ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΣΩ ΟΛΕΣ!
Και πεταγεται η :
Θα μου κλασεις!
:D
2
Ποσα παιδια εχει ο Bolzano?
Τουλαχιστον ενα.
:D
Αυτα, ενα ευχαριστο διαλειμμα. Παω να παραγωγισω τις συνθετες μου τωρα γιατι εχω μεινει πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Πιστεύω πως αν ο εκθέτης είναι ο ιδιος αριθμός τότε ισχύει,αν όχι δεν ισχύει.
και δεν πιστεύω αν είναι γενικά περιττός όπως λες εσύ ο εκθέτης να ισχύει.Π.χ δεν ισχύει (εφόσον α=β) ότι 2^3=2^5..
Αλλά αν καταλήξεις α^γ=β^γ τότε φυσικά ισχύει α=β.
Και μη μπερδεύετε αυτό (α+β)^γ με αυτό α^γ+β^γ=0 είναι τελείως διαφορετικά αποετελέσματα.
αφού ο περιττός εκθέτης μπορεί να δώσει και αρνητικό και θετικό αποτελεσμα και 0
ενώ ο άρτιος εκθέτης δίνει μόνο θετικό αποτέλεσμα ή 0
δεν νομίζω πως οι δυνάμεις δίνουν αποτέλεσμα ίσο με 0,εκτός αν η βάση είναι 0.Γιατί ακόμα και όταν ο εκθέτης είναι 0 το αποτέλεσμα πάντα είναι ίσο με 1.ενώ αν είναι αρνητικός το αποτέλεσμα(χ) π.χ είναι 1>χ>0 παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_m

Νεοφερμένος

Ο dimitris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια μια βοηθεια εδω.........αν ζ=χ+ψι για τον οποιο ισχυει |ζ-2ι|=4 να βρετε το ζ με το μικροτερο μετρο...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
παιδια μια βοηθεια εδω.........αν ζ=χ+ψι για τον οποιο ισχυει |ζ-2ι|=4 να βρετε το ζ με το μικροτερο μετρο...........

Βρισκουμαι την ευθεια που ενωνει το κεντρο του κυκλου με το Ο(0,0)


αρα ειναι η ευθεια x=0

τωρα λυνουμαι το συστημα της ε:x=0 με τον κυκλο

αντικαθιστώντας εχουμε

Αρα εχουμε τα σημεια Μ(0,6) και το Ν(0,-2)
προφανως το Ν ειναι η εικονα του z με το μικροτερο μετρο αρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris_m

Νεοφερμένος

Ο dimitris_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Το μικροτερο μετρο του z ειναι η αποσταση του κεντρου και του Ο(0,0) μειον την ακτινα αρα :

Ζητάει το μιγαδικό με το ελάσχιστο μέτρο και όχι το ελάχιστο μέτρο.
Το ελάχιστο μέτρο είναι πράγματι 2.
Από το σχήμα προκύπτει εύκολα ότι ο μιγαδικός με το ελάχιστο μέτρο είναι ο z0 = -2i.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • graph8.JPG
    graph8.JPG
    304.7 KB · Εμφανίσεις: 129

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Καναν παρτυ οι συναρτησεις και μπουκαρει καποια φαση ο μπατσος-παραγωγος. Τους φωναζει λοιπον:
-ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΣΩ ΟΛΕΣ!
Και πεταγεται η :
Θα μου κλασεις!

Και τότε η παράγωγος λέει: "Ποιός σου είπε ότι θα παραγωγίσω ως προς x;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Ζητάει το μιγαδικό με το ελάσχιστο μέτρο και όχι το ελάχιστο μέτρο.
Το ελάχιστο μέτρο είναι πράγματι 2.
Από το σχήμα προκύπτει εύκολα ότι ο μιγαδικός με το ελάχιστο μέτρο είναι ο z0 = -2i.




ναι μολις εκανα το ειδα εκανα edit και δεν προλαβα !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω κολλήσει σε μια άσκηση με μιγαδικούς που λέει:
δίνονται οι μιγαδικοί z,οι οποίοι είναι ρίζες της εξίσωσης:
(όπου z* ο συζυγής).

α)Να βρείτε τον γεωμετρικό τόπο της εικόνας Μ του z
β)Αν ο παραπάνω τόπος είναι έλλειψη,να βρείτε τους μιγαδικούς με εικόνες τις εστίες και τα άκρα του μεγάλου άξονα.

Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω κολλήσει σε μια άσκηση με μιγαδικούς που λέει:
δίνονται οι μιγαδικοί z,οι οποίοι είναι ρίζες της εξίσωσης:
(όπου z* ο συζυγής).

α)Να βρείτε τον γεωμετρικό τόπο της εικόνας Μ του z
β)Αν ο παραπάνω τόπος είναι έλλειψη,να βρείτε τους μιγαδικούς με εικόνες τις εστίες και τα άκρα του μεγάλου άξονα.

Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για το (α) βάζεις όπου z=x+yi κάνεις πράξεις και θα σου βγει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top