Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λύθηκε η απορία.

:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Να αποδειξετε οτι αναγκαια συνθηκη για να παριστανει ευθεια η εξισωση
ειναι :

και g ε R ή
και g ε Ι
τελικά ποιά είναι η λύση?
να μάθουμε και εμείς!
:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αφού λύθηκε η απορία, εδώ και καιρό, ας κλειδωθεί το θέμα.

Υπενθυμίζω ότι για ό,τι απορίες έχουμε σε ασκήσεις στα μαθηματικά κατεύθυνσης Γ' λυκείου, ποστάρουμε εδώ

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49893

:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
ναι πειτε καποιος υπευθυνα τι γινεται ? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
κανεις δεν εχει απαντησει υπευθυνα,ολοι στο περιπου λεμε την λυση:p
οταν την δειτε μαζι με τν καθηγητη σου,αν σου ειναι ευκολο πες μας και σε εμας...


α!αν δεις την αποδειξη στη β λυκειου για την γενικη εξισωση ευθειας παιρνοντας οτι Α διαφορο 0, βγαινει ευθεια, Β διαφορο μηδενος βγαινει παλι ευθεια, αρα αφου μας το δινει πιστευω πως μπορουμε να το ισχυριστουμε! και μετα αυτο π ειπα ....
ετσι πιστευω,αλλα δεν ειμαι 100%σιγουρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
στο Internet την βρηκα απο την Ε.Μ.Ε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ναι πειτε καποιος υπευθυνα τι γινεται ? ευχαριστω
για ευκολια μπορουμε να θεσουμε g=0 (γιατι?)

εχουμε aw+bw(συζ) =0

αν w(t) = (συνθ + i ημθ) t τοτε b=-a (συν(2θ) + i ημ(2θ) )

γι' αυτη την επιλογη a,b εχουμε ευθεια (αρα δεν ειναι αναγκαια συνθηκη [?])

μπορειτε να βρειτε το λαθος μου? (εγω δεν το βλεπω :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
==============
καλημέρα σας
για καθήστε βρε παιδιά γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω

έχουμε

που σημαίνει



πως γίνεται λοιπόν το παραπάνω ,δηλαδή πως προσθέτεις όταν έχεις






;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
για ευκολια μπορουμε να θεσουμε g=0 (γιατι?)

εχουμε aw+bw(συζ) =0

αν w(t) = (συνθ + i ημθ) t τοτε b=-a (συν(2θ) + i ημ(2θ) )

γι' αυτη την επιλογη a,b εχουμε ευθεια (αρα δεν ειναι αναγκαια συνθηκη [?])

μπορειτε να βρειτε το λαθος μου? (εγω δεν το βλεπω :))

δεν καταλαβαινω τιποτα !:jumpy: σε εχασα εκει με το w(t) και το g=0 , αν g=/0 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
αν περιγραφει ευθεια τοτε κανουμε μια καταλληλη αλλαγη z=w+p

(p σταθερος μιγαδικος)

ωστε η ευθεια w να περναει απ' το μηδεν (τα a και b δεν αλλαζουν) οποτε στην εξισωση για το w το αντιστοιχο g πρεπει να ειναι μηδεν.

μπορουμε να παμε και αντιστροφα .. απο τις ευθειες w(t) που διερχονται απ' το μηδεν με μια μεταθεση μπορουμε να παρουμε οποιαδηποτε αλλη ευθεια


w(t) = c t με t να τρεχει τους πραγματικους και c οποιονδηποτε μιγαδικο ειναι οι ευθειες που διερχονται απ το μιγαδικο μηδεν.

(ελεγξτε τα προσεκτικα και συζητηστε τα μεταξυ σας)
(τριγωνομετρικη γραφη μιγαδικου δεν κανετε στο σχολειο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
amalfi οχι δεν την εχουμε κανει και ουτε προκειτε γιαυτο δεν καταλαβαινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
==============
καλημέρα σας
για καθήστε βρε παιδιά γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω

έχουμε

που σημαίνει



πως γίνεται λοιπόν το παραπάνω ,δηλαδή πως προσθέτεις όταν έχεις






;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
σορρυ για το λαθος.....:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδια μπορείτε να με βοηθείσετε σε αυτή την άσκηση?

Ν.Δ.Ο.

|z+9|+|z+7|-|z+5|+|z+3|-|z+1|-|z|<=13

ξεκινάμε







έχουμε





άρα

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
amalfi οχι δεν την εχουμε κανει και ουτε προκειτε γιαυτο δεν καταλαβαινω
δηλαδη δεν την κανετε στο σχολειο? δεν υπαρχει ουτε στο βιβλιο? (δυσκολευομαι να το πιστεψω)

δε διδασκεστε τη γεωμετρικη ερμηνεια του πολλαπλασιασμου μιγαδικων?


για παραδειγμα ο μιγαδικος με μετρο ρ και γωνια θ (η γνωστη πολικη συντεταγμενη - γωνια με τον αξονα χ)

ειναι ο z = ρ (συνθ + i ημθ)

τωρα το γνωριζεις!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ειναι εκτος υλης και επομενως δεν διδασκονται.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ειναι εκτος υλης
τι κριμα!

(ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα τη διδασκουν κανονικα)

:)

(η "ιδεα" μου δεν απαιτει να το γνωριζετε. περιμενω κριτικη (της "ιδεας") )

αυτο το γνωριζετε ε? συν(χ+ψ)=συνχ συνψ - ημχ ημψ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τι κριμα!

(ειμαι σιγουρος οτι καποιοι θα τη διδασκουν κανονικα)

:)

(η "ιδεα" μου δεν απαιτει να το γνωριζετε. περιμενω κριτικη (της "ιδεας") )

αυτο το γνωριζετε ε? συν(χ+ψ)=συνχ συνψ - ημχ ημψ
μιλαμε για μαθημα πανελλαδικα εξεταζομενο, με μεγαλη υλη που απαιτει μεγαλη προετοιμασια....τοσο στα σχολεια οσο και στα φροντηστηρια δεν διδασκεται....μπορει να διδασκεται στο πανεπιστημιο ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εγω τα διδασκω κανονικα στο σχολειο :)

δεν ειναι ολα τα σχολεία ιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εγω τα διδασκω κανονικα στο σχολειο :)
δεν νομιζω πως οι μαθητες σας αποδιδουν στη συγκεκριμενη παραγραφο!
εχω περασει απο την φαση της γ λυκειου και ξερω πως εχουν τα πραγματα:)δεν υπαρχει ενδιαφερον για κατι που δεν θα τους χρησιμευσει πανελλαδικα!
μιλαω παντα για γ λυκειου...το πριν και το μετα εξαρτωνται απο τν καθε μαθητη:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δεν νομιζω πως οι μαθητες σας αποδιδουν στη συγκεκριμενη παραγραφο!
εχω περασει απο την φαση της γ λυκειου και ξερω πως εχουν τα πραγματα:)δεν υπαρχει ενδιαφερον για κατι που δεν θα τους χρησιμευσει πανελλαδικα!
μιλαω παντα για γ λυκειου...το πριν και το μετα εξαρτωνται απο τν καθε μαθητη:bye:
[αν απεδιδαν στην "αλλη" παραγραφο ας μην αποδιδουν σ' αυτη...{κι εγω για την "αλλη" μιλαω}]



αν δεν ενδιαφερονται για τη μαθηση ,τη ζωη και τη γνωση, αυτο ειναι πραγματι ενα προβλημα

[το χω παρατηρησει κι εγω, αν και δεν ειναι ολοι αδιαφοροι]

ομως αυτο που συμβαινει συνηθως δεν ειναι η λυση (ισα-ισα)



το μετα και το τωρα εχουν να κανουν με το πριν.
δεν ειναι διακοπτης.

ειναι σοβαρο το θεμα που θιγεις :no1:

γι' αυτο το λογο θα ειμαι στο σχολειο συντομα (σε γυμνασιο!)... γιατι βλεπω την τραγωδια


θα προσπαθησω για το καλυτερο!

λυπαμαι πολυ για ολα αυτα που συμβαινουν......

ο,τι και να πειτε εχετε δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top