Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
[αν απεδιδαν στην "αλλη" παραγραφο ας μην αποδιδουν σ' αυτη...{κι εγω για την "αλλη" μιλαω}]



αν δεν ενδιαφερονται για τη μαθηση ,τη ζωη και τη γνωση, αυτο ειναι πραγματι ενα προβλημα

[το χω παρατηρησει κι εγω, αν και δεν ειναι ολοι αδιαφοροι]

ομως αυτο που συμβαινει συνηθως δεν ειναι η λυση (ισα-ισα)



το μετα και το τωρα εχουν να κανουν με το πριν.
δεν ειναι διακοπτης.

ειναι σοβαρο το θεμα που θιγεις :no1:

γι' αυτο το λογο θα ειμαι στο σχολειο συντομα (σε γυμνασιο!)... γιατι βλεπω την τραγωδια


θα προσπαθησω για το καλυτερο!

λυπαμαι πολυ για ολα αυτα που συμβαινουν......

ο,τι και να πειτε εχετε δικιο
κατα κανονα ετσι γινεται,μπορει να υπαρχουν ομως και εξαιρεσεις....
τελος παντων,σταματαω εδω το θεμα γτ εχω βγει οφ:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
αυτο το γνωριζετε ε? συν(χ+ψ)=συνχ συνψ - ημχ ημψ

Aλγεβρα β' Λυκειου ειναι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ΑΣΚΗΣΗ ΜΙΓΑΔΙΚΩΝ

έστω οι μιδαδικοί για τους οποίους ισχύει.

Nα αποδείξετε ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
από την ταυτότητα

θα πάρουμε με αντικαταστάσεις ότι (1) ,τωρα αν π.χ τότε θα πάρουμε δηλαδή άρα ισχύει ,

αν όμως τότε διαιρούμε με τον και παίρνουμε



παίρνωντας μέτρα έτσι άρα

άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(εχει ενδιαφερον και η γεωμετρικη λυση)

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia...

Νεοφερμένος

Η vasia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
/z-1/=2
W=(3+4i)z-2+i=(3+4i)(z-1+1)-2+i=(3+4i)(z-1)+3+4i-2+i↔
w-5i-1=(3+4i)(z-1)→
/w-5i-1/=/3+4i/∙/z-1/↔
/w-5i-1/=5∙2↔
/w-5i-1/=10
Αν βάλω w=x+yi έχω
/(x-1)+(y-5)i/=10↔
(x-1)2+(y-5)2=102
Άρα κύκλος με κέντρο Λ(1,5) και ακτίνα ρ=10:)
-----------------------------------------
διορθωσε με αν εχω λαθος
-----------------------------------------
/........./ ειναι το μετρο μιγαδικου
στην τελευταια γραμμη το 2 δηλωνει τετραγωνο


σωστό το αποτέλεσμα αλλά νομίζω οτι είναι πιο εύκολο αν έλυνες ως προς z (δηλ: w=(3+4i)z-2+i -> z=w+2-i/3+4i) και στη συνέχεια έκανες αντικατάσταση στην σχεση (1),η οποία ειναι |z-1|=2 ,αφού η εικόνα του μιγαδικού z κινείται σε κύκλο C με κέντρο Κ(1,0) και ακτινα ρ=2..... και καταλήγεις στο ίδιο αποτέλεσμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ρε παιδιά.Διαβάζω κανονικά οικονομία ΑΟΔΕ προγραμματισμό κτλ.Στα μαθηματικά ΠΟΤΕ δεν έχω πρόβλημα στα Σ-Λ!Ενώ στα μαθήματα που προανέφερα ΠΑΝΤΑ χάνω πόντους!Μπορείτε να μου δώσετε συμβουλές; βασικά κάποιες παρατηρήσεις-διευκρινήσεις θέλω γιατί το "διάβασε προσεκτικά και σκέψου" είναι γνωστό..

πχ Μέσα στο βιβλίο λέει "Το α είναι β και γ"
και στο Σ-Λ λέει "το α είναι β" .. δηλαδή αυτό θα το πάρουμε λάθος ή σωστό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
πχ Μέσα στο βιβλίο λέει "Το α είναι β και γ"
και στο Σ-Λ λέει "το α είναι β" .. δηλαδή αυτό θα το πάρουμε λάθος ή σωστό;;

Βασικά είναι Σωστό. Αν έλεγε το "α ειναι μόνο β' τότε είναι Λάθος.


όταν έχεις άσκηση με Σωστό λάθος κοίτα τα πολλές φορές. Είναι κρίμα να χάσεις από αυτά...:xixi:
Πρόσεξε άμα υπάρχουν μικρές αλλαγές στους ορισμούς, άμα έχουβ προσθέσει ή αφαιρέσει κάτι.
Αν έχει αφαιρέσει κάποια από τα επιμέρους στοιχεία μιας έννοιας πρόσεξε άμα έχει την λέξη "μόνο" ή κάποια παρόμοια γιατί τότε είναι λάθος... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Στις πανελλήνιες πάντως, λίγο δύσκολα να υπάρχει διφορούμενη ερώτηση. Οπότε χαλαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ευχαριστώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Υπολογίστε το άθροισμα




hint : Χρησιμοποιήστε παραγώγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metallas

Νεοφερμένος

Ο Kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά.Έχω κολλήσει στην εξής άσκηση:
Έστω f:IR--->IR για την οποία ισχύει f(x-3)-2f(1-x)=2x για κάθε xeIR.Nα βρεθεί η f(x)

Το χειρίστηκα ως πρόβλημα σύνθεσης αλλά με δυσκόλεψε που εχουμε 2 συνθεσεις...
-----------------------------------------
Kανείς ρε παιδια?:( Μόνο αυτή μου έχει μείνει και έχω υπερκολλήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Υπολογίστε το άθροισμα




hint : Χρησιμοποιήστε παραγώγους

Μαλλον εκανες ενα typo στο αθροισμα.
Πρεπει να ειναι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undead

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Σωστός ! Μόλις το διόρθωσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ωραία τότε. Βρήκα μια λύση αλλά υποψιάζομαι ότι θα υπάρχει πιο απλή...



Και τελικα

Αρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Λοιπόν.Αν στην πρώτη σχέση τοποθετήσεις όπου x το (x+3) θα σου βγει μια καινούργια σχέση,νομίζω η:f(x) -2f(-2-x)=2x+6
Έπειτα στην πρώτη σχέση πάλι αντικατέστησε το x με το (-x+1) και θα βγεις σε άλλη μια σχέση,μάλλον στην: f(-2-x) -2f(x)=-2x+2, την οποία μετά θα πολλαπλασίασεις με 2 και θα κάνεις πρόσθεση κατά μέλη με την πρώτη που έβγαλες.Έτσι θα φύγει το f(-2-x) και θα σου μείνει σκέτη η f(x).Δεν είμαι σίγουρη για τις πράξεις όμως έτσι πρέπει να είναι η πορεία που θα ακολουθήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.


Πως βρισκουμε ορια σαν αυτο (με e εις την 1 προς χ)

και ενα ακομη:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.


Πως βρισκουμε ορια σαν αυτο (με e εις την 1 προς χ)

και ενα ακομη:


τιν εγραψα και τη σκαναρα γιατι βαριεμαι να γραφω με λατεξ:P:D!! ειναι το πρωτο οριο. αν κανω και το 2ο θα το ανεβασω!:)

αυτο μονο με κανονες De l'Hospital μπορω να το κανω και βγαινει 1/2!!:hmm: αλλα προφανως δεν εχεις διδαχτει ακομα De l'Hospital οποτε αν καποιος το σκεφτει ας το ανεβασει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια :)
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top