Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

patmurphy

Νεοφερμένος

Ο patmurphy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πως υπολογιζεται το ορισμενο ολοκλήρωμα της χ^2*lnχ μεταβαλλομενο απο 0 εως 2???Προσπαθησα κατα παραγοντες αλλα προκυπτει ln(0) που δεν μπορει να παρει αυτη την τιμη παρα να τεινει εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο ολοκλήρωμα. Πρέπει τα άκρα να βρίσκονται στο πεδίο ορισμού της συνάρτησης που βρίσκεται μέσα στο ολοκλήρωμα και το μηδέν δεν ανήκει στο πεδίου ορισμού του lnx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Σωστά.
'Ομως αν

τότε να βρεθεί το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patmurphy

Νεοφερμένος

Ο patmurphy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Διευκρινιση:Πηρα τον καθηγητη μου και μου ειπε πως η συναρτηση ειναι δικλαδη με χ^2*lnχ για χ>0 ανω για χ=0 ειναι 0..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Βρίσκουμε μια αρχική συνάρτηση της f
...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

patmurphy

Νεοφερμένος

Ο patmurphy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οκ Μανο ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κανεις δεν μπορει να ριξει μια ματια? :( ειναι λιγο περιεργες.. μπορει να φαινονται απλεσ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Σίγουρα maira_leo δεν λείπει κάτι? Να μην παιδευόμαστε άδικα.Γιατί στη 2 άσκηση λες γιά ένα α αλλά α δεν βλέπω.
Ξανατσέκαρέ τις.
Δεν την ξαναπατάω.Κάποτε πάλευα μιά άσκηση όλο το βράδυ και τελικά είχε λάθος δεδομένα.:'(
Θα σου έλεγα να τις φωτογραφίσεις αν είναι από βιβλίο και να ανεβάσεις το αρχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπον ειχα 2 λαθη στην ασκηση 3! τα διορθωσα! τωρα δεν εχω κανενα λαθος σιγουροτατααα
Τις τσεκαρα πολλες φορες..ειναι οπως ακριβως μου τις δινει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matina91

Νεοφερμένος

Η Mατινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
χμμ καλες ασκησεις... αν ειχα λιγο χρονο θα τις κοιταζα..ισως αυριο:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κανεις??:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
οι ασκησεις παλευονται.προσπαθησε να τις λυσεις μονη σου.και αν εχεις καποια συγκεκριμενη απορια εδω ειμαστε.

και συ argiris καλο θα ηταν να μιλας πιο ευγενικα.και οχι τζαμπα μαγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
προσπαθω πιστεψε με...κατι εχω κανει..απλα χρειαζομαι μια καθοδηγηση για το τι να κανω και ιδεες για να δω που κινουμαι.. εχω αγανακτησει πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Στο 1β είναι πιτ. Ούτε τα εύκολα δεν ξέρετε.
λυσε με μια απορια που εχω...απο το φροντιστηριο ευκολακι για σενα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
2)Εστω συναρτηση f:R-->R, οπου α>0, ετσι ωστε να ισχυει για καθε
α)Να αποδειξετε οτι υπαρχει σταθερος αριθμος c ωστε για καθε να ισχυει
β)Nα μελετησετε την f ως προς την μονοτονια.

Πες μου αν θέλεις τι είναι αυτό το α>0 που λες.Δεν εμφανίζεται πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι το ξερω...ειναι τυπογραφικο λαθος της ασκησης λογικα...δεν εξηγειται αλλιως:iagree: λογικα δεν θελει να πει χ>0??? με τιπτα δεν μπορω να κανω το α ερωτημα^ δεν μοθ βγαινει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
καλησπερα σαααας! σορρυ αν σας ταλαιπωρω αλλα οποιος εχει την διαθεση να βοηθησειιιι... ειναι 3 ασκησουλες! εκπεμπω SOS

1)α)Να μελετησετε ως προς την μονοτονια την συναρτηση με τύπο
β)Να βρειτε το λεR ωστε να ισχυει
καλησπέρα
αν παραγωγίσεις την f βρίσκεις ,γν.αυξουσα

για το δευτερο

,η f γν αυξ άρα 1-1

και τώρα λύσε ως προς l :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
λυσε με μια απορια που εχω...απο το φροντιστηριο ευκολακι για σενα...

:))

Το όριο αυτό φαίνεται ενδιαφέρον...προφανώς θα υπάρχει και κολπάκι εκτός από διαδοχικά l'hospital...." />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maira_leo

Νεοφερμένος

Η maira_leo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
2)Εστω συναρτηση f:R-->R, οπου α>0, ετσι ωστε να ισχυει για καθε
α)Να αποδειξετε οτι υπαρχει σταθερος αριθμος c ωστε για καθε να ισχυει
β)Nα μελετησετε την f ως προς την μονοτονια.


για το α ερωτημα πρεπει να βρω τον τυπο της f ?? δεν μ βγαινει με τπτ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18vasilis

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ερώτηση προς το Μάνο ,τι λες για το παρακάτω;αν θες πες μου τη γνώμη σου



ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top