Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.

Αν η πλάγια ασύμπτωτη στο

α. Να βρεθεί ο τύπος της f
β. Να βρεθεί η σχετική θέση cf και Υ
γ. Να βρεθει το εμβαδόν του χωρίου που περικλέιεται από τη cf, την Υ και τις χ=1, χ=2

α. Ολοκληρώνεις 2 φορές τη δωθείσα και βγάζεις τελικά , με
Εκμεταλλέυεσαι μετά το ότι η ευθεία που δίνεται είναι πλάγια ασυμπτωτη στο και υπολογίζεις τα

β. Έστω . Θα βρεις το πρόσημο της h σ όλο το Πεδίο Ορισμού της. Όπου είναι θετική, η cf είναι πάνω από τη Υ. Όπου είναι αρνητική, η cf είναι κάτω από τη Υ

γ. Εκμεταλλεύεσαι το (β) και υπολογίζεις το

Aν θέλεις κάτι πιο αναλυτικά, πες μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_ann_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _ann_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
ναι..συγγνωμη..και του x΄x.σελιδα 591 στεργιου νακη η 16.14..(εχει τη λυση πισω..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IkarosForEver

Νεοφερμένος

Ο IkarosForEver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε μανο δεν ειναι λαθος αυτο π εχεις γραψει;
-----------------------------------------
ρε μανο δεν ειναι λαθος αυτο π εχεις γραψει;
βλακεια μ δν ειχα δει οτι σ δινει την f'. νομιζα οτι εδινε την f. οποτε συγγνωμη μανο:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

praga

Νεοφερμένος

Η praga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα.καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω πολυ για το ενδιαφέρον που δειξατε για την ασκηση.Δυστυχως εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενη ....
Την ασκηση την έβαλα αρχικα γιατι σε πολυ γνωστο βοηθημα το έλυνε σε κάποιες ασκήσεις παιρνοντας μονο το ένα χωρίο ενώ σε άλλες όλα τα χωρία που δημιουργουνται..(έχοντας ακριβώς την ίδια εκφώνηση)
Είδα όμωσ ότι σε νέα έκδοση του βιβλιου αυτού ο συγγραφέας το διόρθωσε και τελικα παίρνει όλα τα χωρία...Τελικά τι ισχύει;Δεν έχω βρει παρόμοια ασκηση σε άλλο βιβλιο...ευχαριστώ πολύ και πάλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

praga

Νεοφερμένος

Η praga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα!

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στη θεωρία.

Γιατί πρέπει να είναι ο c διάφορος του 0 για να πούμε ότι αν μια συνάρτηση f έχει παράγουσα σε ένα διάστημα Δ , τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Aν c = 0 τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Εγώ βλέπω στο βιβλίο το θέμα 67 να είναι το παρακάτω.Εσύ aleka ποιό θέμα έλυσες?
Ή δεν έλυσες αυτό που ζητάει ο Tnanos123 αλλά προτείνεις δικό σου?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
καλησπερα.καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω πολυ για το ενδιαφέρον που δειξατε για την ασκηση.Δυστυχως εξακολουθω να ειμαι μπερδεμενη ....
Την ασκηση την έβαλα αρχικα γιατι σε πολυ γνωστο βοηθημα το έλυνε σε κάποιες ασκήσεις παιρνοντας μονο το ένα χωρίο ενώ σε άλλες όλα τα χωρία που δημιουργουνται..(έχοντας ακριβώς την ίδια εκφώνηση)
Είδα όμωσ ότι σε νέα έκδοση του βιβλιου αυτού ο συγγραφέας το διόρθωσε και τελικα παίρνει όλα τα χωρία...Τελικά τι ισχύει;Δεν έχω βρει παρόμοια ασκηση σε άλλο βιβλιο...ευχαριστώ πολύ και πάλι

Έτσι ακριβώς, την ίδια απορία έχω και γω, άλλες φορές παίρνει το συγκεκριμένο μόνο χωρίο και άλλες όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ας το δούμε ξεκινώντας από τα δύο απλά ερωτήματα που περιμένουν απάντηση.
1) Τι σημαίνει χωρίο
2) Πώς οριοθετείται
Αν καταλάβατε εννοώ ότι καλύτερα θα το εξηγούσε ένας φιλόλογος παρά ένας μαθηματικός!

Και ακόμη ένα ερώτημα θέτω στο ...τραπέζι.
Το σχήμα του αριθμού 8 ορίζει χωρίο?

Οι καθηγητές εδώ ας θυμηθούν από το πανεπιστήμιο τις απλές καμπύλες Jordan(Μιλάω ως Φυσικός.Δεν ξέρω τι έκαναν πάνω σ΄αυτό οι μαθηματικοί)

Παιδιά (υποψήφιοι) μην αγχώνεστε.Εύχομαι να είναι ξεκάθαρο το ερώτημα αν πέσει από τα εμβαδά.Πιστεύω θα είναι προφανές εκεί τι θα ζητάει από σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
γιωργο τωρα θετεις το ζητημα της συνεκτικοτητας το οποιο ειναι μακρια απο τα μαθηματικα του λυκειου.υπαρχουν χωρια που γραφονται ως ξενη ενωση (ανοιχτων υποσυνολων του επιπεδου) και αλλα που δεν γραφονται.το 8 ειναι παραδειγμα μη συνεκτικου χωριου.

παντως το θεμα σηκωνει πολλη κουβεντα που ειναι εκτος υλης για τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

save

Νεοφερμένος

Ο ΣΑΒΒΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
f(2x-f(x))=x
[f(2x-f(x))]'=>f'(2x-f(x))*(2-f'(x))=1=>
f'(x)=2-(1/f'(2x-f(x)))
για καθε χ ανηκει στο R εχω:
f'(x0)=1=>
f'(x)=1
f(x)=x:):bye:
sorry ειναι λαθος!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Θα δώσω μια απάντηση για το 1ο μόνο ερώτημα, που 'ναι και το πιο σύνθετο. Λοιπόν, καταρχήν:

Κανόνας 1:

Έχουμε μέσα στο ολοκλήρωμα την f, η οποία έχει όρισμα (xt), επομένως, ΔΕΝ μπορούμε να παραγωγίσουμε, γιατί η f ΔΕΝ είναι ανεξάρτητη των ορίων ολοκλήρωσης. Για να αποφύγουμε αυτά τα μπερδέματα, θα θέσουμε αναγκαστικά: xt=u . Παίρνοντας το διαφορικό, θα βρούμε:

(1)



Όμως, επειδή ακριβώς θέλουμε να ξεφορτωθούμε το x απ' την αλλαγή μεταβλητής που κάναμε, το αντικαθιστούμε απ' την (1) με και θα έχουμε:



Έτσι, όταν , και όταν . Έτσι, θα έχουμε τελικά:







( Αντιστρέφουμε όρια ολοκλήρωσης, για να μπορούμε να παραγωγίσουμε. Υπενθύμιση: Παραγώγιση επιτρέπεται μόνο όταν το κάτω όριο ολοκλήρωσης είναι στάθερα!! )

Τώρα, μπορούμε να παραγωγίσουμε και θα έχουμε:















Όμως, αν στην αρχική βάλουμε όπου , προκύπτει ότι . Έτσι:





Επομένως,



.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyfor

Νεοφερμένος

Η crazyfor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:bye:Γεια σας! Να σας ρωτήσω...καμιά πρόταση για βιβλιαράκι-βοήθημα με μεθοδολογία(κάτα προτίμηση μόνο μεθοδολογία) για μαθηματικά κατεύθυνσης?? τα περισσότερα έχουν μεθοδολογία στην αρχή κάθε κεφαλαίου και ενδιάμεσα,αλλά ψάχνω κάτι με συγκεντρωμένους τρόπους επίλυσης για κάθε τύπο άσκησης. "πετυχαίνω το τάδε όριο,κάνω αυτό,μου ζητάει εμβαδο μεταξύ των χ συναρτήσεων,χρησιμοποιώ την y μεθοδο...κτλ) μάλλον ζητάω πολλά,αλλά you never know!ιδέες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί κάτι τέτοιο, το δίτομο του Στεργίου-Νάκη έχει κάτι τέτοιες μεθοδολογίες δεν ξέρω όμως αν είναι αυτό που ψάχνεις.

(Πάντως ειδικά στα μαθηματικά, δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ αυτό το στυλ διαβάσματος...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Εγώ βλέπω στο βιβλίο το θέμα 67 να είναι το παρακάτω.Εσύ aleka ποιό θέμα έλυσες?
Ή δεν έλυσες αυτό που ζητάει ο Tnanos123 αλλά προτείνεις δικό σου?

Κατα λάθος έλυσα το 37...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΗΣΙΟΔΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΗΣΙΟΔΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λείπει το ένα όριο ολοκλήρωσης. Το βρίσκουμε λύνοντας την εξίσωση f(x) = 0 (1)
Επειδή το ένα όριο ολοκλήρωσης είναι το 2 για να ορίζεται χωρίο πρέπει οι λύσεις της (1) - γενικά- να είναι όλες > = του 2 ή <= του 2. Εδώ η (1) έχει ρίζες -1 , 1.
Άρα τα σωστά όρια ολοκλήρωσης είναι : -1 , 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Τουμασης 200 θεματα μαθηματικων, εχει αυτο που ψαχνεις στις πρωτες σελιδες του βοηθηματος του ( συνοπτικη θεωρια και μεθοδολογιες ασκησεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Αυτό που σου χρειάζεται είναι η γνωστή σειρά ΒΙΒΛΙΟΒΟΗΘΗΜΑΤΑ εκδόσεις ΟΡΟΣΗΜΟ(με επιφύλαξη αυτό!) όπου γράφει μιά πλειάδα καθηγητών και είναι από τα πανελλαδικά συνεγαζόμενα φροντιστήρια.Κυκλοφορούσαν κάποτε, δεν ξέρω τώρα αν κυκλοφορούν εγώ είχα ένα από τα βιβλία αλλά μου το βούτηξε ένας μαθητής μου, κατά λάθος ισχυρίζεται ο ίδιος και εγώ του είπα χαλάλι σου.Έχουν κάνει οι συνάδελφοι εκεί πολύ καλή δουλειά ομαδοποιώντας ασκήσεις και παρουσιάζοντας πολυ καλη μεθοδολογία που όμοια και ολοκληρωμένη δεν έχω δεί σε άλλα βιβλία.Είναι σχετικά σύντομα βιβλία ως προς τη θεωρία και ρίχνουν όλο το βάρος στις μεθόδους επίλυσης σκήσεων.Ψάξε αν κυκλοφορουν και αγόρασε όποιο σε ενδιαφέρει.Πιστεύω θα σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyfor

Νεοφερμένος

Η crazyfor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
αχα! δηλαδη εχει μεθοδολογια για όλη την ύλη στην αρχή ε? καλο ακούγεται...και τα 200 συνδυαστικα δν θα είναι και αχρηστα!:D
-----------------------------------------
Αυτό που σου χρειάζεται είναι η γνωστή σειρά ΒΙΒΛΙΟΒΟΗΘΗΜΑΤΑ εκδόσεις ΟΡΟΣΗΜΟ(με επιφύλαξη αυτό!) όπου γράφει μιά πλειάδα καθηγητών και είναι από τα πανελλαδικά συνεγαζόμενα φροντιστήρια.Κυκλοφορούσαν κάποτε, δεν ξέρω τώρα αν κυκλοφορούν εγώ είχα ένα από τα βιβλία αλλά μου το βούτηξε ένας μαθητής μου, κατά λάθος ισχυρίζεται ο ίδιος και εγώ του είπα χαλάλι σου.Έχουν κάνει οι συνάδελφοι εκεί πολύ καλή δουλειά ομαδοποιώντας ασκήσεις και παρουσιάζοντας πολυ καλη μεθοδολογία που όμοια και ολοκληρωμένη δεν έχω δεί σε άλλα βιβλία.Είναι σχετικά σύντομα βιβλία ως προς τη θεωρία και ρίχνουν όλο το βάρος στις μεθόδους επίλυσης σκήσεων.Ψάξε αν κυκλοφορουν και αγόρασε όποιο σε ενδιαφέρει.Πιστεύω θα σε βοηθήσει.

μαλιστα! οκ θα το ψαξω κι αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top