Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

travis

Νεοφερμένος

Ο travis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το θεμα ειναι η μελετη του προσημου οπως ειπες .Σε ασκησεις εχω δει να προχωρανε απ'ευθειας στην μελετη του προσημου του γινομενου δεν στεκονται στην κλασματικη μορφη. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Παιδιά, αν κάτσει τώρα ο βαθμολογητής και κόψει από αυτό, θα 'ναι καλός τακατάκας. Έλεος.. Δε νομίζω πως υπάρχει άτομο που θα μπορούσε να κόψει απ' αυτό το πράγμα και μόνο. Είπαμε ότι η βαθμολογία είναι αυστηρή, αλλά αυτό είναι η λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Γενικά, τα μαθηματικά δεν είναι φιλολογία. Δηλαδή, δε σημαίνει πως όσο πιο πολλά γράψεις τόσο περισσότερη μοριοδότηση θα 'χεις. Πρέπει απλώς, στο σωστό σημείο, να κάνεις το σωστό σχόλιο.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iraklis7

Νεοφερμένος

Ο Iraklis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά: https://www.pi-schools.gr/lessons/mathematics/

επίσης μπορείς να αγοράσεις το λυσάρι απο το βιβλιοπωλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
2)αν f,g περιττες νδο η gof περιττη
f περιττή σημαίνει f(-x)=-f(x)
g περιττή σημαίνει g(-x)=-g(x)
Για να είναι η gof περιττή θα πρέπει να αποδείξουμε ότι gof(-x)=-(gof)(x). Πράγματι είναι: gof(-x)=g(f(-x))=g(-f(x))=-g(f(x)) άρα η gof περιττή

Όμοια αποδεικνύεις και τα άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ θα σε συμβούλευα να πας με τον ταχύτατο, ασφαλή και αποδεκτό τρόπο της Β' Λυκείου, ήτοι: Να βρεις το πρόσημο της υπόριζης ποσότητας όχι ως πηλίκο αλλά ως γινόμενο (όλης της ποσότητος). Να σου θυμίσω ότι προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό του κλάσματος με το τετράγωνο του παρονομαστή (δε χρειάζεται να το αναφέρεις) με το οποίο εξασφαλίζεις ότι δεν πολλαπλασιάζεις με αρνητικό αριθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για άγκιστρα στα σύνολα, για να καλύπτουν το μέγεθος χρησιμοποιείτε

\left \{ εδώ ότι θέλετε \right \}

το ίδιο ισχύει και για τις παρενθέσεις

\left ( εδώ ότι θέλετε \right )

πχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

choppy

Νεοφερμένος

Η choppy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
:bye:μήπως θα μπορουσε κανεις να με βοηθησει σε μια ασκηση ισοτητας συναρτήσεων??
λοιπον εχουμε:
τις συναρτησεις f,g: R->R με την ιδιότητα:
(f+g)^2 (x)-(f-g)^2 (x)-4x^2>=2(f+g)(x)[(f+g)(x)-2x] για καθε xεR
να δειξετε οτι f=g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
μπορει δυο μη μηδενικες πραγματικες συναρτησεις να εχουν γινομενο μηδεν?σε ποια περιπτωση ισχυει η ισοδυναμία



οι συναρτησεις ειναι απ το R στο R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
οχι δεν μπορει να εχουν γινομενο μηδεν.

η ισοδυναμια ισχυει οταν f(x)<>0 για καθε χ ή g(x)<>0 για καθε χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
σκεψου το ακομα λιγο.η απαντηση ειναι οτι γινεται.δε μιλαμε για αριθμους αλλα για συναρτησεις.προσπαθησε να φτιαξεις ενα παραδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Έστω η συνάρτηση-διάνυσμα που ορίζεται :





(όλα σε παραμετρική μορφή του x)

όταν το εσωτερικό γινόμενο είναι μηδέν, δε σημαίνει πως και τα διανύσματα είναι ίσα με το μηδέν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
πολύ σωστά. Μπορείς και πιο κλασσικά (απλά εκτελώντας όλες τις πράξεις) ως εξής:

(f+g)^2 - (f-g)^2 - 4x^2 = 2(f+g)(f+g-2x) [κάνω όλες τις πράξεις]
f^2+2fg+g^2 - (f^2-2fg+g^2)- 4x^2 =2 (f+g)(f+g)-4x(f+g)
f^2+2fg+g^2 - f^2+2fg-g^2- 4x^2 =2f^2+4fg+2g^2 -4xf-4xg

[απλοποιώ παράγοντες από το α και β μέλος]

-2x^2=f^2++g^2-2xf-2xg [τα φέρνω στο ίδιο μέλος]
f^2+g^2-2x+2x^2-2xf-2xg=0 [αλλάζω την σειρά]
f^2-2xf+x^2 +g^2-2xg+x^2=0
(f-x)^2 + (g-x)^2=0

άρα πρέπει f-x=0 και g-x=0 δηλαδή f=x και g=x
άρα f=g=x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εστω Zec , w= (Z-2i)/(Z+1)
1)Να βρεθει ο γ.τ των εικονων του Z ωστε WER
2)Να βρεθει min|z|
3)να βρεθει ο Z με το ελάχιστο μέτρο
4)να βρεθει min|Z-3+2i|
5)να βρεθει ο Ζ ωστε |Z-3+2i| να γινεται ελάχιστο.
Εχω λύσει σχεδον ολα τα ερωτήματα,δεν παραθέτω την διαδικασία διοτι δεν ξερω να γραφω σε τετοιο κωδικα:P
Thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
συναρτηση-διανυσμα? ενδιαφερον αλλα δυστυχως δεν γνωριζα την υπαρξη της οποτε λογικο ηταν να μην μπορω να απαντησω(αν ειναι τετοιο στιλ και οι υπολοιπες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο ερώτημα συγκεκρμένο που δεν μπορείς να λύσεις;
Σου δίνω τις απαντήσεις που βρήκα εγώ:
1) η ευθεία y=2x+2
2) 2*Ρίζα(5)/5
3) ο μιγαδικός με το ελάχιστο μέτρο είναι ο (-4/5)+(2/5) i
4) 0
5) 3-2i

Συμφωνούμε; Αν όχι πες μου να το ξαναδώ ποιο προσεκτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφέρον κ την απάντηση:):no1:
Λοιπον,το 1) το βγάζω κ εγώ y=2x+2 (αφου παιρνω w(συζυγη)=w κ μετα εστω z=x+yi) η ευθεια δλδ ειναι 4χ-2y+4=o
Στο δευτερο βγαζω λαθος,Min|z|=d(o,ε) αλλα δεν βγαζω σωστο αποτέλεσμα...
επομένως και στα αλλα:P
Μαλλον εχω κάνει λαθος το σχήμα,όταν δεν ξέρω τα δυο σημεια(π.χ το Α κ το Β) , μονο με την ευθεια μπερδευομαι:P
Μπορεις να με βοηθήσεις σε αυτο?:):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν η ευθεία έχει εξίσωση Αχ+Βy+Γ=0 τοτε η απόσταση ενός σημείου (κ,λ) από αυτήν δίνεται από τον τύπο (|Ακ+Βλ+Γ|)/Ρίζα(Α^2 + Β^2).

Εσύ θέλεις την απόσταση του (0,0) (αρχή των αξόνων) από την ευθεία. Άρα βάλε στον τύπο όπου κ=0, λ=0 Α=1, Β=1, Γ=2 και κάνε πράξεις. Οκ; Πες μου αν δεν σου βγαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaisc

Νεοφερμένος

Η katerinaisc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Αν η ευθεία έχει εξίσωση Αχ+Βy+Γ=0 τοτε η απόσταση ενός σημείου (κ,λ) από αυτήν δίνεται από τον τύπο (|Ακ+Βλ+Γ|)/Ρίζα(Α^2 + Β^2).

Εσύ θέλεις την απόσταση του (0,0) (αρχή των αξόνων) από την ευθεία. Άρα βάλε στον τύπο όπου κ=0, λ=0 Α=1, Β=1, Γ=2 και κάνε πράξεις. Οκ; Πες μου αν δεν σου βγαίνει
Thanks κ παλι!:) ναι τωρα βγαινει οκ το δευτερο ερωτημα,θα ξαναδω κ τα αλλα.
Να σε ρωτησω ομως γιατι μπερδευτηκα,κ εγω αυτο τον τυπο πήρα αρχικα,απλα δεν ειχα κανει απλοποιηση με το 2 στην εξισωση της ευθειας.Λες πανω για κ=ο κ λ=ο (διοτι αποσταση απο αρχη των αξονων,0,0) αλλα γιατι Α=1 κ Β=1?το Α δεν ειναι =2 και το β=-1? Ενταξει σε αυτο το ερώτημα οτι κ να βαλουμε επειδη θα γινει πολλαπλασιασμος με το 0 το ιδιο θα εβγαινε,αλλα τι τιμες εχουν τελικα?
Τωρα αρχιζω και το ξεκαθαριζω καλυτερα..
Για να δω λιγο παλι τα επομενα ερωτήματα, α κ κατι ακομα(sorry σε ζάλισα:)) για τα επομενα προσωπικα χρειαζομαι σχημα να κανω για να μου φανει πιο ευκολα,αλλα τι τιμες θα βάλω στους αξονες ωστε να φερω τις ευθειες κτλ? π.χ σε μια αλλη ασκηση που ηταν με μεσοκαθετο κ ήξερα τα δυο σημεια(π.χ Α(1,0) κ Β(0,3) εκανα το σχημα κ εφερνα οτι χρειαζοταν..
Χιλια ευχαριστω:):):thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ναι sorry έχεις δίκιο, εκ παραδρομής έγραψα εγώ λάθος. Είναι Α=2, Β=-1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top