Βοήθεια/Aπορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ξεκινάμε με μια υπόθεση....για
άρα,

διαφορετικά x (ίσα μεταξύ τους)

Δεν κατάλαβα πώς συνδέεις τη μέθοδο της Αντιθετοαντιστροφής με τη διαφορετικότητα των x1 και x2.
Πώς, δηλαδή, γίνεται δύο μεταβλήτες να είναι ίσες και διαφορετικές μεταξύ τους, ταυτόχρονα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Έχω κάνει λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

....για

προσπαθώντας να δείξω τη σκέψη ότι οι τιμές δυο ανεξάρτητων μεταβλητών είναι ίσες τότε και μόνο αν οι ανεξάρτητες μεταβλητές είναι ίσες (από αλγεβρική άποψη) εφόσον σε κάθε ανεξάρτητη μεταβλητή αντιστοιχεί μοναδική τιμή (εξαρτημένη μεταβλητή). Οπότε για να είναι ίσες αυτές οι τιμές υπό την ίδια συνάρτηση πάντα προϋποθέτουν ίδια είσοδο (input): ίδια ανεξάρτητη μεταβλητή x.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι και εγω δε καταλαβα πως το ειχες κανει στην αρχη αλλα οκ τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosbomb

Νεοφερμένος

Ο petrosbomb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ισχύει f,g(0,+∞),f(x)>0,για κάθε χ>0
g "1-1",και για κάθε χ>0 ισχύει
x^2 f(f(x))=f^3 (x)
και g(x)=x^2 f(x)

Να βρεθούν η g και η f
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ΑΚΥΡΟ Τωρα που το ξαναειδα εκανα λαθος στην ταυτοτητα αντι για -1 εβαλα +1. Τα παραταω για σημερα παω εξω για χαλαρο ποτακι να ξεσκασω .

Δίνονται οι μιγαδικοί:

και με χ R. Αν ισχύει Im(=25, να βρείτε:
α)την τιμη του x,
β) τον μιγαδικό

Εδω ειναι μια προσπαθεια μου αλλα καπου τα κανω θαλασσα.Μπορεί κάποιος να γράψει την λυση αναλυτικά;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Πότε μία εξίσωση έχει τριπλές ρίζες;
Kαι επίσης... Τα άκρα ολοκλήρωσης μπορεί να αλλάξουν αν βγάλεις ένα (-) έξω από το ολοκλήρωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Πότε μία εξίσωση έχει τριπλές ρίζες;
Kαι επίσης... Τα άκρα ολοκλήρωσης μπορεί να αλλάξουν αν βγάλεις ένα (-) έξω από το ολοκλήρωμα;

  • Μια εξισωση εχει 3 ριζες οταν ειναι τουλαχιστον 3ου βαθμου ή μεγαλυτερη, π.χ.
  • Λεω τουλαχιστον 3ου βαθμου ή μεγαλυτερη, διοτι μια εξισωση 4ου βαθμου εαν την παραγοντοποιησεις μπορει να εχει μια διπλη ριζα (διακρινουσα Δ=0) και δυο ριζες Χ1,Χ2.
  • Στο ολοκληρωμα βαζοντας ενα (-) εξω απο το ολοκληρωμα τα ακρα αντιστρεφονται, δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να προσδιοριστει ο λ ε R ωστε να ειναι ισες οι συναρτησεις f(x)=x^2 * λ^3 -χ/ χ+λ^2 -2λ και g(x)=x^3 - 2x^2 *λ + λ^2 *χ/ (χ-1)^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Κοίταξε λίγο τον ορισμό στη σελίδα 141 (συναρτήσεις) του βιβλίου μαθηματικών κατεύθυνσης. Προσπάθησε λίγο είναι κρίμα ενώ μπορείς να λύσεις κάτι πολύ εύκολα να μην θυμάσαι τον ορισμό . Και για συμβουλή κλείσε τον υπολογιστή και άνοιξε το βιβλίο σου . Ξέρω είμαι σπαστική αλλά μόνο έτσι θα σε βοηθήσω πραγματικά.:spasiklas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εισαι λιγο σπαστικη τον εχω δει τον ορισμο πολλες φορες απλα δε ξερω πως να παιξω μπαλιτσα γιατι εχω δυο αγνωστους το χ και το λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millie_M

Νεοφερμένος

Η thomasina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Επειδή βαριέμαι να στο λύσω σίγουρα θα το φτάσεις κάπου σε γινόμενα τύπου
(x+ - λ)*(x+ - λ)*(x+ - λ)*...........όταν θα γίνει αυτό και θα έχεις ένα σκασμό από γινόμενα τότε αφού λ εR τότε είναι σαν να λειτουργείς με αριθμούς . Βάλε έναν αριθμό στη θέση του λ και κάνε ότι θα έκανες με μία τέτοια παράσταση....
ΠΟΥ είμαι εγώ σπαστικιά!!! αααα άκου κάτι μικρούλια και απαίδευτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Έστω τα πολυώνυμα P(x)=αχ^2+βχ+γ και Q(x)=(δχ^3+εχ^2+ζχ)/χ.
Για να είναι τα πολυώνυμα ίσα θα πρέπει τα πεδία ορισμού τους να είναι ίσα (AP=AQ) και, επίσης, P(x)=Q(x), για κάθε χ που ανήκει στο πεδίο ορισμού.
Δηλαδή α=δ και β=ε και γ=ζ. Το δίκο σου σύστημα, λογικά, θα δίνει ανάλογες σχέσεις με λ. Λύνεις το σύστημα και βρίσκεις τις δυνατές τιμές του λ.

Επίσης, στην δοθείσα μορφή, οι συναρτήσεις έχουν λάθος. Πρέπει να προσθέσεις κάπου παρενθέσεις. Η f(x) έχει ως μεγιστοβάθμιο το χ^2, ενώ η g(x) το χ^3, επομένως δεν γίνεται να είναι ίσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εκφωνηση ειναι οπως την εγραψα, οποτε ειναι λαθος η ασκηση ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Έστω συνάρτηση f:[a,b] R η οποια ειναι συνεχης και τετοια ωστε: f(a+b-x)=f(x) για καθε x [a,b]

Να αποδειξετε οτι:



Η Λύση μου είναι:




Αρα


Ετσι μπορω να το αποδειξω ή πρεπει να ξέρω και την μονοτονία της f;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Για να καταλήξεις από το f(a+b-x)=f(x) στο a + b -x = x θα πρέπει η a + b -x = x να είναι ''1-1''. Άρα, πρέπει να δείξεις ότι είναι ''1-1'' για φτάσεις στο συμπέρασμα που έβγαλες. Αν ξέρεις όμως ότι είναι γνησίως μονότονη τότε το θέμα τελείωσε (διότι αν είναι μονότονη θα είναι και ''1-1'').

Αυτά νομίζω εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Έστω συνάρτηση f:[a,b] R η οποια ειναι συνεχης και τετοια ωστε: f(a+b-x)=f(x) για καθε x [a,b]

Να αποδειξετε οτι:



Η Λύση μου είναι:




Αρα


Ετσι μπορω να το αποδειξω ή πρεπει να ξέρω και την μονοτονία της f;

Υπολογισε το ολ απο α στο β xf(x) και οπου f(x) βαλε f(a+b-x),δηλαδη υπολογισε το ολοκληρημα απο α στο β x*f(a+b-x) ,κανε αλλαγη μεταβλητης και εχε τα ματια σου 14 μετα ,αν εχεισ προβλημα γραψε και θα δωσω την λυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gersi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Υπολογισε το ολ απο α στο β xf(x) και οπου f(x) βαλε f(a+b-x),δηλαδη υπολογισε το ολοκληρημα απο α στο β x*f(a+b-x) ,κανε αλλαγη μεταβλητης και εχε τα ματια σου 14 μετα ,αν εχεισ προβλημα γραψε και θα δωσω την λυση.
Ολα ενταξει μετα απο λιγο (25 λεπτα) καψιμο το εβγαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekok

Νεοφερμένος

Ο georgekok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μια βοηθεια :)
δινονται δυο συναρτησεις f,g : [ α,β] -> R . αν g(x) >0 για καθε χ που ανηκει στο [α,β] να δειξετε οτι υπαρχει ενα τουλαχιστον ξ που ανηκει στο [ α,β] τετοιο ωστε :
∫f(x)g(x)dx = f(ξ) * ∫g(x) dx .(ακρα ολοκληρωσης α,β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
μια βοηθεια :)
δινονται δυο συναρτησεις f,g : [ α,β] -> R . αν g(x) >0 για καθε χ που ανηκει στο [α,β] να δειξετε οτι υπαρχει ενα τουλαχιστον ξ που ανηκει στο [ α,β] τετοιο ωστε :
∫f(x)g(x)dx = f(ξ) * ∫g(x) dx .(ακρα ολοκληρωσης α,β)

Εγραψες σιγουρα σωστα την εκφωνηση?Για ξανα check.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top