Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ορίστε και ένα άλλο με όλα τα στοιχεία:
Κάνε βαρύ κουράγιο ναύτη μάγκα αλλιώς μην ζητάς χρυσομαλούσα φεμινίστρια κόρη να σε πάρει Η' κουρέψου ή αγόρασε πατάτες αύριο
Ο Μαρακης σου κανει κι εσενα;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHE* Billio

Νεοφερμένος

Ο CHE* Billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μικρος που ναι ο κοσμος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis

Νεοφερμένος

Ο ΑιμίλιοΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Λοιπόν αύριο γράφω Χημεία και έτσι όπως έλυνα τις ασκήσεις που έχω στην ύλη δεν μπορεσα να λύσω την εξης <<Να υπολογισετε την % w/w περιεκτικοτητα διαλυματος θειικου οξεως(Η2SO4) με C=2M και πυκνοτητα 1,1 g/mL(σ164//ασκ 59)>>
Οποιος μπορει ας μου γραψει την λυση μηπως να την δω μηπως και πεσει παρομοια!
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
2 M σημαίνει ότι στα 1000 ml διαλύματος περιέχονται 2 μολ Η2SO4 (Mr=98) άρα 2χ98=196 γραμμ. Τώρα, η μάζα του διαλύματος είναι m=dxV=1.1x1000=1100 γραμμ. Και μετά εφαρμόζεις την απλή μέθοδο των τριών : Στα 1100 γραμμ. διαλύματος περιέχονται 196 γραμμ. H2SO4 Στα 100 περιέχονται χ Εάν κάνεις τις πράξεις βγαίνει 17,8 Άρα η περιεκτικότητα είναι 17,8% w/w........Ελπίζω να βοήθησα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
2 M σημαίνει ότι στα 1000 ml διαλύματος περιέχονται 2 μολ Η2SO4 (Mr=98) άρα 2χ98=196 γραμμ. Τώρα, η μάζα του διαλύματος είναι m=dxV=1.1x1000=1100 γραμμ. Και μετά εφαρμόζεις την απλή μέθοδο των τριών : Στα 1100 γραμμ. διαλύματος περιέχονται 196 γραμμ. H2SO4 Στα 100 περιέχονται χ Εάν κάνεις τις πράξεις βγαίνει 17,8 Άρα η περιεκτικότητα είναι 17,8% w/w........Ελπίζω να βοήθησα.......
σωστος:no1:
ηθελα να τη λυσω αλλα δεν θυμομουν το Mr ποσο ειναι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Του Η είναι 2 του Ο είναι 16 και του S είναι 32.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Του Η είναι 2 του Ο είναι 16 και του S είναι 32.....
νομιζω ο ατομικος αριθμος δεν ειναι?αληθεια,πως το βρισκεις?δεν θυμαμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arisar

Νεοφερμένος

Ο arisar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Αθανάσιος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πολλαπλασιάζεις τον αριθμό των ατόμων που περιέχονται στο μόριο με το Ar το οποίο το παίρνουμε έτοιμο Είναι σε πίνακα στο τέλος του βιβλίου......π.χ. Ar(H)=1 Το μόριο είναι Η2 άρα Mr=2Ar άρα Mr(H2) = 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lakis

Νεοφερμένος

Ο ΑιμίλιοΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε τωρα που το ειδα θυμηθικα!!!να σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninior15

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ποπο ιδεα δεν εχω απο θετικα μαθηματα..Μακαρι να περασω την πρωτη φετος ωστε να παω θετικη του χρονου:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ποπο ιδεα δεν εχω απο θετικα μαθηματα..Μακαρι να περασω την πρωτη φετος ωστε να παω θετικη του χρονου:bye:

:bye:καλε αν δεν εχεις ιδεα απο θετικα πως θα πας θετικη??(κι εγω θετικη θελω):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ποπο ιδεα δεν εχω απο θετικα μαθηματα..Μακαρι να περασω την πρωτη φετος ωστε να παω θετικη του χρονου:bye:

Υπαρχει ενα ατελειωτο καλοκαιρι να πορωθεις με μαθηματικα,φυσικη,χημεια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Λοιπόν αύριο γράφω Χημεία και έτσι όπως έλυνα τις ασκήσεις που έχω στην ύλη δεν μπορεσα να λύσω την εξης <<Να υπολογισετε την % w/w περιεκτικοτητα διαλυματος θειικου οξεως(Η2SO4) με C=2M και πυκνοτητα 1,1 g/mL(σ164//ασκ 59)>>
Οποιος μπορει ας μου γραψει την λυση μηπως να την δω μηπως και πεσει παρομοια!
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Γιατι μου έκλεψες την προσωπικήν μου εικόναν, φίλτατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Με την Χημεία από την Β τάξη Γυμνασίου της έτρεφα μια συμπάθεια:)
Στην Β Γυμνασίου είχα 16 17 18 έγραψα 17:P
Στην Γ Γυμνασίου είνα 17 18 18 έγραψα 18.:D
Τώρα στο Λύκειο θα δούμε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Με την Χημεία από την Β τάξη Γυμνασίου της έτρεφα μια συμπάθεια:)
Στην Β Γυμνασίου είχα 16 17 18 έγραψα 17:P
Στην Γ Γυμνασίου είνα 17 18 18 έγραψα 18.:D
Τώρα στο Λύκειο θα δούμε;)
Μπράβο Ραφαέλα πολυ καλοί βαθμοί !!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εμείς φέτος χημεία φτάσαμε μέχρι τη στοιχειομετρία...Γενικότερα δεν ήταν δύσκολη η χημεία της α λυκείου,μπορώ να πω ότι ήταν κατανοητή με καλό διάβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εγω στην β γυμνασιου ειχα 18 18 19 και εγραψα 20(:D)
στη γ γυμνασιου ειχα 17 18 18 και εγραψα 19(:))
και φετος που λετε τα πηγα χαλια,τα βρηκα πολυ δυσκολα ρεε..(:'()
κριμα γιατι η χημεια ειναι το αγαπημενο μου μαθημα και το πηρα κατακαρδα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμείς φέτος το τελειώσαμε το βιβλίο, κάναμε και στοιχειομετρικούς υπολογισμούς.

Στις εξετάσεις τα είχαμε όλα εκτός από δεσμούς και στοιχειομετρικούς υπολογισμούς. Γενικά ήταν ωραία η χημεία φέτος, καμία σχέση μ' αυτή του γυμνασίου.

:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top