Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Όχι δεν θα πραγματοποιηθεί. Στα μοριακά διαλύματα η ωσμωτική πίεση εξαρτάται μόνο από θερμοκρασία και συγκέντρωση
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι αν φέρουμε σε επαφή μέσω ημιπερατής μεμβράνης ένα διάλυμα γλυκόζης 1.8% w/v και διάλυμα φρουκτόζης 1.8% w/v (η γλυκόζη και η φρουκτόζη έχουν ίδιο χημικό τύπο) θα συμβεί όσμωση;
Και τα δύο ειναι C6H12O6, άρα θα έχουν την ίδια συγκέντρωση στην ίδια θερμοκρασία οπότε δεν θα συμβεί ώσμωση.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Γειά σας και πάλι! Λοιπόν, όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν, ξεκίνησα την ύλη της Γ' Λυκείου πριν 3 μήνες, χωρίς γνώσεις από τις προηγούμενες χρονιές, καθώς άλλαξα κατεύθυνση αφού έδωσα το 2021. Οπότε, με λίγα λόγια, ξεκινάω από το 0. Μέχρι τώρα τα πάω καλά στην Χημεία, όμως υπάρχουν μερικά κενά από την Α' Λυκείου τα οποία πρέπει να καλυφθούν μέχρι να ξεκινήσω καλοκαιρινά στις 15 Ιουνίου. Μέχρι τώρα είχα αφιερώσει τον χρόνο μου στα 3 πρώτα κεφάλαια, και στις επαναλήψεις πάνω σε αυτά. Μπήκα στο study4exams για να κάνω extra ασκήσεις πάνω στις διαμοριακές και έπεσε το μάτι μου εδώ:

1653309940787.png

1653310165430.png

1653310189748.png

1653310208670.png


Γενικά εγώ δεν χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο site αλλά μου το πρότεινε η αδερφή μου για επιπλέον βοήθεια στην κατανόηση της θεωρίας και εννοείται για τα διαγωνίσματα που έχει. Διάβασα όλα τα παραπάνω, εχθές, όμως, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στο οποίο πρέπει να έχω άριστη γνώση μέχρι τώρα, για τα επόμενα κεφάλαια που θα κάνω (Χημική κινητική κτλ...) στα καλοκαιρινά; Έχοντας ρωτήσει φίλους μου, που έδωσαν Πανελλήνιες πέρυσι, μου είπαν πως δεν χρειάζεται να σκοτίζομαι από τώρα και ότι θα τα βρω όλα αυτά μπροστά μου, εμπειρικά κιόλας, μέσα από ασκήσεις, που θα με βοηθήσουν να τα μάθω σε βάθος, από το να τα διαβάσω αυτή τη στιγμή, μην ξέροντας πως να τα αξιοποιήσω. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια :)
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γειά σας και πάλι! Λοιπόν, όπως έχω αναφέρει στο παρελθόν, ξεκίνησα την ύλη της Γ' Λυκείου πριν 3 μήνες, χωρίς γνώσεις από τις προηγούμενες χρονιές, καθώς άλλαξα κατεύθυνση αφού έδωσα το 2021. Οπότε, με λίγα λόγια, ξεκινάω από το 0. Μέχρι τώρα τα πάω καλά στην Χημεία, όμως υπάρχουν μερικά κενά από την Α' Λυκείου τα οποία πρέπει να καλυφθούν μέχρι να ξεκινήσω καλοκαιρινά στις 15 Ιουνίου. Μέχρι τώρα είχα αφιερώσει τον χρόνο μου στα 3 πρώτα κεφάλαια, και στις επαναλήψεις πάνω σε αυτά. Μπήκα στο study4exams για να κάνω extra ασκήσεις πάνω στις διαμοριακές και έπεσε το μάτι μου εδώ:

View attachment 102861
View attachment 102862
View attachment 102863
View attachment 102864

Γενικά εγώ δεν χρησιμοποιούσα το συγκεκριμένο site αλλά μου το πρότεινε η αδερφή μου για επιπλέον βοήθεια στην κατανόηση της θεωρίας και εννοείται για τα διαγωνίσματα που έχει. Διάβασα όλα τα παραπάνω, εχθές, όμως, υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στο οποίο πρέπει να έχω άριστη γνώση μέχρι τώρα, για τα επόμενα κεφάλαια που θα κάνω (Χημική κινητική κτλ...) στα καλοκαιρινά; Έχοντας ρωτήσει φίλους μου, που έδωσαν Πανελλήνιες πέρυσι, μου είπαν πως δεν χρειάζεται να σκοτίζομαι από τώρα και ότι θα τα βρω όλα αυτά μπροστά μου, εμπειρικά κιόλας, μέσα από ασκήσεις, που θα με βοηθήσουν να τα μάθω σε βάθος, από το να τα διαβάσω αυτή τη στιγμή, μην ξέροντας πως να τα αξιοποιήσω. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια :)
Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τώρα, ούτε να θυμάσαι κάτι από τη β λυκείου. Θα τα κάνεις όλα ξανά και αναλυτικα
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
744E10E3-F267-413A-8879-AAFF5E7F3B67.jpeg
Όταν δεν μου δίνεται το V, πως την λύνω;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
View attachment 102940Όταν δεν μου δίνεται το V, πως την λύνω;
CamScanner 05-24-2022 23.33.jpg

Ενδεχομένως να λύνεται και πιο σύντομα.
Τώρα βρίσκεις και το c'2 με τον ίδιο τροπο.
Να τονίσω εδώ πέρα πως αυτό που βρήκα είναι καθαρός αριθμός, τις μονάδες τις έχω βάλει πάνω. Άμα θες το παρουσιάζεις έτσι: C'(φρουκτόζης)= c'1 M = 0.25M. Στο λέω επειδή πολλοί βάζουν μονάδες ενώ είναι καθαρός αριθμός και είναι λάθος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
B16BD330-3176-4964-9D7B-A355B588A03A.jpeg

Θα εκτιμούσα βοήθεια στο γ

EDIT: Νομίζω το βρήκα


D8E9F9F2-A502-440C-B29F-F4A9F7989CA1.jpeg

262071B2-AEA1-45F7-BDDB-6FBA3C88E59A.jpeg

Υ.Γ. Σε ευχαριστώ @Cade για την βοήθεια παρ’όλα αυτά. Προσπάθησα να την αναλύσω μόνη μου και νιώθω accomplished.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αν χρειαστει καπου σειρα ηλεκτραρνητικοτητας μας δινεται? Ή χρειαζεται να την μαθουμε? Αν και πλεον πανω κατω την γνωριζουμε αλλα να κατσω να την ριξω μια ματια ξανα?
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Αν χρειαστει καπου σειρα ηλεκτραρνητικοτητας μας δινεται? Ή χρειαζεται να την μαθουμε? Αν και πλεον πανω κατω την γνωριζουμε αλλα να κατσω να την ριξω μια ματια ξανα?
Θεωρώ πως οπουδήποτε τη χρειαστείς θα σου δώσουν είτε ατομικούς αριθμούς είτε έτοιμη την σειρα...εξάλλου να κάτσεις να μάθεις τι; Τη σειρά των στοιχείων; Δεν σε υποχρεώνει κανεις
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν χρειαστει καπου σειρα ηλεκτραρνητικοτητας μας δινεται? Ή χρειαζεται να την μαθουμε? Αν και πλεον πανω κατω την γνωριζουμε αλλα να κατσω να την ριξω μια ματια ξανα?
Πάντα δίνεται, όπως και οι ατομικοί αριθμοί, οι σταθερές, οι λογάριθμοι και οι δείκτες.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
View attachment 102946
Ενδεχομένως να λύνεται και πιο σύντομα.
Τώρα βρίσκεις και το c'2 με τον ίδιο τροπο.
Να τονίσω εδώ πέρα πως αυτό που βρήκα είναι καθαρός αριθμός, τις μονάδες τις έχω βάλει πάνω. Άμα θες το παρουσιάζεις έτσι: C'(φρουκτόζης)= c'1 M = 0.25M. Στο λέω επειδή πολλοί βάζουν μονάδες ενώ είναι καθαρός αριθμός και είναι λάθος
Καλησπερα...
ωραια απαντηση. Πριν δω την απαντηση σου, προσπαθησα να την λυσω με δικο μου τροπο, μαλλον ειναι λαθος, αλλα δεν μπορω να βρω που σκατα εχω κανει λαθος (σορρυ για την εκφραση)...
Η λυση ειναι η εξης:
V --> ολικός όγκος
Στην αρχή: V1 = V2 = V/2 και V1+V2=V
Μετα: V1' + V2' = V
c1 = n1/V1 => ... => n1= 0.4 * (V/2) (1)
c2=n2/V2 => ... => n2 = 0.1 * (V/2) (2)
Από (1) και (2) προκυπτει: n1 = 4 * n2 (3)
Π1' = Π2' => c1' = c2' => n1/V1' = n2/V2'
Από (3): 4/V1' = 1/V2' => V1' = 4 * V2'
V1' + V2' = V => 5*V2' = V => 5*V2' = 2* V2 =>V2' = 0.4 * V2
πολλαπλασιαζω με n2 και γινεται:
c2' = 0.4 * c2 => c2' = 0.04 M

Τι κανω λαθος αραγε? :hmm: :hmm:
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Καλησπερα...
ωραια απαντηση. Πριν δω την απαντηση σου, προσπαθησα να την λυσω με δικο μου τροπο, μαλλον ειναι λαθος, αλλα δεν μπορω να βρω που σκατα εχω κανει λαθος (σορρυ για την εκφραση)...
Η λυση ειναι η εξης:
V --> ολικός όγκος
Στην αρχή: V1 = V2 = V/2 και V1+V2=V
Μετα: V1' + V2' = V
c1 = n1/V1 => ... => n1= 0.4 * (V/2) (1)
c2=n2/V2 => ... => n2 = 0.1 * (V/2) (2)
Από (1) και (2) προκυπτει: n1 = 4 * n2 (3)
Π1' = Π2' => c1' = c2' => n1/V1' = n2/V2'
Από (3): 4/V1' = 1/V2' => V1' = 4 * V2'
V1' + V2' = V => 5*V2' = V => 5*V2' = 2* V2 =>V2' = 0.4 * V2
πολλαπλασιαζω με n2 και γινεται:
c2' = 0.4 * c2 => c2' = 0.04 M

Τι κανω λαθος αραγε? :hmm: :hmm:
Στο τέλος είναι το λάθος σου. Είναι c2 =0.4c2'
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top