Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

adrianosst

Νεοφερμένος

Ο Adrianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στη σελίδα 10 του σχολικού θετικής γράφει:

Δηλαδή για τιμή ms=+1/2 λέμε ότι έχουμε παράλληλο spin, ή spin προς τα πάνω, ενώ για τιμή ms=-1/2 λέμε ότι έχουμε αντιπαράλληλο spin, ή spin προς τα κάτω.

Επίσης, στη σελίδα 16 αναφέρει:
-> Ηλεκτρόνια που καταλαμβάνουν τροχιακά της ίδιας ενέργειας (της ίδιας υποστιβάδας) έχουν κατά προτίμηση παράλληλα spin [Kανόνας Hund]

Όμως, στην άσκηση 47 από τη σελίδα 46, υποερώτημα ζ, η απάντηση σύμφωνα με το βιβλίο (σελ. 52) είναι ότι παραβιάζεται η αρχή του Pauli.
Δυστυχώς όμως, το τρίτο τροχιακό έχει δύο ηλεκτρόνια με spin -1/2 το οποίο σύμφωνα με τη θεωρία παραβιάζει τον κανόνα του Ηund.

Τελικά, εγώ στις πανελλαδικές, τι πρέπει να γράψω;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosmallios

Νεοφερμένος

Ο petrosmallios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το βιβλίο γράφει λάθος ότι το ms=-1/2 ονομάζεται αντιπαράλληλο spin. Ονομάζεται spin προς τα κάτω.
Αντιπαράλληλα spin έχω όταν στο ίδιο τροχιακό έχω ένα ηλεκτρόνιο με spin προς τα πάνω και ένα ηλεκτρόνιο με spin προς τα κάτω.
Στο συγκεκριμένο ζήτημα που ρωτάς, προφανώς, παραβιάζεται η αρχή του Pauli καθώς στο τρίτο τροχιακό έχεις δύο ηλεκτρόνια με την ίδια τετράδα κβαντικών αριθμών.
Θα παραβιαζόταν και πάλι η αρχή του Pauli αν αυτό το τροχιακό είχε και τα δύο ηλεκτρόνια με spin προς τα πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adrianosst

Νεοφερμένος

Ο Adrianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι,ναι...για την ασκηση το ξέρω. Και ξέρω οτι το λάθος ειναι του βιβλίου. Αλλά λεω στις εξετάσεις πρεπει να απαντήσω σύμφωνα με το λάθος βιβλίο ή με το σωστό ορισμό του spin;

Υ.Γ: Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmy007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimmy007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ναι,ναι...για την ασκηση το ξέρω. Και ξέρω οτι το λάθος ειναι του βιβλίου. Αλλά λεω στις εξετάσεις πρεπει να απαντήσω σύμφωνα με το λάθος βιβλίο ή με το σωστό ορισμό του spin;

Υ.Γ: Ευχαριστώ

Στις εξετάσεις δεν πρόκειται να ζητήσουν κάτι που υπάρχει λάθος μέσα στο βιβλίο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.E.T.

Νεοφερμένος

Η V.E.T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μηπως μπορει καποιος που εχει ολοκληρο το βοηθημα της Γ' Λυκειου να μου πει τις απαντησεις της ασκησης 7.50;

Ευχαριστώ...
-----------------------------------------
Μηπως μπορει καποιος που εχει ολοκληρο το βοηθημα της Γ' Λυκειου να μου πει τις απαντησεις της ασκησης 7.50;

Ευχαριστώ...

Η καθηγήτρια μας εχει κοψει τις λυσεις κ αυτη την ασκηση δεν μπορω να την καταλαβω...:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μηπως μπορει καποιος που εχει ολοκληρο το βοηθημα της Γ' Λυκειου να μου πει τις απαντησεις της ασκησης 7.50;

Ευχαριστώ...
-----------------------------------------


Η καθηγήτρια μας εχει κοψει τις λυσεις κ αυτη την ασκηση δεν μπορω να την καταλαβω...:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(

τι εννοεις σας τις εχει κοψει..?? τις εκοψε απο το βοηθημα..?? Αν ναι δηλαδη ΕΛΕΟΣ..και νομιζα οτι τα εχω ακουσει ολα..αλλα δεν.!!:lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.E.T.

Νεοφερμένος

Η V.E.T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οπως ακους...Και το πρόβλημά μου δεν ειναι μονο αυτό αλλά οτι επειδη θα προχωρησει αυριο μας ειπε οτι δεν θα τις ελεγξουμε όλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Απιστευτο!!, εγω π.χ οταν εχω να λυσω ασκησεις Φυσικη Κατ. απο Μαθιουδακη λυνω μια ασκηση και αμα κολλησω υπερβολικα μετα απο προσπαθειες και δεν καταληγω στην λυση κοιτω απο πισω και δεν υπαρχει περιπτωση να το ξεχασω βοηθανε πολλοι οι λυσεις ειδικα τα αποτελεσματα οπως π.χ Μπαρλας που εχει μονο αποτελεσματα Ειμαι τεχνολογικη και δεν μπορω να σε βοηθησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
μερικά παιδάκια όμως (οι παρόντες εξαιρούνται) αντιγράφουν μεθοδικά από τη λύση χωρίς να παίρνουν μυρωδιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.E.T.

Νεοφερμένος

Η V.E.T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ τουλάχιστον δεν ειμαι από αυτούς.Το μόνο που θέλω ειναι να δω τι δεν εχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liousis

Νεοφερμένος

Ο liousis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Θα κοιτάξω να βρώ χρόνο και θα σου απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

V.E.T.

Νεοφερμένος

Η V.E.T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

audirs6

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πες μου σελιδα και ασκηση να στην λυσω εγω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Η-0(+4e)-Cl(+4e)-0(+6e)
e=ηλεκτρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fraoulitsa_zoum

Νεοφερμένος

Η fraoulitsa_zoum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
όταν λέει οτι στα στοιχεία μετάπτωσεις η αύξηση του ατομικού αριθμού συνοδεύεται απο μικρή ελάτωσση της ατομικής ακτίνας τι εννοεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εννοεί ότι καθώς μεγαλώνει ο ατομικός αριθμός, μεγαλώνει δηλαδή ο αριθμός των πρωτονίων στον πυρήνα, αυξάνει το θετικό φορτίο. Ο πυρήνας έλκει πιο ισχυρά τα ηλεκτρόνια και έτσι έχουμε μείωση στο μέγεθος του ατόμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εννοεί ότι καθώς μεγαλώνει ο ατομικός αριθμός, μεγαλώνει δηλαδή ο αριθμός των πρωτονίων στον πυρήνα, αυξάνει το θετικό φορτίο. Ο πυρήνας έλκει πιο ισχυρά τα ηλεκτρόνια και έτσι έχουμε μείωση στο μέγεθος του ατόμου!

Όχι ακριβώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

air*

Νεοφερμένος

Ο air* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ειναι καθηγητης.

Ε, και; Τον καθιστά αυτή η ιδιότητα του αυτόματα ως αλάνθαστο;

Αν και βέβαια στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Κώστας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εννοεί ότι καθώς μεγαλώνει ο ατομικός αριθμός, μεγαλώνει δηλαδή ο αριθμός των πρωτονίων στον πυρήνα, αυξάνει το θετικό φορτίο. Ο πυρήνας έλκει πιο ισχυρά τα ηλεκτρόνια και έτσι έχουμε μείωση στο μέγεθος του ατόμου!
Aυξάνονται τα πρωτόνια;Αν ένα πράγμα ʼεχω μάθημα από τη χημεία στη ζωη μου είναι ότι τα ηλεκτρόνια μεταφέρονται από το ένα άτομο στο άλλο και τα πρωτόνια παραμένουν.Συγγνώμη αν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top