Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

ZIGFRID

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Το λ ούτως ή άλλως είναι σχετικό. Σε διευκρίνση για συνθήκες πίεσης το λ μπορεί να μην παίζει ρόλο, οπότε ανεξάρτητα αν τα σωμάτια έχουν ίδια μάζα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον τύπο. Υπάρχει άλλος ένας τύπος, που χρησιμοποιεί τη θεωρία του Βοhr κάπως τροποποιημένη, αλλά θέλει απόδειξη...
-----------------------------------------
Ξέρει κανείς για ποιον τύπο μιλάω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμέμνο πρόβλημα απλός κάτι ψάχνω εγώ.

Δίνεται οτιδήποτε μπορεί να ζητηθεί εκτός από την ταχύτητα

δεν ξέρω για ποιον τύπο μιλάς zigfrid, αλλά δεν με πηράζει αν θέλει απόδειξη ή όχι, φτάνει να ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(να μην ξεχναμε βεβαια οτι αυτη ειναι μια ερωτηση Φυσικης και οχι Χημειας)

:lol:


θα το πω γιατι νομιζω οι μαθητες δεν το γνωριζουν

αν εχεις μια δεσμη σωματιδιων μπορεις να κανεις πειραμα περιθλασης οπως τα κλασικα (Davisson-Germer) με κρυσταλλο

στη σχεση για το λ εμφανιζεται η διατομικη αποσταση για τον κρυσταλλο και η γωνια εκτροπης της δεσμης

γινονται παρομοια πειραματα και με περιθλαση σε οπες

ειναι απιστευτο αλλα τα σωματια συμπεριφερονται σαν κυματα! (οι σχηματισμοι ειναι ομοιοι με τα πειραματα περιθλασης ακτινων-Χ π.χ)

η περιθλαση ειναι κατεξοχην κυματικο φαινομενο (στην ουσια ειναι το ιδιο με τη συμβολη!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Βασικά την έβαλα στη χημεία γιατί αναφέρει το μήκος κύματος σωματιδίου στο βιβλίο χημείας της τρίτης.

Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτή τη συζήτηση την έχουμε ξανακάνει;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Βασικά την έβαλα στη χημεία γιατί αναφέρει το μήκος κύματος σωματιδίου στο βιβλίο χημείας της τρίτης.
στο βιβλιο της Χημειας υπαρχει και η μεθοδος των τριων

δεν ειναι Χημεια ομως

Γιατί έχω την εντύπωση πως αυτή τη συζήτηση την έχουμε ξανακάνει;;;;;;
(αυτο θυμηθηκα και αστειευτηκα. σε καλο να μας βγει!)

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το πείραμα που ανέφερες δεν με βολεύει και μάλλον κανένα πείραμα δεν γίνεται γιατί θέλω να το εφαρμόσω σε ηλεκτρόνιο, οπότε δεν θα ισχύει η αρχή της απροσδιοριστίας στο πείραμα που πρότεινες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Το πείραμα που ανέφερες δεν με βολεύει και μάλλον κανένα πείραμα δεν γίνεται γιατί θέλω να το εφαρμόσω σε ηλεκτρόνιο, οπότε δεν θα ισχύει η αρχή της απροσδιοριστίας στο πείραμα που πρότεινες;
τα ηλεκτρονια ειναι ο,τι πρεπει γι αυτο το πειραμα (με ηλεκτρονια εγινε)

μαλιστα ειχαμε μια απιστευτη συμπτωση -οι ανθρωποι κατι εντελως διαφορετικο ηθελαν να μετρησουν- και απο ενα λαθος εγινε εμφανης για πρωτη φορα η κυματικη φυση των σωματιδιων -ενα απο τα σημαντικοτερα πειραματα του 20ου αιωνα

το "λαθος" συνεβη λιγους μηνες μετα τη διατυπωση της θεωριας απο τον De Broglie
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Και για όσους δεν κατάλαβαν το αστείο σε ένα thread είχαμε έντονες αντιπαραθέσεις σχετικά με τα πεδία που ασχολείται η φυσική και η χημεία.
(για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά είναι το "χημικό πάτρας έρχομαι"
-----------------------------------------
Και για όσους δεν κατάλαβαν το αστείο σε ένα thread είχαμε έντονες αντιπαραθέσεις σχετικά με τα πεδία που ασχολείται η φυσική και η χημεία.
(για όποιον θέλει να ρίξει μια ματιά είναι το "χημικό πάτρας έρχομαι"
-----------------------------------------
ναι αλλά θέλω το μήκος κύματος όταν βρίσκεται σε τροχιά το ηλεκτρόνιο.............

(δεν νομίζω να ζητάω πολλά εεε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
ναι αλλά θέλω το μήκος κύματος όταν βρίσκεται σε τροχιά το ηλεκτρόνιο.............

(δεν νομίζω να ζητάω πολλά εεε;;)

Χμμ, τροχια?? Εξαρταται σε τι τροχια βρισκεται...
-----------------------------------------
Αν η τροχια ειναι μικροσκοπικων διαστασεων τοτε λογο της αρχης απροσδιοριστιας ξεχνα την εννοια της τροχιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Έχεις δίκιο έπρεπε να πω τροχιακό, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι όταν βρίσκεται "μέσα" στο άτομο.

Όσο αναφορά το τροχιακό ας πάρουμε το ηλεκτρόνιο το ατόμου Η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δε γνωριζω αν εχει νοημα να μιλαμε για μηκος κυματος σε μια τετοια περιπτωση

(δεν πολυχρησιμοποιειται η ιδεα του De Broglie στην κβαντομηχανικη απ' οσο ξερω -εχει περασει στην ιστορια [ισως στην πυρηνικη που ειναι πιο μπακαλικη να το δουλευουν ακομα :) - επαιξε ρολο στα πρωτα βηματα της θεωριας!]

--για ελευθερα κυματοπακετα ομως αποδεικνυεται -στο πλαισιο της κβαντομηχανικης- [υπο μια εννοια]--

--ξεφυλλισα ενα απ' τα πρωτα βιβλια κβαντομηχανικης ("Wave Mechanics" Sommerfeld (1928) ,εχω μεταφρασμενη εκδοση του 1930 ;) ) και ο συγγραφεας λεει οτι παρα την αξια της ως προδρομου εχει "ξεπεραστει" πια (η θεωρια του De Broglie ειναι του 1924!!) -και ισχυριζεται οτι το ιδιο πιστευει και ο Schrodinger (!) ...πώς εξελισσοταν τοτε η ρημαδα η Φυσικη ε???? ωραιες εποχες
.. στο κεφαλαιο για το υδρογονο [το μισο βιβλιο] δε βρηκα καμια αναφορα σε μηκος κυματος του δεσμιου ηλεκτρονιου


[υπαρχει κατι στο μοντελο του Bohr. n λ = 2 π r αλλα αυτο σε κατι σπήλαια το βρηκαν χαραγμενο... προϊστορία]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εξαρτωμενη

Νεοφερμένος

Ο εξαρτωμενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
επίσης ισχύει και ο θεμελιώδης νόμος της κυματικής, c=λ x f, δηλαδή λ=c/f.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
οχι οταν μιλαμε για κυματα σωματιδιων (ηλεκτρονια, πρωτονια κτλ.). Αυτα δεν κινουνται με u=c...

Οι σχεσεις de Broglie ειναι:
λ=h/p και E=hf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
:bye:
Είναι εφικτό σε ένα διάλυμα η συγκέντρωση των οξωνίων να είναι μικρότερη του 10^-14;
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ναι αμε!!

(μην το πιειτε ομως!)

οπως γινεται και αρνητικο pH

η κλιμακα του pH ειναι λιγο αυθαιρετη (εχει βολικα νουμερα βεβαια)

οι μοναδες συγκεντρωσης θα μπορουσαν να ειχαν επιλεγει αλλιως

(ομως απ' οσο ξερω σχεδον ολα τα διαλυματα [σε θερμοκρασια δωματιου τουλαχιστον] εχουν pH απο 0 εως 14 .. ας πουν καποιοι που γνωριζουν καλυτερα [δεν εχω προχειρο παραδειγμα])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
(μην το πιειτε ομως!)

Μην ανησυχείς! Θα το πάρω :papas: στον τάφο μου.......:scared:
Τώρα το αν θα το αποκαλύψω αργότερα εξαρτάται από το τι θα γίνω......:angel: ή :mad2: ....................
-----------------------------------------
Αν έχουμε ένα διάλυμα έστω με διαλύτη τον τετραχλωράνθρακα και διαλυμένη ουσία το οξώνιο μπορούμε να ορίσουμε pH;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Βασικα οσο για το αν η συγκεντρωση οξωνιων γινεται να ειναι μικροτερη του 10^-14 νομιζω πως γινεται (δηλαδη pH 15 και ετσι).. σιγουρα γινεται το pH να ειναι αρνητικο , δλδ π.χ. συγκεντρωση οξωνιων 10Μ.. οσο για αυτο με τον τετραχλωρανθρακα το pH οπως το ορισαμε στην τριτη λυκειου ως τον αρνητικο λογαριθμο της συγκεντρωσης οξωνιων και οχι Η+ οπως νομιζαν παλαιοτερα, λογικα αν κατω απο καποια αντιδραση δημιουργουνται οξωνια θα γινεται, αλλιως πιστευω θα υπαρχει καποια αλλη κλιμακα για να δειχνει ποσο οξινο ειναι το διαλυμα.. τι να πω μαθητευομενος ειμαι ακομα ας μας λυσουν την απορια οι καθ'υλιν αρμοδιοι γιατι ενδιαφερομαι κ εγω εκτος απ τον Harry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
να γραφεί ο συντακτικός τύπος του πυροσταφιλικού οξέος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
'Η οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic007key

Νεοφερμένος

Ο mic007key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω και αν μπορεί κάποιος ας μου το εξηγήσει γιατί όταν εξουδετερώνουμε ένα οξύ αυτό που μετράει είναι τα mol του οξέος ειτε ασθενές έίτε ισχυρό και όχι τα mol των οξωνίων?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top