Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
σε στροφη της εθνικης οδου ακτινας καμπυλοτητας R=640m επιθυμειται να δοθει τετοια κλιση ετσι ωστε οχηματα που κινουνται με ταχυτητα u=144km/h να μπορουν να εκτελουν στροφη ακομα και με θεωρητικα ανυπαρκτη τριβη.Να βρεθει η κλιση που πρεπει να δοθει.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ευκολο παιρνεις ενα ωραιο σωμα σε ενα κεκλιμενο και αναλυεις δυναμεις πρεπει ι Βχ να μετραει σαν κεντρομολος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
να σημειωσω οτι δινεται g=10 m/s^2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Απλά πάρε τον τύπο .

Και αν σου πούνε που τον βρήκες, πες τον ανακάλυψα :P

(Πλάκα κάνω, την απόδειξη την έχει στο σχολικό βιβλίο). Βασικά είναι αυτή που έχει γράψει ο κύριος heracliulas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilar

Νεοφερμένος

Ο ilar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδία πάω 1 λυκείου και θέλω να με βοιθίσεται σε μια εργασια φυσικής που έχω την Δευτέρα. Μας είπε ο καθηγητής να κάνουμε μια εργασια σε σχέση με την φυσική και να διαλέξουμε ένα θέμα οποιο θέλουμε(δεν είναι αναγκαστικο). Και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας τι θέμα να διαλέξω. Και απο πού θα βρώ πληροφορίες. Εγώ έχω μια σκέψη να παρουσιάσω μια εργασία σχετικα με τους πλανήτες.........τωρα αν μπορείτε πείτε και εσοίς κανένα ενδιαφέρων θέμα. Ευχαριστώ :)
-----------------------------------------
123
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η αστροφυσική είναι πολύ ωραίο θέμα:).

Μπορείς επίσης να γράψεις για τη φυσική σωματιδίων, καθώς και για τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα (θα σου είναι και χρήσιμο, γιατί εξετάζονται στις Πανελλήνιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilar

Νεοφερμένος

Ο ilar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εμ αυτο που είπες με τα σωματίδια μου ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον διαβασα καποιες πληροφορίες στο Internet και ηταν καλο. Αλλα απο πού μπορω να το αναπτύξω και πως περίπου να είναι η εργασια. Καταλαβένεισ τι εννοώ πώς θα αρχίσω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
αν και εχω βιβλια εγω για σενα δεν ξερω. Θα σου προτεινα να κανεις εργασία για το πως ηταν το συμπαν τα πρωτα ms και χρονια της ζωης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά ζητώ την πολύτιμη βοήθειά σας αν γίνεται να με βοηθήσετε σε αυτές τις ασκήσεις μεχρι αυριο το βραδυ θα τις ήθελα

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά ζητώ την πολύτιμη βοήθειά σας αν γίνεται να με βοηθήσετε σε αυτές τις ασκήσεις μεχρι αυριο το βραδυ θα τις ήθελα

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Α' λυκείου κάνετε τέτοιες ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΟΡΜΗ.jpg
    ΟΡΜΗ.jpg
    221.3 KB · Εμφανίσεις: 220

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
sorry ρε φίλε μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα έτσι όπως μου τα έχεις γράψει...:-( ευχαριστώ πάντςω για την ανταπόκριση..όποιος βρει τίποτα καινούργιο ας το βάλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
sorry ρε φίλε μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα έτσι όπως μου τα έχεις γράψει...:-( ευχαριστώ πάντςω για την ανταπόκριση..όποιος βρει τίποτα καινούργιο ας το βάλει...
Δεν μου λες τι δεν κατάλαβες και σε ποια άσκηση.
Στην πρώτη σου φτιάχνω σχήμα και σου δείχνω την αρχή διατήρησης της ορμής. Στο δεύτερο σχήμα δείχνω το συσσωμάτωμα ότι κάνει επιβραδυνόμενη κίνηση και σου τη λύνω με δύο τρόπους. Με το θεώρημα μεταβολής της κινητικής ενέργειας ή με την επιβραδυνόμενη κίνηση.
Κάνω και μια επισήμανση. Η ασκήσεις αυτές είναι για μαθητές που έχουν λύσει προηγουμένως πολλές απλούστερες ασκήσεις.
Την δεύτερη άσκηση την διδάσκουμε στους μαθητές της Γ' λυκείου. Οχι της Α' λυκείου. Εχουμε διανύσματα, έχουμε την αρχή διατήρησης της ορμής στον άξονα χ και στον άξονα y, επειδή η ορμή είναι διανυσματικό μέγεθος και τέλος έχουμε την μεταβολή της κινητικής ενέργειας ου είναι μονόμετρο μέγεθος. Δεν είναι όποιες και όποιες αυτές οι ασκήσεις. Ποιος τις έβαλε αυτές τις ασκήσεις σε σας. Ηξερε τι έχει απεναντί του; Και τι από αυτά δίδαξε. Αυτά για σήμερα.
Γεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
κοίτα αυτές τις ασκήσεις τις γράφω σήμερα σαν τεστ στο φροντιστήριο της Φυσικής που πηγαίνω...ο τρόπος που μου μιλάς με προσβάλλει...είμαι απο τους καλύτερους μαθητές του φροντιστηρίου, δεν τις καταλαβαίνω γιατί έχω συνηθίσει τον τρόπο εξήγησης της κυρίας μου και όχι επειδή μπορεί να είμαι σκράπας...όλα αυτά που λες τα ξέρω αλλά το θέμα είναι πως τα διατυπώνεις...
καλή σου μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
κοίτα αυτές τις ασκήσεις τις γράφω σήμερα σαν τεστ στο φροντιστήριο της Φυσικής που πηγαίνω...ο τρόπος που μου μιλάς με προσβάλλει...είμαι απο τους καλύτερους μαθητές του φροντιστηρίου, το ότι δεν καταλαβαίνω τπτ δεν σκέφτηκε το μυαλουδάκι σου ότι δεν τις καταλαβαίνω γιατί έχω συνηθίσει τον τρόπο εξήγησης της κυρίας μου και όχι επειδή μπορεί να είμαι σκράπας...όλα αυτά που λες τα ξέρω αλλά το θέμα είναι πως τα διατυπώνεις...σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση αλλά θα έπρεπε να προσέχεις τον τρόπο που μου μιλάς...
καλή σου μέρα

H καθηγήτριά σου ξέρει ότι είσαι Α λυκείου; Της έχεις πει ότι έχεις καιρό ακόμα για τη Γ'?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
H καθηγήτριά σου ξέρει ότι είσαι Α λυκείου; Της έχεις πει ότι έχεις καιρό ακόμα για τη Γ'?

Χαλαρώστε ρε, κι εμείς σήμερα μια ανάλογη εφαρμογή κάναμε.

Κάτι τελείως άσχετο αλλά επειδή καίγομαι να μάθω το ρωτώ: Vimaproto τί έχεις σπουδάσει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν το είπα εγώ.. O vimaproto είπε ότι είναι για γ λυκείου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Δεν το είπα εγώ.. O vimaproto είπε ότι είναι για γ λυκείου :p
Φίλε δεν σε προσβάλω και αν κάτι τέτοιο κατάλαβες σου ζητώ συγγνώμη. Αν θέλεις να ψάξω στο αρχείο μου να βρω την άσκηση που μπήκε πανελλήνιες και μιλούσε για διάσπαση ενός σώματος σε δύο τμήματα κλπ κλπ. Αν η κυρία σε ετοιμάζει από την Α λυκείου για το πανεπιστήμιο, επειδή βλέπει ότι τραβάς, η κριτική μου είναι για την κυρία σου και οχι για σένα. Στο ξαναλέω σου ζητώ συγγνώμη. Πέσ' μου έναν τρόπο να σου στείλω την άσκηση των πανελληνίων.
Ο άλλος φίλος γιατί ρωτάει τι έχω σπουδάσει. θέλει να με βαθμολογήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_serres

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια και εμεις αυτα κανουμε στο σχολειο αλλα απ'οτι μας ειπε ο καθηγητης ειναι και sos για την κατευθυνση!γ'αυτο το εχεις συναντησει και στις πανελληνιες vimaproto!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Φίλε δεν σε προσβάλω και αν κάτι τέτοιο κατάλαβες σου ζητώ συγγνώμη. Αν θέλεις να ψάξω στο αρχείο μου να βρω την άσκηση που μπήκε πανελλήνιες και μιλούσε για διάσπαση ενός σώματος σε δύο τμήματα κλπ κλπ. Αν η κυρία σε ετοιμάζει από την Α λυκείου για το πανεπιστήμιο, επειδή βλέπει ότι τραβάς, η κριτική μου είναι για την κυρία σου και οχι για σένα. Στο ξαναλέω σου ζητώ συγγνώμη. Πέσ' μου έναν τρόπο να σου στείλω την άσκηση των πανελληνίων.
Ο άλλος φίλος γιατί ρωτάει τι έχω σπουδάσει. θέλει να με βαθμολογήσει;

Ε δεν άνοιξα εγώ το θέμα :P

Eγώ απλώς ένα σχόλιο έκανα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top