Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το τρένο ευθύγραμμη ομαλή κίνηση δεν κάνει;

Νομίζω ότι η ταχύτητα του είναι 28,8 km/h..Χωρίς να είμαι σίγουρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
oxι φυσικα τζιμακο μεταβαλλομενη κανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
oxι φυσικα τζιμακο μεταβαλλομενη κανει

Aφού κάνει μεταβαλλόμενη πως θα βρούμε την ταχύτητα ρε;

Τελικά έσβησα αυτά που είχα γράψει, εγώ ψηφίζω 28,8 km/h :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Η άσκηση δόθηκε όπως είναι γραμμένη. (η κίνηση του τρένου είναι ευθύγραμμη ομαλή) Η απάντηση θυμίζει ένα παιχνίδι με τραπουλόχαρτα.
Τα ξαναλέμε. Γεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Η απάντησή μου είναι σωστή;:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Υπάρχει παιχνίδι με χαρτιά που λέγεται 28,8?

Όχι :P

Δεν το πρόσεξα αυτό που είχες γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
προφανως πρεπει να βρουμε τη μεση τιμη της ταχυτητας

Υ.Γ.και σ' εμας περυσι μας εβαλλαν κεκλυμενο επιπεδο στις εξετασεις και εγραψα 20 αλλα γενικοτερα οι βαθμοι ηταν απογοητευτικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Σωστά, από βλακεία μου ξέχασα ότι το 3 ήταν σε ρίζα..

Α και βιλλάρας, όταν λέμε ύψος, εννούμε από το έδαφος πάντα :)

Αυτός ο καθηγητής που σας είπα μας κάνει τεχνολογία, ηλεκτρολόγος μηχανικός στο ΕΜΠ έχει σπουδάσει και έχει τρέλα με τη φυσική...Πάντως εμάς μας είπε ότι αυτή την άσκηση τη βάζουνε στο τέλος με άλλα νούμερα πολλές φορές...
τα αποτελεσματα μου σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Έχουμε ότι από το 1ο μέχρι το 156ο τακ έχει διανύσει 155 διαστήματα άρα 1,550km, ανάλογα κια για τους στύλους. Άρα κάνουμε τις πράξεις και βλέπουμε ότι είναι 31km/h.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
καλημέρα κιαπό μένα...σορρυ για την καθυστέρηση αλλά τώρα μπήκα γενικά τελευταία το pc μου έχει βαλθεί ναμεκδικηθεί για τη χρήση που του έκανα όλη τ χρονιά και δεν λέει να δουλέψει το χαζό...
αυτή η άσκηση μου θυμίζει την λασκηση 6 βλ.βιβλίο οργανισμού μας την είχε βάλει επανάληψη για ωριαίο και ναι μόνο με Θ.Μ.Κ.Ε. λύνεται.Θα μπορούσε όμως να μην λυθεί ως μία ενιαία διαδρομή αλλά κομμάτι κομμάτι π.,χ. από Α--->Β ΚΑΙ Β---->Γ(και καλά ανάλογα με το τι επ'ιπεδο βρίσκεται)και βγαίνει και ετσι. ΄΄Ομως η ενιαία λύση είναι ευκολότερη και λιγότερο χρονοβόρα οπότε την πρτείνω και εγω΄).βάλε και καμια άλλη τώρα που μπήκα ρε!!!!!θέλω να λύσω φυσικούλα!!!!:D


ουπς δεν είχα δει ότι βάλατε κιάλλη μισό να προσπαθήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Έχουμε ότι από το 1ο μέχρι το 156ο τακ έχει διανύσει 155 διαστήματα άρα 1,550km, ανάλογα κια για τους στύλους. Άρα κάνουμε τις πράξεις και βλέπουμε ότι είναι 31km/h.
Σωστός thewatcher..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Παιδιά τέτοια άσκηση σε εξετάσεις Α Λυκείου δεν θα την βάλουνε.. Μην τρελαθούμε κιολας.. Ο καθηγητής που θα την βάλει θα τον σταυρώσουνε(αυτην που έβαλε o Djimmakos)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
τζιμακο εγω επιμενω οτι μεταβαλλεται εξαλλου η ταχυτητα ειναι η παραγωγος της μετατοπισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Παιδιά τέτοια άσκηση σε εξετάσεις Α Λυκείου δεν θα την βάλουνε.. Μην τρελαθούμε κιολας.. Ο καθηγητής που θα την βάλει θα τον σταυρώσουνε(αυτην που έβαλε o Djimmakos)..

Στο δικό μου σχολείο, στην Α λυκείου στις προαγωγικές, μας έβαλε 4ο θέμα πλάγια κρούση. Για όσους λέει κάτι αυτό, είναι ύλη της κατεύθυνσης της τρίτης λυκείου (εκτός υλης στην πρώτη λυκείου). Οπότε, ποτέ μην λες ποτέ. Και να φανταστείς, δεν μας την είχε διδάξει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
πλάγια κρούση:P?ούτε εμείς έχουμε κάνει τέτοια....αλλά ασκήσεις σαν αυτλη που έβαλε ο djimmakos πέφτουν και στα πρόχειρα..μας είχε βάλει μια με ανάλυση δυνάμεων σε άξονες και είχε μια για το σπίτι με μεταβαλλόμενη F ΠΟΥασκείται μέχρι ένα συγκεκριμένο χ και μετά δέχεται και κατακόρυφη που μεταβάλλει και τη Ν μέχρι να απογειωθεί το σώμα και μετά εκτελεί ελεύθερη πτώση...:Pαλλά αυτή είναι άσκηση λογικής δύσκολη φαινομενικά αλλά αν τη καλοσκεφτείς βγαίνει ενω κάτι άλλες με εκφώνηση 1 γραμμή δεν λύνονται που να βαράς τον κ..... σου κάτω(ευτυχώς φέτος στη φυσική δεν μου τυχε τώρ;α στις εξετάσεις προσευψή-ύπνος-προσευχή και ευχέλαιο:P) θέλω να του γράψω και καλά αλλά αν αγχωθώ αντε γειαααααααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ξέρεις τη σημασία της λέξης οφθαλμίατρος; :P

Και φυσικά δεν εφαρμόζεται η Αρχή Διατήρησης της Μηχανικής Ενέργειας αφού υπάρχουν μη συντηρητικές δυνάμεις (τριβές) οι οποίες μάλιστα παράγουν και έργο :)
Hmmmm απο οτι εμαθα τυπικα ολες οι σταθερες δυναμεις θεωρουνται συντηρητικες αφου εχουν εργο μηδεν σε κλειστη διαδρομη και αυτο γιατι παρε για παραδειγμα μια τυχαια κλειστη διαδρομη και μια σταθερη δυναμη F τωρα αν προβαλεις τη τροχια στη διευθυνση της F τοτε η αρχη και το τελος θα ταυτιζονται αρα F*x=0!βεβαια δεν μας συμφερει να λαμβανουμε ολες τις σταθερες δυναμεις ως συντηρητικες γιατι θα τους αναλογουσε και μια δυναμικη ενεργεια...οποτε καλο θα ηταν να βαλεις ενα ερωτηματικο στο οτι η τριβη δεν ειναι συντηρητικη δυναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
τζιμακο εγω επιμενω οτι μεταβαλλεται εξαλλου η ταχυτητα ειναι η παραγωγος της μετατοπισης

Τι βλακείες λες εσύ μωρέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
τζιμακο εγω επιμενω οτι μεταβαλλεται εξαλλου η ταχυτητα ειναι η παραγωγος της μετατοπισης

ταχύτητα=ρυθμός μεταβολής της θέσης ενός σώματος...παράγωγο το λένε αυτό?


==============

τώρα για την τριβή...
ούτε καν δεν είναι συντηρητική δύναμη.εμποδίζει τη μετατόπιση του σώματος και του αφαιρεί ενέργεια μέσω του έργου της(γιαυτό άλλωστε και το έργο της είναι αρνητικό).
ο ισχυρισμός σου για την κλειστή διαδρομή...αλήθεια ποια είναι η διαδρομη της τριβής? το βάρος ας πούμε είναι συντηρητική δύναμη.στο συγκεκριμένο παράδειγμα όμως δεν θα έλεγες ότι το έργο του είναι 0 επειδή ακολουθεί κλειστή διαδρομή. θα έλεγες ότι το έργο τοο είναι μηδε΄ν επειδή είναι κάθετο στη μετατόπιση και έτσι ο τύπος γίνεταi Wb=|b|*dx*συν90===>wb=|b|dx*0=0

αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Βασικά για να πεις αν μια δύναμη είναι συντηρητική εξετάζεις το έργο της κατά μήκος μιας κλειστής διαδρομής, όχι το έργο της για την εκάστοτε διάδρομη.Το έργο του βάρους κατά μήκος μιας κλειστής διαδρομής είναι μηδέν, οπότε είναι συντηρητική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top