Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστώ, με γλιτώσατε από 13Ευρό!!!
Όσο για την σχέση Βιολογίας Β με Γ λυκείου, ούτε που με νοιάζει εφόσον είμαι τεχνολογική φέτος και σκοποεύω να πάρω του χρόνου μάθημα επιλογής την Άλγεβρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasosfp

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω αν κολλαει το ποστ μου σε αυτο το τοπικ αλλα θα ηθελα μια απαντηση...
η βιολογια γενικης η φετινη εχει καμια σχεση με τη γενικης της 3ης Λυκειου και την κατευθηνσης της 3ης ή τσαμπα λιωνω στο διαβασμα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω αν κολλαει το ποστ μου σε αυτο το τοπικ αλλα θα ηθελα μια απαντηση...
η βιολογια γενικης η φετινη εχει καμια σχεση με τη γενικης της 3ης Λυκειου και την κατευθηνσης της 3ης ή τσαμπα λιωνω στο διαβασμα????
εφοσον εχεις παρει κατευθυνση τετοια ναι να τη διαβαζεισ:P νομιζω οτι εχει μεγαλη σχεση με της κατευθυνσης με της γενικης παντως στο εγγυωμαι δεν εχει ουδεμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
παιδια δεν ξερω αν κολλαει το ποστ μου σε αυτο το τοπικ αλλα θα ηθελα μια απαντηση...
η βιολογια γενικης η φετινη εχει καμια σχεση με τη γενικης της 3ης Λυκειου και την κατευθηνσης της 3ης ή τσαμπα λιωνω στο διαβασμα????
κοίταξε, για να είμαι ειλικρινής δεν υπάρχει μεγάλη σχέση ανάμεσα στη βιολογία της β λυκείου με αυτή της κατεύθυνσης στη γ τάξη... (ούτε και με τη βιολογία γενικής απ'ότι παρακολούθησα φέτος :P δεν υπάρχει!). Πρόσεξε, απλά, τον κύκλο ζωής του κυττάρου (G1, G2 φάση κτλ). Εγώ αυτό χρειάστηκα περισσότερο για την τρίτη λυκείου... Επίσης, ίσως αυτά με τη μείωση, μίτωση έχουν κάποια σχέση (όχι μεγάλη) για την καλύτερη κατανόηση ορισμένων σημείων της θεωρίας στην κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τις ομοιότητες και τις διαφορές των πολυσακχαριτών? (κυτταρίνη, άμυλο, γλυκογόνο):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
λοιπον....προκυπτουν ολοι απο συμπυκνωση πολλων μοριων μονοσακχαριτων,εχουν ακριβως την ιδια χημικη συσταση(οικοδομουνται απο εκατονταδες μορια γλυκοζης)....διαφερουν ως προς το μεγεθος,τη διαμορφωση στον χωρο και στον βιολογικο ρολο τους.
η κυτταρινη αποτελει συστατικο του τοιχωματος των κυτταρων(δομικος πολυσακχαριτης),το αμυλο αποτελει αποταμιευτικη ουσια.(κυτταρινη κ αμυλο ειν σε φυτικα κυτταρα).το γλυκογονο ειν στα ζωικα και στα κυτταρα μυκητων ως αποταμιευτικη ουσια....



σορυ αν τα ειπα λιγο μπερδεμενα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια οποιοσ 3ερει ας με βοη8εισει!!!Αυριο γραφω βιολογια στις σελ:20-32!!!Τι ειναι πιο σημαντικο???Εσεις εχετε γρα4ει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
τα dna & rna super sos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δηλ τι πρεπει να 3ερω???Μπρεις ν μ πεις ακριβως? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
τη δομη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
σελ 28,29,30,33 απ'εξω κι ανακατωτά για θεωρία και ασκήσεις
-----------------------------------------
για ασκήσεις , αν δεν κάνατε μες τη τάξη, μπορείς να πάρεις μια ιδέα από αυτές που υπάρχουν στο τέλος του κεφαλαίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
οκ!ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos21!!!

Νεοφερμένος

Ο mitsos21!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να σου πω επειδη γραφω και εγω αυριο μηπως ξερεις τιποτα αλλο σοσ εκτος τα rna και dna?sel 20-38
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αουτς!Τα ματια μου! :P

Sos: δομες μιας πρωτεινης (πρωτοταγης κτλ),μετουσιωση (τι ειναι και ενα πχ),δομη Νουκλεοτιδιου,DNA,RNA

Εχω 2 φωτοτυπιες για λιπιδια και σακχαρα,και για δομη dna,rna,τις θες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
παιδια σοβαρολογειτε εχουμε τετοια πραγματα στην υλη μας κι εγω εχω χασει το βιβλιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλά είνα όλα αυτά για SOS. Πρόσεξε πολύ το βιολογικό ρόλο των ειδων RNA και διαφορές DNA RNA. Όμως δεν φτάνουν τα SOS γιατί μπορεί να σου βάλει πολλές πολλαπλής επιλογής, αντιστοίχησης, σωστού-λάθους από όλα και οτιδήποτε και θα πρέπει να ξέρεις όλη τη θεωρία και οχι μόνο τα SOS. Ακόμα θα σας βάλει στάνταρ ασκήσεις DNA με αλυσίδες, συμπληρωματικούς κλάδους, μεταγραφές, δεσμούς και τέτοια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Καλά είνα όλα αυτά για SOS. Πρόσεξε πολύ το βιολογικό ρόλο των ειδων RNA και διαφορές DNA RNA. Όμως δεν φτάνουν τα SOS γιατί μπορεί να σου βάλει πολλές πολλαπλής επιλογής, αντιστοίχησης, σωστού-λάθους από όλα και οτιδήποτε και θα πρέπει να ξέρεις όλη τη θεωρία και οχι μόνο τα SOS. Ακόμα θα σας βάλει στάνταρ ασκήσεις DNA με αλυσίδες, συμπληρωματικούς κλάδους, μεταγραφές, δεσμούς και τέτοια.



Καλά σε λέει...:xixi:


ΥΓ: Μου αρέσει που σε κάθε σου post βάζεις και την ανάλογη εικόνα, είσαι κορυφή!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aκόμα εκεί είστε ωρέ;:P Εμείς αύριο γράφουμε στο 2ο:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.








Τσιμπιστε τα,οσο ειναι ζεστα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Gosh ή πάτε πολύ αργά ή εμείς γρήγορα(κάναμε αναβολισμό κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top