Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τσιμπιστε τα,οσο ειναι ζεστα! :D
Δεν μπο΄ρω να πω είναι πολύ ευδιάκριτες και κάνει πολύ μεγάλο ζουμ...:D
Άντε καλά εγώ τουλάχιστον τα βγάζω πέρα :xixi:



Iliaso: Εμείς είμαστε λίγο παρακάτω από το τυππικό κύτταρο, και χάσαμε κανά 4-5 μαθήματα μαζί της, οπότε κρίνε εσύ αν είσται μπροστά ή όχι:) Νομίζω πάντως πως πάτε με <<κανονικούς ρυθμούς>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι και εγώ έτσι νομίζω αν και έχουμε πάντα αρκετή δουλειά για την επόμενη φορά:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ή πάτε πολύ αργά ή εμείς γρήγορα(κάναμε αναβολισμό κτλ)

Που είναι ο αναβολισμός? (Εμείς είμαστε στους χλωροπλάστες).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
3ο κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fotis1993Drama

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ρε παιδια εμεις δεν εχουμε κανει ποτε ασκηση!βαζουν και ασκησεις στα διαγωνισματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ρε παιδια εμεις δεν εχουμε κανει ποτε ασκηση!βαζουν και ασκησεις στα διαγωνισματα?

Σε μας βάλανε και από ότι μαθαίνω και αλλού. Στο 1ο κεφάλαιο έχει ασκήσεις, στο 2ο όχι, στο 3ο δεν ξέρω ακόμα. Μη φανταστεις τπτ δύσκολο. Αν ξέρεις καλά τη θεωρία και σκεφτείς λίγο βγαίνουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εμεις στο δευτερο θα γραψουμε οποτε λογικα δεν θα εχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εμεις στο δευτερο θα γραψουμε οποτε λογικα δεν θα εχει?

Έτσι νομίζω. Δες όμως τις ερωτήσεις στη σελίδα 69.

Πότε γράφετε, το 2010? Αύριο δεν πιστεύω να κάνετε κανονικό μάθημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$t@8i$

Νεοφερμένος

Ο $t@8i$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μηπωσ θα μπορουσε καποιοσ να προτεινει καμια ασκηση η να μου πει στο περιπου τι θα μπει σε διαγωνισμα βιολογιας πρωτου τετραμηνου δευτερας λυκειου?
Ειναι αναγκη.Γραφψ αυριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smdrrtl16

Νεοφερμένος

Η smdrrtl16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
:bye: εσείς που έχετε γράψει το διαγώνισμα βιολογίας μήπως θυμόμαστε τι σας έβαλε θεωρία και τι ασκήσεις για να έχω μια γενική ιδέα του τι περίπου βάζουν? εγώ γράφω στο 1ο κεφάλαιο.
ευχαριστώ πολύ όποιον βοηθήσει :) :thanks:

σας παρακαλώ πολύ βοηθήστε με δεν καταλαβαίνω καθόλου τι μπορεί να μπει στο διαγώνισμα και ειδικά σαν άσκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
παιδια και εγω εχω προβλημα..μηπως μπορει καποιος να με προσανατολησει?? Η ασκηση λεει το εξης:
Μια βακτηριακη καλλιεργεια που ξεκινησε απο δυο βακτηρια μεσα σε χρονο 60 λεπτων οκταπλασιασε τον αριθμο της.Καθε ποσα λεπτα αναπαραγονται τα βακτηρια που την αποτελουν??
Δεν ξερω τι να κανω εχω κολλησει και αυριο το πρωι εχω μαθημα φροντηστηριο....:worry:

νομιζω μου ηρθε αναλαμπη,μηπως τρεις??
Αν παρω δηλαδη σε χρονο 0 : 2 βακτηρια
σε 20' : 4 βακτηρια (1η διαιρεση)
σε 40' : 8 βακτηρια(2η διαιρεση)
σε 60' : 16 βακτηρια(3η διαιρεση)

ειμαι σωστη?ξερει κανεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
παιδια και εγω εχω προβλημα..μηπως μπορει καποιος να με προσανατολησει?? Η ασκηση λεει το εξης:
Μια βακτηριακη καλλιεργεια που ξεκινησε απο δυο βακτηρια μεσα σε χρονο 60 λεπτων οκταπλασιασε τον αριθμο της.Καθε ποσα λεπτα αναπαραγονται τα βακτηρια που την αποτελουν??
Δεν ξερω τι να κανω εχω κολλησει και αυριο το πρωι εχω μαθημα φροντηστηριο....:worry:

νομιζω μου ηρθε αναλαμπη,μηπως τρεις??
Αν παρω δηλαδη σε χρονο 0 : 1 βακτηριο
σε 20' : 4 βακτηρια (1η διαιρεση)
σε 40' : 8 βακτηρια(2η διαιρεση)
σε 60' : 16 βακτηρια(3η διαιρεση)


*σε 0 λεπτα εχεις 2,οχι 1 βακτηριο,μαλλον απο βιασυνη το γραψες γιατι μετα σου βγαινει
ειμαι σωστη?ξερει κανεις?:P
φυσικα.Οχταπλασιαζομαι σημαινει 3 διαιρεσεις,αρα διαιρεση ανα 20 λεπτα :)(σχολικο-14 σελιδα κατω κατω Escherichia coli)

Iσχυει ο εξης τύπος:N=No X 2^n (N = No επι 2 εις την n)

οπου:
N=βακτηρια στο τελος
Νο=βακτηρια που ειχες αρχικα (πχ 1,2 αναλογα)
n=αριθμος διαιρεσεων.

Με αυτο επαληθευουμαι την ασκηση σου:16=2Χ2^3 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
φυσικα.Οχταπλασιαζομαι σημαινει 3 διαιρεσεις,αρα διαιρεση ανα 20 λεπτα :)(σχολικο-14 σελιδα κατω κατω Escherichia coli)

Iσχυει ο εξης τύπος:N=No X 2^n (N = No επι 2 εις την n)

οπου:
N=βακτηρια στο τελος
Νο=βακτηρια που ειχες αρχικα (πχ 1,2 αναλογα)
n=αριθμος διαιρεσεων.

Με αυτο επαληθευουμαι την ασκηση σου:16=2Χ2^3 :)

σε ευχαριστωωωωωωωωωωω:D:D:D:D
ακομη δεν εχω βιβλιο...φυλλαδια μας δινει..και λυσαμε μονο μια ασκηση..γι'αυτο εχω ανασφαλειες:P
Ηξερα πως υπαρχει και ο τυπος που μολις ανεφερες αλλα δεν ηξερα πως να τον θεσω σε λειτουργια,με μπερδευουν τα πολλα μαθηματικα :redface:
ΥΓ.εκανα και ενα λαθακι το διορθωσα στο post μου..2 βακτηρια αρχικα ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο,τι αλλο θελησεις πες μου:)

Υστερογραφο,εχω ανεβασει το σχολικό βιολογίας εδώ.Τσεκαρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ο,τι αλλο θελησεις πες μου:)
οκεεεε οταν ξανακολλησω :D:D
τωρα λεω να παω για υπνο...αυριο 8:45 αρχιζουν τα μαθηματα:P
καληνυχταα και thankss παλι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
οκεεεε οταν ξανακολλησω :D:D
τωρα λεω να παω για υπνο...αυριο 8:45 αρχιζουν τα μαθηματα:P
καληνυχταα και thankss παλι:D
εκανα επεξεργασια στο μηνυμα.τσεκαρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Υστερογραφο,εχω ανεβασει το σχολικό βιολογίας εδώ.Τσεκαρε.

τελειαααααααααααααααααααα το ειδααα ευχαριστωωω!!!! :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Στη Βιολογία απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού μπορώ να βρω να κατεβάσω από πουθενά;; Πλιζ είναι επείγον!!!
Υ.Γ. Και άμα δεν υπάρχουν, μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα που να έχει και καλή θεωρία, και απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού, και νέες ασκήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αυτό βρήκα https://users.sch.gr//dgspanos/ablg.htm

Έχει αυτά που θες; :/:
Αλλιώς από βοήθημα εγώ είχα του Τζαβάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top