Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
wowowowow!!!!!! ευχαριστώ πολύ!!!! Αυτά έψαχνα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά γράφω αύριο διαγώνισμα και τα ξεσκόνισα όλα απλά δεν κατάλαβα ένα σημείο γιατί ο βιολόγος είναι πολύ σχολαστικός και αν και δεν το ξεκαθαρίζει στο βιβλίο είμαι σίγουρη ότι θα τη ρωτήσει.
Στο βιβλίο λέει ότι το RNA βρίσκεται τόσο στον πυρήνα με τη μορφή mRNA όσο και σο κυτταρόπλασμα, είτε ως συστατικό των ριβοσωμάτων (rRNA) είτε ελεύθερο(mRNA,tRNA).Υπάρχει βέβαια και στα μιτοχόνδρια και στους χλωροπλάστες.
Οι απορίες μου είναι: Στο ελεύθερο που λέει εννοεί μόνο για το κυτταρόπλασμα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι με αυτές τις 2 μορφές υπάρχει και στα ριβοσώματα...
Και στα μιτοχόνδρια και στους χλωροπλάστες με τι μορφή υπάρχει;

Πλιζ. Οποιοις βιολόγος με ανησυχίες ή και μη είναι ξάγρυπνος ας μου τις λύσει τις απορίες μου λίγο γρήγορα...(βέβαια θα μου πείτε τι ώρα είναι αυτή που τις έβαλα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τσέκαρε εδώ https://el.wikipedia.org/wiki/RNA καθώς και στο mRNA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε ξέρω ποιο είναι το βιβλίο αλλά αφού δεν απαντάει κανενας αλλος θα σου απαντήσω την ερώτηση χωρις να ξέρω τι γραφει το βιβλίο. Κάποια που λέω μπορεί να μη τα γράφει.

Το ελεύθερο είναι στο κυτταρόπλασμα. Τα ριβοσώματα αποτελούνται από rRNA και πρωτείνες βρίσκονται στο κυτταρόπλασμα. Tο tRNA συνδέετται με ένα αμινοξύ στο 3 ακρό του και δομικά μοιάζει σαν τριφύλλι. Η βάση του τριφυλλιού λέγεται βρογχος αντικωδικίου και με αυτήν συνδέεται με το mRNA κατά την διάρκεια της πρωτεινοσύνθεσης που γίνεται μέσα στα ριβοσώματα αυτό γινεται στο κυτταρόπλασμα.

Το tRNA μπορεί να βρίσκεται είτε ελεύθερο (είτε μέσα στα ριβοσώματα κατά την διάρκεια της μετάφρασης). Το rRNA είναι μέρος των ριβοσωμάτων.

Επίσης μέσα στο πυρήνα υπάρχουν όλα τα είδη RNA (η μεταγραφή γινεται στον πηρύνα) επισης μέσα στο πηρύνα υπάρχει η μικρή και η μεγάλη μονάδα του ριβοσώματος (εκεί γινεται η συνθεση τους) βγαίνουν από τους πηρυνικούς πόρους και έξω από το ριβόσωμα ενώνονται και σχηματίζουν το ριβόσωμα.

Οι χλωροπλάστες και τα μιτοχόνδρια έχουν δικό τους DNA που με αυτό γίνεται σύνθεση πρωτεινών (μέσω mRNA) για ένα μικρό μέρος των λειτουργιών τους. Γενικά το DNA σε χλωροπλάστες και μιτοχόνδρια είναι λίγο διαφορερικό λειτουργικά από το DNA του πηρύνα. Δε ξέρω όμως ποιες είναι οι διαφορές, πάντως μέσα στους χλωροπλάστες και στα μιτοχόνδρια υπάρχει και mRNA και tRNA και rRNA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
theodora είδα αυτά που γράφεις αλλά δεν λεν ξεκάθαρα για το αν το m και tRNA βρίσκονται στα ριβοσώματα. Μήπως ξέρεις εσύ στα σίγουρα;
Ούτε λεν και με τι μορφή υπάρχει στα μιτοχ και χλωροπλάστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ξέρω.
Αν δεν τα έχει πάντως το βιβλίο και δε σας το 'χει πει ο καθηγητής έτσι ώστε να το σημειώσετε, δεν μπορεί να το βάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Παιδιά γράφω αύριο διαγώνισμα και τα ξεσκόνισα όλα απλά δεν κατάλαβα ένα σημείο γιατί ο βιολόγος είναι πολύ σχολαστικός και αν και δεν το ξεκαθαρίζει στο βιβλίο είμαι σίγουρη ότι θα τη ρωτήσει.
Στο βιβλίο λέει ότι το RNA βρίσκεται τόσο στον πυρήνα με τη μορφή mRNA όσο και σο κυτταρόπλασμα, είτε ως συστατικό των ριβοσωμάτων (rRNA) είτε ελεύθερο(mRNA,tRNA).Υπάρχει βέβαια και στα μιτοχόνδρια και στους χλωροπλάστες.
Οι απορίες μου είναι: Στο ελεύθερο που λέει εννοεί μόνο για το κυτταρόπλασμα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι με αυτές τις 2 μορφές υπάρχει και στα ριβοσώματα...
Και στα μιτοχόνδρια και στους χλωροπλάστες με τι μορφή υπάρχει;

Πλιζ. Οποιοις βιολόγος με ανησυχίες ή και μη είναι ξάγρυπνος ας μου τις λύσει τις απορίες μου λίγο γρήγορα...(βέβαια θα μου πείτε τι ώρα είναι αυτή που τις έβαλα...)

Δεν έχω μπροστά μου το βιβλίο αλλά παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
Όταν λέμε ότι ένα συστατικό βρίσκεται ελεύθερο εννοούμε ότι βρίσκεται ελέυθερο στο υγρό του κυττροπλάσματος και δε περιέχεται σε καμιά υποκυτταρική δομή.
Κάθε ριβόσωμα αποτελείται από περίπου 60% rRNA (3-4 μόρια). To ριβόσωμα ενεργοποιείται όταν συνδέεται με mRNA που βρίσκεται ελεύθερο στο κυτταρόπλασμα.

Στα μιτοχόνδρια υπάρχει tRNA, ενώ οι χλωροπλάστες περιέχουν και αυτοί RNA. Αν με τη μορφή εννοείς τον αριθμό μορίων και τη διάταξή τους αυτό δε το γνωρίζω, αλλά και δε νομίζω να σου ζητηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Παιδιά γράφω αύριο διαγώνισμα και τα ξεσκόνισα όλα απλά δεν κατάλαβα ένα σημείο γιατί ο βιολόγος είναι πολύ σχολαστικός και αν και δεν το ξεκαθαρίζει στο βιβλίο είμαι σίγουρη ότι θα τη ρωτήσει.
Στο βιβλίο λέει ότι το RNA βρίσκεται τόσο στον πυρήνα με τη μορφή mRNA όσο και σο κυτταρόπλασμα, είτε ως συστατικό των ριβοσωμάτων (rRNA) είτε ελεύθερο(mRNA,tRNA).Υπάρχει βέβαια και στα μιτοχόνδρια και στους χλωροπλάστες.
Οι απορίες μου είναι: Στο ελεύθερο που λέει εννοεί μόνο για το κυτταρόπλασμα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι με αυτές τις 2 μορφές υπάρχει και στα ριβοσώματα...
Και στα μιτοχόνδρια και στους χλωροπλάστες με τι μορφή υπάρχει;

Πλιζ. Οποιοις βιολόγος με ανησυχίες ή και μη είναι ξάγρυπνος ας μου τις λύσει τις απορίες μου λίγο γρήγορα...(βέβαια θα μου πείτε τι ώρα είναι αυτή που τις έβαλα...)

1)ελευθερο=λογικα υπάρχει μόνο του ωστε να εκτελει λειτουργειες ως RNA,οχι οπως το rRNA,που ενωνεται με πρωτεινες(προιοντα mRNA)για να σχηματισουν το σωματιδιο ριβόσωμα.

2)Το DNA αλλάζει μορφες.Για το RNA δεν ξερω κατι τετοιο.,μηπως σε ρωτησε για το DNA?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά αφήστε το τώρα. Τα θέματα μπήκαν, τα γράψαμε και ευτυχώς δεν μας έβαλε κάτι τέτοιο. Επεσαν διαφορές dna rna,πολυσακχαριτών, τι γνωρίζουμε για φωσφολιπίδια, για την R , για τη συμπληρωματικότητα και τη σημασία τους όλες αυτές από ανάπτυξης και οι υπόλοιπες ήταν πολλαπλής σλ κενό αντιστοιχηση. Σας λέω γράφαμε και δεν φτάναμε!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ωχ σορρυ!! Το διορθώνω αμέσως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Λοιπόν είμαι στη θετική κατεύθυνση στην οποία θα παραμείνω και του χρόνου. Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα μου χρειαστεί από τη φετινή βιολογία γενικής για τη βιολογία κατεύθυνσης αλλά και τη βιολογία γενικής του χρόνου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ο,τι σχετιζεται με DNA το γλείφουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ρωτάω επειδή το μάθημα είναι μονόωρο και έχουν ήδη χαθεί αρκετές ώρες. Επομένως κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να πορευτώ μόνος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ρωτάω επειδή το μάθημα είναι μονόωρο και έχουν ήδη χαθεί αρκετές ώρες. Επομένως κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να πορευτώ μόνος μου.

Ο,τι θελεις εδω ειμαστε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Θα μας βαλουν σιουρα αυτη την ασκηση!


εκτος το οτι πρεπει να προσεξω οτι α γινεται υ, πρεπει να προσεξω τιποτα αλλο?
και οταν ενα ειναι εναρξη οπως το AUG πρεπει να αρχιζω απο εκει και εκει που ειναι ληξη να σταματαω εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορει να μου πει καποιος αν εκανα σωστα αυτη την ασκηση?
Γιατι και αυτη θα μπει σιγουρα....
τωρα προσεξα οτι εκανα λαθος την β) , κατα ταλλα θα ταν σωστο (αν ηταν σωστος ο πολλαπλασιασμος) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • New Microsoft Office Word Document (2).docx
    13.4 KB · Εμφανίσεις: 170

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και το βραβείο για τη χειρότερα διατυπωμένη βιολογική ερώτηση της/του *_ _ _ πάει στον NikoTexXx!!!

*
  • ώρας
  • ημέρας
  • εβδομάδας
  • μήνα
  • χρονιάς
  • 3ετίας
  • 10ετίας
  • 50ετίας
  • αιώνα

Αν σου δίνει έτσι την άσκηση -άρα και το γενετικό κώδικα αναγκαστικά- δεν έχεις να προσέξεις τίποτα. Να θυμάσαι απλά ότι το κωδικόνιο λήξης δε μεταφράζεται (δε δίνει αμινοξύ).

EDIT:

Το τελευταίο στην άσκηση που έστειλες είναι λάθος. Τα άλλα εντάξει.

Έχεις 3000 νουκλεοτίδια. Με την υπόθεση ότι αναφερόμαστε σε δίκλωνο γραμμικό μόριο DNA (όπως έλυσες εσύ δηλαδή, πιθανότατα δε θα χρειαστείς καν διερεύνηση χωρίς να είμαι σίγουρος όμως, δες αν έχετε μιλήσει για DNA βακτηρίων και ιών) κάθε αλυσίδα έχει 1500 νουκλεοτίδια. Φωσφοδιεστερικός είναι ο δεσμός που αναπτύσσεται μεταξύ δύο νουκλεοτιδίων της ίδιας αλυσίδας. Άρα, αν k ο αριθμός των νουκλεοτιδίων στον ένα κλώνο θα έχεις k-1 φωσφοδιεστερικούς στον κλώνο αυτό. Όμοια και για τον άλλο οπότε

ΓΕΝΙΚΑ, απλά θυμάσαι ότι για τον αριθμό των φωσφοδιεστερικών δεσμών σε ένα δίκλωνο γραμμικό μόριο DNA ν νουκλεοτιδίων ισχύει: Ν=ν-2, όπου N ο αριθμός των φωσφοδιεστερικών.

Άρα, στην άσκηση, (3000 νουκλεοτίδια) - 2 = 2998 φωσφοδιεστερικοί δεσμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top