Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Πωπω το χειροτερο μου μαθημα ηταν.
Η βιολογια γενικης φετος δεν εχει κοινα στοιχεια, αντε 2-3 μονο κι αυτα μικρης σημασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.Είναι ήδη αρκετά που διαβάζω σοβαρά για να συμπεριλάβω και την Βιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
έχω διαβάσει το βιβλίο της Βιολογίας της Γ, και έχουν ελάχιστα κοινά σημεία...
εξάλλου, η Βιολογία, όπως και η ιστορία, βγαίνει σε ένα καλοκαίρι... εγώ αυτό θα κάνω για να είμαι σίγουρη... θα βγάλω την ιστορία το καλοκαίρι, και μετά θα κάνω συνέχεια επαναλήψεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για την κατεύθυνση χρειάζεται,επειδή κάποια πράγματα όπως η μείωση και η μίτωση θεωρούνται διδαγμένα.
Η βιολογία κατ δύσκολα βγαίνει σε ένα καλοκαίρι,μόνο αν δεν ασχολείσαι με κανένα άλλο μάθημα και πάλι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Για την κατεύθυνση χρειάζεται,επειδή κάποια πράγματα όπως η μείωση και η μίτωση θεωρούνται διδαγμένα.
Εγω τα μπερδευα παντως και τα μπερδευω ακομα. Μου τα εξηγουν, τα θυμαμαι για καμια βδομαδα και μετα παλι κενο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελιος-MILAN

Νεοφερμένος

Η dims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Α' κύκλου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κακώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδια η βιολογια της β' δεν εχει καμια σχεση με αυτην που θα δωσουμε πανελληνιες...αρα μην αγχωνεστε και μην την πολυδιαβαζετε....δωστε βαση στα μαθηματα κατευθυνσης:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Έχει σχέση και είναι πιο σημαντική από τη φυσική και τη χημεία κατευθυνσης.Όποιος βαριέται ας μην διαβάσει,του χρόνου θα τα βρει μπροστά του.Δε χρειάζεται τρομερό διάβασμα αλλά πρέπει να έχεις μια επαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κατα την ταπεινή μου γνώμη, κι απο το λίγο που έχω δει, διότι δυστυχώς μόνο ένα μάθημα έκανα στη Βιολογία, λίγο πολύ τα έχουμε ξαναδει αυτά... ειδικά το κύτταρο έχουμε βαρεθεί να το βρίσκουμε μπροστά μας...

Πάντως πιστεύω ότι αν προσέχει κανείς στην παράδοση δεν χρειάζεται και πολύ δουλειά στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κατα την ταπεινή μου γνώμη, κι απο το λίγο που έχω δει, διότι δυστυχώς μόνο ένα μάθημα έκανα στη Βιολογία, λίγο πολύ τα έχουμε ξαναδει αυτά... ειδικά το κύτταρο έχουμε βαρεθεί να το βρίσκουμε μπροστά μας...

Πάντως πιστεύω ότι αν προσέχει κανείς στην παράδοση δεν χρειάζεται και πολύ δουλειά στο σπίτι...
Nαι σωστά,αλλά μετά βέβαια συναντάς κ καινούρια πράγματα(πρωτείνες,μακρομόρια,δομή DNA κλπ),αλλά στην ουσία τα περισσότερα έχουν σχέση με τη δομή του κυττάρου κ δεν είναι σημαντικά για τη γ..όσον αφορά τη βιολογία επιλογής στη β,επεισή προσωπικά την έχω επιλέξει κ ξέρω,είναι αρκετά πιο δύσκολη(ασχολείται με τα όργανα,συστήματα,ιστούς κλπ) κ μερικά πράγματα θα τα συναντήσουμε στη βιολογία της γ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Nαι σωστά,αλλά μετά βέβαια συναντάς κ καινούρια πράγματα(πρωτείνες,μακρομόρια,δομή DNA κλπ),αλλά στην ουσία τα περισσότερα έχουν σχέση με τη δομή του κυττάρου κ δεν είναι σημαντικά για τη γ..
Eίναι λίγο.Αν πας και δεν ξέρεις τα βασικά τουλάχιστον δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα.
Μα γιατί είστε τόσοι σίγουροι για την αχρηστία του μαθήματος;Είναι πιο σημαντικό από όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης,το έχω ξαναπεί.Φτάνει η παραπληροφόρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Nαι σωστά,αλλά μετά βέβαια συναντάς κ καινούρια πράγματα(πρωτείνες,μακρομόρια,δομή DNA κλπ),αλλά στην ουσία τα περισσότερα έχουν σχέση με τη δομή του κυττάρου κ δεν είναι σημαντικά για τη γ..όσον αφορά τη βιολογία επιλογής στη β,επεισή προσωπικά την έχω επιλέξει κ ξέρω,είναι αρκετά πιο δύσκολη(ασχολείται με τα όργανα,συστήματα,ιστούς κλπ) κ μερικά πράγματα θα τα συναντήσουμε στη βιολογία της γ!!
Μάλλον τα καινούργια πράγματα "καπακώνουν" τα παλιά... δεν γνωρίζω και πολλά περι του θέματος... σκέψου όμως, τώρα στην άλγεβρα κάνουμε τριγωνομετρία... δεν έχει καμια σχέση με ότι μαθαίναμε μέχρι τώρα, αν εξαιρέσεις μερικές βδομάδες που είχαμε αφιερώσει στο γυμνάσιο... αν δεν ξέρεις όμως διαίρεση, μπορείς να κάνεις τριγωνομετρία? που θέλω να καταλήξω... αν δεν γνωρίζεις κάποια βασικά πράγματα, όσο άσχετα κι αν σου φαίνονται, δεν μπορείς να προχωρήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas93

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Eίναι λίγο.Αν πας και δεν ξέρεις τα βασικά τουλάχιστον δεν πρόκειται να καταλάβεις τίποτα.
Μα γιατί είστε τόσοι σίγουροι για την αχρηστία του μαθήματος;Είναι πιο σημαντικό από όλα τα μαθήματα της κατεύθυνσης,το έχω ξαναπεί.Φτάνει η παραπληροφόρηση.
:nono:

Όπου γράφεις λες ότι τα μαθήματα της κατεύθυνσης δεν χρειαζονται περισσότερο απο κάποια της γενικής...ε λοιπόν κάνεις λάθος γιατί στα μαθήματα κατεύθυνσης ο μαθητής μαθαίνει να λύνει ασκήσεις και να σκέφτεται(αναπτύσσει μια επαφή)... όσο παράξενο και να σου φαίνεται μπορεί η ύλη της Τρίτης να μην έχει πολύ σχέση αλλά μετράει η εμπειρία κάποιου στο εκάστοτε αντικείμενο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bρε Κώστα ο Χρήστος είναι Γ λυκείου και έχει διδαχθεί πράγματα που δεν ξέρουμε εμείς.Ας περιμένουμε να δούμε πως όντως θα ναι και μετά ας το συζητήσουμε εκτενέστερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
:nono:

Όπου γράφεις λες ότι τα μαθήματα της κατεύθυνσης δεν χρειαζονται περισσότερο απο κάποια της γενικής...ε λοιπόν κάνεις λάθος γιατί στα μαθήματα κατεύθυνσης ο μαθητής μαθαίνει να λύνει ασκήσεις και να σκέφτεται(αναπτύσσει μια επαφή)... όσο παράξενο και να σου φαίνεται μπορεί η ύλη της Τρίτης να μην έχει πολύ σχέση αλλά μετράει η εμπειρία κάποιου στο εκάστοτε αντικείμενο...;)
Όχι από κάποια της γενικής,για τη βιολογία μιλούσα.Δεν είπα πως δεν χρειάζονται σε μικρό βαθμό,αλλά συγκριτικά με τη βιολογία γενικής είναι λιγότερο χρήσιμα.Αν πας γ λυκείου και δεν ξέρεις τα βασικά αυτού του μαθήματος,κυρίως το πρώτο κεφάλαιο και τη μίτωση-μείωση από το τελευταίο τότε θα ειναι πάρα πολύ δύσκολο να καταλάβεις τη βιολογία κατεύθυνης της γ.Εγώ που τα τελευταία δεν τα διάβασα έπρεπε να κάτσω να τα ξανακάνω από την αρχή το καλοκαίρι για να μπορέσω να καταλάβω μισή σελίδα του βιβλίου.Η εμπειρία άλλωστε μετράει και στη βιλογία,αν έχεις τριβή με το μάθημα θα το κατανοείς πιο εύκολα.Οπότε το μάθημα δεν είναι άχρηστο,είναι τουλάχιστον το ίδιο χρήσιμο με τα μαθήαμτα της κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το μάθημα είναι πολύ σημαντικό, για όσους θα πάνε θετική στη γ', όπως ειπώθηκε και πιο πάνω...
Σε μας, ο καθηγητής, αφού παρέδωσε το πρώτο κεφάλαιο, πήγε κατευθείαν στο 4ο, που περιλάμβανε αντιγραφή, και γονιδιακή έκφραση, κλπ, επειδή αυτό είναι το 2ο κεφάλαιο στη Βιολογία Κατεύθυνσης της γ', μόνο που είναι πιο απλοϊκά ανελυμένο. Ωστόσο, χρειάζεται να ξέρεις τα βασικά. Το πρώτο κεφάλαιο στη Β', που αναφερει την πρωτεΊνη και τη δομή της, είναι πολύ σημαντικό (βλέπε δευτεροταγή δομή ξέρω 'γω, η οποία αναφέρεται στο πρώτο κεφάλαιο της κατεύθυνσης.)΄Περιλμβάνονται έννοιες που πρέπει να γνωρίζεις οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Και όμως σαν ύλη η γενική είναι πιο χρήσιμη.
ΧΑ!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Για πείτε για κανένα βοήθημα Βιολογίας Β Λυκείου(Γενικής, όχι επιλογής)...
Του: Κατσουλας Χαράλαμπος εκδ.Βολονακη, είναι καλό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex92

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Για πείτε για κανένα βοήθημα Βιολογίας Β Λυκείου(Γενικής, όχι επιλογής)...
Του: Κατσουλας Χαράλαμπος εκδ.Βολονακη, είναι καλό?

Δεν χρειάζονται βοηθήματα για τη Βιολογία Β' Λυκείου, γιατί είναι ένα αρκετά εύκολο μάθημα και οι ακήσεις είναι μετρημένες. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις καλά τη θεωρία για να λύσεις ασκήσεις. Δε θέλουν και τίποτα τρομερές μεθόδους ούτε δύσκολους υπολογισμούς.

Τώρα όσον αφορά το κατά πόσο χρειάζεται η Βιολογία Β' Λυκείου σε έναν της Θετικής Γ' Λυκείου, στην Β' έχει κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις που χρειάζονται στην Γ', αλλά τα περισσότερα τα αναφέρει ξανά το βιβλίο. Η Βιολογία κατεύθυνσης της Γ' έχει πολλά κοινά με τη Βιολογία της Γ' Γυμνασίου, οπότε προτείνω σε όποιον ξέρει στα σίγουρα ότι θέλει να ακολουθήσει Θετική στο Λύκειο να pay attention την ώρα του μαθήματος!
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιορδάνης40842

Νεοφερμένος

Ο Ιορδάνης40842 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα...κανένα απολύτως...

Η Βιολογία της Β' Λυκείου δεν σχετίζεται με της Γ'... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top