Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες στην Οδύσσεια

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εμεις δεν εχουμε κανει ακομα ηροδοτο αλα προς το παρον ομηρο ολε!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εμείς μάθαμε ότι όταν ο ποιητής μας προηδεάζει μας δίνει μια ιδέα για το τι θα συμβεί αργότερα;)
-----------------------------------------
Γειά σας θα ήθελα να με βοηθήσετε σας παρακαλώ.Γίνεται να μου πείτε τι πρέπει να γράψω σε αυτες τις ασκήσεις;Ξέρω ότι το ischool δεν είναι λυσσάρι αλλά δεν τις καταλαβαίνω.Είναι επείγον...
Σελ.67 ασκ1
Δεν ξέρω αν είναι τόσο σωστό αυτό που θα πω αλλά ίσως σε βοηθήσει:

Ο Ποσειδώνας σε αυτούς του μονολόγους εκφράζει ανθρώπινα πάθη.Στους στίχους 314-320 το πρόβλημα του είναι πως οι υπόλοιποι Θεοί πήραν αποφάσισεις όταν αυτός δεν ήταν εκεί ενώ στους στίχους 413-418 ''εύχετε'' στον Οδυσσέα να περιπλανηθεί στο πέλαγος.Εκφράζεται δηλαδή με κακό τρόπο και αυτό μας δίχνει και τα θεικά-ομολογουμένως-συναισθήματά του:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ακριβώς..Και εγώ κάτι παρόμοιο έγραψα αν και το καταραμένο με παίδεψε..Ρε σεις προτιμάτε να τα γράφετε..Βαριέμαι να ψάχνω σελίδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ακριβώς..Και εγώ κάτι παρόμοιο έγραψα αν και το καταραμένο με παίδεψε..Ρε σεις προτιμάτε να τα γράφετε..Βαριέμαι να ψάχνω σελίδες :P
Α μπα,στο συγκεκριμένο μάθημα δε βαριέμαι γιατί είναι εύκολο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Α μπα,στο συγκεκριμένο μάθημα δε βαριέμαι γιατί είναι εύκολο.:P
Ευκολο είναι αλλά σε εκείνο το μάθημα ήμουν άρρωστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ο Όμηρος είναι πολύ ενδιαφέρον,για τον Ηρόδοτο δεν ξέρω,δεν έχουμε κάνει αν και πολλοί λένε ότι είναι βαρετός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ευκολο είναι αλλά σε εκείνο το μάθημα ήμουν άρρωστη...
Μάλιστα,μάλιστα!Επλίζω τουλάχιστον να σε διευκόλινα έστω και λίγο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ο Όμηρος είναι πολύ ενδιαφέρον,για τον Ηρόδοτο δεν ξέρω,δεν έχουμε κάνει αν και πολλοί λένε ότι είναι βαρετός.
Κι εγώ τα ίδια έχω ακούσει...θα δείξει του χρόνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Κι εγώ τα ίδια έχω ακούσει...θα δείξει του χρόνου!
Όχι του χρόνου....Θα κάνουμε τον Μάρτιο.Τελικά ο Ηρόδοτος μπήκε στην α γυμνασιου ενω παλιά ήταν στην β και έτσι δεν θα ολοκληρωθεί ο Όμηρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Όχι του χρόνου....Θα κάνουμε τον Μάρτιο.Τελικά ο Ηρόδοτος μπήκε στην α γυμνασιου ενω παλιά ήταν στην β και έτσι δεν θα ολοκληρωθεί ο Όμηρος...
Α ναι....!?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.

Ναι,μακάρι να μην είναι βαρετός όπως λένε γιατί θα τον έχουμε 3 μήνες και:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

everes

Νεοφερμένος

Ο everes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
παιδια θελω βοηθεια επειγοντως σε ια ερωτηση να μου απαντησετε
ειναι σελ 43 στο βιβλιο ερωτηση

4. O Aντίνοος και ο Eυρύμαχος είναι οι πιο σημαντικοί μνηστήρες· έχουν κοινές επιδιώξεις, διαφορετικό όμως ήθος. Προσδιορίστε το ήθος
τους με βάση τους λόγους που απευθύνουν στον Tηλέμαχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagia79

Νεοφερμένος

Η vagia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
παιδια θελω βοηθεια επειγοντως σε ια ερωτηση να μου απαντησετε
ειναι σελ 43 στο βιβλιο ερωτηση

4. O Aντίνοος και ο Eυρύμαχος είναι οι πιο σημαντικοί μνηστήρες· έχουν κοινές επιδιώξεις, διαφορετικό όμως ήθος. Προσδιορίστε το ήθος
τους με βάση τους λόγους που απευθύνουν στον Tηλέμαχο


Αντίνοος : Είναι ο πιο θρασύς από τους μνηστήρες. Παρουσιάζεται παράλογος, καθώς
κατηγορεί τον Τηλέμαχο για έπαρση, τη στιγμή που αυτός και οι υπόλοιποι
μνηστήρες σπαταλούν αναίσχυντα την ξένη περιουσία.

Ευρύμαχος: Είναι ο δεύτερος σε σπουδαιότητα μνηστήρας μετά τον Αντίνοο. Μιλά στον
Τηλέμαχο σε ήπιο τόνο, με διπλωματία, προκειμένου να του αποσπάσει
πληροφορίες για τον ξένο. Πίσω όμως από αυτή τη γλυκύτητα κρύβεται θράσος
και ειρωνεία που φαίνεται στο στίχο 453 όπου αποκαλεί τον Τηλέμαχο «ωραίε και
γενναίε εσύ».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Αντινοος:προκλητικος,ειρωνας,αλλαζονας,ασεβης,απειλητικος
Ευρυμαχος:αθλιος χαρακτηρας,υποκριτης,υπουλος,πονηρος,προσπειητο ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!maira!<3

Νεοφερμένος

Η Maira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ξέρετε τι είναι επιβράδυνση?αν ναι βοηθήστε γιατι είναι για αύριο!!!!!!!!αν δεν βρω τι είναι την έβαψα:'(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είναι η παρεμβολή διάφορων γεγονότων με σκοπό να επιβραδυνθεί η εξέλιξη της υπόθεσης. Αυτή η τεχνική χρησιμοποιούνταν είτε για να θυμηθεί ο αοιδός τη συνέχεια είτε για να ξεκουραστούν οι ακροατές.Δηλαδή με λίγα λόγια είναι πολύ και άσχετο μπλα μπλα χωρίς ιδιαίτερη σημασία, που χρησιμοπιείται για τους παραπάνω λόγους.(αυτό μην το πεις μπροστά στον καθηγητή σου)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!maira!<3

Νεοφερμένος

Η Maira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τίποτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ ΝΙΚΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΜΠΕΛΕΓΡΗΣ ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
σελιδα 43 την ασκηση 5 μπορει να με βοηθηση καποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top