Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες στην Οδύσσεια

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Θα μπορουσες να γραψεις οτι αυτη η συνθεση εξυπηρετει στο να εχει ενδιαφερον η πλοκη της ιστοριας και ο θεατης να εχει αγωνια και να γινεται ενα με τους ηρωες... Μην το γραψεις ακριβως ετσι ειναι καπως ερασιτεχνικο...Προσπαθησε να του προσθεσεις κι αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ntontini

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ερυθρές (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ναι,μακάρι να μην είναι βαρετός όπως λένε γιατί θα τον έχουμε 3 μήνες και:(
Ωχ!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Ε σιγα βαρετο ή οχι ειναι υποχρεωτικο μαθημα οπως ολα τα αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ε σιγα βαρετο ή οχι ειναι υποχρεωτικο μαθημα οπως ολα τα αλλα...

Το ξέρω απλά θα είναι στη γκρι λίστα.Μαύρη δεν υπάρχει ενοείται κανένα μάθημα δεν είναι χάλια γιατί κάτι μαθαίνεις από αυτό.Και όταν λέω γκρι λίστα δεν σημαίνει ο Ηρόδοτος είναι χάλια σιγά μην τον διαβάσω και τέτοια.Ενοώ π.χ. Ωχ Ηρόδοτος,αλλά τι να κάνουμε;:)
Α και όλα είναι στις προτιμήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Ε τι δηλαδη εννοεις; Οτι ο Ηροδοτος επειδη ειναι δευτερευον μαθημα οσον αφορα το χρονικο περιθωριο ειναι και ασημαντος; Μπορει και να το παρεξηγησα αλλα αυτο καταλαβα διαβαζοντας για τη γκρι λιστα που ανεφερες.
Και αυτο με τις προτιμησεις που λες το εξηγεις λιγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο, μια χαρά είναι και ο Ηρόδοτος... Ίσως καλύτερος από τον Όμηρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Ε ναι αλλα οσοι δεν τον εχουν κανει δεν μπορει να ξερουν! Παντως μην αγχωνεστε τοσο...Οπως ειπα και πιο πριν ενα μαθημα ειναι σαν ολα τα αλλα και πανω απο ολα υποχρεωτικο! Οπως ειναι η Οδυσσεια,τα Αρχαια,τα Μαθηματικα. Γι'αυτο μας αρεσει δε μας αρεσει θα το υποστουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
συμφωνω οπως και ολα τα αλλα ετσι κι αυτο δυσκολο η ευκολο,μας αρεσει η οχι δε μπορουμε να κανουμε κατι και για να επανελθω στο θεμα μας χωρις να εχω κανει πιστευω πως αν οχι ακριβως θα ειναι σχεδον ιδιο με την οδυσσεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
:)
Ε τι δηλαδη εννοεις; Οτι ο Ηροδοτος επειδη ειναι δευτερευον μαθημα οσον αφορα το χρονικο περιθωριο ειναι και ασημαντος; Μπορει και να το παρεξηγησα αλλα αυτο καταλαβα διαβαζοντας για τη γκρι λιστα που ανεφερες.
Και αυτο με τις προτιμησεις που λες το εξηγεις λιγο;

ΟΚ,Ευχαρίστως.Είπα περίπου αυτό με άλλα λόγια: αυτό: ότι κανένα μάθημα δεν είναι ανούσιο γτ κάτι μαθαίνεις.Απλά λέω ότι μπορεί να μην μου αρέσει (που δεν το ξέρω ακόμα μόνο υποθέσεις κάνω γτ μου αρέσουν γενικά τα φιλολογικά):)Α και για τις προτιμήσεις ότι στον άλλο αρέσει μαθηματικά στον άλλο βιολογία, στον άλλο Ηρόδοτο.Είναι απλό...Και δεν πιστεύω να αγχώνεται κανείς.Απλά λέει τη γνώμη του!:) Τώρα όμως τέρμα το οφ:nono::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger777

Νεοφερμένος

Ο tiger777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
little help!!!!εχω να κανω μια ασκηση απο φυλλαδιο που λεει να βρουμε σε ποια σημεια του κειμενου σελιδα 32,33,34,35 και 36,υπαρχει τραγικη ειρωνεία!!!:(plzzzzzzz βοηθεια!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Junior_aromeo

Νεοφερμένος

Ο Junior_aromeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδια εγω σημερα ηταν να γραψω Διαγωνισμα Οδυσσειας στη ραψωδια ε' αλλα επειδη εχω την H7N0(πλακα) θα γραψω λογικα πεμπτη ή παρασκευη.Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι ειναι τα ιδεολογικα στοιχια....δεν το εχω γραψει οταν το ειπε γιατι δεν ημουν εκει και ξεχασα να το παρω μετα....(το ξερω ειμαι βλακας :P).Τελος παντων οποιος μπορει να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινουν τα Ιδεολογικα Στοιχια.
Ευχαριστω πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Ιδεολογικα στοιχεια ειναι στοιχεια που μας δειχνουν τις ιδεες και τους θεσμους των ανθρωπων εκεινη την εποχη. Ελπιζω να σε βοηθησα και καλη επιτυχια!!

Π.χ ιδεολογικο στοιχειο μπορει να θεωρηθει η υστεροφημια και η φιλοξενια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Junior_aromeo

Νεοφερμένος

Ο Junior_aromeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ Μαρία.Δεν ξέρω ούτε εγώ πότε θα γράψω :P....
Όπως και να 'χει Thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Χριστινα αν θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arsenia

Νεοφερμένος

Η αρσενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά είμαι νέα, μόλις τώρα γράφτηκα και θέλω να ρωτήσω κάτι..
Ξέρετε τι εννοεί αν είναι οριστική η βοήθεια τις Αθηνάς? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ναι..Αν η βοήθεια που έδωσε η αθηνά όντως ήταν χρήσιμη και βοηθούσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arsenia

Νεοφερμένος

Η αρσενια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ευχαριστωωω :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Παιδιά επειδή τα συζητούσαμε την άλλη φορά και μπερδεύτηκα.Τι είναι ανθρωποκεντρισμός;
-----------------------------------------
Χριστινα αν θες!

Χριστίνα το έχω παρατηρίσει.Όλοι από εδώ αμα σε φωνάζουν με το όνομα σε λένε Μαρία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Ναι ρε παιδι μου ενα πραμα!!
Λοιπον θα σου πω τι ξερω... Ο χαρακτηρας της Οδυσσειας ειναι ανθρωποκεντρικος δηλαδη οτι οι ανθρωποι πρεπει να κερδιζουν με δικους τους αγωνες τις αξιες τους και οι θεοι μονο να τους βοηθουν. Μαλλον ολο αυτο ονομαζεται ανθρωποκεντρισμος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
:'(Παιδιά μου προτείνανε ένα σχολικό βοήθημα για τον ΗΡΟΔΟΤΟ Α Γυμνασίου της Κυριακής Δόλια-Γαβρά Εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.
Το έχει κανείς; Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο.

ΣΗΜ. Ακόμα είμαστε στον ΟΜΗΡΟ. Δεν έχουμε ξεκινήσει ακομα ΗΡΟΔΟΤΟ. Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top