Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες στην Οδύσσεια

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

New member

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 613 μηνύματα.
Eυχαριστώ. Καποιος αλλος; Τεσπα θελω και τη διαφορα τους.

christina.maria

New member

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Προϊδεασμός δεν θυμάμαι αλλά προΪκονομία είναι όταν ας πούμε, λέει κάτι ο ποιητής σε κάποια ραψωδία, όπως πχ, δεν ήξερε ότι τον περιμένει η τιμωρία του θεού, και σε επόμενη ραψωδία όντως γίνεται αυτό.. Δηλαδή προϊκονομεί κάτι που θα γίνει όντως μετά.. Κατάλαβες?
Προσωπικά εγώ δεν καταλαβα τίποτα

Eυχαριστώ. Καποιος αλλος; Τεσπα θελω και τη διαφορα τους.
Προϊδεασμός είναι η αναφορά από τον ποιητή γεγονότων που θα συμβούν αργότερα.
Προοικονομία είναι η φροντίδα του ποιητή να θέτει τις προϋποθέσεις για να συμβεί κάτι , να προετοιμάζει δηλαδή από πριν όσα θα ακολουθήσουν.
Η διαφορά πιστεύω είναι ευνόητη...

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.
Εμείς κάναμε και τα δύο βιβλία :P! Τα κείμενα του Ηροδότου μου ήταν παντελώς δυσνόητα!!! Αντίθετα ο Όμηρος όσο και να κούραζε μου άρεσε περισσότερο διότι η Οδύσσεια είχε ένα στόχο και περιπέτεια... Απόλαυσα αρκετά το ταξίδι ως την Ιθάκη!:D:P

maria....

New member

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.
Ποιό είναι το τυπικό της αναγνώρισης?

rido

New member

Ο rido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μήπως ξέρετε στην α' ραφωδία τις προοικονομίες??

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria_lulu

New member

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εμεις δεν μπηκαμε.:)

Γιώργος00753684

New member

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
:worry:Μπορεί να μου κάνει κάποιος την περίληψη της 19ης ενότητας και να μου γράψει συνοπτικά για τις περιπέτειες του?

Boom

New member

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,123 μηνύματα.

jimmouras

New member

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Υπαρχει καμια σελιδα στο ιντερνετ που να εχει τις απαντησεις στις ερωτησεις της εισαγωγης;

Γιώργος00753684

New member

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Απο ποιες θες συγκεκριμένα?

dimitris1999

New member

Ο dimitris1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες

Μας ζήτησαν να βρούμε πολιτιστικά και ιδεολογικά στοιχεία στους στοίχους 26 - 108.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς???

Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο αν μπορούσε κάποιος να δώσει "ορισμο" για το τι είναι ιδεολογικά και πολιτισμικά στοιχεία.

Ευχαριστώ

Ko0klitsa

New member

Η Ko0klitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βοηθηστε να λισω αυτη την ασκηση... Να περιγραψετε σε 3-4 σειρες την κατασταση που επικρατει στα ανακτορα της Ιθακης και να επισημανετε τη βασικη αιτια στην οποια οφειλεται

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...