Αρχ. Γραμματεία - Βοήθεια/Απορίες στην Οδύσσεια

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Eυχαριστώ. Καποιος αλλος; Τεσπα θελω και τη διαφορα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Προϊδεασμός δεν θυμάμαι αλλά προΪκονομία είναι όταν ας πούμε, λέει κάτι ο ποιητής σε κάποια ραψωδία, όπως πχ, δεν ήξερε ότι τον περιμένει η τιμωρία του θεού, και σε επόμενη ραψωδία όντως γίνεται αυτό.. Δηλαδή προϊκονομεί κάτι που θα γίνει όντως μετά.. Κατάλαβες?
Προσωπικά εγώ δεν καταλαβα τίποτα

Eυχαριστώ. Καποιος αλλος; Τεσπα θελω και τη διαφορα τους.
Προϊδεασμός είναι η αναφορά από τον ποιητή γεγονότων που θα συμβούν αργότερα.
Προοικονομία είναι η φροντίδα του ποιητή να θέτει τις προϋποθέσεις για να συμβεί κάτι , να προετοιμάζει δηλαδή από πριν όσα θα ακολουθήσουν.
Η διαφορά πιστεύω είναι ευνόητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμείς κάναμε και τα δύο βιβλία :P! Τα κείμενα του Ηροδότου μου ήταν παντελώς δυσνόητα!!! Αντίθετα ο Όμηρος όσο και να κούραζε μου άρεσε περισσότερο διότι η Οδύσσεια είχε ένα στόχο και περιπέτεια... Απόλαυσα αρκετά το ταξίδι ως την Ιθάκη!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ποιό είναι το τυπικό της αναγνώρισης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rido

Νεοφερμένος

Ο rido αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά μήπως ξέρετε στην α' ραφωδία τις προοικονομίες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Εμεις δεν μπηκαμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
:worry:Μπορεί να μου κάνει κάποιος την περίληψη της 19ης ενότητας και να μου γράψει συνοπτικά για τις περιπέτειες του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
:worry:Μπορεί να μου κάνει κάποιος την περίληψη της 19ης ενότητας και να μου γράψει συνοπτικά για τις περιπέτειες του?
Δε νομίζω να σε δυσκολεύει η περίληψη, right; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimmouras

Νεοφερμένος

Ο jimmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Υπαρχει καμια σελιδα στο ιντερνετ που να εχει τις απαντησεις στις ερωτησεις της εισαγωγης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος00753684

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Απο ποιες θες συγκεκριμένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris1999

Νεοφερμένος

Ο dimitris1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους και όλες

Μας ζήτησαν να βρούμε πολιτιστικά και ιδεολογικά στοιχεία στους στοίχους 26 - 108.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς???

Θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο αν μπορούσε κάποιος να δώσει "ορισμο" για το τι είναι ιδεολογικά και πολιτισμικά στοιχεία.

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ko0klitsa

Νεοφερμένος

Η Ko0klitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βοηθηστε να λισω αυτη την ασκηση... Να περιγραψετε σε 3-4 σειρες την κατασταση που επικρατει στα ανακτορα της Ιθακης και να επισημανετε τη βασικη αιτια στην οποια οφειλεται

στοιχος 37= ιδεολογικο στοιχειο
στοιχος 69 πολιτιστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Μας ζήτησαν να βρούμε "Πώς χαρακτηρίζεται ο Οδυσσέας στο πρώτο προοίμιο"
Όμως, εκτός από το "πολύτροπος" ή το "πολυταξιδεμένος" δε βρίσκω κάτι άλλο...

Μπορείτε να με βοηθήσετε;;

ΥΓ: δείτε εδώ τους στίχους
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Μας ζήτησαν να βρούμε "Πώς χαρακτηρίζεται ο Οδυσσέας στο πρώτο προοίμιο"
Όμως, εκτός από το "πολύτροπος" ή το "πολυταξιδεμένος" δε βρίσκω κάτι άλλο...

Μπορείτε να με βοηθήσετε;;

ΥΓ: δείτε εδώ τους στίχους
Δεν φαινονται οι στιχοι ομως , οποτε τζιφος βοηθεια θα παρεις
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αυτοί είναι οι στίχοι:

Tον άντρα, Mούσα, τον πολύτροπο να μου ανιστορήσεις, που βρέθηκε
ως τα πέρατα του κόσμου να γυρνά, αφού της Tροίας
πάτησε το κάστρο το ιερό.
Γνώρισε πολιτείες πολλές, έμαθε πολλών ανθρώπων τις βουλές,
κι έζησε, καταμεσής στο πέλαγος, πάθη πολλά που τον σημάδεψαν,
σηκώνοντας το βάρος για τη δική του τη ζωή και των συντρόφων του
τον γυρισμό. Kι όμως δεν μπόρεσε, που τόσο επιθυμούσε,
να σώσει τους συντρόφους.
Γιατί εκείνοι χάθηκαν απ' τα δικά τους τα μεγάλα σφάλματα
νήπιοι και μωροί, που πήγαν κι έφαγαν τα βόδια
του υπέρλαμπρου Ήλιου· κι αυτός τους άρπαξε του γυρισμού τη μέρα.
Aπό όπου θες, θεά, ξεκίνα την αυτή την ιστορία, κόρη του Δία,
και πες την και σ' εμάς.


Πηγή: Αρχαία Ελληνικά (ΜΤΦΡ.) Ομηρικά Έπη Οδύσσεια (Α΄ Γυμνασίου)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Θες να σου πω για τον Νευτωνα? Για τον Αρχιμήδη?
Δεν καταλαβαινω πολλα αλλα εστω να ισχυουν αυτα:

Πολυγώστης, γιατι έμαθε πολλών ανθρώπων τις βουλές
Πολύπαθος,γιατι έζησε, καταμεσής στο πέλαγος και πάθη πολλά τον σημάδεψαν
Δύσμοιρος, γιατι σήκωνε το βάρος για τη δική του τη ζωή και των συντρόφων του τον γυρισμό.
Δύστυχος,Γιατί εκείνοι χάθηκαν
Ατυχος ,γιατι ειχε συντροφους ''ντουβαρια''
 
Τελευταία επεξεργασία:

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
πολύ σωστές παρατηρήσεις! Τις αιτιολογήσεις τις σκέφτηκα και εγώ απλά δε μπορούσα να διατυπώσω τους χαρακτηρισμούς!!

Σε ευχαριστώ πολύ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
πολύ σωστές παρατηρήσεις! Τις αιτιολογήσεις τις σκέφτηκα και εγώ απλά δε μπορούσα να διατυπώσω τους χαρακτηρισμούς!!

Σε ευχαριστώ πολύ!
Ε καλα μην το δεσεις οτι ειναι και σωστες?
και το ντουβαρια μην το πεις στην δασκαλα θα σε ραπισει
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Μας είπε να απαντήσουμε στην εξής ερώτηση "Ποια αντίθεση υπάρχει στο πρώτο προοίμιο;" αλλά δε μας εξήγησε τίποτα!

Helpppp
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Μας είπε να απαντήσουμε στην εξής ερώτηση "Ποια αντίθεση υπάρχει στο πρώτο προοίμιο;" αλλά δε μας εξήγησε τίποτα!

Helpppp
Μα βαλε μου καμιά ασκηση φυσικης , Ομηρο μου βαζεις?
Ποιο ειναι το πρωτο προοιμιο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top