Βοήθεια/Απορίες στην Άλγεβρα

Lillith

Νεοφερμένος

Η Aλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
χ= 2κπ+π/2 ηθελα να γραψω...
δεν ειναι ημχ=ημθ --> χ=2κπ+θ ή χ=2κπ+π-θ με κ Ε Ζ

αα οκκ τοτε.. ναι αυτος ειναι ο γενικος κανονας, Απλα σε αυτη τη περιπτωση θα δεις οτι βγαινει κοινη λυση αμα προχωρησεις τις πραξεις για αυτο να τις προχωρας..δηλαδη:
χ=2κπ+π/2
ή
χ=2κπ+π-π/2 => χ=2κπ+2π/2 - π/2 => χ=2κπ+π/2

σορρυ αμα σε εμπλεξα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
δεν με εμπλεξες .. :P και γω την ειχα προσωρησει αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστο.... σε αυτη την περιπτωση δηλαδη το γραφουμε μια φορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lillith

Νεοφερμένος

Η Aλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
δεν με εμπλεξες .. :P και γω την ειχα προσωρησει αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστο.... σε αυτη την περιπτωση δηλαδη το γραφουμε μια φορα?

ναι..οχι οτι θα στο παρει λαθος αν το γραψεις δυο φορες.. Αν μπορεις να το θυμασαι αυτο ισχυει οταν ημχ=1 ή ημχ= -1 και συνχ=1 ή συνχ= -1.. αλλα αμα δεν το θυμασαι πολυ απλα γραφτο δυο φορες και θα καταληγεις στο ιδιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μαλιστα! ευχαριστω .. αν εχω καμια αλληα πορια θα τη πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lillith

Νεοφερμένος

Η Aλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε αν εκανα σωστα αυτη την ασκηση γιατι νομιζω βγαινουν καπως μεγαλα νουμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • img004.jpg
    img004.jpg
    287.5 KB · Εμφανίσεις: 308

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε αν εκανα σωστα αυτη την ασκηση γιατι νομιζω βγαινουν καπως μεγαλα νουμερα...
Έκανες ένα λάθος στην ανάπτυξη της ταυτότητας (10ψ-3)²
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ναι σωστα!!! αναποδα την θυμομουν δηλ. α(τετραγωνο)+2αβ-β(τετραγωνο) ευχαριστω

Μπορειτε να μου εξηγησετε πως σχηματιζεται ο πινακας προσημων σ' αυτη την ασκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • img005.jpg
    img005.jpg
    310.8 KB · Εμφανίσεις: 373
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μπορειτε να μου εξηγησετε πως σχηματιζεται ο πινακας προσημων σ' αυτη την ασκηση?
Παραγοντοποιείς το χ^2-2χ-15 και έπειτα γράφεις την αρχική ταυτότητα ως γινόμενο των τεσσάρων παραγόντων που βρήκες.Λύνεις τις ανισώσεις [(όρος)>0] και έπειτα πολλαπλασιάζεις μεταξύ τους τα πρόσημα των όρων στα διάφορα διαστήματα που σχηματίζουν οι ρίζες τους.
Δηλαδή αυτό που ζητά η άσκηση ισχύει για χ ανήκει στο[-3,-1]ένωση[2,5]
Θα το έκανα με χαρτί και μολύβι άμα είχα σκάνερ αλλά...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση! αν και δεν κααταλαβα τι κανουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
ναι σωστα!!! αναποδα την θυμομουν δηλ. α(τετραγωνο)+2αβ-β(τετραγωνο) ευχαριστω

Μπορειτε να μου εξηγησετε πως σχηματιζεται ο πινακας προσημων σ' αυτη την ασκηση?
IMG_0001.jpg
Σάρωσα τη λύση. Ελπίζω να καταλάβεις τι γράφω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια:
στην αλγεβρα απο το πρωτο κεφαλαιο τι ειναι μεσα;
γιατι ακουγεται οτι ειναι και οι τυποι οι "περιεργοι" π.χ ημΑ + ημΒ = ?????

δε ρωταω για μενα αλλα για ενα παιδι που παει β λυκειου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια:
στην αλγεβρα απο το πρωτο κεφαλαιο τι ειναι μεσα;
γιατι ακουγεται οτι ειναι και οι τυποι οι "περιεργοι" π.χ ημΑ + ημΒ = ?????

δε ρωταω για μενα αλλα για ενα παιδι που παει β λυκειου:)
λογικά αυτά είναι μέσα... εννοείς ημ(α+β)=... έτσι?? νομίζω ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
λογικά αυτά είναι μέσα... εννοείς ημ(α+β)=... έτσι?? νομίζω ναι

που μπορω να βρω την υλη της β λυκειου στο ιντερνετ;
ξερεις καμια ιστοσελιδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KillBill 7

Νεοφερμένος

Ο KillBill 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πόσα π κάνουν η εφχ=1,εφχ=ρίζα 3 και εφχ=0 ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
πόσα π κάνουν η εφχ=1,εφχ=ρίζα 3 και εφχ=0 ???

εφχ= ημχ/συνχ αρα πρεπει να ειναι ισα οποτε η θα ειναι 45 μοιρες η π/2
αλλιως 225 μοιρες και 5π/2

λυσε τα αλλα παρομοια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
θα ηθελα βοηθεια σε αυτη την παρασταση οπου μας λεει να δειξουμε οτι εχει σταθερη τιμη (ειμαι θεωρητικη αμεση βοηθεια)
ημ^2(π-χ)+συν(π-χ)συν(2π-χ)+2 ημ^2(π/2-χ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Θα κάνεις αναγωγή στο 1ο τεταρτημόριο.Εύκολο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Παίρνεις τον τύπο ημ²χ+ συν²χ= 1,λύνεις ως προς το ημ²χ και αντικαθιστάς στην πρώτη σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top