Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δες την πάλι. Έκανες ένα λαθάκι στην ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Λάθος την έκανες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tingerbell

Νεοφερμένος

Η Tingerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπέρα κι ευχαριστώ για την διευκόλυνση. Έχω ένα αποτέλεσμα .. του βιβλίου, που προσπαθώ να το βγάλω και δεν μου βγαίνει. Το αποτέλεσμα που πρέπει να βρώ είναι:
(2ψ-1) (4ψ-3). (υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος του βιβλίου?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι βρε, την σκέψη του ξαροπ θα ακολουθήσεις. Διαφορά τετραγώνων είναι η παράσταση που σου δίνεται.

(3ψ-2)^2 - (ψ-1)^2 = (3ψ-2+ψ-1)(3ψ-2-ψ+1) = (4ψ-3)(2ψ-1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tingerbell

Νεοφερμένος

Η Tingerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
:D:D:D:no1:ευχαριστωωωωω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι, συγγνώμη, αντί για 3y έβαλα 2y! Απερισκεψία...δεν μπορώ να το διορθώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis1994

Νεοφερμένος

Ο panagioths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ωραιο κολπακι φιλε ευχαριστω..!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι βοηθάει και πολύ μιας και τον περισσότερο χρόνο στα Μαθηματικά Γυμνασίου και -κυρίως- Λυκείο δεν θα τον περάσεις κάνοντας πράξεις. Για αυτό υπάρχουν τα κομπιουτεράκια, το μυαλό μας δεν φτιάχτηκε για τέτοια ευτελή πράγματα. Δεν λέω πως πρέπει να φτάσουμε στο σημείο να μην μπορούμε να εκτελέσουμε έναν οσωδήποτε μεγάλο πολλαπλασιασμό, αλλά ούτε θα χαθεί ο κόσμος αν αντί για 4463 βρω σε μια άσκηση 4439!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george7

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σωστος ο Αντωνης αλλα και καμια πραξη γρηγορη δεν θα ηταν κακο να μπορουσαμε να κανουμε οταν την χρειαζομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
όποιος μπορέσει να μου εξηγήσει αναλυτικά αυτή την άσκηση τον ευχαριστώ!!! αν -2<α<1 να απλοποιήσετε το α=|α+2|-|α-1|. Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
όποιος μπορέσει να μου εξηγήσει αναλυτικά αυτή την άσκηση τον ευχαριστώ!!! αν -2<α<1 να απλοποιήσετε το α=|α+2|-|α-1|. Ευχαριστώ!!!

-2<α =>α+2>0 =>!α+2!=α+2
και α<1 =>α-1<0 =>!α-1!=-(α-1)
αρα α=α+2+α-1 =>α-α-α=1 =>α=-1

οπου ! =απολυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Εύκολη ήταν η άσκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το προβλημα του είναι για τα μαθηματικά..Φυσική,χημεία παντού βαζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως το ισοδυναμεί μπαίνει εκεί που μπορώ να πάω και πίσω, ενώ το συνεπάγεται αν δεν γίνεται, ας πούμε στο ύψωμα τετραγώνου.
Δεν είμαι σίγουρος όμως, 2 μαθηματικούς που έχω ρωτήσει δεν μου έδωσαν και πολύ πιστι.κή απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BaKaS

Νεοφερμένος

Ο Mpakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως λυνονται οι ασκησεις αυτες?

α) |χ+4| = 2 |χ+1|

β) |χ|+4 κ ολο προς 3 - |χ|+4 κ ολο προς 5 = 2/3

γ) |χ-1| μεγαλυτερο η ισο του 4

δ)2 μικροτερο ή ισο του |χ-5| μικροτερο ή ισο του 4

παιδια πλζ ΣΟΣ...ελειπα σχεδον σε ολη τν παραδοση των απολυτων λογο γριπης και με δυσκολευουν λιγο..αλλα δεν θα εκανα ετσι αν δν εγραφα αυριο διαγωνισμα..πλζ οσο πιο γρηγορα μ εξηγησετε τοσο το καλυτερο...ευχαριστω εξ αρχης...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
λοιπόν κόιτα πώς πάει το α

|χ+4|=|2χ+2| => χ+4=2χ+2 ή χ+4=-2χ-2 και λύνεις τις 2 εξισώσεις.

Για το β,γενικά όπυ έχεις μια απόλυτη τιμή λες πως όλη η απόλυτη είναι ιση με ω και λύνεις σαν εξίσωση(ξέρεις πιστεύω)Στο τέλος σου βγαίνει ότι ω=με κάτι τότε πα'ιρνεις την απόλυτη τιμή που την ορίσαμε με ω και λες οτι το |χ|π.χ. είναι ίσον με αυτό που βρήκες.

γ.
|χ+1|_> 4 => χ+1_>4 ή χ+1_<-4 και πάλι λ'υνεις την εξίσωση

δ.
2<|χ-5|<4 εδώ λύνεις σαν να είναι 2 ανισώσεις
η πρώτη 2<|χ-5| και η άλλη |χ-5|<4

στην πρώτη λες χ-5>2 ή χ-5 <-2 και λύνεις και τις 2 ανάλογα

και τη δεύτερη λες -4<χ-5<4 =>-4+5<χ-5+5<4+5 => 1<χ<9 αυτο!

Καλή επιτυχία αύριο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
ποιός μπορεί να με βοηθήσει σε αυτες τις δύο ασκήσεις ?
=

=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
ποιός μπορεί να με βοηθήσει σε αυτες τις δύο ασκήσεις ?
=

=
Τις έχεις καλά γραμμένες/ Αν ναι τότε κάνουν
α)


β)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HARDCORE GREEK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μας έκανε ο καθηγητής μας αυτήν την άσκηση στον πίνακα πάνω στις απόλυτες τιμές και θέλω να ρωτήσω κάτι γιατί δεν πολυκατάλαβα...
Ειναι το γ ερωτημα της ασκησης

Ποια η μεγιστη και ποια η ελαχιστη τιμη της ||χ-2|-|χ-1|(η αποσταση d(x,2) και d(x,1) ειναι μεσα σε απολυτο)

Το ερωτημα μου ειναι πως ακριβως θα το λυσουμε αυτο?αν μπορει καποιος να μου το εξηγησει...
Παιρνουμε τις ακραιες τιμες του Χ?για να ισχυει η μεγιστη τιμη και η ελαχιστη τιμη,αν ναι αυτο το σκεφτομαστε με το μυαλο η πρεπει να το αποδειξουμε με πραξη?
Ευχαριστω.
Γιωργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top