djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πείτε λίγο τον αριθμό του post των ασκήσεων γιατί έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις και έχω 17 σελίδες, ενώ εσείς δεν ξέρω πόσες έχετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
327
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τι λες; Ζητάω να μου πεις το ποστ στο οποιο εχει ποσταρει η θεοδωρα τις ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ααα ε διευκρινισε το και εσυ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
E πες το

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
276:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οι λυσεις απο τις 2 πρωτες....
1.
ii. Α(1,5)
iii. Β(4,-3)
iv.ριζα 73

2.
i.D=-5,Dx=-(6+2λ), Dy=λ+18
ii. x0=(6+2λ)/5 y0=-(λ+18)/5
iii. λ>10 αν υπαρχει λαθος πειτε..
6.
i. κ=3, λ=-4
ii. χ=2 ή χ=-2

9.
ii. x e [-5,-3)ενωση (-3,5)
iii. x=1 ή x=-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
[FONT=&quot]Σʼ ένα πορτοφόλι υπάρχουν 4200 δρχ. σε πενηντάδραχμα και εκατόδραχμα. Πόσα πενηντάδραχμα και πόσα εκατόδραχμα υπάρχουν στο πορτοφόλι;[/FONT]
[FONT=&quot]α) Γράψε μια εξίσωση με δύο αγνώστους x και y που να λύνει το πρόβλημα. [/FONT]
[FONT=&quot]β) Το πρόβλημα αυτό έχει μία ή περισσότερες λύσεις; Δικαιολόγησε την απάντησή σου. [/FONT]
[FONT=&quot]γ) Είναι δυνατόν ο αριθμός των πενηντάδραχμων (x) να είναι ίσος με τον αριθμό των εκατόδραχμων (y); Αν ναι, πόσα θα είναι τα πενηντάδραχμα και πόσα τα εκατόδραχμα; Αν όχι, γιατί;[/FONT]
[FONT=&quot]δ) Είναι δυνατόν τα εκατόδραχμα να είναι τριπλάσια από τα πενηντάδραχμα; Αν ναι, πόσα θα είναι τα πενηντάδραχμα και πόσα τα εκατόδραχμα; Αν όχι, γιατί;[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,860 μηνύματα.
Στην Μαθηματική Λογική, υπάρχει η θεωρία προτασιακού λογισμού που μελετάει τις περιπτώσεις του συνεπάγεται και του ισοδυναμεί. Ας δούμε και τις δυο περιπτώσεις:

Η λογική συνεπαγωγή συνδέει δυο αποφάνσεις (έστω Α,Β) που δηλώνουν γεγονότα που συνδέονται μεταξύ τους από μια λογική σχέση χωρίς να υπάρχει χρονική διαδοχή μη αντιστρέψιμη από το Α στο Β.

Α συνεπάγεται Β
αν Α τότε Β
Α μόνο αν Β
Α ικανή συνθήκη για Β
Β αναγκαία συνθήκη για Α

Παράδειγμα: Αν μια γωνία ενός τριγώνου είναι οξεία τότε το άθροισμα των δυο άλλων είναι μεγαλύτερο από 90 μοίρες.

Α: Αν μια γωνία ενός τριγώνου είναι οξεία
Β: Το άθροισμα των δυο άλλων είναι μεγαλύτερο από 90 μοίρες

αν η υπόθεση Α υποδηλώνει γεγονός που συμβαίνει τότε όλη η πρόταση ισχύει, μόνο αν το συμπέρασμα Β υποδηλώνει γεγονός που συμβαίνει

Γενικά, μέσα στα πλαίσια αυτά, η λογική συνεπαγωγή θεωρείται αληθής σε όλους τους δυνατούς συνδυασμούς εκτός από τον συνδυασμό (αλήθεια --> ψέμα).

ο συνδυασμός ψέμα συνεπάγεται αλήθεια είναι αληθής: δείτε ως παράδειγμα την συνεπαγωγή στον ορισμό του υποσυνόλου

Η λογική ισοδυναμίαδισυνεπαγωγή) συνδέει δυο αποφάνσεις (έστω Α,Β) που δηλώνουν γεγονότα που συνδέονται μεταξύ τους από μια λογική σχέση της μορφής Α αν και μόνο αν Β. Επίσης συνώνυμες εκφράσεις:

Α ισοδυναμεί Β
Α συνεπάγεται Β και αντίστροφα
Α πρέπει και αρκεί Β
Α ικανή και αναγκαία συνθήκη για Β

Γενικά, μέσα στα πλαίσια αυτά, η λογική δισυνεπαγωγή θεωρείται αληθής κάθε φορά που και οι δυο αποφάνσεις είναι αληθείς ή ψευδείς.

δείτε ως παράδειγμα δισυνεπαγωγής τον ορισμό του υποσυνόλου


Σημείωση: Η σχέση του "περιέχεσθαι" στον ορισμό του υποσυνόλου είναι σχέση διάταξης (ή μερικής διάταξης). Η έννοια αυτή συναντάται σε προχωρημένα μαθήματα Πανεπιστημιακής Άλγεβρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δημητρης46

Νεοφερμένος

Ο δημητρης46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας είμαι ο Δημητρης και παω 1 λυκειου!!
θα ηθελα την βοηθεια σας για το πεδιο ορισμου
πχ
f(x)=ln(x2+3x) (to x2 ειναι χ στο τετραγωνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το Π.Ο. εδώ είναι όλες οι λύσεις της υπολογαρίθμιας ποσότητας που επιτρέπουν στον λογάριθμο να έχει υπόσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δημητρης46

Νεοφερμένος

Ο δημητρης46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εννοω αν μπορειτε να μου την λεισετε σαν υποδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Για να υπάρχει ο λογάριθμος πρέπει το χ^2+3χ>0 και μετά απλά λύνεις την ανίσωση και κάνεις συναλήθευση.

χ^2+3χ>0 => χ(χ+3)>0 =>... :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρωτη λυκειου και εχεις ηδη φορτωθει με ln;.... Δεν παμε καλα...!

Παντος εγω ακομα δεν τα εχω καταλαβει καλα τα πεδια ορισμου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
ας βαλω και γω μια..



το ξερω σας θυμιζει κατι.....:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
x=1

( ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ύψωσα στο τετράγωνο και έλυσα την τεταρτοβάθμια :p

Αλλά τι να μου θυμίζει; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
ας βαλω και γω μια..



το ξερω σας θυμιζει κατι.....:p

Εμένα μου θυμίζει Ευκλείδη Β' Λυκείου 2007-2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε δεν είναι και δύσκολο να σκεφτείς ότι το 1 είναι λύση. Ε μετά είσαι σίγουρος ότι αν τη λύσεις με κάποιο τρόπο και βγει ένα, είσαι σωστός :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top