13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ξεχάστε το
-----------------------------------------
Δίνεται το σύστημα :
μ x +y = 2μ
μ x +y = μ + 1
α ) Για ποιες τιμές του μ έχει μοναδική λύση ; .Ποια είναι η λύση αυτή ;

β ) Για ποιες τιμές του μ έχει άπειρες λύσεις ; Ποιές είναι οι λύσεις αυτές ;
προκυπτει ευκολα πως μ=1
αρα χ+y=2 (1)
και χ+y=2 (2)

ηθελα να δειξω πως μαλλον κατι δεν παει καλα...(η μηπως κανω λαθος??)
ξαναδεστο ραφαελα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ετσι μου το έδωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εντάξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Oρίζουσα σε 3χ3; Μια φορά είχα λύσει τέτοια άσκηση.

Για πες το σύστημα να σε βοηθήσουμε

:iagree:

Οριζουσα σε 3χ3?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικα ειμαι σιγουρος οτι στο λυκειο δεν θα ασχολυθουμε με οριζουσες 3χ3 βασικα αν μαθεις πως βρισκεις 3χ3 και ΝχΝ θα λυνεις .Να ξερεις η 3χ3 αναλυεται σε πινακες 2χ2 .Τωρα απο οσο ξερω τετοια θα σου χρησιμευσουν στο πανεπιστημιο για συστηματα μεγαλου βαθμου ομως .Ασχετο μηπως ξερει κανεις τι περιλαμβανει η υλη την μαθηματικων κατ-γεν β λυκειου.
Ευχαριστω εκ των προτερων:thanks:

Να σου πω τι κάνω εγώ. Πατάς ακριβώς από κάτω το "Συνταξη Latex" και εμφανίζεται μία νέα σελίδα. Γράφεις σαυτή ότι θέλεις να γράψεις και κάθε φορά βγαίνουν κάτι ακαταλαβίστικα. (Τα αγγλικά γράμματα από το πληκτρολόγιο, τα ελληνικά από τον πίνακα του). Πατώ στη συνέχεια Προεπισκόπηση, βλέπω πως θα εμφανιστούν. Αν υπάρχει λάθος το διορθώνω και ξανα προεπισκόπηση μέχρι το σωστό και στη συνέχεια κάνω copy σαρώνοντας το αποτέλεσμα από δεξιά προς τα αριστερά, το οποίο και κολλάω στο κείμενο. Ετσι προσθέτω τύπους ή λύσεις τμηματικά.
Για φωτο ή αρχεία πάω πιο κάτω "διαχείριση συνημμένων αρχείων" βρίσκω το αρχείο - foto στον PC το τσεκάρω και το "ανεβάζω" upload. Τέλος πατώ "Καταχώρηση απάντησης"

Ευχαριστω :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Βασικα ειμαι σιγουρος οτι στο λυκειο δεν θα ασχολυθουμε με οριζουσες 3χ3 βασικα αν μαθεις πως βρισκεις 3χ3 και ΝχΝ θα λυνεις .Να ξερεις η 3χ3 αναλυεται σε πινακες 2χ2 .Τωρα απο οσο ξερω τετοια θα σου χρησιμευσουν στο πανεπιστημιο για συστηματα μεγαλου βαθμου ομως .Ασχετο μηπως ξερει κανεις τι περιλαμβανει η υλη την μαθηματικων κατ-γεν β λυκειου.
Ευχαριστω εκ των προτερων:thanks:
:nono: θα τα διδακτουμε μαλλον στην β λυκειου αλλα σιγουρα στα κατευθυνσης γ .δεν ειναι δυσκολες καθως ακολουθουν την τακτικη της 2*2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ασχετο μηπως ξερει κανεις τι περιλαμβανει η υλη την μαθηματικων κατ-γεν β λυκειου.
Ευχαριστω εκ των προτερων:thanks:

Μαθηματικά κατεύθυνσης Β Τάξης ΓΕΛ
1) Διανύσματα
2) Εξίσωση ευθείας
3) Κωνικές τομές (κύκλος, ελλειψη, παραβολή, υπερβολή)
4) Θεωρία αριθμών

Άλγεβρα γενικής παιδείας Β Τάξης ΓΕΛ
1) Τριγωνομετρία και Τριγωνομετρικές συναρτήσεις (τριγωνομετρικοί αριθμοί γωνιών, ταυτότητες, τριγ. αριθμοί αθροίσματος και διαφοράς γωνιών, τριγ. αριθμοί διπλάσιας γωνίας, μετασχηματισμοί αθροίσματος σε γινόμενο τριγωνομετρικών παραστάσεων, τριγωνομετρικές εξισώσεις και συναρτήσεις)
2) Πολυώνυμα (διαίρεση πολυωνύμων, σχήμα Horner, πολυωνυμικές εξισώσεις)
3) Ακολουθίες-Πρόοδοι (αριθμητική πρόοδος, γεωμετρική πρόοδος)
4) Εκθετική και Λογαριθμική συνάρτηση (εκθετική συνάρτηση, λογάριθμοι, λογαριθμική συνάρτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
και ομως υπαρχει αλλα θα το μαθουμε σε αλλη ταξη...:)
Εγω τελειωσα το Λυκειο, αλλα οριζουσα σε 3x3 δεν εχω κανει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εγω τελειωσα το Λυκειο, αλλα οριζουσα σε 3x3 δεν εχω κανει. :P

Μήπως ήταν εκτός ύλης για τις πανελλήνιες, έχω ακούσει ότι υπάρχουν ορίζουσες 3χ3 στο βιβλίο της γ'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μήπως ήταν εκτός ύλης για τις πανελλήνιες, έχω ακούσει ότι υπάρχουν ορίζουσες 3χ3 στο βιβλίο της γ'.
Ισως να υπαρχουν στο 1ο μερος του βιβλιου που δεν το διδασκομαστε καν (μονο τους μιγαδικους κανουμε απο εκει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εγω τελειωσα το Λυκειο, αλλα οριζουσα σε 3x3 δεν εχω κανει. :P
δεν ξερω για σενα η για σας:Pαλλα αν θες πηγαινε στο βιβλιο κατ.γ'λυκειου 50-60 σελιδα και αν θες κεφαλαιο 1.5 και 1.6.(λοιπον τελος το off.κατανταει βαρετο;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παιδιά, την ορίζουσα 3 χ 3 δεν τη διδασκόμαστε στο Λύκειο. Είχα βρει ένα φυλλάδιο στο νετ και από εκεί την είδα.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Παιδιά, την ορίζουσα 3 χ 3 δεν τη διδασκόμαστε στο Λύκειο. Είχα βρει ένα φυλλάδιο στο νετ και από εκεί την είδα.

:p
στην ροδο που ειμαι β λυκειου θα μας τα διδαξουν αλλα και στην γ υπαρχει οπως ξαναπα ασχετα που δεν ειναι στην υλη των πανελλαδικων οπως προυπωθηκε:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παιδιά, την ορίζουσα 3 χ 3 δεν τη διδασκόμαστε στο Λύκειο. Είχα βρει ένα φυλλάδιο στο νετ και από εκεί την είδα.

:p

Δεν μας δινεις το φυλλαδιο,να το δουμε και μεις;:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικα εμενα στο φροντιστηριο η καθηγητρια μου εδιξε πως λυνονται συστημα μεγαλυτερα του 2ου βαθμου και θυμαμαι πως μου ειπε οτι τετοια θα συναντησω μετα το λυκειο στο πανεπιστημιο.Ισως μου το ειπε αυτο γιατι ειναι εκτος υλης τι να πω και οχι οτι δεν υπαρχουν στο βιβλιο .Μαλιστα στο φροντιστηριο μου εδειξε και ιδιοτητες οριζουσων οπως εξαγωγη κοινου παραγοντα η οταν μια στηλη κατακορυφη η οριζοντια εχει μονο μηδενικα τοτε η οριζουσα ειναι 0
Σορρυ για το οφ τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δεν μας δινεις το φυλλαδιο,να το δουμε και μεις;:p

αν θες πηγαινε στο βιβλιο κατ.γ'λυκειου 50-60 σελιδα

τα χει εκει μπορεις να τα δεις..
(τελος το offff και σορρυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
αν θες πηγαινε στο βιβλιο κατ.γ'λυκειου 50-60 σελιδα

τα χει εκει μπορεις να τα δεις..
(τελος το offff και σορρυ)
Αυτο το μαθημα που λες δεν το διδασκομαστε καν. Ειναι εκτος υλης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κακώς.

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top