papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Για να βρουμε το πεδιο ορισμου

α)Οι πολυωνυμικες συναρτησεις εχουν πεδιο ορισμου το IR.

β)Αν εχουμε παρανομαστες,απαιτουμε να ειναι διαφοροι του μηδενος και γραφουμε {IR}-{τις τιμες που θελουμε διαφορες του μηδενος}

γ)Οι υποριζες ποσοτητες ανεξαρτητα απο την ταξη του ριζικου πρεπει να ειναι μεγαλυτερες ή ισες του μηδενος.( και εδω γραφεις διαστηματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Σε μια συναρτηση που εχει πολυωνυμο (πχ x^2+3x-2),Df (ή πεδιο συναρτησης) ειναι ολο το συνολο των πραγματικων αριθμων (δλδ Df={IR})

Σε μια συναρτηση που εχει κλασμα,Df ειναι οι τιμες,για τις οποιες ειναι διαφορο το κλασμα (δλδ Df={IR}-{τις τιμες που βρηκες})

Σε μια συναρτηση που εχει ριζα,η υποριζη ποσοτητα πρεπει να ειναι μεγαλυτερη ή ιση του μηδενος (που συγχρονως ειναι και το πεδιο ορισμου)
και σε μια συνάρτηση που έχει λογάριθμο ότι βρίσκεται μέσα στην παρένθεση είναι μεγαλύτρο του μηδενός πχ ln(3x+5)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
και σε μια συνάρτηση που έχει λογάριθμο ότι βρίσκεται μέσα στν παρένθεση είναι μεγαλύτρο του μηδενός

Δεν καναμε λογαριθμους φετος,γι'αυτο δεν του το λεω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν καναμε λογαριθμους φετος,γι'αυτο δεν του το λεω :)
ok :lol:μια προσθήκη έκανα μόνο...ναι είναι στο τέλος της άλγεβρας της β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Και επισης,οταν λεμε πεδιο ορισμου εννοουμε την εξης ερωτηση : Για ποιες τιμες του χ,η συναρτηση f εχει νοημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
μία συνάρτηση για να είναι καλώς ορισμένη πρέπει να γωρίζεις δυο πράγαματα
τον τύπο της και το πεδίο ορισμού της ,εμείς κάνουμε πραγματικές συναρτήσεις πραγματικής μεταβλητής καθώς αργότερα υπάρχουν και συναρτήσεις με διανύσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ απο την Γ Γυμνασίου που ξεκινίσαμε παραγοντοποίηση δεν την πήγαινα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Εγώ ποτέ δεν έχω λύσει παρόμοια άσκηση..Μην τρομοκρατείστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Απλώς θεωρούμε:



και εξισώνεις τα δύο μέλη.


Υπάρχει βέβαια και μια λύση με μιγαδικούς και συζυγείς παραστάσεις, η οποία όμως ξεφεύγει απ' τα πλαίσια της πρώτης λυκείου.



Στέλιος

Care to explain από πού το έβγαλες αυτό? Πώς και τόσοι άγνωστοι?

Edit: Τώρα νομίζω το έπιασα. Θεωρείς δηλαδή ότι το δεύτερο μέλος είναι ουσιαστικά η παραγοντοποίηση του πρώτου (εξού και οι extra άνγωστοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Eve =)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εγώ απο την Γ Γυμνασίου που ξεκινίσαμε παραγοντοποίηση δεν την πήγαινα καθόλου.

α εγω την παω και την παραπαω :D
ενταξει τετοιες γκουμουτσες δεν εχουμε κανει,αλλα ειμαι καλη σε αυτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
μιας και εχει καιρο να χρησιμοποιηθει το θεμα.....παμε για μια ασκηση...
να βρεθει ο πραγματικος αριθμος α ωστε να υπαρχουν διαφορετικοι πραγματικοι αριθμοι x,y τετοιοι ωστε και
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonbin

Νεοφερμένος

Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!

Η δικιά μου μαθηματικός όταν λύνει βάζει βελάκια αντί για άρα και οπότε αλλά μας έχει πει στις εξετάσεις να προτιμήσουμε να γράφουμε τις λέξεις κανονικά.
----

Όσο για το συνεπάγεται και την ισοδυναμία, όταν λύνεις βάζε συνεπάγεται και αφού τελειώσεις την άσκηση γύρισε και συμπλήρωσε τις ισοδυναμίες, ελέγχοντας προσεκτικά σε ποια θεωρία βρίσκεσαι για να πας στο επόμενο βήμα.

Δεν είναι τόσο ασήμαντες. Δεν ισχύει κάθε τι που χρησιμοποιείς με ισοδυναμία. Ειδικά όταν μαθαίνεις στη θεωρία πρέπει να προσέχεις ποια θεωρήματα ισχύουν και αντίστροφα κτλ αλλιώς μπορείς να κάνεις τραγικά λάθη.

Επίσης υπάρχουν κάποιες ασκήσεις και αποδείξεις που π.χ. σου λένε να δείξεις ότι η πρόταση Α ισχύει αν και μόνο αν ισχύει η προταση Β. Εκεί πρέπει να αποδεικνύεις το ευθύ και το αντίστροφο. Αν κάθε βήμα που κάνεις ισχύει με ισοδυναμία τότα δεν χρειάζεται να παρουσιάσεις 2 διαφορετικές αποδείξεις.

Ο μαθηματικός επίσης που είχαμε στο σχολείο ήταν ιδιαίτερα κολλημένος με αυτό το θέμα. Έκοβε μονάδες γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Care to explain από πού το έβγαλες αυτό? Πώς και τόσοι άγνωστοι?

Edit: Τώρα νομίζω το έπιασα. Θεωρείς δηλαδή ότι το δεύτερο μέλος είναι ουσιαστικά η παραγοντοποίηση του πρώτου (εξού και οι extra άνγωστοι).

Δεν ειναι έξτρα άγνωστοι. Ειναι οι συντελεστές που θα προκύψουν όταν πας να κανεις παραγοντοποιηση στο πολυώνυμο με σχήμα Horner. Ο άγνωστος παραμένει το χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Edit: Τώρα νομίζω το έπιασα. Θεωρείς δηλαδή ότι το δεύτερο μέλος είναι ουσιαστικά η παραγοντοποίηση του πρώτου (εξού και οι extra άνγωστοι).


Ακριβώς!


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ister

Νεοφερμένος

Ο ister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κρόκος (Κοζάνη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Χμμ...
Προσωπικά θα έγραφα κάτι τύπου:





Τελείωσε; :hmm: Τα βλέπω και στον υπολογιστή κάπως, χαχα
Ξέρω γω, κάτι τέτοιο...

δεν έχεις δικαίωμα να το κάνεις αυτό για χ=0!!! ισχύει μόνο στην ειδική περίπτωση που το χ δεν είναι ίσο με μηδέν για να τον βάλεις στον παρονομαστή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς :s
το χ και το y να εχουν δυο λυσεις (θα σου βγει σε καποια φαση διακρινουσα και θα την ορισεις >0):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ίσως τον μπέρδεψε ότι στα πρώτη μέλη έχεις βάλει τα χ, υ (?) με ελληνικούς χαρακτήρες. Εκτός αν αυτό δεν είναι υ αλλά γ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
οχχχ ναι αντι γ ειναι y(ενταξει σχεδον το ιδιο ειναι:P)
george13pao αυτο σε μπερδεψε τελικα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georg13pao

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georg13pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
οχχχ ναι αντι γ ειναι y(ενταξει σχεδον το ιδιο ειναι:P)
george13pao αυτο σε μπερδεψε τελικα???

ναι

Θα βάλω τη λύση μου, δεν ξέρω αν είναι σωστή βέβαια.




Με αντικατάσταση η 1η γίνεται

την οποία τροποποιούμε ως

Όμοια για το y βρίσκουμε την ίδια εξίσωση με y όπου x.

Δηλαδή το ισοδυναμεί με το να έχει η εξίσωση 2 διαφορετικές λύσεις, δηλαδή











Πρέπει δηλαδή









Άρα ισχύει για κάθε πραγματικό μεγαλύτερο του 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top