Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αν μιλούσε με αυτόν που λέει αλήθειες θα του έλεγε πως ο άλλος θα του έλεγε ψέματα αν τον ρωτούσε οπότε φεύγει από την άλλη έξοδο και γλιτώνει


Αν μιλούσε με αυτόν που λέει ψέματα θα του έλεγε το αντίθετο από αυτό θα έδειχνε ο της αλήθειας αν τον ρωτούσε, δηλαδή τον δρόμο προς τα βασανιστήρια οπότε φεύγει από την άλλη έξοδο και γλιτώνει.

Συνεπώς γλύτωσε !!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Σωστά συμφωνώ μαζί σου πως αν αυτός που ρώτησε έλεγε αλήθεια τότε ο άλλος έλεγε ψέματα άρα για να ελευθερωθεί θα έβγενε από την άλλη πόρτα. Αν πάλι έλεγε ψέματα πάλι η άλλη πόρτα θα ήταν η έξοδος!!!!!!!!!!!
Μπράβο :iagree::no1::bravo:

Ένα άλλο:

Ποιός είναι ο επόμενος όρος στη σειρά των αριθμών;
2, 5, 13, 28, 52,... ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
97 ;


Υπάρχει περίπτωση πολλαπλής ερμηνείας της ακολουθίας.



Αν είναι αυτός ο επόμενος αριθμός, θα δώσω τη συνταγή της σκέψης μου.



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι ούτε γεωμετρική, ούτε αλγεβρική αμιγώς. Απ'οσο πρόλαβα να σκεφτώ, πρέπει να ναι ένα μίγμα. Μάλλον κάποιο γινόμενο αυξημένο ή ελαττωμένο κατά χ μονάδες. Προβληματίζομαι για το αν περιέχει και δύναμη μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Sorry παιδιά, αλλά ούτε και εγώ το έχω λύσει, δεν είχα χρόνο... Κάθε φορά που πλησίαζα στη λύση με διέκοπταν... :what:Εξάλλου αν το είχα λύσει γιατί θα το έβαζα για να κάνω την έξυπνη; Δεν λέει...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Btw, η δικαιολόγησή σου στο 1ο είναι λάθος. Πρέπει να πεις ότι τα και είναι ίσα ως εξής:

1) ( ως γωνίες ισοσκελούς παρά τη βάση προσκείμενες )

2) ( ως συμπληρωματικές ίσων γωνιών)

3) (είναι γνωστό ότι το ύψος που άγεται από την κορυφή προς τη βάση του ισοσκελούς διχοτομεί τη βάση )

Άρα για τα δύο τρίγωνα πληρείται το κριτήριο "Γ-Π-Γ", άρα είναι ίσα, και άρα .




Το άλλο βγαίνει επίσης εύκολα , αφού δείξεις αυτό που έδειξα πιο πάνω.




Στέλιος


Δηλαδή, άμα έβαζα στη θέση του αυτό... (που στην τελική -για μένα- είναι το ίδιο)...
(δεδομένο: ΜΕ κάθετο ΑC, MD κάθετο AB)
... θα θεωρείτο λάθος; :hmm:
Μια διαφώτιση; :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το πρωτο π ρωτησε ο ηλιας βγαινει κ ευκολοτερα ..τεσπα.

ΘΑ μπορούσε κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω πληροφορίες πάνω σε αυτόν τον τομέα? Ακούστε και κάτι σχετικό και αστείο. Χθες στην Ανάσταση ο παπάς μου είπε πάνω σε μία τέτοια συζήτηση που είχαμε ότι όλα για θεωρηθούν υπαρτά πρέπει να αποδεικνύονται. Του είπα για τη θεωρία αριθμών και μου λέει εφόσον έχω δύο δάχτυλα τότε ένα δάχτυλο και άλλο ένα μου κάνουν 2.:lol2::mpam:. Και να προσπαθώ να του εξηγήσω ότι δεν αποδυκνείεται έτσι. Κάποια στιγμή φτάσαμε και στο θεό και μου είπε ότι αποδυκνείεται μέσω του Αγίου Φωτός.

με ευθεια αποδειξη ή κατασκευαστικα :lol::lol:?? σορρυ αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω..τεσπα το λινκ καλυπτει αυτο που ρωτας αλλα εχω κατι σημειωσεις της αδερφης μου απο το πανεπιστημιο πανω στο θεμα..αν θες σου τις στελνω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αν , τότε (επιλέξτε)

α.

β.

γ.

δ.

ε.

:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
:'(:'(:'(!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Μην ανησυχείς μαράκι μου...ο τζόκερ φταίει που βάζει δύσκολα όχι εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Tι έπαθες Μaraki? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
νμζ ότι σωστό είναι το β αλλά δν είμαι σίγουρη...τζοκερ είναι το ε ή όχι?

σκέφτομαι και το ε...δν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δες, είναι απλό!

Έχουμε:



Άρα σωστό το γ. !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες, είναι απλό!

Έχουμε:



Άρα σωστό το γ. !


μετα τν επιμεριστικη τι ακριβως κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ωραία άσκηση! :no1:

μετα τν επιμεριστικη τι ακριβως κανεις;

Τώρα δεν ξέρω ποιο σημείο εννοείς.
Πάντως, αφού έσπασε το " />" />
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μετα τν επιμεριστικη τι ακριβως κανεις;
Εκμεταλλεύεται το ότι: (από υπόθεση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Πολύ ωραία άσκηση;). Αυτό το βρήκα και εγώ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εκμεταλλεύεται το ότι: (από υπόθεση)


αα σωστα καλα τι εισται εσεις; ξεφτερια!!μπραβο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Δες, είναι απλό!

Έχουμε:



Άρα σωστό το γ. !

:lol::lol::!::!::!::sνα ανησυχω που δνε καταλαβαινω τιποτες?:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top