Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
δίνεται παραλληλόγραμμο ΑΒΓΔ και σημείο Ε , ΑΕ=3/4ΑΔ(διανυσματα)

i) Αν Ρ το σημείο τομής των ΔΕ,ΑΓ(διανυσματα) να βρεθούν τα ΑΓ,ΓΡ,ΕΡ,ΔΡ (διανυσματα) συναρτήση των ΑΒ=α , ΑΔ=β(διανυσματα)

Η άσκηση που μας δίνεις είναι λάθος διατυπωμένη , γιατί είναι σαν να μας λές οτι P = A !

-Έχεις ένα παραλληλόγραμμο ΑΒΓΔ !
Πάνω στην πλευρά ΑΔ έχεις ένα σημείο Ε τέτοιο ώστε ΑΕ = 3/4 * ΑΔ
Σωστά ?
Είτε διανυσματικά το γράψεις , είτε με αποστάσεις , είναι το ίδιο μιας και τα σημεία σου είναι συνευθειακά !!
Και ας είναι Ρ το σημείο τομής των ΔΕ και ΑΓ ?
Ε , αυτό είναι το Α !

-Λογικά θα λές Ρ σημείο τομής των διαγωνίων ΑΓ , ΒΔ !

Έτσι :

ΑΓ = ΑΒ + ΒΓ = ΑΒ + ΑΔ = α + β !
ΓΡ = 1/2 * ΓΑ = 1/2 * (-ΑΓ) = -1/2 * (α + β)
ΕΡ = ΕΑ + ΑΡ = -3/4 * β + 1/2 * (α + β) = 1/4 * (2α - β)
ΔΡ = 1/2 * ΔΒ = 1/2 * (α - β) , {γιατί ΔΒ = ΑΒ - ΑΔ = α - β}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η άσκηση που μας δίνεις είναι λάθος διατυπωμένη , γιατί είναι σαν να μας λές οτι P = A !

-Έχεις ένα παραλληλόγραμμο ΑΒΓΔ !
Πάνω στην πλευρά ΑΔ έχεις ένα σημείο Ε τέτοιο ώστε ΑΕ = 3/4 * ΑΔ
Σωστά ?
Είτε διανυσματικά το γράψεις , είτε με αποστάσεις , είναι το ίδιο μιας και τα σημεία σου είναι συνευθειακά !!
Και ας είναι Ρ το σημείο τομής των ΔΕ και ΑΓ ?
Ε , αυτό είναι το Α !

-Λογικά θα λές Ρ σημείο τομής των διαγωνίων ΑΓ , ΒΔ !

Έτσι :

ΑΓ = ΑΒ + ΒΓ = ΑΒ + ΑΔ = α + β !
ΓΡ = 1/2 * ΓΑ = 1/2 * (-ΑΓ) = -1/2 * (α + β)
ΕΡ = ΕΑ + ΑΡ = -3/4 * β + 1/2 * (α + β) = 1/4 * (2α - β)
ΔΡ = 1/2 * ΔΒ = 1/2 * (α - β) , {γιατί ΔΒ = ΑΒ - ΑΔ = α - β}
συμφωνω και εγω οτι ειναι λαθος....δεν βγαινει ουτε σχημα ετσι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos66

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 379 μηνύματα.
δίνεται παραλληλόγραμμο ΑΒΓΔ και σημείο Ε , ΑΕ=3/4ΑΔ(διανυσματα)

i) Αν Ρ το σημείο τομής των ΔΕ,ΑΓ(διανυσματα) να βρεθούν τα ΑΓ,ΓΡ,ΕΡ,ΔΡ (διανυσματα) συναρτήση των ΑΒ=α , ΑΔ=β(διανυσματα)


Σας παρακαλώ μπορειτε να με βοηθήσετε γιατι δεν μπορω να την λύσω.
(διανυσματα)=το εχω γραψει διπλα σε καθε διανυσμα γτ δν μπορω να βαλω το βελακι..!

ευχαριστώ

Πρέπει να είναι Ρ το σημείο τομής των ΒΕ,ΑΓ




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Βαζω και γω εναν γεωμετρικο τοπο!!

Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος των σημείων Μ του επιπεδου του τετραγωνου ΑΒCD πλευρας α=3 ωστε να ισχυει

Aν υπάρξει ανταποκριση θα βαλω και καμια αλλη:) προς το παρον αυτα!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Φίλε μου Πανάθα, κάτι τέτοια έχω να λύσω για μεθαύριο..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mix_Mix

Νεοφερμένος

Ο Mix_Mix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μηπως μπορει καποιος να μου πει την αποδειξη του εσωτερικου γινομενου....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
αυτο αν θυμαμαι καλα ειναι στην β λυκειου και οχι στην γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Βαζω και γω εναν γεωμετρικο τοπο!!

Να βρεθεί ο γεωμετρικός τόπος των σημείων Μ του επιπεδου του τετραγωνου ΑΒCD πλευρας α=3 ωστε να ισχυει

Aν υπάρξει ανταποκριση θα βαλω και καμια αλλη:) προς το παρον αυτα!!:D

βαζω και τη λυση για οποιον ενδιαφερεται..



τωρα αν παρω πανω στην ΑD//BC σημειο Ε ωστε

θα εχουμε


Aρα τα τα Μ βρισκονται σε κυκλο με κεντρο E και ακτινα 2!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θες απόδειξη του τύπου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Παιδακια της τεχνολογικης και θετικης μια βοηθεια για το θεματακι παρακατω:

Δινονται τα δια/μα α,β με 2{α}={β}= 2 και (α^β)=60μοιρες και δινεται το τριγωνο ΑΒ=α+β,ΒΓ=2α-3β και ΑΜ η διαμεσος του.
να βρειτετο {ΑΜ}

{...} δηλωνουν μετρα και το α,β,ΑΒ,ΒΓ,ΑΜ ειναι διανυσματα ...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ποια ειναι η ερωτηση σου??? σε τι θες βοηθεια??? δεν εθεσες ερωτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Να βρεθει το μετρο του ΑΜ!ΤΟ γραφω αλλα ξεχασα να βαλω ερωτηματικο...ειμαι γελοιος :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
σιγουρα θα υπαρχει αλγοριθμος....αν θες την λυση της ασκησης παντως....φενεται απλη, με λιγα στοιχεια που εχω ξεχασει (και θα προσπαθσω να θυμηθω) θα δω τι μπορω να κανω, περιμενε.....(εκτος αν με προλαβει αλλος)
-----------------------------------------
μηπως ειναι μεσσοκαθετος και οχι διαμεσσος????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
οκ ευχαριστω θα περιμενω! αλγοριθμους δεν εχω κανει!αρχη β λυκειους ειμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
σορρι αυτο ειχει να κανει με ευθειες....διαμεσσος ειναι σιγουρα! περιμενε θα ανω το σχημα να δουμε...
-----------------------------------------
αλγοριθμος ονομαζεται μια σειρα "κινησεων" που αν εκτελεστουν αυστηρα με τη σωστη σειρα μας δινουν ενα αποτελεσμα.....θελεις να σου πω απλα την λυση 'η να σου δωσω να το καταλαβεις??
-----------------------------------------
το 1ο μερος της λυσης ειναι απλο: αν α^=60'(μοιρες, δεν μπορω να γραψω το συμβολο) και
β^=60', α^+β^=120'. ενα τριγωνο εχει παντα αθροισμα γωνιων 180', οποτε 180'-120'=60'. εστι βρισκουμε οτι γ^=60'. αφου ολες οι γωνιες ειναι ισες τοτε εχουμε ισοπλευρο τριγωνο (ολες οι πλευρες ειναι ισες). αυτα ως πρωτο στοιχειο....δεν μου απαντησες αν θελεις την λυση στο πιατο 'η απλως να σε βοηθησω λιγο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
αμα δεν θυμαστε η δεν ξερετε μην απαντατε και μπερδευετε το παιδι
-----------------------------------------


Και βρες το μετρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Ισχυει η ανισοτητα των Cauchy-Schwarz-Buniakowsky:



Αν τα διανυσματα a,b ειναι μη μηδενικα τοτε ισχυει



Επομενως υπαρχει γωνια για την οποια αληθευει



* Η αποδειξη της ανισοτητας Cauchy-Schwarz-Buniakowsky βγαινει αμεσα απο την ταυτοτητα Lagrange.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
coheNAKATOS και εγω ετσι το ξεκινησα...αλλα μετα;δε βγηκα πουθενα...μπορειτε να μου δωσετε μια παραπανω πληροφορια παιδια; καμια ιδεα πως συνεχιζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
coheNAKATOS και εγω ετσι το ξεκινησα...αλλα μετα;δε βγηκα πουθενα...μπορειτε να μου δωσετε μια παραπανω πληροφορια παιδια; καμια ιδεα πως συνεχιζετε;


απο την σχεση που εγραψα βαλε τα α-β κλπ

μετα θα βρεις ενα αποτελεσμα και θα εχεις


εδω υψωνεις στο τετραγωνο κανεις εσωτερικο γινομενο εχεις και τα μετρα και την γωνια μετα μην ξεχασεις οτι θα εχεις βρει το να βαλεις ριζα στο αποτελεσμα

Αυτα καληνυχτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
αυτο παει για μενα p@g μηπως εγραψα κατι λαθος ? εκτος απο μια βλακεια που δεν διαιρεσα με 2 :P ο τροπος σωστος ειναι απο οτι θυμαμαι παει και 1 χρονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top