Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
pourquoi tu dis ca?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Parce que... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Δεν πειραζει!!!Δεν ειναι και τοοοοσο σοβαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Δεν πειραζει!!!Δεν ειναι και τοοοοσο σοβαρο.
dis-moi!!!!!!!!!!si tu ne me dis pas,je vais faire la meme faute!donc,il faut que je sache....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis008

Νεοφερμένος

Ο tolis008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια επειδη θελω ν αρχισω γαλλικα πιστευεται οτι μπορω να κανω μονος μου γαλλικα εστω για να μαθω τα βασικα;και αν ναι τι πρεπει να αγορασω για να επιτευχθει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αν θες να μάθεις τα απολύτως βασικά, τότε ναι, μπορείς. Αυτά που θα χρειαστείς σίγουρα είναι:

α) Λεξικό (σε βασικό επίπεδο, δεν χρειάζεται και τόμος. ένα λεξικο τσέπης είναι οκ)
β) Βιβλίο γραμματικής (πρόσεξε να πάρεις κάποιο ανάλογο του επιπέδου σου - μπορεί σε αυτό να σε βοηθήσει ένας φίλος σου που κάνει γαλλικά ή ο βιβλιοπώλης)
γ) Μία μέθοδος (θα σου πρότεινα Prepadelf για να εμπλουτισεις αρχικά το λεξιλόγιό σου)>

Εγώ όμως πιστεύω ότι ακόμα και αν κάνεις τα παραπάνω δεν θα μάθεις τα ίδια γαλλικά που θα μάθαινες με έναν καθηγητή. Καλή αρχή.

Έχω ακούσει απο πολλούς ότι οι εξετάσεις του Δεκεμβρίου (και γαλλικά και αγγλικά) είναι πιο δύσκολες από αυτές του Μαίου... Ισχύει κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Εχώ μια απορία όσον αφορά τα διπλώματα, δηλαδή είδα ότι υπάρχει sorbonne C3. Για ποιον λόγο κάποιος να το δώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Για να γραφτεί στο δεύτερο έτος γαλλικής φιλολογίας στην Σορβόννη ή για να έχει περισσότερα ατού αν θέλει να δουλέψει σε φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι..
Προ πενταετίας, η κάπου τόσο, είχα δώσει Α5 Κ Α6, και τα είχα περάσει με μεγάλη άνεση, μιας και έκανα 10 χρόνια γαλλικά.
Λόγω πανελλαδικών, και έπειτα σχολής, τα άφησα λίγο. Ωστόσο, τώρα, ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Γαλλία. Οπότε, πρέπει να πάρω και τα υπόλοιπα πτυχία.. Πιστεύετε πως μπορώ απο το επίπεδο που ήμουν να μεταπηδήσω στο C2, με μόνο μία χρονιά προετοιμασία? Είμαι διατεθειμένη και να μελετήσω, και φυσικά να κάνω ιδιαίτερα. Δεν ξέρω όμως αν ο στόχος μου είναι ρεαλιστικός.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Το Α5-Α6 ειναι σαν Σε-1. Ελαχιστα πανεπιστημια ζητανε επιπεδο Σε-2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Το Α5-Α6 ειναι σαν Σε-1. Ελαχιστα πανεπιστημια ζητανε επιπεδο Σε-2.

Επιτρεψε μου, επειδη το χω ψαξει πολυ καλα το θεμα, ξερω οτι 1000% το Α5-Α6 αντιστοιχουν στο τωρινο Β2:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pianojen89

Νεοφερμένος

Η Pianojen89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αυτό ξέρω και εγώ.Πως αντιστοιχεί στο Β2. Για αυτό το ερώτημα είναι, μπορώ παρακάμπτοντας το C1 να πάρω C2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Με την καταλληλη προετοιμασια φυσικα μπορεις να παρεις το C2. Αλλωστε ακουω οτι το C1 ειναι πιο δυσκολο απο το C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Οχι παντα βεβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ακριβως
το α5+α6 ειναι β2
εχω ολη τη λιστα με τις ισοτιμιες
αν τη θελετε μπορω να τα ποσταρω καποια στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Το Ασεπ το αναγνωριζει σαν γ1. Δηλαδη "πολυ καλη" γνωση. Τα ξενα πανεπιστημια ζητουν γ1 αντι για Α-6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
λοιπον...
ναι το γ1 ειναι πολυ καλη γνωση συμφωνα με τον ασεπ
τα πανεπιστημια στη γαλλια ζητουν απο β2 και πανω αναλογα τη σχολη και το τομεα που θελεις

ομως το α6 ΔΕΝ ειναι γ1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Ολα τα γαλλικα παν/μια που ζητουσαν Ντελφ ΙΙ (Α5-6) τωρα ζητουν Σε-1. Πουεν φιναλ.

Το Α5-Α6 αντιστοιχει με Σ-1 για τα πανεπιστημια. Βεβαια δεχονται και το παλιο πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
το α5+α6 αντιστοιχει σε β2
τοσα ατομα το ειπαμε
αν ακομα εχεις επιμενεις παρε τηλ στο ιφα και ρωτα

και ξαναλεω
στη γαλλια αναλογα τη σχολη ζητανε απο β2 και πανω
οχι ομως ΜΟΝΟ γ1

(δεν θελω να τσακωθω... απλα επειδη ολο το χειμωνα το εψαχνα γι'αυτο επιμενω
οποιος γενικα εχει αντιρρηση ή καποια αμφιβολια ειτε για τις αντιστοιχιες ειτε για καποιο πανεπιστημιο, παρακαλω ας επικοινωνησει με το ιφα για να ειναι σιγουρος
ευχαριστω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top