Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
le nouveau style de votre forum est vraiment superbe, merveilleux, fantastique, merveilleux, parfait et généralement qu'il est très précieux .................

J'aime vraiment les Français aussi ..
je trouve vraiment merveilleux, merveilleux, incroyable, magnifique, passionnant, rêveur, incroyable, magnifique, super, beau, délicieux, séduisante, sensationnel, parfaite, parce qu'ils ont un merveilleux accent incroyable et générale LIGNES j'aime tant ...:) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
J'aime vraiment les Français aussi ..
je trouve vraiment merveilleux, merveilleux, incroyable, magnifique, passionnant, rêveur, incroyable, magnifique, super, beau, délicieux, séduisante, sensationnel, parfaite, parce qu'ils ont un merveilleux accent incroyable et générale LIGNES j'aime tant ...:) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;)
oui,nous l'avons compris!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
το καταλαβαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Δεν ηξερα σε ποιο θεμα να το ρωτησω.Τελος παντων.Βοηθεια/αποριες λεει, εδω θα το πω.

Ποση προετοιμασια χρειαζεται για το Β2?Απο Β1 για Sorbonne και για Delf ταυτοχρονα.
(Για εναν μεσο μαθητη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Δεν ηξερα σε ποιο θεμα να το ρωτησω.Τελος παντων.Βοηθεια/αποριες λεει, εδω θα το πω.

Ποση προετοιμασια χρειαζεται για το Β2?Απο Β1 για Sorbonne και για Delf ταυτοχρονα.
(Για εναν μεσο μαθητη.)
για ενα μεσο μαθητη κατα την γνωμη μου 1 σχολικο ετος!(σεπτεμβρης-μεχρι μαιος)εκτος αν κανεις καλοκαιρι!βεβαια αυτο ειναι θεμα του καθηγητη σου και εσενα παραλληλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
..Ειναι δυνατον να μας αναγκαζουν να μαθουμε μια γλωσσα που δεν θελουμε;;;;;;;;;;;; αναφερομαι στην δευτερη ξενη γλωσσα στο γυμνασιο .μια μερα ξαφνικα μαθαινουμε οτι την επομενη χρονια θα κανουμε γαλλικα η γερμανικα και η επιλογη θα εξαρτηθει απο τις περρισοτερες δηλωσεις σε μια γλωσσα (η πληοψιφια νικαει ) δεν φτανει που μα κλεινουν το σχολειο θα μας αλλαξουν και τη γλωσσα .απο οτι εχω ακουσει μαλλον γαλλικα θα κανω .ποιος με ρωτησε εμενα αν θελω γαλλικα .τα γαλλικα τα Σ-Ι-Χ-Α-Ι-Ν-Ο-Μ-Α-Ι οπως και να το κανουμε δεν μου αρεσουν εγω λατρευω τα γερμανικα .παω και φροντιστηριο στα γερμανικα τα οποια ειναι τελεια .ενω τωρα την επομενη χρονια στην β'γυμνασιου θα κανω γαλλικα και δεν θα ξερω τιποτα .εγω παντος στην δηλωση επελεξα γερμανικα ..στο δημοτικο παλι γερμανικα επελεξα και εκανα γαλλικα στο τελος μονο που τωρα ενα χρονο μετα την εκτη δημοτικου δεν θυμαμαι τιποτα .ξερει κανεις κατι γι αυτο το θεμα κατι αλλο ;;; ξερετε τι επιπεδο δυσκολιας εχουν τα γαλλικα της β' γυμνασιου για εναν μαθητη που εκανε γαλλικα στο δημοτικο δυο χρονια (ε' + στ' δημοτικου)και τωρα δεν θυμαται τιποτα ;;;;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
1) Chill out. Δε σε πανε και για σφαγή. Γαλλικά θα μάθεις. Με γνώσεις επιπέδου δημοτικού δεν μπορείς να κρίνεις αν η γλώσσα είναι ωραία ή όχι. Κάτσε να την μάθεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ με κανονικές γνώσεις και όχι ένα απλό μέτρημα ως το δέκα και μονολεκτικές απαντήσεις σε απλές ερωτήσεις και μετά μπορείς να εκφέρεις άποψη.
2) Στην 2α γυμνασίου απ'ότι θυμάμαι δεν κάνουν και τίποτα το συγκλονιστικό. Πολλές φορές ο ίδιος ο καθηγητής αλλάζει το επίπεδο δυσκολίας του μαθήματος ανάλογα με τις γνώσεις των μαθητών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Μην ανησυχείς , την κόψανε τη δεύτερη ξένη γλώσσα. Αυτό που λες δεν ισχύει. Όλα τα σχολεία έχουν 2 τμήματα, γερμανικών και γαλλικών. Όποιος διαλέγει γαλλικά , κάνει γαλλικά , δεν τον στέλνουν γερμανικά επειδή οι περισσότεροι πάνε γερμανικά. Δε ξέρω τι γινόταν στο δημοτικό. Ακόμα και στο δικό μου σχολείο, που ζω σε μικρή πόλη έχουμε 2 καθηγητές. Τέλος πάντων, τα γαλλικά στη δευτέρα γυμνασίου είναι πανεύκολα. Ειδικά αν λες ότι έχεις κάνει και 2 χρόνια.Είναι ούτε επιπέδου Α2 νομίζω. Το C'est Clair 1 κάνουν συνήθως, αν δεν απατώμαι. Και μαθαίνεις ενεστώτα μόνο. Ούτε καν άλλο χρόνο. Δεν είναι απαιτητικό μάθημα, εγώ θυμάμαι παιδιά που δεν είχαν ποτέ επαφή με τα γαλλικά και γράφανε μια χαρά στο τέλος. Ηρέμησε.

Αλήθεια πως μπορείς να σιχαίνεσαι μια γλώσσα πριν καλά καλά τη μάθεις; Και σε 2 χρόνια και μάλιστα στο δημοτικό, 10 χρονών δεν καταλαβαίνεις, είσαι μωρό. Και εγώ δεν τα συμπαθούσα αλλά αν τη μάθεις καλά , μετά σου αρέσει.

Μην ακούς ότι δήθεν κάποιος ξέρει κάτι και τι θα γίνει του χρόνου κλπ. Αυτό που επέλεξες, αυτό θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενη ..ριξε μια ματια στο παρακατω αρθρο :

Σε κάθε γυμνάσιο θα διδάσκεται από το επόμενο σχολικό έτος(2011-2012) μία δεύτερη ξένη γλώσσα...
η οποία θα επιλέγεται μεταξύ γαλλικής, γερμανικής, ιταλικής ή ισπανικής.

Σύμφωνα με απόφαση της υφυπουργού Παιδείας, Εύης Χριστοφιλοπούλου, για την επιλογή της δεύτερης ξένης γλώσσας θα ληφθεί υπόψη η ύπαρξη οργανικής θέσης εκπαιδευτικού στο σχολείο.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει οργανική θέση, ή υπάρχουν δύο ή και περισσότεροι εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων με οργανική θέση, θα επιλεγεί η ξένη γλώσσα που επιθυμεί να διδαχθεί η πλειοψηφία των μαθητών γυμνασίου.

Τι σημαίνει αυτό στην πράξη; Οι μαθητές που θέλουν να μάθουν γαλλικά, αν στο σχολείο τους δεν υπάρχει δυνατότητα γιατί ως δεύτερη γλώσσα έχει επιλεγεί η γερμανική, πρέπει είτε να πάρουν απαλλαγή από το μάθημα, είτε να το παρακολουθήσουν αναγκαστικά ή να αλλάξουν ακόμη και σχολείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σιγά, πολύ δράμα έχει πέσει...ειδικά για τα γαλλικά. Να αλλάξεις και σχολείο; Ηρέμησε, εδώ στο λύκειο αυτό γίνεται χρόνια. Σου δίνουν την επιλογή να κάνεις γαλλικά, σχέδιο,πληροφορική, ψυχολογία κλπ και επειδή όλοι πάνε πληροφορική, δημιουργούνται μόνο τμήματα πληροφορικής. Χαλάρωσε λίγο. Στα 12 και σε κόφτουν οι εγκύκλειοι ; Κοίτα να απολαύσεις όσα μπορείς ακόμα και έχεις χρόνο για διαμαρτυρία και αγανάκτηση σε 3-4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Ουτε καθηγ. γερμ. να τα νε! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω να μου λύσετε μια απορία που έχω.Δεν έχω καταλάβει την διαφορά του je και του j'ai πως προφέρονται , πως μπορώ να τα ξεχωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
je: το "ε" ειναι κλειστο (δηλαδή το ε θυμίζει το oe του soeur)
j'ai: το "ε" ειναι ανοιχτό (κανονικό ε)

Αν δεν κατάλαβες, μπες στο google μεταφραση, πληκτρολογησε το καθένα και πάτα από κάτω το κουμπάκι για να στα διαβάσει μία τύπισσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω να μου λύσετε μια απορία που έχω.Δεν έχω καταλάβει την διαφορά του je και του j'ai πως προφέρονται , πως μπορώ να τα ξεχωρίζω.
Στο j'ai το "ε" προφέρεται κανονικά, ολόκληρο δλδ
ενώ στο je το 'ε' δεν ακουγεται πολύ, είναι κάπως "κλειστο ε"
δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς πρέπει να το ακουσεις:P
Αν κάνω λάθος σόρρυ ε, ότι θυμάμαι σ λέω...:)
πάντως έτσι πρέπει να είναι:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
το "ε" στα je-j'ai διαφέρει κατά τον ίδιο τρόπο στα de-des αντίστοιχα, αν σε βοηθάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,936 μηνύματα.
Τελευταια μηνυματα (μιβ) + Πολορστ + stathakis :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top