Βοήθεια/Απορίες στα Γαλλικά

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
καταλαβάινω έχεις δίκιο έχω γράψει μια μικρή εκθεσούλα αλλά θα ήθελα να προσθέσω και κατί άλλο γι αυτό ζητάω βοήθεια...
τι επιπεδο εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Prepadelf A'1..εχω κολίσει απο τις διακοπές..και δεν θυμάμια σχεδόν τίποτα...χD ..πρέπει να κάνω μια γερή επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Prepadelf A'1..εχω κολίσει απο τις διακοπές..και δεν θυμάμια σχεδόν τίποτα...χD ..πρέπει να κάνω μια γερή επανάληψη.
να κανεις ,να μην αφηνεις κενα!το βιβλιο αυτο ειναι υπεροχο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι για 2 χρόνια έκανα ιδιέταιρα μια μια ... και τώρα πάω φροντηστίριο.....3 χρονία φετος δηλάδη επι 2 χρόνια δεν είχα μάθει σχεδόν τίποτα(βλακίες καναμε,τότε δεν το καταλάβαινα γιατί δεν είχα πάει φροντηστίριο για να δώ πως είναι)......και δεν μπορώ να μπώ στο κλιμα..σκέφτομαι να μην δόσω φέτος...δηλαδή τζάμπα 2 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κοίτα, μπορεί να φαίνονται άχρηστα αυτά τα χρόνια (όπως και σε μένα) , αλλά αποτελούν μια μετάβαση στην γλώσσα και μία εισαγωγή. Αν έμπαινε η άλλη σπίτι και σου άρχιζε αμέσως άρθρα, τόνους, χρόνους κλπ δεν θα 'ταν κάπως απότομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
για πρώτη χρονία νομίζω πως θα ήταν.μια εισαγώγη θα ήταν καλή..αλλλα απο δεύτερη πιστέω πως τόνους,άρθα και 1 χρόνο νομίζω πως θα ήταν καλά....δεν ξέρω..εσυ στην ίδια περίπτωση έχεις πέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εγώ είχα πέσει σε χειρότερη περίπτωση, 3,5 χρόνια να μην κάνω τίποτα... Άλλαζα κάθε χρόνο καθηγήτρια και πήγαινα από την κακή στην χειρότερη... Μετά στρώθηκα λίγο στο διάβασμα (ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ και λεξιλόγιο), άλλαξα καθηγήτρια και όλα έγιναν οκ. Τώρα είμαι έτοιμος για Β1. Συνδύασα και τις γνώσεις μου από τα Αγγλικά και είμαι κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DontLike

Νεοφερμένος

Ο DontLike αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγώ απο αγγλικά είμαι μια χαρά.....
τώρα για τα γαλλικά το σκέφτομαι να μην το δώσω γιατί μέσα σε μερικούς μήνες δεν μπορώ να καλύψω 2 χρόνια....και δευτερόν είναι και 90ευρώ..γιατί να πάω τσάμπα????
Και να φανταστείς ότι κάναμε το βιβλίο του σχολείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
κατανοώ ότι υπάρχουν "κακές" καθηγήτριες, αλλά δεν είναι όλες έτσι
ίσως πέσατε στην περίπτωση
επίσης όλο αυτό δεν σημαίνει ότι οι καλές είναι μόνο στα φροντιστήρια...
και αντίστροφα, δεν είναι όλες καλές στα φροντιστήρια
είτε κάνετε ιδιαίτερα είτε πάτε σε φροντιστήριο, αν δείτε ότι "δεν τραβάει" και ότι περνάει τσάμπα ο καιρός, συζητήστε το με τους γονείς σας για να βρείτε μια κοινή λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna Maria M.

Νεοφερμένος

Η Anna Maria M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Λοιπόν, γεια σας! Είμαι καινούρια παιδιά κι έχω να δηλώσω πως ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον προλαλήσαντα. Έκανα φροντιστήριο 1 χρόνο αλλά πήρα το μάθημα τελείως στην πλάκα γιατί περισσότερο το έκανα επειδή το ήθελαν οι γονείς μου. Από γραμματική ελάχιστα ξέρω. Κι εμείς το βιβλίο του σχολείου κάναμε. Απλά τώρα σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω από τη νέα σχολ.χρονιά εντατικά μαθήματα όχι σε φροντιστήριο αλλά ιδιαίτερα. Εσείς για από ποιο επίπεδο μου προτείνεται να αρχίσω, εφόσον οι γνώσεις μου στην γλώσσα είναι οι βασικές όσων αφορά την επικοινωνία, το Α2 ή το Β1? Επειδή το πολύ 2 χρόνια έχω καιρό και μετά φεύγω για σπουδές πώς θα ήταν καλύτερα να αρχίσω? Ευχαριστώ εκ των προταίρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Λοιπόν, γεια σας! Είμαι καινούρια παιδιά κι έχω να δηλώσω πως ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον προλαλήσαντα. Έκανα φροντιστήριο 1 χρόνο αλλά πήρα το μάθημα τελείως στην πλάκα γιατί περισσότερο το έκανα επειδή το ήθελαν οι γονείς μου. Από γραμματική ελάχιστα ξέρω. Κι εμείς το βιβλίο του σχολείου κάναμε. Απλά τώρα σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω από τη νέα σχολ.χρονιά εντατικά μαθήματα όχι σε φροντιστήριο αλλά ιδιαίτερα. Εσείς για από ποιο επίπεδο μου προτείνεται να αρχίσω, εφόσον οι γνώσεις μου στην γλώσσα είναι οι βασικές όσων αφορά την επικοινωνία, το Α2 ή το Β1? Επειδή το πολύ 2 χρόνια έχω καιρό και μετά φεύγω για σπουδές πώς θα ήταν καλύτερα να αρχίσω? Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Μπορεις να κάνεις μαζί Α1 και Α2 και τον Δεκέμβρη να δωσεις Β1 !! Το Β1 δεν είναι εύκολο είναι περίπου στο επίπεδο lower ! Θέλει πολύ δίαβασμα αλλα σε περίπου 1,5 χρόνο μπορείς να έχεις δώσει πιστευω Β2 ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna Maria M.

Νεοφερμένος

Η Anna Maria M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Βάσια! Έτσι λέω να κάνω κι ας ελπίσουμε για το καλύτερο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει ιδέες για το πώς να αναπτύξω την παρακάτω έκθεση??

Η θεία σου, που είναι Γαλλίδα, σου έστειλε 100 ευρώ ως δώρο για το Πάσχα. Της γράφεις ένα mail στο οποίο:

  • τη ρωτάς τι κάνει,

  • την ευχαριστείς,

  • περιγράφεις τι αγόρασες με τα 100 ευρώ που σου έστειλε,

  • της ανακοινώνεις ότι θα πας στο Παρίσι για να τη δεις αυτό το καλοκαίρι,
    προσδιορίζοντας την ημερομηνία (μήνα και διάρκεια).
Υπόγραψε το κείμενό σου με το όνομα Kostas ή Martha (120-130 λέξεις).

Και ακόμα μια απορία...πώς μπορώ να πω:"Αποφάσισα να σου στείλω αυτό το γράμμα για να σ'ευχαριστήσω..."
Το μόνο που ξέρω είναι:"Je decide envoyer cette lettre pour ...." :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Παιδιά μπορέιται να μου εξηγήσεται την μετοχή και το γερούνδιο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Παιδιά μπορέιται να μου εξηγήσετε την μετοχή και το γερούνδιο..?

Μετοχή
https://www.polarfle.com/exercice/avpartpres.htm


Γερούνδιο
https://www.polarfle.com/exercice/avger.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
μπορει καποιοσ να με βοηθησει σε ενα σταυρολεξο??
1. on en offre un brin le premier mai
2.on les fait sauter le mardi gras
3.ses chevaux de bois font le bonheur des enfants
4.celui du 14 juillet est spectaculaire
5.celui du premier avril na se mange pas
6.on se le partage pour tirer les Rois
7.on la pend pour feter son installation dans son nouveau logement
8.son buste et son nom symbolisent la Republique
9.frais et chauds, on en mange souvent au petit dejeuner
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
μπορει καποιοσ να με βοηθησει σε ενα σταυρολεξο??
1. on en offre un brin le premier mai
2.on les fait sauter le mardi gras
3.ses chevaux de bois font le bonheur des enfants
4.celui du 14 juillet est spectaculaire
5.celui du premier avril na se mange pas
6.on se le partage pour tirer les Rois
7.on la pend pour feter son installation dans son nouveau logement
8.son buste et son nom symbolisent la Republique
9.frais et chauds, on en mange souvent au petit dejeuner
1)muguet
4)Bastille day
5)poisson
8 )Marianne
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδια θελω να παραγγειλω μεσω του ιντερνετ το bescherelle verbes,αλλα δεν ξερω απο που να το παραγγειλω...μηπως μπορειτε να μου προτεινετε καποιο link?
je vous en remercie d'avance!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΡΙΑ ΧΑΛΑ

Νεοφερμένος

Η ΜΑΡΙΑ ΧΑΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα έχω σημειώσεις να σου δώσω

Bonjour!!Οποιαδήποτε βοήθεια θες πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Bonjour!
παιδια θα δωσω του χρονου στις πανελλαδικες γαλλικα...θα ηθελα να ρωτησω εσας που εχετε δωσει ή θα δωσετε: ποιο βιβλιο ειχατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top