Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
ὁ δὲ ἀποκτείνας τὸν ταῦτα ποιήσαντα καὶ ὁ συμβουλεύσας ὅσιος ἔστω καὶ εὐαγής. ὀμόσαι δ' Ἀθηναίους ἅπαντας καθ' ἱερῶν τελείων, κατὰ φυλὰς καὶ κατὰ δήμους, ἀποκτενεῖν τὸν ταῦτα ποιήσαντα. ὁ δὲ ὅρκος ἔστω ὅδε: “κτενῶ καὶ λόγῳ καὶ ἔργῳ καὶ ψήφῳ καὶ τῇ ἐμαυτοῦ χειρί, ἂν δυνατὸς ὦ, ὃς ἂν καταλύσῃ τὴν δημοκρατίαν τὴν Ἀθήνησι, καὶ ἐάν τις ἄρξῃ τιν' ἀρχὴν καταλελυμένης τῆς δημοκρατίας τὸ λοιπόν, καὶ ἐάν τις τυραννεῖν ἐπαναστῇ ἢ τὸν τύραννον συγκαταστήσῃ: καὶ ἐάν τις ἄλλος ἀποκτείνῃ, ὅσιον αὐτὸν νομιῶ εἶναι καὶ πρὸς θεῶν καὶ δαιμόνων, ὡς πολέμιον κτείναντα τὸν Ἀθηναίων, καὶ τὰ κτήματα τοῦ ἀποθανόντος πάντα ἀποδόμενος ἀποδώσω τὰ ἡμίσεα τῷ ἀποκτείναντι, καὶ οὐκ ἀποστερήσω οὐδέν.
[98] ἐὰν δέ τις κτείνων τινὰ τούτων ἀποθάνῃ ἢ ἐπιχειρῶν, εὖ ποιήσω αὐτόν τε καὶ τοὺς παῖδας τοὺς ἐκείνου καθάπερ Ἁρμόδιόν τε καὶ Ἀριστογείτονα καὶ τοὺς ἀπογόνους αὐτῶν. ὁπόσοι δὲ ὅρκοι ὀμώμονται Ἀθήνησιν ἢ ἐν τῷ στρατοπέδῳ ἢ ἄλλοθί που ἐναντίοι τῷ δήμῳ τῷ Ἀθηναίων, λύω καὶ ἀφίημι.”


οποιος μπορει να το μεταφρασειιιι εχει καλως!το εχω κανει απλα θελω να το δω αν το εχω σωστα:P

Δεν είναι ευανάγνωστο το κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
δλδ τι εχει και δν ειναι ευαναγνωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Ετσι είναι:

ὁ δὲ ἀποκτείνας τὸν ταῦτα ποιήσαντα καὶ ὁ συμβουλεύσας ὅσιος ἔστω καὶ εὐαγής. ὀμόσαι δ' Ἀθηναίους ἅπαντας καθ' ἱερῶν τελείων, κατὰ φυλὰς καὶ κατὰ δήμους, ἀποκτενεῖν τὸν ταῦτα ποιήσαντα. ὁ δὲ ὅρκος ἔστω ὅδε: “κτενῶ καὶ λόγῳ καὶ ἔργῳ καὶ ψήφῳ καὶ τῇ ἐμαυτοῦ χειρί, ἂν δυνατὸς ὦ, ὃς ἂν καταλύσῃ τὴν δημοκρατίαν τὴν Ἀθήνησι, καὶ ἐάν τις ἄρξῃ τιν' ἀρχὴν καταλελυμένης τῆς δημοκρατίας τὸ λοιπόν, καὶ ἐάν τις τυραννεῖν ἐπαναστῇ ἢ τὸν τύραννον συγκαταστήσῃ: καὶ ἐάν τις ἄλλος ἀποκτείνῃ, ὅσιον αὐτὸν νομιῶ εἶναι καὶ πρὸς θεῶν καὶ δαιμόνων, ὡς πολέμιον κτείναντα τὸν Ἀθηναίων, καὶ τὰ κτήματα τοῦ ἀποθανόντος πάντα ἀποδόμενος ἀποδώσω τὰ ἡμίσεα τῷ ἀποκτείναντι, καὶ οὐκ ἀποστερήσω οὐδέν.
[98] ἐὰν δέ τις κτείνων τινὰ τούτων ἀποθάνῃ ἢ ἐπιχειρῶν, εὖ ποιήσω αὐτόν τε καὶ τοὺς παῖδας τοὺς ἐκείνου καθάπερ Ἁρμόδιόν τε καὶ Ἀριστογείτονα καὶ τοὺς ἀπογόνους αὐτῶν. ὁπόσοι δὲ ὅρκοι ὀμώμονται Ἀθήνησιν ἢ ἐν τῷ στρατοπέδῳ ἢ ἄλλοθί που ἐναντίοι τῷ δήμῳ τῷ Ἀθηναίων, λύω καὶ ἀφίημι.”
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εε ναι αφου ειναι αρχαιο κειμενο πως να ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
εε ναι αφου ειναι αρχαιο κειμενο πως να ειναι?

Εννοώ όπου έχει τόνους έχει κουτάκια. Οποτε πως να βρω πιο γράμμα κρύβεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
αα συγνωμη τοτε δε φταει κανενας απο τους δυο απλα σε μενα το βγαζει κανονικα γι'αυτο δεν το καταλαβα!ειναι το κομματι ανδοκιδου περι μυστηριων παραγαφοι 97-98 οποιος μπορει ας μπει στο νετ και θα του το βγαλει το κειμενο !!
το ξερω πως σας ταλαιπορω με αυτο αλλα δε ξερω γτ δ βγαινουν τα κουτακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
αα συγνωμη τοτε δε φταει κανενας απο τους δυο απλα σε μενα το βγαζει κανονικα γι'αυτο δεν το καταλαβα!ειναι το κομματι ανδοκιδου περι μυστηριων παραγαφοι 97-98 οποιος μπορει ας μπει στο νετ και θα του το βγαλει το κειμενο !!
το ξερω πως σας ταλαιπορω με αυτο αλλα δε ξερω γτ δ βγαινουν τα κουτακια

Σίγουρα είναι αυτοί οι παράγραφοι; Δεν μπορώ να βρω πουθενά το κείμενο. Απο ποιο βιβλίο το βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
το αρχαίο κείμενο βρίσκεται εδώ...https://el.wikisource.org/wiki/%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%AF_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%BC%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD
-----------------------------------------
κάπως έτσι πρέπει να είναι...καθιστώ σαφές ότι αποτελεί μόνο μία απόπειρα μετάφρασης

ὁ δὲ ἀποκτείνας τὸν ταῦτα ποιήσαντα καὶ ὁ συμβουλεύσας ὅσιος ἔστω καὶ εὐαγής.
αυτός όμως σκότωσε εκείνον που έπραξε αυτά και αυτός που συμβουλεύτ
ηκε θα είναι όσιος και αγαθοεργός.

ὀμόσαι δ' Ἀθηναίους ἅπαντας καθ' ἱερῶν τελείων, κατὰ φυλὰς καὶ κατὰ δήμους, ἀποκτενεῖν τὸν ταῦτα ποιήσαντα.
όλοι όμως οι Αθηναίοι χωρίς εξαίρεση έδωσαν όρκο σφραγισμένο με ιερές προσφορές, ανάλογα με τη φυλή και τους δήμους, να σκοτώνουν όποιον πράξει αυτά.

ὁ δὲ ὅρκος ἔστω ὅδε: “κτενῶ καὶ λόγῳ καὶ ἔργῳ καὶ ψήφῳ καὶ τῇ ἐμαυτοῦ χειρί, ἂν δυνατὸς ὦ, ὃς ἂν καταλύσῃ τὴν δημοκρατίαν τὴν Ἀθήνησι, καὶ ἐάν τις ἄρξῃ τιν' ἀρχὴν καταλελυμένης τῆς δημοκρατίας τὸ λοιπόν, καὶ ἐάν τις τυραννεῖν ἐπαναστῇ ἢ τὸν τύραννον συγκαταστήσῃ:
ο όρκος δε θα είναι ο εξής: θα σκοτώσω και με το λόγο και με πράξεις και με την ψήφο και με το ίδιο μου το χέρι,αν έχω αυτή τη δυνατότητα,όποιον προσπαθήσει να υπονομεύσει την αθηναική δημοκρατία και αν κάποιος επαναστατήσει για να επιβ'αλλει τυραννία ή βρεθεί με το μέρος του τύραννου

καὶ ἐάν τις ἄλλος ἀποκτείνῃ, ὅσιον αὐτὸν νομιῶ εἶναι καὶ πρὸς θεῶν καὶ δαιμόνων, ὡς πολέμιον κτείναντα τὸν Ἀθηναίων, καὶ τὰ κτήματα τοῦ ἀποθανόντος πάντα ἀποδόμενος ἀποδώσω τὰ ἡμίσεα τῷ ἀποκτείναντι, καὶ οὐκ ἀποστερήσω οὐδέν.
και αν κάποιος άλλος σκοτώσει αυτόν (εννοειται) θα θεωρήσω ότι είναι άγιος/συνετός και απέναντι στους θεούς και στους δαίμονες,επειδή σκοτώθηκε ο εχθρός των αθηναίων,και ταην περιουσία του/τα υπάρχοντα του νεκρού επειδή πάντα...........θα παραδώσω τα μισά σε αυτόν που σκότωσε και δε θα κρατήσω τίποτα.

[98] ἐὰν δέ τις κτείνων τινὰ τούτων ἀποθάνῃ ἢ ἐπιχειρῶν, εὖ ποιήσω αὐτόν τε καὶ τοὺς παῖδας τοὺς ἐκείνου καθάπερ Ἁρμόδιόν τε καὶ Ἀριστογείτονα καὶ τοὺς ἀπογόνους αὐτῶν.
εάν όμως κάποιος πεθάνει επειδή σκότωσε κάποιον από αυτούς ή τουλάχιστον προσπάθησε,θα φροντίσω ώστε να ευτυχήσει αυτός και τα παιδιά εκείνου,δηλαδή τον Αρμόδιο και τον Αριστογείτονα και τους απογόνους αυτών.

ὁπόσοι δὲ ὅρκοι ὀμώμονται Ἀθήνησιν ἢ ἐν τῷ στρατοπέδῳ ἢ ἄλλοθί που ἐναντίοι τῷ δήμῳ τῷ Ἀθηναίων, λύω καὶ ἀφίημι.”
όσοι όμως όρκοι σφραγίζονται στην Αθήνα ή στο στρατόπεδο ή σε κάποιο άλλο μέρος εναντίον του αθηναικού λαού,απαλλάσομαι..........

-----------------------------------------
το αρχαίο κείμενο βρίσκεται εδώ...https://el.wikisource.org/wiki/Περί_των_μυστηρίων
-----------------------------------------


ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρη...απλά προσπάθησα.. μπορεί να είναι και λάθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Λοιπόν, regginaki, εγώ έδωσα φετος Πανελλ. και στα αρχαία έγραψα 19,4. Δεν έκανα γνωστό το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι διάβαζα μόνο άγνωστο (στο φροντιστήριο είχαμε δώσει πολλή σημασία στην ιστορία). Στο άγνωστο είχα ένα πολύ καλό επίπεδο από τη Β' Λυκείου. Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς δεν ειχα χρόνο να διαβάσω γραμματική και συντακτικό (έκανα μονο δυο γενικές επαναλήψεις τα Χριστούγεννα και το Πάσχα). Γενικά πάντως μετέφραζα κάθε βδομαδα τρία τέσσερα άγνωστα κείμενα.
Σχετικά με το γνωστό δεν μπορώ να σου πω πόσες ώρες να διαβάζεις. Σε συμβουλεύω όμως να μην αφήσεις κανένα κενό.Τις εισαγωγές πρέπει να τις μάθεις παπαγαλία. Τα περισσότερα σχόλια δεν χρειάζεται (κατά τη γνώμη μου) να τα μάθεις απ' έξω, πρέπει όμως να τα καταλαβαίνεις και να μπορείς να τα ενσωματώνεις στις απαντήσεις σου.Κάποια σχόλια του βιβλίου όμως νομίζω πως επιβάλλεται να τα αποστηθίσεις. Γενικά, αν θες τη γνώμη μου, προσπάθησε να κατανοήσεις σε βάθος το αρχαίο κείμενο και μην κάνεις επιφανειακό διάβασμα. Χρειάζονται πολλές επαναλήψεις και γενικώς ώρες διαβάσματος.
Μην ανησυχείς για την ύλη. Εγώ την έβγαλα γύρω στις 15 Μαρτίου και μετά είχα πολύ χρόνο για επαναλήψεις (δεν πήγα όμως πενθήμερη).
Και κάτι ακόμα: οταν ανοίξουν τα σχολεία, πολλά παιδιά θα λένε ότι έβγαλαν όλη την ύλη σε όλα τα μαθήματα κ.ά. Αυτά είναι κούτιες. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΟΒΑΡΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ! Εγώ τα άκουγα αυτά πέρσυ και είχα αγχωθεί. Τελικά όμως τα παιδιά αυτά πήγαν χειροτερα από εμένα στις Παν.
Συμβουλή μου: Αξίζει να τα δώσεις όλα αυτό το διάστημα. Θα δικαιωθείς... Ελπίζω να βοήθησα! Καλή δύναμη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
η δική μου άποψη επί του θέματος είναι να συμπληρώσεις ότι κενά έχεις σε γραμματική και συντακτικό τώρα το καλοκαίρι..μην ξεχάσεις ότι υπάρχει και το λεξικό ανωμάλων ρημάτων..τόσο για τους αρχικούς χρόνους όσο και για τις σημασίες τους.. μετέπειτα θα μπορούσες παράλληλα με τη δουλειά που γίνεται στο φροντιστήριο,να πάρεις ένα βοήθημα και να ασχολείσαι μόνη σου..υπάρχουν κάποια που βοηθάνε πολύ! μιλώ για το άγνωστο μέρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
η δική μου άποψη επί του θέματος είναι να συμπληρώσεις ότι κενά έχεις σε γραμματική και συντακτικό τώρα το καλοκαίρι..μην ξεχάσεις ότι υπάρχει και το λεξικό ανωμάλων ρημάτων..τόσο για τους αρχικούς χρόνους όσο και για τις σημασίες τους.. μετέπειτα θα μπορούσες παράλληλα με τη δουλειά που γίνεται στο φροντιστήριο,να πάρεις ένα βοήθημα και να ασχολείσαι μόνη σου..υπάρχουν κάποια που βοηθάνε πολύ! μιλώ για το άγνωστο μέρος...

Και εγώ αυτό έκανα....18 έγραψα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
λοιπον παιδια φετος ξεκιναω την τριτη λυκειου..ειμαι καλη μαθητρια αλλα θα ηθελα και τη δικη σας εμπειρια για το διαβασμα π κανατε!αρχικα θα ηθελα μ πειτε απο ποια φαση και μετα αρχισατε τις επαναληψεις στη γραμματικη και στο συντακτικο..μονοι σας ομως οχι με τα φροντιστηρια π ενταξει παιρνουν ενα ενα τα κεφαλαια!..επειταα ποσες ωρες διαβαζατε αρχικα και ποσο επεκταθηκατε αργοτερα(αναφερομαι σε μαθητες παντα του 18 και ανω ή και του 19)..ακομη ξερετε καποιο site με θεματογραφιες π να υπαρχουν ομωςκαι οι μεταφρασεις τους??Σας παρακαλω οποιος μπορεσει ας απαντησει και οσο πιο αναλυτικο ειναι τοσο πιο πολυ θα με βοηθησετεε:)..

ευχαριστω εκ των προτερων:)))))))

Oι υπόλοιποι στο πηγάδι κατουρήσαν;Μου θυμίζει ένα θέμα που κάποιος ρωτούσε για βοηθήματα αλλά μόνο για όσους βγάλαν πάνω από 18K
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος31750

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Και εγώ φέτος έδωσα...αρχαία έγραψα 18.5!!!Άγνωστο δίαβασα πολύ καλά προς το τέλος της χρονιάς...Δεν άφηνα καθόλου κενά στο γνωστό και κυρίως έκανα πολλές επαναλύψεις στο γνωστό και εισαγωγή.Από γραμματική και συντακτικό ήμουν αρκετά σκράπας όλη τη χρονιά...αλλά πήγα πολύ χαλαρός με το σκεπτικό ένα 16 και αν....ε,με αποτέλεσμα να γράψω αρκετά καλά...αλλά είναι δικό σου θέμα πως θα διαχειριστείς το χρόνο σου!Απλά δούλευε με πρόγραμμα...και να σκέφτεσαι πάντα το στόχο σου....αυτό θα σε καθοδηγήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Oι υπόλοιποι στο πηγάδι κατουρήσαν;Μου θυμίζει ένα θέμα που κάποιος ρωτούσε για βοηθήματα αλλά μόνο για όσους βγάλαν πάνω από 18K


οχι φυσικα και δε το ειπα για κακο απλα θα ηθελα να ξερω το διαβασμα ενος καλου μαθητη γτ οπως και να εχει ενας που δν ενδιαφερεται να γραψει αριστα εχει αλλο τροπο διαβασματος!αυτο ειναι αληθειαα:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
(αναφερομαι σε μαθητες παντα του 18 και ανω ή και του 19)quote]

Oι υπόλοιποι στο πηγάδι κατουρήσαν;Μου θυμίζει ένα θέμα που κάποιος ρωτούσε για βοηθήματα αλλά μόνο για όσους βγάλαν πάνω από 18K

Πες τα ρε illiaso.Δηλαδη εμεις οι μαθητες του 14-15 ή ακομη και του 12-13 δν μπορουμε να εκφερουμε την αποψη μας για το θεμα ή ειμαστε κατωτεροι επειδη δν βγαζουμε 18 και συνεπως η αποψη που θα εκφερουμε δν θα ειναι το ιδιο υπολογισιμη σε συγκριση με καποιον αλλο??Ενταξει δν λεω ο μαθητης του 18 σαφως και γνωριζει περισσοτερα πραγματα απο αυτον που βγαζει 15 αλλα και αυτος του 15 νομιζω οτι ειναι ικανος να εκφερει την αποψη του.Πραγματικα αυτο δν το καταλαβαινω.Το ατομο αυτο που εγραψε οτι αναφερεται μονο σε μαθητες που βγαζουν 18-19 ειναι σαν να λες πως οσοι δν βγαζουν τετοιο βαθμο δν μπορουν να μιλησουν γιατι δν ειναι ικανοι.Εστω κι αν δν ειχες την προθεση να το κανεις,εγω αυτο συμπερανα.Νομιζω οτι το φορουμ αυτο απευθυνεται σε ολους τους μαθητες ανεξαιρετως το βαθμο που βγαζουν και οχι μονο αποκλειστικα σε αυτους που βγαζουν 18-19!!!!!!Ελεος δηλαδη!!!Αυτο δν περιμενα να το δω ποτε μου.Κι ομως ολα να τα περιμενεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
παιδια δε καταλαβαινω γτ εγινε τοσο θεμα ειλικρινα συγνωμη εγω δν ειπα να μην εκφερετε γνωμη ειπα απλα πως θα προτιμουσα να μιλησουν ατομα π εχουν υψηολους στοχους ωστε να μπορεσω να καταλαβω τι διαβασμα εκαναν για να περασουν!ενας μαθητης του 15 ή του 13 σε καμια περιπτωση δε θα μ εδινε μια απαντηση του τυπου διαβαζα εως και 15 ωρες οταν εφτασε η κρισιμη στιγμη..κανω λαθος;......και για μενα η αποψη οτι μπορει καποιος να διαβασει τοσες ωρες ειναι σημαντικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotap

Νεοφερμένος

Η panagiotap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
με το θεμα του 18.19.20 δεν θα ασχοληθω διοτι ειναι απλα οι ταμπελες που παντα θα υπαρχουν, δυστυχως βεβαια...(εγραψα 18,7) αν εχεις ηδη καλο επιπεδο στο αγνωστο δεν θα δυσκολευτεις. κανε καθε σαβ/κο 1-2 ωρες επαναληψη σε αρχικους και στα " δυσκολα" ρηματα της γραμματικης. κανε σε πολλα κειμενα απλα το συντακτικο τους για εξασκηση και 3 κειμενα την βδομαδα μεταφραση. εγω απο το γνωστο δεν εχασα τιποτα, ηταν το αγαπημενο μου και παντα επαιρνα αριστα διχως να μαθαινω σχολια απεξω.. νομιζω χρειαζονται μονο 5 πραγματα απεξω ( εννοια αγαθου πλατωνα, κτλ).. εγραφα καλες ερμηνευτικες και την εισαγωγη απεξω..
συμβουλη μου: δυσκολοτερο μαθημα, ειναι η λογοτεχνια..
πηρα 19,7 επειδη την λατρευω..ειμαι στην φιλολογια καποδιστριακου... ο,τι θελησεις στην διαρκεια της χρονιας, ειμαι εδω, οπως και ολοι οι αλλοι!
καλη τυχη και καλη αρχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Απο τον Πρωταγορα ποια ενοτητα ειναι πιο δυσκολη; Εννοώ πάντα σε σχέση με τις άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εγώ την 5 θεωρώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Την 4η και την 5η. Είναι οι μεγαλύτερες και οι δυσκολότερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top