Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Είμαι μαθήτρια της πρώτης λυκείου και του χρόνου θα επιλέξω την θεωρητική κατεύθυνση. Πριν από περίπου 3 μήνες ξεκίνησα να διαβάζω το λεξικό ομαλών και ανωμάλων ρημάτων των αρχαίων. Τώρα βρίσκομαι στο ε και θυμάμαι καλά όλα όσα έχω διαβάσει. Πιστεύετε ότι έχω μείνει πίσω; Πότε θεωρείται ότι ένας μαθητής πρέπει να τελειώσει όλο το βιβλίο ώστε μετά να ξεκινήσει επαναλήψεις;
Κανονικά ένας μαθητής της α λυκείου περιορίζεται μόνο στους αρχικούς χρόνους που συναντά στα κείμενα (Ελληνικά και Κερκυραϊκά). Από το λεξικό διαβάζουμε όταν αρχίζει η διδασκαλία του αδίδακτου κειμένου, δηλαδή στην β λυκείου. Άρα πίσω δεν είσαι σίγουρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ηρεμία ψυχραιμία παρακαλώ πολύ.. Εισπνοή εκπνοή.. Είσαι πρώτη λυκείου. Κοίτα να κάνεις καμία κοπάνα για καφέ και θα τα μάθεις και αυτά. Άλλωστε ως την Γ λυκείου κανένας δεν ξέρει γραμματική συντακτικό απέξω και ανακατωτά, μόνο οι ψεύτες.
Ήδη μέχρι τη β λυκείου θα πρέπει να έχει εμπεδώσει το 90% της γραμματικής και του συντακτικού. Βέβαια εξαρτάται και από τους στόχους του καθενός.
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ξέρω ότι θα ακουστεί παράλογο/κουφό αυτό που θα πω τώρα,αλλά είναι η αλήθεια και δείχνει ότι όλα είναι δυνατά.Κάποτε προ 10ετίας αποφοίτησα αριστούχος από τη Θετική κατεύθυνση στο άπαιχτο φροντιστήριο Ώθηση.Επειδή,όμως,ήθελα να συνδυάσω τον ιατρικό κλάδο με την Ψυχολογία που πάντα αγαπούσα,πήγα φροντιστήριο το 2019 και έδωσα το 2020 από τη θεωρητική κ/θνση.Το κουφό είναι ότι δεν είχα καμία σχεδόν γνώση σε Αρχαία,Λατινικά και τα τοιαύτα.Μπαίνοντας μέσα στην αίθουσα,λοιπόν,με τους αποφοίτους έκαναν οι άλλοι Άγνωστο κειμενάκια και το πρώτο 2μηνο είχα πάθει σοκ(από'κεί και τα γαστρεντερικά μου),διότι κοιτούσα σαν χάνος.Ήξερα,βέβαια,τα απλά Υποκείμενο,Ρήμα,Κατηγορούμενο,Αντικείμενο,Απαρέμφατο λόγω καλών βάσεων στα Νέα Ελληνικά.Είχα καλή αίσθηση των φιλολογικών που δε με άφησαν ποτέ όπως φάνηκε.Το αποτέλεσμα? Άγνωστο 39/40. Ψυχολογία Α.Π.Θ. .Τρελό?Τρελό.Σε 8 μήνες και με καραντίνα,χωρίς σχεδόν καμία γνώση θεωρητικής και μετά από 9 χρόνια στα θρανία. ΑΛΛΆ το λάτρευα πάντα το Άγνωστο,με ιντρίγκαρε(εν αντιθέσει με το Γνωστό που είναι ωραίο σε νόημα αλλά σε διάβασμα και ερμηνευτικά σχόλια μπλα μπλα αποστήθιση απαπα & δεν πήγε και τόσο καλά).Τι θέλω να πω?Ότι για να'γινε έτσι σ'εμένα,ίσως να μπορεί κάποιος και αργά στη Β'Λυκείου να πάρει άνετα μπρος και να μη χρειαστεί να πέσει με τα μούτρα/με άγχος κτλπ. από τώρα.Γνωρίζω από την μικρή μ ξαδέρφη ετών 16 που αγχώνεται και αυτό της έλεγα.Καλή συνέχεια!
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Τα πιστεύεις αυτά που λες;
Ναι. Η επίθεση προς τι; Αντικειμενική είμαι. Καλά αποτελέσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ήδη μέχρι τη β λυκείου θα πρέπει να έχει εμπεδώσει το 90% της γραμματικής και του συντακτικού. Βέβαια εξαρτάται και από τους στόχους του καθενός.
Αντικειμενικά, ένας μαθητής που δεν πάει φροντηστήριο, δεν γίνεται να τα έχει εμπεδώσει. Εγώ δεν μπορούσα λόγω οικονομικών να πάω φροντηστήριο, όμως κατάφερα να τα μάθω φέτος όλα και να λύνω μόνη μου άγνωστα κείμενα.

ΒΕΒΑΙΑ, εξαρτάται στην ευκολία να μάθει κανείς κάτι και πόσο θα δώσει σημασία. Όπως και να έχει, βλέπω αυτό που είπα δεν άρεσε. Συγνώμη στους καλούς μαθητές.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ναι. Η επίθεση προς τι; Αντικειμενική είμαι. Καλά αποτελέσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αντικειμενικά, ένας μαθητής που δεν πάει φροντηστήριο, δεν γίνεται να τα έχει εμπεδώσει. Εγώ δεν μπορούσα λόγω οικονομικών να πάω φροντηστήριο, όμως κατάφερα να τα μάθω φέτος όλα και να λύνω μόνη μου άγνωστα κείμενα.

ΒΕΒΑΙΑ, εξαρτάται στην ευκολία να μάθει κανείς κάτι και πόσο θα δώσει σημασία. Όπως και να έχει, βλέπω αυτό που είπα δεν άρεσε. Συγνώμη στους καλούς μαθητές.
Σαφώς μπορείς και στη γ λυκείου να καλύψεις πάρα πολλά κενά και να πετύχεις υψηλή βαθμολογία στο άγνωστο (35+). Απλά το ιδανικό είναι μέχρι και τη β λυκείου να έχεις αφομοιώσει σχεδόν το σύνολο της γραμματικής και του συντακτικού ώστε στη γ λυκείου να κάνεις μόνο επανάληψη και να εστιάσεις περισσότερο στο διδαγμένο κείμενο το οποίο απαιτεί πολύ καλή κατανόηση και απομνημόνευση πολλών σχολίων. Έτσι με αυτό τον τρόπο ο υποψήφιος θα δεχτεί μικρότερη πίεση.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Σαφώς μπορείς και στη γ λυκείου να καλύψεις πάρα πολλά κενά και να πετύχεις υψηλή βαθμολογία στο άγνωστο (35+). Απλά το ιδανικό είναι μέχρι και τη β λυκείου να έχεις αφομοιώσει σχεδόν το σύνολο της γραμματικής και του συντακτικού ώστε στη γ λυκείου να κάνεις μόνο επανάληψη και να εστιάσεις περισσότερο στο διδαγμένο κείμενο το οποίο απαιτεί πολύ καλή κατανόηση και απομνημόνευση πολλών σχολίων. Έτσι με αυτό τον τρόπο ο υποψήφιος θα δεχτεί μικρότερη πίεση.
Η αληθεια ειναι ομως, σε ποσες περιπτωσεις μπορει ενας υποψηφιος να καλυψει ως τοτε ολο το γραμματικοσυντακτικο;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι ομως, σε ποσες περιπτωσεις μπορει ενας υποψηφιος να καλυψει ως τοτε ολο το γραμματικοσυντακτικο;
Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (διάθεση, καλή ψυχολογία, ικανότητα αφομοίωσης, πρόγραμμα, οργάνωση, μέθοδος). Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι αν ξεκινήσει με όρεξη και πρόγραμμα από τα θερινά μαθήματα, δηλαδή μετά τις προαγωγικές εξετάσεις της β λυκείου, μπορεί να καλύψει το 100% της ύλης για το αδίδακτο, ακόμη κι αν έχει αφήσει αρκετά κενά στην α και β λυκείου. Απλά θα του ασκηθεί έντονη ψυχολογική πίεση λόγω του φόρτου. Παιδιά κατάφεραν να συγκεντρώσουν υψηλή βαθμολογία παρά το γεγονός ότι τα προηγούμενα χρόνια ήταν μέτριοι (ενδεχομένως και κακοί).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top