Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

archaios19

Well-known member

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!

valantis21

Member

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε αν το βοήθημα φιλοσοφικός λόγος του Σαββάλα είναι καλό ;

archaios19

Well-known member

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε αν το βοήθημα φιλοσοφικός λόγος του Σαββάλα είναι καλό ;
Για το συγκεκριμένο δε γνωρίζω. Πάντως συνιστώ ανεπιφύλακτα τα δύο αναθεωρημένα για το νέο σύστημα βοηθήματα του Φλώρου, ένα για τον Πλάτωνα και ένα για τον Αριστοτέλη. Δεν γνωρίζω να κυκλοφορεί κάποιο με ερμηνευτικά σχόλια για τις διδακτικές ενότητες του Φακέλου Υλικού.

Τελευταία επεξεργασία:

Yiorgosk

Active member

Ο Yiorgosk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Έχω κι εγώ να προτείνω ένα βοήθημα. Απο τις εκδόσεις Μεταιχμιο τα βοηθήματα του Παναγιώτη Εμμανουηλίδη, είναι πολύ καλά και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα !

valantis21

Member

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 427 μηνύματα.
καλησπερα παιδια να ρωτησω το παραλληλο κειμενο στα αρχαια εκει που ζηταει συγκριση με το αρχαια μπορω να το απαντησω με συγκριση αντιθεση? δηλαδη αρχικα τις πληροφοριες του παραλληλου και μετα του κειμενου?

Ermioni89

Active member

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 169 μηνύματα.
καλησπερα παιδια να ρωτησω το παραλληλο κειμενο στα αρχαια εκει που ζηταει συγκριση με το αρχαια μπορω να το απαντησω με συγκριση αντιθεση? δηλαδη αρχικα τις πληροφοριες του παραλληλου και μετα του κειμενου?
Μπορείς να απαντήσεις με τη σύγκριση αντίθεση. Πάντως δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να γράψεις μία παράγραφο.

valantis21

Member

Καλησπερα στην παρεα θα ηθελα να ρωτησω..
απο αρχαια εχω βγαλει για γνωστο τα σχολια απο φακελο υλικου,εισαγωγες απο φιλοσοφικα..και σχολια απο φιλοσοφικο λογοαπο κειμενα τα οποια ειναι κοινα με τον φακελο υλικου..και μεταφρασεις εννοειτε..πρεπει να μαθω κατι αλλο? να πω πως κυνυγαω τουλαχιστον 55/60

Ιππολύτη

Well-known member

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Καλησπερα στην παρεα θα ηθελα να ρωτησω..
απο αρχαια εχω βγαλει για γνωστο τα σχολια απο φακελο υλικου,εισαγωγες απο φιλοσοφικα..και σχολια απο φιλοσοφικο λογοαπο κειμενα τα οποια ειναι κοινα με τον φακελο υλικου..και μεταφρασεις εννοειτε..πρεπει να μαθω κατι αλλο? να πω πως κυνυγαω τουλαχιστον 55/60
Δεν κατάλαβα ακριβώς από πού διαβάζεις σχόλια πάντως εγώ έγραψα 60/60 με σχόλια από το βιβλίο κι από το study4exams. Φυσικά πολλά πράγματα δεν μπορούσα να τα κατανοήσω όμως πλήρως μόνη μου, οπότε ήταν απαραίτητη βοήθεια και επεξήγηση από φιλόλογο.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις και λεξιλογικες ασκήσεις, αν δηλαδή δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα απ όταν έδινα εγώ. Εισαγωγές εννοείται όλες απ το βιβλίο και μεταφράσεις πολύ καλά.

valantis21

Member

Δεν κατάλαβα ακριβώς από πού διαβάζεις σχόλια πάντως εγώ έγραψα 60/60 με σχόλια από το βιβλίο κι από το study4exams. Φυσικά πολλά πράγματα δεν μπορούσα να τα κατανοήσω όμως πλήρως μόνη μου, οπότε ήταν απαραίτητη βοήθεια και επεξήγηση από φιλόλογο.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις και λεξιλογικες ασκήσεις, αν δηλαδή δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα απ όταν έδινα εγώ. Εισαγωγές εννοείται όλες απ το βιβλίο και μεταφράσεις πολύ καλά.
Οπότε μόνο από το βιβλίο και το studu4rxams που διαβάζω θα πάω καλά ελπίζω😂

Ιππολύτη

Well-known member

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 981 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια