Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
αν ξερει κανεις καποιο λινκ που θα βοηθουσε στη γραμματικη η στη θεωρια ας το βαλει εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinora

Νεοφερμένος

Η dinora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας!! αν γινετε δημοσιευσετε τις μεταφρασεις στα αρχαια.... θα με βοηθουσατε παρα πολυ!! δεν εχω την δυνατοτητα να παρω βοηθημα... διαβαζω μονη μου χωρις φροντιστηρια κτλ. thanks!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
https://copernikos.tripod.com/lexiko.htm
ενα καλο site Που ισως βοηθησει.εχει καλα πραγματακια και για τα λατινικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demary

Νεοφερμένος

Η demary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
έχω μια απορία σχετικά με τις αποδόσεις στα νέα ελληνικά των αρχαίων κειμένων,ἐχω βρει τουλάχιστον 3 διαφορετικές προσεγγίσεις και η ερώτησή μου είναι με βάση ποια δεδομένα γίνεται η διόρθωση από τους βαθμολογητές.
π.χ οι μεταφράσεις που βρήκα στο εγχειρίδιο του καθηγητή παρουσιάζουν αρκετές διαφορές από άλλες που είχα μέχρι στιγμής(νοηματικά σαφώς δεν υπάρχουν διαφορές,αλλά πολλές προτάσεις δίδονται με έναν διαφορετικό τρόπο)κατ'ἐμε δυσνόητο σε κάποιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demary

Νεοφερμένος

Η demary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
γεια σας!! αν γινετε δημοσιευσετε τις μεταφρασεις στα αρχαια.... θα με βοηθουσατε παρα πολυ!! δεν εχω την δυνατοτητα να παρω βοηθημα... διαβαζω μονη μου χωρις φροντιστηρια κτλ. thanks!!

https://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/tools/corpora/anthology/content.html?m=1&t=541

δες εδώ είναι αρκετά καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalia

Νεοφερμένος

Η kalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Demary υπάρχουν πολλές μεταφράσεις με διαφορετικές προσεγγίσεις όπως λες και εσύ. Αυτό όμως που είναι σημαντικό στη μετάφραση σε επίπεδο πανελληνίων, είναι να ακολουθείται το λεξιλόγιο του σχολικού βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinora

Νεοφερμένος

Η dinora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
τι κειμενο μπορει να μπει αυτη τι χρονια?
την προηγουμενη ειχε μπει πλατωνας πολιτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ολα μπορουν να μπουν το οτι ειχε μπει πλατωνας δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα να ξαναμπει..τοσα ειναι...για εμενα καλο θα ηταν να μπει πρωταγορας που ειναι ευκολος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
για εμενα καλο θα ηταν να μπει πρωταγορας που ειναι ευκολος...

Μακαρι να εβαζαν Πρωταγορα αλλα μαλλον για Αριστοτελη ηθικα το βλεπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλημερα παιδια!
Στα Εσπερινα-η ιδια πιτροπη που βγαζει τα θεματα-
εβαλε ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΕΝΟΤΗΤΑ 4 ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΕΝΟΤΗΤΑ 7

Αρα,μαλλον,βγηκε ο Πρωταγορας απο το παιχνιδι..

Εγω πιστευω οτι θα μπουν Ηθικα Νικομαχεια και ισως μετα,επειδη ειναι η χρονια των αντι sos,να μπει Πολιτεια(ενοτητες 12 και 13)

Αντε να δουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Καλημερα παιδια!
Στα Εσπερινα-η ιδια πιτροπη που βγαζει τα θεματα-
εβαλε ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ ΕΝΟΤΗΤΑ 4 ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΕΝΟΤΗΤΑ 7

Kριμα και το περιμενα αυτο!:(
Ηταν κι ευκολο!
Αρα μαλλον Αριστοτελη βλεπω κι εγω για αυριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Eλπιζω παντως πως δε θα βαλουν Πολιτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πολιτεια επεσε περυσι..παλι θα τη βαλουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ειναι η χρονια των αντι-sos..
Δε θα μου κανει καθολου εντυπωση αν μπει Πολιτεια 12-13 ή 15..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Έχει "πέσει" ποτέ Πρωταγόρας στις Πανελλήνιες γιατί νομίζω είναι ο πιο εύκολος,,,βέβαια δεν έχω κάνει και τα υπόλοιπα για να ξέρω..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Τα παραθετικά του επιθέτου ισος (ισαιτερος-ισαιτατος) γιατι τονιζονται στο αι με οξεία; Δεν θα επρεπε να βαλουμε περισπωμενη εφοσον ολοι οι διφθογγοι (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) θεωρουνται μακροχρονοι και εφοσον ακολουθει το βραχυχρονο φωνηεν ε? Και ως γνωστον μακρυ προ βραχεως περισπαται?

Την ιδια ερωτηση εχω και για το επιθετο ο,η πλειων - του πλείονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

history

Νεοφερμένος

Ο history αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γιατί οι συγκεκριμένες λέξεις που αναφέρεις τονίζονται στην ΠΡΟΠΑΡΑΛΗΓΟΥΣΑ...και ο κανόνας λέει ότι κάθε λέξη που τονίζεται στην προπαραλήγουσα παίρνει οξεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Γιατί οι συγκεκριμένες λέξεις που αναφέρεις τονίζονται στην ΠΡΟΠΑΡΑΛΗΓΟΥΣΑ...και ο κανόνας λέει ότι κάθε λέξη που τονίζεται στην προπαραλήγουσα παίρνει οξεία....

Μα φυσικά!!!!Τι αφελής ερώτηση!Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mpiz@r@s

Νεοφερμένος

Ο Mpiz@r@s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εδώ και 2 χρόνια δεν έχει πέσει Πρωταγόρας. Τώρα αν εσύ είσαι η άτυχη και πέσει τι να πω :P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
γιατι ατυχη? μια χαρα ειναι ο πρωταγορας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top