Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Nαι ναι, τον ξέρω τον κανόνα και ότι έτσι λογικά πάει, απλά δεν μου κολλάει καθόλου.
Δεν ξέρω. Δηλαδή στον παρακείμενο θα γίνει "εμπέφυκα"; Μου ακούγεται σαν..λάθος. (?!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Nαι ναι, τον ξέρω τον κανόνα και ότι έτσι λογικά πάει, απλά δεν μου κολλάει καθόλου.
Δεν ξέρω. Δηλαδή στον παρακείμενο θα γίνει "εμπέφυκα"; Μου ακούγεται σαν..λάθος. (?!)

κι εμενα μου ακουγεται καπως... αλλα ετσι ειναι προφανως! στον υπερσυντελικο κανονικα ενεπεφυκειν (αυτο ακουγεται πιο καλα :P )

Παντως το ρημα ειναι συνθετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ἐμπέφυκα είναι κι ας ακούγεται παράξενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
α(με ψιλη και και οξεια) μέν γάρ αυτονομους αφιησι τας τε νησους και τας πολεις παλαια λελυται και ματην εν ταις στηλαις εστιν

αυτο το αποσπασμα σας παρακαλω μπορειτε να μ το κανετε μεταφραση και συνταξη?κολλαω ιδιατερα στην αρχη..εχουμε αττικη συνταξη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
α(με ψιλη και και οξεια) μέν γάρ αυτονομους αφιησι τας τε νησους και τας πολεις παλαια λελυται και ματην εν ταις στηλαις εστιν

αυτο το αποσπασμα σας παρακαλω μπορειτε να μ το κανετε μεταφραση και συνταξη?κολλαω ιδιατερα στην αρχη..εχουμε αττικη συνταξη??

Λογικα υπαρχει αττικη συνταξη... εμενα με μπερδευει το "παλαια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καλησπέρα..

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια με κάτι λεξιλογιακές από πρωταγόρα διότι ψάχνω εδώ και πολύ ώρα χωρίς κανένα αποτέλεσμα...

αρχικά ετυμολογικά δεν έχω βρει την: ικανοις

επίσης παράγωγο του: ώρας

και τέλος συνώνυμο του εξεπόριζεν και ένδον και αντώνυμο του ένδον και χειμώνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ώρας: ωρολόγιο,ωρομίσθιο,ωροδείκτης
εξεπόριζεν=εύρισκε
ένδον=έσω
ένδον//έξω
χειμώνας//θέρος

για το ικανοισ εννοεις ετυμολογικα συγγενεις; αν ναι πες μου σε ποιο κειμενο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
το "ικανοις" υπαρχει ως λεξη στο γνωστο στο κειμενο 2 του Πρωταγορα, αλλα κι εγω δεν καταλαβα τι ακριβως θελεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ικανοις--> απο το ικέσθαι του ρ.ικνέομαι-ουμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
σα ευχαριστώ..

ετυμολογικά δεν το έβρισκα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛ

Νεοφερμένος

Ο ΠΟΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αν μπορείς στείλτε και σε μένα αυτά στο ifotou@vol.forthnet.gr ευχαριστώ εκ των προτέρων:thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicktwilight

Νεοφερμένος

Ο nicktwilight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μπορεί καπιοσ παρακαλώ παρα πολύ όμως να μου πεί τι είναι το πεισείαν,το έπρασσον,το υπέσχετο και το ίωσιν?ενοω τι χρόνος και τι πρόσωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
μπορεί καπιοσ παρακαλώ παρα πολύ όμως να μου πεί τι είναι το πεισείαν,το έπρασσον,το υπέσχετο και το ίωσιν?ενοω τι χρόνος και τι πρόσωπο.


πεισείαν>γ πληθ. ευκτική αορίστου
έπρασσον>α' ενικό ή γ' πληθ. οριστική παρατατικού(ανάλογα με το νόημα)
υπέσχετο>γ'ενικό οριστική αορίστου
ίωσιν>γ' πληθ. πρόσωπο υποτακτική ενεστώτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taint3d_s0ul

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορείτε να μου λύσεται τις παρακάτω ασκήσεις;
1) εξελθείν: Να γράψετε τα απαρεμφατα ολων των χρονων και να κλινετε την προστακτικη ενεστωτα και αοριστου β'.
2) επιτιάσαντο: χρ. αντικ. και εγκλιτικη αντικ. να κλινετε τον παρατατικο οριστικης.
3) κατώκισαν: να μεταφερετε τον τυπο σε ολους τους χρονους και να κλινετε την οριστικη και ευκτικη μελλ.

ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

ΣΟΣ!!! Είναι για το φρο που έχω στις 20.00 σήμερα βοήθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
1)
Απ.εν:εξιέναι
Απ.μελλ:εξιέναι και εξελεύσεσθαι
Απ.αορ:εξελθειν
Απ.πρκ:εξεληλυθέναι

Προστακτική ενεστώτα
-
έξιθι
εξίτω
-
εξίτε
εξιόντων/εξίτωσαν

Προστακτική αορίστου
-
έξελθε
εξελθέτω
-
εξέλθετε
εξελθόντων/εξελθέτωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taint3d_s0ul

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!! :D:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
3)
Ενεστώτας:κατοικίζουσι
Παρατατικός:κατώκιζον
Μέλλοντας:κατοικιούσι
Αόριστος:κατώκισαν
Παρακείμενος:κατωκίκασι
Υπερσυντέλικος:κατωκίκεσαν

Οριστική μέλλοντα:
κατοικιώ
κατοικιείς
κατοικιεί
κατοικιούμεν
κατοικιείτε
κατοικιούσι

Ευκτική μέλλοντα:
κατοικιοίμι
κατοικιοίς
κατοικιοί
κατοικιοίμεν
κατοικιοίτε
κατοικιοίεν
-----------------------------------------
το 2 μηπως ειναι επητιασαντο;
-----------------------------------------
το 2 μηπως ειναι επητιασαντο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taint3d_s0ul

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι!!! ναι!! σωστα!! :p

PS: το επητιασαντο ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
μια πείρα στα αρχαια την εχουμε:P
λοιπόν:
ενεστώτας:επαιτιώνται
παρατατικός:επητιώντο(στο η και υπογεγραμμενη)
μέλλοντας:επαιτιάσονται και επαιτιαθήσονται
αόριστος:επητιάσαντο και επηττιάθησαν(υπογεγραμμένη στο η)
παρακείμενος:επητίανται(υπογεγραμμένη στο η)
υπερσυντέλικος:επητίαντο(υπογεγραμμένη στο η)

οριστική:επητιάσαντο
υποτακτική:επαιτιάσωνται
ευκτική:επαιτιάσαιντο(για τον τονο δεν ειμαι σιγουρη)
προστακτική:επαιτιασάσθων/επαιτιασάσθωσαν

Οριστική παρατατικού:

επητιώμην
επητιώο
επητιώτο
επητιώμεθα
επητιώσθε
επητιώντο

*όλα τα η παιρνουν υπογεγραμμενη και ολα τα προσωπα πλην του α' πληθ περισπωμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snaks

Νεοφερμένος

Ο snaks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
και σε εμενα παρακαλω snake81992@hotmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top