Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
μη στεναχωριέστε παιδιά, συνήθως δείχνουν κάποια επιείκεια στην διόρθωση του αγνώστου λόγω της δυσκολίας ακριβούς μετάφρασής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Guys, έχω μια απορία. Μας έχει βάλει ένα άγνωστο με πλήρη συντακτική αναγνώριση, μετάφραση, ασκήσεις, ΠΛ κτλ. Αναρωτιόμουν, όταν μας ζητηθεί να αναγνωρίσουμε συντακτικά μια μετοχή [say, επιρρηματική], είναι απαραίτητο να πούμε κιόλας ότι πχ. χρησιμεύει ως επιρρηματικός προσδιορισμός του χρόνου/της εναντίωσης/της αιτίας στον όρο όπου αναφέρεται ξέρω γω, πέραν του ότι είναι συνημμένη/απόλυτη?

Επίσης, κόβουν μονάδες αν στους ομοιόπτωτους γράψουμε μόνο ΚΠ/ΕΠ/παράθεση/επεξήγηση, και όχι ομοιόπτωτος [ή αντίστοιχα ετερόπτωτος αντί για σκέτη λχ γενική κτητική στο....] προσδιορισμός?

In short, θα με βοηθούσατε αν μου λέγατε ποιος είναι ο σωστότερος/πληρέστερος τρόπος συντακτικής αναγνώρισης αυτών των 2 ;_; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
βασικά συνήθως ξεκαθαρίζουν αν θέλουν πλήρη συντακτική αναγνώριση.
αν θέλουν πλήρη π.χ σε μια επιρρηματική μετοχή καλό θα ήταν να πεις το είδος, το συντακτικό της ρόλο, αν είναι συνημμένη η απόλυτη και το υποκείμενό της.
σχετικά με τους ομοιόπτωτους και ετερόπτωτους.. θυμάμαι πως μερικές φορές δεν το γράφαμε, αλλά πάλι θα θεωρηθεί πιο ολοκληρωμένο αν πεις για παράδειγμα γενική κτητική ως ετερόπτωτος προσδιορισμός, αναφέρεται στο τάδε...
νομίζω ότι το πιο αναλυτικό θεωρείται και το πιο σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
βασικά συνήθως ξεκαθαρίζουν αν θέλουν πλήρη συντακτική αναγνώριση.
αν θέλουν πλήρη π.χ σε μια επιρρηματική μετοχή καλό θα ήταν να πεις το είδος, το συντακτικό της ρόλο, αν είναι συνημμένη η απόλυτη και το υποκείμενό της.
σχετικά με τους ομοιόπτωτους και ετερόπτωτους.. θυμάμαι πως μερικές φορές δεν το γράφαμε, αλλά πάλι θα θεωρηθεί πιο ολοκληρωμένο αν πεις για παράδειγμα γενική κτητική ως ετερόπτωτος προσδιορισμός, αναφέρεται στο τάδε...
νομίζω ότι το πιο αναλυτικό θεωρείται και το πιο σωστό.
Ααα οκε. :) Σ'ευχαριστώ για την κατατόπιση! Που έχεις περάσει? ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
βρε παιδια (κυριως κοριτσια:D:redface:),για να πουμε οτι ειμαστε πληρως προετοιμασμενοι για το αγνωστο,οφειλουμε να γνωριζουμε ολες τις σημειωσεις γραμματικης-συντακτικου?προτεινετε προγραμμα διαβασματος οι αποφοιτοι(-ες) και οι συνυποψηφιοι(-ες) για το αγνωστο.εγω προσωπικα κανω αυτα που προτεινουν σε σχολειο-φροντιστηριο,αλλα χρονο για περαιτερω προσωπικο διαβασμα σε αυτο...καθολου...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πονεμένο ζήτημα η γραμματική.

Όπως το βλέπω εγώ οφείλουμε να γνωρίζουμε α/β/γ κλίση ουσιαστικών, αλλά οκ, δεν νομίζω να ζητηθεί η ανωμαλία της ανωμαλίας. Σίγουρα σχηματισμό ομαλών παραθετικών καθώς και τα ανώμαλα παραθετικά επιθέτων/επιρρημάτων απέξω. Ε, και μερικές αντωνυμίες δεν βλάπτουν. Εννοείται Αόριστος Β/Παθητικός Αόριστος-Μέλλοντας και μετά προφανώς μερικά από τα βασικά ρήματα (οίδα, φημί, είμι, ειμί). Το λέγω-λέγομαι να το παίζουμε στα δάχτυλα και τον σχηματισμό του παρακειμένου και τέλος τα εις -μι που απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν τα ζητάνε, αλλά δε βαριέσαι, ας είμαστε έτοιμοι για όλα.

Σαν μπακάλης τα έγραψα, αλλά είμαι πτώμα για να συνθέσω κείμενο της προκοπής. Ξέχασα τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Και φυσικά πρέπει να παίζουμε στα δάκτυλα, να το ξέρουμε σαν το όνομά μας, το λύω-λύομαι σε όλους τους χρόνους, εγκλίσεις κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
καλα,αυτα που γραψατε ειναι τα βασικα Πηνελόπη και Χριστιάννα ,αλλα εγω πιο πολυ ανησυχω για τα πιο εξειδικευμενα πραγματα-σημειωσεις του συντακτικου:hmm: πχ τα ουσιαστικα σελ 89-93 της γραμματικης...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
από τα ουσιαστικά αυτών των σελίδων μάθε τα πιο σημαντικά αυτά που <<παίζουν>> πιο πολύ στα κείμενα (π.χ. η γυνή, το πῦρ, ο πρεσβευτής, η ναῦς, ο υιός). Από συντακτικό, θεωρώ ότι θα έχει ισως κάποια αναγνώριση υποθετικού λόγου ή μετατροπή πλαγίου λόγου σε ευθύ και το αντίστροφο. Ρημτικά επίθετα δεν νομίζω να έχει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ε, εντάξει τώρα τα βασικά (υποκείμενο, κατηγορούμενο -όχι μόνο το απλά αλλά και επιρρηματικό και προληπτικό- ρήματα -συνδετικά, αμετάβατα, μεταβατικά-) και τους προσδιορισμούς -επιθετικούς, κατηγορηματικούς, επιρρηματικούς και εμπροθετούς- καλό είναι να τα γνωρίζεις. Α! και φυσικά τις μετοχές και την ανάλυσή τους σε δευτερεύουσες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παιδιαααααααα help....
εν όψη των εξετάσεων ...ξέρετε κανένα sos κολπάκι στα αρχαία άγνωστο όπως ...δίπλα σε επί8ετο συγκριτικού βα8μού αν υπάρχει γενική αυτή είναι γενική συκριτική...pleaseeeeeeeeee δώστε μου τα φώτα σας
!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
εχε στο νου σου πως διπλα σε απροσωπο ρημα υπαρχει συχνα πικνα μια δοτικη π ειναι δοτικη προσωπικη.....οι μετοχες κοντα σε μελλοντεσ ειανι συνηθως υποθετικες (βασικα σε αυτο δεν ειμαι σιγουρος)....οταν μια γνεικη σου φαινεται κτητικη εχε στο νου σου να δεις αμα ειναι αντικειμενικη η υποκειμενικη.....να κοιταξεισ τους δευτερους τυπους της ευκτικης π υπαρχουν στη γραμματικη (το λεω γιατι εχς πεσει σε αυτους τουσ τυπους απειρες φορες και δεν ηξερα τι ηταν)....σε ρηματα π σημαινουν νομιζω,θεωρω υπαρχουν συχνα δοτικεσ π ειναι δοτικες του κρινοντος προσωπου.....κτλ κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Επίσης η δυνητικη οριστικη και δυνητικη ευκτικη δεν αλλάζουν σε καμια περιπτωση κατα την τροπη ευθεος σε πλαγιο λογοοοοοοο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ακόμα, μετοχή χρόνου μέλλοντα εξαρτώμενη από ρήμα που δηλώνει κίνηση ή σκόπιμη ενέργεια ειναι τελική! στην μετατροπή ενεργητικής σε παθητική χρησιμοποιούμε καλύτερα παθητικό αόριστο για παρελθόν και παθητικό μέλλοντα για παρόν και μέλλον αν και δεν είναι λάθος να βάλουμε και τους άλλους χρόνους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
σας ευχαριστώ ..μερικά τα ήξερα ήδη αλλά η βοήθεια σας είναι εκτιμητέα...και πάλι σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΠΟΛΥ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο site που να έχει μαζεμένες τις μεταφράσεις από τους αρχαίους συγγραφείς; Κάπου θυμάμαι είχα μπει πιο παλιά, αλλά δε θυμάμαι τώρα :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Ναι 'σαι καλά Πόπη :)


Το νοιάζομαι ως μετάφραση του "ποιώ πρόνοιαν" λέτε να παλεύεται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
ναι νομίζω πως παλεύεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Yep σωστό κι αυτό. Εγώ προσωπικά το μεταφράζω "φροντίζω" αλλά technically και τα δύο ρήματα αποδίδουν το ίδιο νόημα.

Αχ μακάρι να μην μας πέσει δύσκολο/περίεργο άγνωστο....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
μακάρι...αλλά ποτέ δεν ξέρεις με αυτούς που έχουμε μπλέξει!! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top