Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
σ ευχαριστουμε!!!πολυ χρησιμα αυτα που μας ειπες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vamos3

Νεοφερμένος

Ο Vamos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
πως μπορουμε να μετατρέψουμε κατηγορηματικές μετοχές σε ισοδύναμες δευτερεύουσες?
πχ Φαινεται το μάθημα τουτο ον εναντιο τοις αρχαις ημων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
πως μπορουμε να μετατρέψουμε κατηγορηματικές μετοχές σε ισοδύναμες δευτερεύουσες?
πχ Φαινεται το μάθημα τουτο ον εναντιο τοις αρχαις ημων
οι κατηγορηματικες μετοχες ισοδυναμουν με ειδικη προταση (οριστικη η δυνητικη εγκλιση).
Νομιζω οτι θα γινει:
Φαινεται οτι το μαθημα τουτο εστι εναντιο ταις αρχαις ημων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vamos3

Νεοφερμένος

Ο Vamos3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
χιλια ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoKi

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Παύλος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Το μόνο που σου χρειάζεται για να μπορέσεις να γράψεις ένα 25/40 στο άγνωστο είναι να ξέρεις 5-10 βασικά ρήματα, οπωσδήποτε το λύω-λύομαι και τις 3 κλίσεις των ουσιαστικών.
Δε χρειάζεται να κάθεσαι να μαθαίνεις την εξαίρεση της εξαίρεσης διότι πολύ απλά αυτά ΔΕΝ μπαίνουν ποτέ.
Βάζουν γελοίες ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού.
Λίγο μυαλό να έχεις μπορείς να τα βρείς και να πάρεις ένα 15/20 στις ασκήσεις.
Απο κει και πέρα εξαρτάται από σένα το πως θα κατανοήσεις το κείμενο.
Μην κάθισεις να μάθεις 1000 άγνωστες λέξεις για παράδειγμα γιατί θα μπερδευτείς.
Απλά σκέψου ότι είναι μια εναλλακτική μορφή της ελληνικής γλώσσας, λίγο πιο σύνθετη απο αυτήν που μιλάμε σήμερα.
Αν διαβάσεις το κείμενο 3-4 φορές θα σου έρθει κατευθείαν η μετάφραση στο μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εχεις δικιο σε αυτα που λες.βαζουν πολυ ευκολα στις πανελληνιες αλλα πιστευω οτι πρεπει ν εισαι καλυτερα προετοιμασμενος στις πανελληνιες.καλυτερα να πας ξεροντας κατι παραπανω παρα κατι λιγοτερο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakisss

Νεοφερμένος

Ο Kώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μπορεί μήπως κάποιος να μου βρει την μεταφραση απο το : 9.1 και μετα , του Ξενοφώντα Λακεδαιμονιων Πολιτεια?
Στο ιντερνετ εψαξα μεταφραση δεν βρισκω μηπως εχει κανεις κανα βιβλιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
δεν το έχει εκεί.... Θα προσπαθήσω να βγάλω μία εγώ. give me 5-10 mins!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
δεν το έχει εκεί.... Θα προσπαθήσω να βγάλω μία εγώ. give me 5-10 mins!

φιλολογος????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
9.1 Άξιον δέ τού Λυκούργου καί τόδε αγασθήναι, τό κατεργά-
σασθαι εν τή πόλει αιρετώτερον είναι τόν καλόν θάνατον
αντί του αισχρού βίου: καί γάρ δή επισκοπών τις άν εύροι
μείους αποθνήσκοντας τούτων <ή> τών εκ του φοβερού
9.2 αποχωρείν αιρουμένων. ως ταληθές ειπείν καί έπεται τή
αρετή <τό> σώζεσθαι εις τόν πλείω χρόνον μάλλον ή τή κακία:
καί γάρ ράων καί ηδίων καί ευπορωτέρα καί ισχυροτέρα.
δήλον δέ ότι καί εύκλεια μάλιστα έπεται τή αρετή: καί γάρ
9.3 συμμαχείν πως πάντες τοίς αγαθοίς βούλονται.

Αξίζει λοιπόν να θαυμάσετε τον Λυκούργο και γι'αυτό, ότι δηλαδή κατάφερε να έιναι στην πόλη προτιμότερος ο καλός {ένδοξος} θάνατος αντί για τον ντροπιαστικό/επονείδιστο θάνατο: και λοιπόν εάν κάποιος εξετάσει/ψάξει θα βρει / θα εύρισκε λιγότερους από αυτούς να πεθαίνουν από όσους επιλέγουν/προτιμούν ν'αποχωρούν (λιποτακτουν ? ). Και για να πω την αλήθεια ακολουθεί (είναι σύμφωνο με ?) την αρετή περισσότερο το να σώζεσαι/εξασφαλίζεις τη σωτηρία σε περισσότερο χρόνο από την κακία: και μάλιστα ευκολότερη και πιο ευχάριστη και πλουσιότερη (?) και ισχυρότερη. Είναι φανερο λοιπόν ότι και η δόξα πάρα πολύ ακολουθεί(συμπορεύεται με?) την αρετή: και γιαυτό θέλουν όλοι κάπως / με κάποιον τρόπο να συμμαχούν με τους ενάρετους/γενναίους.

Κάντε διορθώσεις!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
φιλολογος????:)

Μπά.... Μαθητής Γ'λυκείου ακόμα. Δε θέλω φιλόλογος πάντως....

Αυτό το έπεται με μπέρδεψε λίγο..... κανονικά σημαίνει ακολουθώ. Πάντως αντικείμενα του είναι το 'τη αρετή' και το "τη κακία" (στο εννοούμενο 2ο έπεται) - συντάσσεται με δοτική επειδή δηλώνει ακολουθία

Ελπίζω να βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
μεταφορικά μάλλον θα εννοεί ΄΄΄να είσαι ενάρετος''

κι εγώ 3η λυκείου είμαι και σκέφτομαι σοβαρά να γίνω φιλόλογος αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
μάλλον εννοεί ότι εάν είσαι ενάρετος ....τοτε κ.τ.λ

Χμμμ, φιλόλογος δε μου άρεσε ποτέ... Ό,τι σ'αρέσει πάντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
βασικά στην θεωρητική δεν έχεις πολλε΄ς επιλογές.εσύ που στοχεύεις?νομική ή κατι διαφορετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδαγωγικό! Από πάντα και για πάντα.... Άσχετα απο διορισμούς, πόσο ψηλά θα γράψω, τί βάση θα έχει, τι prestige έχει κ.τ.λ
Η μοναδική σχολή που με ενδιαφέρει από όλα τα πεδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
μια χαρά.από τς λίγες σχολές με προοπτική να δουλέψεις.κι εγώ το σκεφτόμουν για παιδαγωγική αλλά οι βάσεις είχαν εκτοξευτεί.τώρα που έπεσαν και θα συνεχίζουν να πεφτουν θα το έχω στις επιλογές μου και ίσως να καταληξω σε αυυό!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το μόνο που σου χρειάζεται για να μπορέσεις να γράψεις ένα 25/40 στο άγνωστο είναι να ξέρεις 5-10 βασικά ρήματα, οπωσδήποτε το λύω-λύομαι και τις 3 κλίσεις των ουσιαστικών.
Δε χρειάζεται να κάθεσαι να μαθαίνεις την εξαίρεση της εξαίρεσης διότι πολύ απλά αυτά ΔΕΝ μπαίνουν ποτέ.
Βάζουν γελοίες ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού.
Λίγο μυαλό να έχεις μπορείς να τα βρείς και να πάρεις ένα 15/20 στις ασκήσεις.
Απο κει και πέρα εξαρτάται από σένα το πως θα κατανοήσεις το κείμενο.
Μην κάθισεις να μάθεις 1000 άγνωστες λέξεις για παράδειγμα γιατί θα μπερδευτείς.
Απλά σκέψου ότι είναι μια εναλλακτική μορφή της ελληνικής γλώσσας, λίγο πιο σύνθετη απο αυτήν που μιλάμε σήμερα.
Αν διαβάσεις το κείμενο 3-4 φορές θα σου έρθει κατευθείαν η μετάφραση στο μυαλό.
Αστα να πανε ρε φιλε.... η καθηγητρια μας στο φροντιστηριο μας κανει μαθημα με στοχο να γραψουμε ολοι 40/40 στο αγνωστο!!! Μας βαζει καθε φορα να μαθαινουμε απ'εξω τη σημασια 10-15 λεξεων απο ενα λεξικο....ΑΠ'ΕΞΩ!!! Μου ερχεται να την πνιξω...!! Αμφιβάλω ότι κι αυτή τις ξέρει όλες.. τεσπα.. για να επιτυχουμε αυτο που ζηταει πρεπει να διαβαζουμε ΜΟΝΟ αγνωστο ολη μερα!! Πράγμα που πολυ απλα δεν γινεται! :mad: Υπαρχουν και τα υπολοιπα μαθηματα.. Για να καταλάβεις καλύτερα την όλη φιλοσοφία της, θεωρεί πως ΕΠΙΣΗΣ πρεπει να αποστηθιζουμε τις σημειώσεις/ιδέες που μας μοιράζουν στην έκθεση... :P Πάει τέλος, είτε είναι θεόχαζη είτε νομίζει πως τα μυαλά μας είναι σκληροί δίσκοι...

Μια κοπελα προχτες της ειπε πως της ειναι αδυνατον να αποστηθισει ολους τους συνδεσμους εισαγωγης των χρονικων προτασεων. Τι απαντησε αυτη??? "Μα παιδάκι μου, τί σόι θεωρητική είσαι αν δεν μπορείς να τους μάθεις?"

Τα νευρα μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

connx

Νεοφερμένος

Ο connx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
το μοναδικο μαθημα που με αγχωνει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top