Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δευτερεύουσα επιρρηματική χρονικοϋποθετική πρόταση, που λειτουργεί συντακτικά ως επιρρηματικός προσδιορισμός του χρόνου στο περιεχόμενο/ρήμα της κύριας πρότασης. Εισάγεται με τον χρονικοϋποθετικό σύνδεσμο όταν και εκφέρεται με υποτακτική¨ δηλώνει το τάδε (προτερόχρονο/σύγχρονο/υστερόχρονο). Στην πρόταση λανθάνει υποθετικός λόγος που δηλώνει το δείνα (προσδοκώμενο/αόρ.επ.παρον-μέλλον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Αχα! Ευχαριστώ πολύ Χριστιάννα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dinosaur

Νεοφερμένος

Ο Dinosaur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να κλιθούν οι προστακτικές ενεστώτα και αορίστου στην ίδια φωνή
Τα ρήματα είναι το ηγείσθαι,το εφάνησαν,το πεφοβουμένους και το γεγενησθαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
1.ΕΝΣ ηγου-ηγεισθω-ηγεισθε-ηγεισθων
ΑΟΡ ηγησαι(?)-ηγησασθω-ηγησασθε-ηγησασθων(δεν ειμαι απολυτα σιγουρος)

2.ΕΝΣ φαινου-φαινεσθω-φαινεσθε-φαινεσθων
ΑΟΡ φανηθι(δεδομενου οτι το εφανησαν ειναι γ πληθυντικο παθ αορ β του φαινομαι)-φανηθω-φανηθε-φανηθων

3.ΕΝΣ φοβου-φοβεισθω-φοβεισθε-φοβεισθων
ΑΟΡ (Δε θυμαμαι αν το ρημα σχηματιζει ομαλο μεσο αοριστο) νομιζω οτι οι παθητικοι του χρονοι ειναι φοβηθητι-φοβηθητω-φοβηθητε-φοβηθητων.

4.ΕΝΣ γιγνου-γιγνεσθω-γιγνεσθε-γιγνεσθων
ΑΟΡ γενου-γενεσθω-γενεσθε-γενεσθων

φιλε,ετσι νομιζω οτι πανε...οποιος βρει λαθος,ας με διορθωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Δώστε μου τα φώτα σας, παρακαλώ... :P
Στις ασκήσεις του αγνώστου:

  • όταν ζητάει τύπο μέσης φωνής, βάζουμε και τον παθητικό τύπο (σε μελ. και εν.);
  • όταν υπάρχει διπλός τύπος, βάζουμε και τους δύο;
  • οι λάθος τόνοι μετράνε (είτε σε λάθος συλλαβή, είτε λάθος τόνος, είτε λάθος πνεύμα);
... εννοείται πάντα σε συνθήκες Πανελληνίων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Δώστε μου τα φώτα σας, παρακαλώ... :P
Στις ασκήσεις του αγνώστου:

  • όταν ζητάει τύπο μέσης φωνής, βάζουμε και τον παθητικό τύπο (σε μελ. και εν.);
  • όταν υπάρχει διπλός τύπος, βάζουμε και τους δύο;
  • οι λάθος τόνοι μετράνε (είτε σε λάθος συλλαβή, είτε λάθος τόνος, είτε λάθος πνεύμα);
... εννοείται πάντα σε συνθήκες Πανελληνίων!

Όταν ζητάει τύπο μέσης φωνής εννοείται γράφεις και τον παθητικό(αν έχει) γενικότερα ναι γράφεις ότι διπλό υπάρχει(είναι απαραίτητο αν θες να είσαι εντάξει στις πανελλήνιες) Οι λάθος τόνοι ή η έλλειψη τόνου ακόμα και το λάθος πνεύμα βαθμολογείται αρνητικά καθώς δείχνεις στον άλλο ότι δεν κατέχεις εις βάθος την αρχαία ελληνική γλώσσα(όχι πως έτσι την γνωρίζεις έτσι όπως διδάσκεται καθώς μου έχουν πει καθηγητές μου ότι αυτά που μας μαθαίνουν είναι λαθός και πως στο πανεπιστήμιο τα μαθαίνεις αλλιώς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Οι λάθος τόνοι ή η έλλειψη τόνου βαθμολογείται αρνητικά καθώς δείχνεις στον άλλο ότι δεν κατέχεις εις βάθος την αρχαία ελληνική γλώσσα(όχι πως έτσι την μαθαίνεις)
Χάνεις τον μισό τύπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Χάνεις τον μισό τύπο.

Ω ναι! Έχασα και γω λίγο από έναν λάθος τόνο στην γραμματική (μην μ το θυμίζεις :()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ω ναι! Έχασα και γω λίγο από έναν λάθος τόνο στην γραμματική (μην μ το θυμίζεις :()
Χαχαχαχα κι εγώ, έβαλα οξεία στο πασι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Χαχαχαχα κι εγώ, έβαλα οξεία στο πασι:D
εγώ δεν θυμάμαι που(σε ένα ρήμα νομίζω) :)
αλλά νταξ μην παραπονιόμαστε γι'αυτα !
προκαλούμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toumilo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο toumilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
εγω ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τους τονους στα αρχαια....εβαζα τονους εμπειρικα...λες κι ειχα την τεραστια εμπειρια :p...παλι καλα ομως ημουν τυχερος στις πανελληνιες και δεν εκανα λαθος σε τονους...αλλα πραγματικα καποιες στιγμες εβαζα ο,τι να ναι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
εγω ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τους τονους στα αρχαια....εβαζα τονους εμπειρικα...λες κι ειχα την τεραστια εμπειρια :p...παλι καλα ομως ημουν τυχερος στις πανελληνιες και δεν εκανα λαθος σε τονους...αλλα πραγματικα καποιες στιγμες εβαζα ο,τι να ναι! :)
Είμαστε πολλοί έτσι καθώς τα αρχαία δεν διδάσκονται όπως θα έπρεπε. Ναι οκ κάναμε κανόνες τονισμού αλλά από ασκήσεις(εμείς τουλάχιστον στο σχολείο) λίγα πράγματα,μηχανικά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toumilo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο toumilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Είμαστε πολλοί έτσι καθώς τα αρχαία δεν διδάσκονται όπως θα έπρεπε. Ναι οκ κάναμε κανόνες τονισμού αλλά από ασκήσεις(εμείς τουλάχιστον στο σχολείο) λίγα πράγματα,μηχανικά !

αυτο ακριβως,μηχανικα εβαζα τονους...και πολλες φορες οταν δεν ηξερα τι τονο να βαλω,εβαζα αυτον που μου ταιριαζε αισθητικα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
αυτο ακριβως,μηχανικα εβαζα τονους...και πολλες φορες οταν δεν ηξερα τι τονο να βαλω,εβαζα αυτον που μου ταιριαζε αισθητικα! :P
χααχχαχα! και γω
αν και πολλές φορές το έλεγα προφορικά οπότε ότι μου καθόταν ως προς το σε ποιά συλλαβή πάει ο τόνος!
Όσο για το είδος του τόνου και γω έτσι,ότι μου άρεσε στο μάτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toumilo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο toumilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
χααχχαχα! και γω
αν και πολλές φορές το έλεγα προφορικά οπότε ότι μου καθόταν ως προς το σε ποιά συλλαβή πάει ο τόνος!
Όσο για το είδος του τόνου και γω έτσι,ότι μου άρεσε στο μάτι :)

χαχαχαχ....ειμαστε καλοι! :P
αν βλεπανε αυτα που γραφουμε τωρα οι διορθωτες θα μας ακυρωναν το γραπτο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
χαχαχαχ....ειμαστε καλοι! :P
αν βλεπανε αυτα που γραφουμε τωρα οι διορθωτες θα μας ακυρωναν το γραπτο! :D

:redface:μου λες οτι οι διορθωτές είναι καλύτεροι ?
χα χα χα λέω εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toumilo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο toumilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
:redface:μου λες οτι οι διορθωτές είναι καλύτεροι ?
χα χα χα λέω εγω :P

σωστο κι αυτο.....αυτοι μαλλον θα επαιζαν κορωνα-γραμματα τι τονο πρεπει να βαλουν κι ετσι διορθωναν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
σωστο κι αυτο.....αυτοι μαλλον θα επαιζαν κορωνα-γραμματα τι τονο πρεπει να βαλουν κι ετσι διορθωναν! :D
;) κατάλαβες το σκεπτικό μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
κι εμένα αισθητικά οξεία ταίριαζε στο πασι, ήταν πολύ ωραίο, του πήγαινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
κι εμένα αισθητικά οξεία ταίριαζε στο πασι, ήταν πολύ ωραίο, του πήγαινε!

:D αχαχαχχα!
μπορώ να πω ότι σε πολλές λέξεις ο τόνος που έχουν δεν πάει,νομίζω χρειάζονται μια ανανέωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top