Αλλαγή Κατεύθυνσης

konga

Νεοφερμένος

Η konga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας χαιρετω σημμαθηταδες και μη!
Αργοπορημενα, αποφασισα την επιλογη της κατευθυνσης που θελω να ακολουθησω και μετεπειτα και αυτη δν ειναι αλλη απο την θεωρητικη!Ομως,αυτον τον καιρο εκανα μαθημα στην ταξη της θετικης,πηγαινα φροντιστηριο για θετικη,ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα για θετικη..Πως θα προλαβω τωρα την θεωρητικη οεο?(τοσο στο σχολειο οσο και στα ενδεχομενα φροντιστηρια)
Πως με συμβουλευτε να αναπληρωσω την χαμενη υλη?Φροντιστηρια,ιδιαιτερα,μονη μου or what?Εσείς πιστευετε οτι θα προλαβω?

για να ακουσω γνωμες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xlapatsas1982

Νεοφερμένος

Ο Σαρδανάπαλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα για να καλύψεις κενό 2 μηνών. Ξέχνα εξόδους και καλοπέραση μέχρι το καλοκαίρι και δούλεψε γι αυτό το σκοπό. Αν δεν ιδρώσεις δεν μπορείς να πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
konga , καλωσόρισες αρχικά στη παρέα του φόρουμ! :D
Δεν αναφέρεις όμως, τι τάξη είσαι; Β λυκείου ή Γ λυκείου; (γιατί έχει σημασία)

konga , καλωσόρισες αρχικά στη παρέα του φόρουμ! :D
Δεν αναφέρεις όμως, τι τάξη είσαι; Β λυκείου ή Γ λυκείου; (γιατί έχει σημασία)

άκυρο! το έχεις γράψει στον τίτλο!!!:redface:

Πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα για να καλύψεις κενό 2 μηνών. Ξέχνα εξόδους και καλοπέραση μέχρι το καλοκαίρι και δούλεψε γι αυτό το σκοπό. Αν δεν ιδρώσεις δεν μπορείς να πετύχεις.

Αν είναι Β λυκείου δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα! Προλαβαίνει με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια,χωρίς να στερηθεί κάτι από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Σίγουρα είναι δύσκολο, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο! Έχω έναν φίλο που έκανε την αντίστροφη αλλαγή, ήταν στη Β' λυκείου θεωρητική και στη Γ' αποφάσισε ότι θα πάει θετική. Στην αρχή ήταν λίγο δύσκολο να προσαρμοστεί, αλλά τελικά ήταν μια χαρά. Αν το θέλεις πραγματικά και προσπαθήσεις μπορείς άνετα να τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Είσαι δευτέρα λυκείου και στις αρχές ακόμα,τα λατινικά τα προλαβαίνεις άνετα,έκθεση έκανες έτσι και αλλιώς και τα αρχαία που έτσι και αλλιώς θέλουν πολλή μελέτη εσύ θα έχεις απλώς να καλύψεις πιο γρήγορα το χρονικό κενό,μην αγχώνεσαι κατά την άποψη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konga

Νεοφερμένος

Η konga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ βρε παιδιά!Πραγματικα ξεαγχώθηκα κάπως...αντε να δουμε ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
βλακεία :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα.1997

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα.1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες το ίδιο πράγμα έκανε και ένας φίλος μου,και απο οτι ξερω δεν έχει σοβαρά προβλήματα!!!Προσωπικά θεωρώ οτι σιγα-σιγα με τον καιρό θα καλύψεις τους δύο μήνες που έχασες..το σημαντικό είναι να μην αφήνεις κενά!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos/54

Νεοφερμένος

Ο Panos/54 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αμα αλλαξω κατευθηνση απο την Β λυκειου (θετικη) και στην Γ παω τεχνολογικη θα εχω κενα αν παω σε σχολη πληροφορικης.Το ρωταω αφτο γιατι στην Β κανουν ενα μαθημα που εχει σχεση με την τεχνολογια ειναι ομως σημαντικο για καποιες σχολες και αν ναι ποιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είμαι β λυκειου και έχω επιλέξει κατευθυνση τεχνολογική. Ωστόσο, όπως διεπίστωσα και εγώ προσφάτως, είμαι πολύ καλός στην Χημεία και έχω έφεση στα θετικά μαθήματα.Ο λόγος που δεν επέλεξα θετική είναι τα παιδιά που πέρσυ ηταν θετικη β λυκειου, που λεγανε πολυ ασχημα λογια για την βαθμολογια της χημικού.
Δεν με ενδιαφέρει το 3ο πεδίο καθόλου, στοχεύω για φυσικό ή για σεμφε.ωστοσο, σκεφτομαι για αλλαγή κατεύθυνσης σε θετική, πράγμα το οποίο βέβαια γνωρίζω οτι θα έχω κάποια κενά στην χημεία και γι αυτο μιλησα με τον χημικό στο φροντιστήριο και μου ειπε αν ειμαι σιγουρος να παω να παρακολουθησω χημεια, ειδικα 4ο και 5ο κεφαλαιο, γιατι τα προηγουμενα δεν ειναι σημαντικα.
Θελω να ρωτησω, πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω κατευθυνση;αν ναι, κατα ποσον σημαντικη ειναι η χημεια κατευθυνσης της β για την γ λυκειου και ποια κομματια περισσοτερο πρεπει να εστιασω απο φετος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα. Πριν δώσω πανελλήνιες ήμουνα της άποψης πως η τεχνολογική είναι η πιο εύκολη κατεύθυνση αλλά τώρα άλλαξα γνώμη. Αν σε ενδιαφέρουν έστω και λίγο τα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης, επίλεξε την καθώς είναι πολύ λιγοτερο σάπια από της τεχνολογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Να πας οπου θες και εγω εχω αλλαξει φετος (παω Β λυκειου). Βεβαια εγω αλλαξα γιατι οι καθηγητες της τεχνολογικης ηταν χαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είμαι β λυκειου και έχω επιλέξει κατευθυνση τεχνολογική. Ωστόσο, όπως διεπίστωσα και εγώ προσφάτως, είμαι πολύ καλός στην Χημεία και έχω έφεση στα θετικά μαθήματα.Ο λόγος που δεν επέλεξα θετική είναι τα παιδιά που πέρσυ ηταν θετικη β λυκειου, που λεγανε πολυ ασχημα λογια για την βαθμολογια της χημικού.
Δεν με ενδιαφέρει το 3ο πεδίο καθόλου, στοχεύω για φυσικό ή για σεμφε.ωστοσο, σκεφτομαι για αλλαγή κατεύθυνσης σε θετική, πράγμα το οποίο βέβαια γνωρίζω οτι θα έχω κάποια κενά στην χημεία και γι αυτο μιλησα με τον χημικό στο φροντιστήριο και μου ειπε αν ειμαι σιγουρος να παω να παρακολουθησω χημεια, ειδικα 4ο και 5ο κεφαλαιο, γιατι τα προηγουμενα δεν ειναι σημαντικα.
Θελω να ρωτησω, πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω κατευθυνση;αν ναι, κατα ποσον σημαντικη ειναι η χημεια κατευθυνσης της β για την γ λυκειου και ποια κομματια περισσοτερο πρεπει να εστιασω απο φετος;

Η γνώμη μου είναι να μην πας θετική. Το ότι είσαι καλός στη χημεία δεν είναι αρκετός λόγος για μια τέτοια κίνηση.
1) Θα χρειαστεί να κάνεις έξτρα φροντιστήριο για να καλύψεις τα κενά σου από την Β' Λυκείου
2) Και πιο σημαντικό, που κανονικά θα έπρεπε να το βάλω στο 1): δεν στοχεύεις επ'ουδενί για τρίτο πεδίο.

Ποιος ο λόγος λοιπόν; Είσαι σε μία κατεύθυνση που ουσιαστικά δεν αλλάζει διότι έφτασε Δεκέμβρης μήνας + είναι η πιο λογική κατεύθυνση να ακολουθήσεις, εφόσον προσανατολίζεσαι στο φυσικό. Το ΑΟΔΕ και ο προγραμματισμός δεν είναι μαθήματα-θεοί ούτε χρειάζονται κάποιο ειδικό ταλέντο-κλίση. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σε διευκολύνει αυτή η αλλαγή που θες να κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πλέον δεν υπάρχει γυρισμός..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είμαι β λυκειου και έχω επιλέξει κατευθυνση τεχνολογική. Ωστόσο, όπως διεπίστωσα και εγώ προσφάτως, είμαι πολύ καλός στην Χημεία και έχω έφεση στα θετικά μαθήματα.Ο λόγος που δεν επέλεξα θετική είναι τα παιδιά που πέρσυ ηταν θετικη β λυκειου, που λεγανε πολυ ασχημα λογια για την βαθμολογια της χημικού.
Δεν με ενδιαφέρει το 3ο πεδίο καθόλου, στοχεύω για φυσικό ή για σεμφε.ωστοσο, σκεφτομαι για αλλαγή κατεύθυνσης σε θετική, πράγμα το οποίο βέβαια γνωρίζω οτι θα έχω κάποια κενά στην χημεία και γι αυτο μιλησα με τον χημικό στο φροντιστήριο και μου ειπε αν ειμαι σιγουρος να παω να παρακολουθησω χημεια, ειδικα 4ο και 5ο κεφαλαιο, γιατι τα προηγουμενα δεν ειναι σημαντικα.
Θελω να ρωτησω, πιστευετε οτι πρεπει να αλλαξω κατευθυνση;αν ναι, κατα ποσον σημαντικη ειναι η χημεια κατευθυνσης της β για την γ λυκειου και ποια κομματια περισσοτερο πρεπει να εστιασω απο φετος;

Ποιός ο λόγος να πας θετική αφού θες φυσικό ή σεμφε;
Γιατί να μπλέξεις με τη χημεία; Του χρόνου θα έχεις πάλι χημεία και θα θέλεις γνώσεις απο Β λυκείου. Στη Γ λυκείου, στην τεχνολογική κατεύθυνση θα έχεις το ΑΟΔΕ και τον προγραμματισμό, τα οποία θα είναι νέα μαθήματα και δε θα χρειάζονται γνώσεις προηγούμενης τάξης. Επομένως, εκεί δε θα υπάρχει δικαιολογία «Εχω κενά, δε μπορώ αυτά τα μαθήματα». Τα διδάσκεσαι για 1η φορά, όπως όλοι οι συνυποψήφιοί σου, οπότε είναι στο χέρι σου να γράψεις άριστα. Στη χημεία απ' την άλλη, μπορεί να μην καταλάβεις κάτι καλά απ' αυτά της Β λυκείου, και μετά να τρέχεις να καλύπτεις τα κενά των κενών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Γειαα!!

Θα πω κι εγώ κάτι δικό μου,
Β' Λυκείου ήμουν Θετική από χατίρι αν και δεν είμαι good με τα θετικά μαθήματα και μια μέρα που περνούσαν από τις τάξεις για να ρωτήσουν του χρόνου ποια κατ. θα ακολουθήσουμε κι επέλεξα Θεωρητική γιατί δε μ' άρεσε κάτι τόσο πολύ από 3ο πεδίο.
Κι αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολα τα μαθήματα κατ. 1ου πεδίου και πού να δώσω πιο πολύ προσοχή δεδομένου ότι θέλω να περάσω Ψυχολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra1997

Νεοφερμένος

Η dimitra1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας σε κάτι...φέτος δίνω, είμαι θετική απο επιλογή, επειδή μ'αρεσουν τα μαθήματα της.. Αλλά δεν έχω ,αμμεσο τουλαχιστον, σκόπο να ανοιξω τρίτο... Θέλω ΑΣΟΕΕ και έχω πάρει οικονομία λογο πέμπτου.. Μερικοί καθηγητές μου προτιμούν να αλλάξω σε τεχνολογική (απ'το σχολείο) αλλά ατο φροντιστήριο έχουμε κανει μπολικα απο χημεία και απο βιολογία... Και το ίδιο και οι τεχνολογικοί μας απο αοδε κ προγραμματισμό.... Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;; υπάρχει κάποιος που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Δημητρα αν σου αρεσει η χημεια και η βιολογια που ειναι μακραν πιο ενδιαφερον μαθηματα απο το αοδε και αεππ σου προτεινω να μεινεις θετικη που την εχεις αρχισει κιολας και να δωσεις αοθ για πεμπτο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Προσωπικά θα σου έλεγα να παραμείνεις θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra1997

Νεοφερμένος

Η dimitra1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι αλλά τα μαθήματα της τεχνολογικής δεν είναι ποιο σίγουρα;; εσείς τι κατεύθυνση είστε και που θέλετε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top