Αλλαγή Κατεύθυνσης

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Οτι στοχο και να εχει καποιος θετικη πρεπει και οφειλει να παει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelic_soul

Νεοφερμένος

Ο angelic_soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας

Είμαι μαθητής Β λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και θα ήθελα να αλλάξω στη γ λυκείου και να πάω στη Θετική για να δώσω για το 3ο επιστημονικό πεδίο. Οτί μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση το γνωρίζω. Θα έχω απώλεια μορίων όμως αλλάζοντας κατεύθυνση στη Γ λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Γεια σας

Είμαι μαθητής Β λυκείου τεχνολογικής κατεύθυνσης και θα ήθελα να αλλάξω στη γ λυκείου και να πάω στη Θετική για να δώσω για το 3ο επιστημονικό πεδίο. Οτί μπορώ να αλλάξω κατεύθυνση το γνωρίζω. Θα έχω απώλεια μορίων όμως αλλάζοντας κατεύθυνση στη Γ λυκείου;

Η απώλεια μορίων δεν έχει σχέση με την αλλαγή της κατεύθυνσής σου. Αν αλλάξεις λοιπόν και στη Γ λυκείου πας θετική, τότε εφόσον η σχολή που επιδιώκεις είναι στο 3ο πεδίο, δεν έχεις απώλεια μορίων. Η απώλεια μορίων υφίσταται όταν επιδιώκεις σχολές που είναι σε άλλα επιστημονικά πεδία που δεν σχετίζονται με την κατεύθυνσή σου.

Απώλεια πχ θα είχες, αν ενώ είσαι θετική στη Γ, πάρεις ως επιλογής την Ιστορία Γενικής (για να ανοίξεις το 1ο πεδίο). Εκεί θα έχεις απώλεια, καθώς το 1ο πεδίο ανήκει κανονικά στη θεωρητική κατεύθυνση.

Γενικά οι καθηγητές δεν προτείνουν την αλλαγή κατεύθυνσης αφού πιθανώς να έχεις κάποια δυσκολία σε κάποιο μάθημα που δεν διδάχτηκες στη Β. Πχ αφού είσαι τεχνολογική, μπορεί να έχεις πχ πρόβλημα στη χημεία ή βιολογία. Αλλά αυτό δεν είναι φυσικά απόλυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonimos_1

Νεοφερμένος

Ο anonimos_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εκανα εγγραφη για να ζητησω την αποψη σας σχετικα με ενα θεμα που με απασχολει..ειμαι στη Β' Λυκειου και δυσκολευομαι να αποφασισω αναμεσα σε Ιατρικη και Πολυτεχνειο,δηλαδη αναμεσα σε Θετικη-Τεχνολογικη..
Αρχικα η σκεψη μου ηταν οτι αφου δεν εχω αποφασισει καλο θα ηταν να παω θετικη για να εχω και τις 2 επιλογες..αυτο με συμβουλευαν και ολοι..ωστοσο σκεφτομαι οτι θα ειναι κριμα να περασω τοσο μεγαλο λουκι (ειδικα με τη βιολογια κατ) στη θετικα και τελικα να παω πολυτεχνειο..Το θεμα μου δεν ειναι αν θα καταφερω να περασω εκει που θελω,το εχω σιγουρα..το θεμα ειναι να αποφασισω τι θελω ιατρικη ή πολυτεχνειο..
Αυτη τη στιγμη ειμαι 51-49 υπερ του πολυτεχνειου...Τι λετε ; :confused:

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #272-278 προήλθαν από συγχώνευση θέματος με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εκανα εγγραφη για να ζητησω την αποψη σας σχετικα με ενα θεμα που με απασχολει..ειμαι στη Β' Λυκειου και δυσκολευομαι να αποφασισω αναμεσα σε Ιατρικη και Πολυτεχνειο,δηλαδη αναμεσα σε Θετικη-Τεχνολογικη..
Αρχικα η σκεψη μου ηταν οτι αφου δεν εχω αποφασισει καλο θα ηταν να παω θετικη για να εχω και τις 2 επιλογες..αυτο με συμβουλευαν και ολοι..ωστοσο σκεφτομαι οτι θα ειναι κριμα να περασω τοσο μεγαλο λουκι (ειδικα με τη βιολογια κατ) στη θετικα και τελικα να παω πολυτεχνειο..Το θεμα μου δεν ειναι αν θα καταφερω να περασω εκει που θελω,το εχω σιγουρα..το θεμα ειναι να αποφασισω τι θελω ιατρικη ή πολυτεχνειο..
Αυτη τη στιγμη ειμαι 51-49 υπερ του πολυτεχνειου...Τι λετε ; :confused:
Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, αλλά κράτα λίγο πιο χαμηλούς τόνους. Ναι ίσως να είσαι αστέρι αλλά οι Πανελλήνιες είναι Πανελλήνιες και δεν χρειάζεται να είσαι τόσο σίγουρος. Φιλικά :)
Όσο για την επιλογή, εσύ θα κρίνεις τι σε γεμίζει μέσα σου.. Κατά την άποψή μου αν θες Πολυτεχνείο, ίσως καλύτερα να πας από Τεχνολογική κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Σε βλέπω σε κανα οινολογίας και τεχνολογίας ποτών με το σκεπτικό που πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anonimos_1

Νεοφερμένος

Ο anonimos_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οκ ρε παιδια μπορει να ακουστηκε καπως αλλαζονικο αυτο που εγραψα,ωστοσο δεν ηθελα να εννοειθει ετσι..απλα ηθελα να σας εξηγησω πως δεν σκεφτομαι το βαθμο δυσκολιας της καθε κατευθυνσης σχετικα με τη ληψη αποφασης για το ποια θα ακολουθησω..
Καποια συμβουλη επι του σοβαρου θεματος που εθιξα στο αρχικο μου ποστ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιος στο φορουμ και εκανα εγγραφη για να ζητησω την αποψη σας σχετικα με ενα θεμα που με απασχολει..ειμαι στη Β' Λυκειου και δυσκολευομαι να αποφασισω αναμεσα σε Ιατρικη και Πολυτεχνειο,δηλαδη αναμεσα σε Θετικη-Τεχνολογικη..
Αρχικα η σκεψη μου ηταν οτι αφου δεν εχω αποφασισει καλο θα ηταν να παω θετικη για να εχω και τις 2 επιλογες..αυτο με συμβουλευαν και ολοι..ωστοσο σκεφτομαι οτι θα ειναι κριμα να περασω τοσο μεγαλο λουκι (ειδικα με τη βιολογια κατ) στη θετικα και τελικα να παω πολυτεχνειο..Το θεμα μου δεν ειναι αν θα καταφερω να περασω εκει που θελω,το εχω σιγουρα..το θεμα ειναι να αποφασισω τι θελω ιατρικη ή πολυτεχνειο..
Αυτη τη στιγμη ειμαι 51-49 υπερ του πολυτεχνειου...Τι λετε ; :confused:
τρόμαξα με αυτήν τη φράση :| xD πανελλήνιες σε καμια περιπτωση δε σημαινει σιγουρια!
μακαρι δηλαδη οντως να πιασεις εκει που θα αποφασισεις οταν δωσεις,αλλα επειδη ζω αυτην τη στιγμη την διαδικασια,οπως και πολλα αλλα παιδια,ΠΟΤΕ μην πας με αερα επαρσης,γιατι μετα η απογοητευση απο σκονες γινεται ολοκληρο βουνο...αντιθετα,αν πας με μετριοπαθεια και με μια ασφαλεια του τυπου ''τα διαβασα ολα κι οτι γινει,εγινε'' ,εννοω αν πας χαλαρος και διχως σιγουρια για τιποτα,ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΛΩΣ ΤΕΛΕΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ,τοτε ειναι που θα επιτυχεις χωρις να το καταλαβεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
συμφωνω για την επαρση... θα την παθεις και θα κλαις. Φιλικα..

Στο θεμα μας τωρα. Εγω προτεινω ΘΕΤΙΚΗ... Αν δεν μπορεις να αποφασισεις ειναι κριμα να πας σε μια κατευθυνση που σου κλεινει αυτοματα τη μια επιλογη. Δευτερον το μαθημα στο σχολειο στη θετικη ειναι ποιοτικα πολυ καλυτερο απο την τεχνολογικη. Τριτον εξαρταται τι πολυτεχνικη σχολη θες. Αν θες ΗΜΜΥ ( σωστα μαντεψα????) ισως ζοριστεις λιγο το πρωτο ετος αλλα δεν ειναι τιποτα.. Αν θες χημικος μηχανικος πχ θετικη δαγκωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μάλλον είναι τόσο σίγουρος, επειδή είναι τρίτεκνος, έχει δίδυμο αδερφό, μεγαλύτερη αδελφή που σπουδάζει σε άλλη πόλη και πηγαίνει σε εκκλησιαστικό λύκειο!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

I Love Japan

Νεοφερμένος

Ο I Love Japan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας. Ξέρετε φέτος τελειώνω τη β' λυκείου και μπορώ να πω ότι τα πάω ιδιαίτερα καλά (φέτος έβγαλα 19.6 στο α' τετράμηνο και 19.9 στο β' χωρίς φροντηστήριο ή ιδιαίτερα). Το πρόβλημά μου είναι ότι άκουσα πολλούς συμμαθητές, συγγενείς και καθηγητές και τελικά πήγα θετική. Δεν είναι ότι δεν είμαι καλός στα μαθήματά της ή ότι δεν τα καταλαβαίνω απλά δε μου αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ (με εξαίρεση ίσως τη χημεία). Επίσης συνειδητοποίησα (ίσως αργά) ότι οι σχολές της θετικοτεχνολογικής δε μ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Εν αντιθέσει τα μαθήματα της θεωρητικής τα λατρεύω (η ιστορία είναι το αγαπημένο μου μάθημα από την Τρίτη δημοτικού!) και επίσης βρίσκω τις σχολές της ιδιαίτερα ελκυστικές. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω τίποτε από Λατινικά ενώ η μόνη επαφή που έχω διατηρήσει με τα αρχαία είναι μέσω της Αντιγόνης. Για τα αρχαία δεν ανησυχώ τόσο όσο για τα Λατινικά που μου είναι εντελώς άγνωστα. Γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειας σας. Πιστεύετε ότι το καλοκαίρι μπορώ με ιδιαίτερα ή κάτι άλλο να βγάλω την ύλη των λατινικών της β', να πάω θεωρητική και να προετοιμασθώ κατάλληλα για τις Πανελλαδικές; (είμαι διατεθειμένος να διαβάσω πάρα πολύ για να αναπληρώσω τα κενά μου όσο το δυνατόν γρηγορότερα)

Επισήμανση: Τα μηνύματα 279 - 291 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γεια σας. Ξέρετε φέτος τελειώνω τη β' λυκείου και μπορώ να πω ότι τα πάω ιδιαίτερα καλά (φέτος έβγαλα 19.6 στο α' τετράμηνο και 19.9 στο β' χωρίς φροντηστήριο ή ιδιαίτερα). Το πρόβλημά μου είναι ότι άκουσα πολλούς συμμαθητές, συγγενείς και καθηγητές και τελικά πήγα θετική. Δεν είναι ότι δεν είμαι καλός στα μαθήματά της ή ότι δεν τα καταλαβαίνω απλά δε μου αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ (με εξαίρεση ίσως τη χημεία). Επίσης συνειδητοποίησα (ίσως αργά) ότι οι σχολές της θετικοτεχνολογικής δε μ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Εν αντιθέσει τα μαθήματα της θεωρητικής τα λατρεύω (η ιστορία είναι το αγαπημένο μου μάθημα από την Τρίτη δημοτικού!) και επίσης βρίσκω τις σχολές της ιδιαίτερα ελκυστικές. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω τίποτε από Λατινικά ενώ η μόνη επαφή που έχω διατηρήσει με τα αρχαία είναι μέσω της Αντιγόνης. Για τα αρχαία δεν ανησυχώ τόσο όσο για τα Λατινικά που μου είναι εντελώς άγνωστα. Γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειας σας. Πιστεύετε ότι το καλοκαίρι μπορώ με ιδιαίτερα ή κάτι άλλο να βγάλω την ύλη των λατινικών της β', να πάω θεωρητική και να προετοιμασθώ κατάλληλα για τις Πανελλαδικές; (είμαι διατεθειμένος να διαβάσω πάρα πολύ για να αναπληρώσω τα κενά μου όσο το δυνατόν γρηγορότερα)

Κοίτα ως Θεωρητικός θα σε συμβούλευα να ανησυχείς περισσότερο με τα Αρχαία παρά με τα Λατινικά ... Η αλήθεια είναι ότι τα Λατινικά άμα στρωθείς το καλοκαίρι έχεις ελπίδες να αναπληρώσεις το κενό (ωστόσο ... με πολύ κόπο και δουλειά !) ;)
Απ΄την άλλη, το μεγάλο σου πρόβλημα θα είναι στα Αρχαία επειδή αφενός δεν έχεις εξασκηθεί καθόλου με τον αττικό πεζό λόγο μέσω του Αγνώστου (η Αντιγόνη είναι ποίηση) αφετέρου δεν έχεις καλύψει την απαιτούμενη ύλη της Β' (ρητορικοί λόγοι) ... Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορείς να συμβαδίσεις με τους υπόλοιπους συμμαθητές σου που θεωρητικά θα τα γνωρίζουν ήδη αυτά σε ικανοποιητικό βαθμό ... Τέλος, η εξάσκηση στο Άγνωστο για μενα δεν είναι έκατσα ένα καλοκαίρι διάβασα Γραμματική και Συντακτικό, έκανα και 10 κείμενα και είμαι έτοιμος ... Θέλει συνεχή τριβή και τα Άγνωστα που θα συναντήσεις στην 3η ως επί το πλείστον είναι πιο απαιτητικά από αυτά της 2ας ... Εφόσον ισχυρίζεσαι όμως ότι σου αρέσει η Ιστορία γιατί δεν επιλέγεις ως 6ο μάθημα Ιστορία Γενικής (πράγμα δύσκολο) ?
Φιλικά ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

I Love Japan

Νεοφερμένος

Ο I Love Japan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Το είχα σκεφθεί και εγώ για ιστορία γενικής ώσπου άκουσα την παρακάτω φράση να βγαίνει από το στόμα μιας καθηγήτριας : « όποιος σκέφτεται να δώσει πανελλαδικά του χρόνου ιστορία γενικής να το ξεχάσει, είναι σκέτη αυτοκτονία!»( Όχι και τα πιο ενθαρρυντικά λόγια)

Όσον αφορά τα αρχαία δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί ναι μεν η μόνη "επίσημη" επαφή στο σχολείο ήταν με την αντιγόνη αλλά την ύλη των αρχαίων κατεύθυνσης (τα ρητορικά) την ξέρω σχεδόν απ' έξω, λόγω του ότι βοηθούσα στο διάβασμα έναν συμμαθητή μου, της θεωρητικής, και με το γνωστό και με το άγνωστο. Έτσι καθώς τον "διάβαζα" και τον βοηθούσα με τις ασκήσεις, τα έμαθα και εγώ. Το ότι χρειάζεται όμως διαρκή εξάσκηση το κατανοώ και ιδιαίτερα τα αρχαία που είναι και μάθημα βαρύτητας. Εξακολουθώ όμως να "φοβάμαι" περισσότερο τα Λατινικά καθώς μου είναι εντελώς άγνωστα.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γεια σας. Ξέρετε φέτος τελειώνω τη β' λυκείου και μπορώ να πω ότι τα πάω ιδιαίτερα καλά (φέτος έβγαλα 19.6 στο α' τετράμηνο και 19.9 στο β' χωρίς φροντηστήριο ή ιδιαίτερα). Το πρόβλημά μου είναι ότι άκουσα πολλούς συμμαθητές, συγγενείς και καθηγητές και τελικά πήγα θετική. Δεν είναι ότι δεν είμαι καλός στα μαθήματά της ή ότι δεν τα καταλαβαίνω απλά δε μου αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ (με εξαίρεση ίσως τη χημεία). Επίσης συνειδητοποίησα (ίσως αργά) ότι οι σχολές της θετικοτεχνολογικής δε μ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Εν αντιθέσει τα μαθήματα της θεωρητικής τα λατρεύω (η ιστορία είναι το αγαπημένο μου μάθημα από την Τρίτη δημοτικού!) και επίσης βρίσκω τις σχολές της ιδιαίτερα ελκυστικές. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω τίποτε από Λατινικά ενώ η μόνη επαφή που έχω διατηρήσει με τα αρχαία είναι μέσω της Αντιγόνης. Για τα αρχαία δεν ανησυχώ τόσο όσο για τα Λατινικά που μου είναι εντελώς άγνωστα. Γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειας σας. Πιστεύετε ότι το καλοκαίρι μπορώ με ιδιαίτερα ή κάτι άλλο να βγάλω την ύλη των λατινικών της β', να πάω θεωρητική και να προετοιμασθώ κατάλληλα για τις Πανελλαδικές; (είμαι διατεθειμένος να διαβάσω πάρα πολύ για να αναπληρώσω τα κενά μου όσο το δυνατόν γρηγορότερα)
Θεωρητική δεν είμαι αλλά από όσο έχω ακούσει από μία φίλη μου που θα κάνει το ίδιο αν δεν έχεις κενά γενικά στα αρχαία θα τα καταφέρεις και τα λατινικά επίσης αν τα κάνεις το καλοκαίρι δεν θα έχεις πρόβλημα μετά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

I Love Japan

Νεοφερμένος

Ο I Love Japan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γενικά για την αναπλήρωση ενδεχόμενων κενών στα αρχαία και για τα λατινικά θεωρείται καλύτερα τα ιδιαίτερα ή το φροντηστήριο, αν και δε γνωρίζω αν αναλαμβάνουν τέτοιες περιπτώσεις "υπερεντατικών" μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Τα λατινικα ειναι 50 κειμενα και παλια αποτελουσαν ενιαιο τευχος.Τωρα κανουμε στη β λυκειου τα πρωτα 20 και στη τριτη τα υπολοιπα 30.Φυσικα,μονο αυτα που ειναι στην υλη.Στη β λυκειου θυμαμαι μαθαμε τη κλιση των ουσιαστικων , των επιθετων και την οριστικη εγκλιση(κλιση ρηματων).Οι μεταφρασεις και τα συντακτικα των 20 πρωτων κειμενων σου ειναι αχρηστα.Οποτε,κυριως γραμματικη ειναι αυτη που πρεπει να καλυψεις μονος σου.
Απο εκει και περα,θα μαθεις και ο,τι μενει για γ λυκειου .Υποτακτικη εγκλιση,προστακτικη, συντακτικα φαινομενα οπως ελξη γερουνδιακου , υποθετικους κ.τ.λ
Δεν ξερω ποσο διαβαστερος εισαι και αν μπορεις να το αντεξεις ολο αυτο.


Στα αρχαια θα κανεις φιλοσοφικο λογο , θα εχεις να μαθεις τις μεταφρασεις τους,το κυριοτερο ειναι τα ερμηνευτικα σχολια,τα οποια θα τα βρεις στα βοηθηματα.Οσο για το αγνωστο,θελεις εξασκηση σε συντακτικο και γραμματικη.θελουν πολυ δουλεια.

Λογοτεχνια κατευθυνσης , ενταξει δε χρειαζεται να ξερεις κατι απο παλια.
Η Ιστορια κατευθυνσης δε παει χρονικα , ειναι θεματικη π.χ το αγροτικο ζητημα,το προσφυγικο,το κρητικο ζητημα.Θα τη βγαλεις παπαγαλια τη υλη αλλα πρεπει να καταλαβαινεις και τι διαβαζεις.

Πολυ ριψοκινδυνο για μενα,αλλα αμα το θες τοσο πολυ κανε το.
Μαθημα επιλογης παρε βιολογια,εκτος αν θες 5 πεδιο , οποτε διαλεγεις ΜΑΘηματικα γενικης.
Ιστορια γενικης παιδειας ειναι αυτοκτονια με τη εννοια οτι τα μαθαινεις και αυτα παπαγαλια

Για την αναπληρωση δεν ξερω αν αναλαμβανουν τα φροντιστηρια,ενας ιδιαιτερατζης ομως ναι θα σε βοηθουσε.Μετα τον αφηνεις και πας φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

I Love Japan

Νεοφερμένος

Ο I Love Japan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τα λατινικα ειναι 50 κειμενα και παλια αποτελουσαν ενιαιο τευχος.Τωρα κανουμε στη β λυκειου τα πρωτα 20 και στη τριτη τα υπολοιπα 30.Φυσικα,μονο αυτα που ειναι στην υλη.Στη β λυκειου θυμαμαι μαθαμε τη κλιση των ουσιαστικων , των επιθετων και την οριστικη εγκλιση(κλιση ρηματων).Οι μεταφρασεις και τα συντακτικα των 20 πρωτων κειμενων σου ειναι αχρηστα.Οποτε,κυριως γραμματικη ειναι αυτη που πρεπει να καλυψεις μονος σου.
Απο εκει και περα,θα μαθεις και ο,τι μενει για γ λυκειου .Υποτακτικη εγκλιση,προστακτικη, συντακτικα φαινομενα οπως ελξη γερουνδιακου , υποθετικους κ.τ.λ
Δεν ξερω ποσο διαβαστερος εισαι και αν μπορεις να το αντεξεις ολο αυτο.


Στα αρχαια θα κανεις φιλοσοφικο λογο , θα εχεις να μαθεις τις μεταφρασεις τους,το κυριοτερο ειναι τα ερμηνευτικα σχολια,τα οποια θα τα βρεις στα βοηθηματα.Οσο για το αγνωστο,θελεις εξασκηση σε συντακτικο και γραμματικη.θελουν πολυ δουλεια.

Λογοτεχνια κατευθυνσης , ενταξει δε χρειαζεται να ξερεις κατι απο παλια.
Η Ιστορια κατευθυνσης δε παει χρονικα , ειναι θεματικη π.χ το αγροτικο ζητημα,το προσφυγικο,το κρητικο ζητημα.Θα τη βγαλεις παπαγαλια τη υλη αλλα πρεπει να καταλαβαινεις και τι διαβαζεις.

Πολυ ριψοκινδυνο για μενα,αλλα αμα το θες τοσο πολυ κανε το.
Μαθημα επιλογης παρε βιολογια,εκτος αν θες 5 πεδιο , οποτε διαλεγεις ΜΑΘηματικα γενικης.
Ιστορια γενικης παιδειας ειναι αυτοκτονια με τη εννοια οτι τα μαθαινεις και αυτα παπαγαλια

Για την αναπληρωση δεν ξερω αν αναλαμβανουν τα φροντιστηρια,ενας ιδιαιτερατζης ομως ναι θα σε βοηθουσε.Μετα τον αφηνεις και πας φροντιστηριο.

Πολύ χρήσιμο ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Να προσέξεις πολύ.
Εχω δει παιδια της θετικής να αλλαζουν σε τεχνολογική,αλλα ποτε σε θεωρητική.Θελει πολυ διαβασμα αλλα και εξασκηση.

Προσεξε μη κλατάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspap1996

Νεοφερμένος

Ο kostaspap1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η περίπτωση σου, μου θυμίζει σε κάποιο βαθμό την δικιά μου...Εγω φέτος τελειώνω β λυκείου με παρόμοιο βαθμό τετραμήνων και είμαι θετικη κατεύθυνση..Το περασμένο καλοκαίρι πήρα την δύσκολη απόφαση να πάω στην θετική κατεύθυνση μιας και η δύο γονείς μου είναι γιατροί και τους έχω σαν πρότυπα..Από το γυμνάσιο όλοι οι φιλόλογοι με προέτρεπαν να πάω θεωρητική,αλλά εγώ επέλεξα την θετική γιατί εκτος από νομικές σχολές δεν με ενδιέφερε καμία άλλη..Είμαι ικανοποιημένος από την αποδοσή μου και στόχος είναι να περάσω οδοντιατρική...Τα αρχαία όμως πάντα ίσως μαζί με χημεία και βιολογία ηταν το αγαπημένο μου μάθημα..Αλλά εγω δεν θα ρίσκαρα να πάω θεωρητική...Εσύ πάντως βλέπω οτι το θέλεις πολύ γι αυτό σου συνιστώ να πας στην θεωρητική κατεύθυνση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Γεια σας. Ξέρετε φέτος τελειώνω τη β' λυκείου και μπορώ να πω ότι τα πάω ιδιαίτερα καλά (φέτος έβγαλα 19.6 στο α' τετράμηνο και 19.9 στο β' χωρίς φροντηστήριο ή ιδιαίτερα). Το πρόβλημά μου είναι ότι άκουσα πολλούς συμμαθητές, συγγενείς και καθηγητές και τελικά πήγα θετική. Δεν είναι ότι δεν είμαι καλός στα μαθήματά της ή ότι δεν τα καταλαβαίνω απλά δε μου αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ (με εξαίρεση ίσως τη χημεία). Επίσης συνειδητοποίησα (ίσως αργά) ότι οι σχολές της θετικοτεχνολογικής δε μ' ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Εν αντιθέσει τα μαθήματα της θεωρητικής τα λατρεύω (η ιστορία είναι το αγαπημένο μου μάθημα από την Τρίτη δημοτικού!) και επίσης βρίσκω τις σχολές της ιδιαίτερα ελκυστικές. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω τίποτε από Λατινικά ενώ η μόνη επαφή που έχω διατηρήσει με τα αρχαία είναι μέσω της Αντιγόνης. Για τα αρχαία δεν ανησυχώ τόσο όσο για τα Λατινικά που μου είναι εντελώς άγνωστα. Γι' αυτό θα ήθελα τη βοήθειας σας. Πιστεύετε ότι το καλοκαίρι μπορώ με ιδιαίτερα ή κάτι άλλο να βγάλω την ύλη των λατινικών της β', να πάω θεωρητική και να προετοιμασθώ κατάλληλα για τις Πανελλαδικές; (είμαι διατεθειμένος να διαβάσω πάρα πολύ για να αναπληρώσω τα κενά μου όσο το δυνατόν γρηγορότερα)

Θα σου έλεγα να μην αλλάξεις κατεύθυνση ή να πας τεχνολογική , γιατί ένας φίλος μου που επιχείρησε αυτό που λες , πέρασε με πολύ δυσκολία σε μία σχολή 1ου Πεδίου ... Επίσης είσαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει αυτό ;
Νομίζω είχε και γραφειοκρατικά προβλήματα για την αλλαγή της κατεύθυνσης από θετική σε θεωρητική.
Πάντως μπορείς να πάρεις Ιστορία Γενικής και να περάσεις σε μία σχολή 1ου Πεδίου ή μπορείς να πάρεις Οικονομία και μαθηματικά γενικής , γιατί πολλές σχολές Οικονομικών είναι και στο 1ο Πεδίο . Καλή Επιτυχία ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top