Αλλαγή Κατεύθυνσης

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ναι αλλά τα μαθήματα της τεχνολογικής δεν είναι ποιο σίγουρα;; εσείς τι κατεύθυνση είστε και που θέλετε;;;

Εγω πιστεύω οτι η θετική ειναι αποκλειστικά αν θες τρίτο πεδίο. Καμια σχέση η ύλη του ΑΟΔΕ και του ΑΕΠΠ με χημεία και βιολογια. Αν διαβάζεις συστηματικά, γράφεις 20 στο ΑΟΔΕ χωρίς φροντιστηριο και βοηθηματα και αν ασχοληθείς με το ΑΕΠΠ, μπορείς και εκει να γράψεις καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Βάσια, αν και Χημεία-Βιολογία είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα μαθήματα. Εγώ σου είπα να παραμείνεις θετική μη-γνωρίζοντας πόσο έχεις προχωρήσει στην ύλη. Πού έχεις φτάσει Χημεία και πού Βιολογία; Διότι αν έχεις καλύψει το 1/3 της ύλης δεν αξίζει να αλλάξεις, θα αποπροσανατολιστείς κάπως, ενώ τώρα έχεις μπεί σε μια σειρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη Βάσια, αν και Χημεία-Βιολογία είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα μαθήματα. Εγώ σου είπα να παραμείνεις θετική μη-γνωρίζοντας πόσο έχεις προχωρήσει στην ύλη. Πού έχεις φτάσει Χημεία και πού Βιολογία; Διότι αν έχεις καλύψει το 1/3 της ύλης δεν αξίζει να αλλάξεις, θα αποπροσανατολιστείς κάπως, ενώ τώρα έχεις μπεί σε μια σειρά...

Εχεις δίκιο για την ύλη. Παντως αν αποφασίσει να αλλάξει και αρχίσει τωρα ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, θα την βγάλει άνετα την ύλη,δεν θα εχει προβλημα. Συμφωνώ οτι ειναι ενδιαφέροντα αλλα μιλάμε για Πανελλαδικές, καλο βαθμό θελουμε και επιλέγουμε οτι μας βοηθάει περισσότερο :P Ο προγραμματισμός εχει ενδιαφέρον παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra1997

Νεοφερμένος

Η dimitra1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Χημεία οπου να'ναι τελειώνει η πρωτη ενότητα και βιολογία τελείωνει η δεύτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά χελπ
Είμαι μαθήτρια της γ λυκειου τεχνολογική
Δεν μ αρέσει κανένα επαγγελμα απ 2ο 4ο πεδίο
Αλλά από τ 1ο πεδιο.νιώθω ότι τζάμπα διαβάζω...τ να κάνω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πάρε ιστορία γενικής ως επιλογής για να ανοίξεις το πρώτο πεδίο, ή οικονομία και μαθ. γενικής για το 5ο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kougami

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kougami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
ναι ιστορια γενικης πολυ καλη επιλογη για να μην γραψεις τπτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τωρα στο μεσο της χρονιας δεν νομιζω οτι μπορεις να αλλαξεις και κατευθυνση,αλλα και να μπορεις το σιγουρο ειναι οτι δεν προλαβαινεις για κανενα λογο να βγαλεις την υλη της νεας κατευθυνσης.
Οποτε κλασσικα σου προτινω να δωσεις τον καλυτερο σου εαυτο απο την κατευθυνση που εισαι τωρα,και οποτε εχεις ευκαιριες μπαινε στις ιστοσελιδες σχολων του 2/4 πεδιου να δεις τα προγραμματα σπουδων ( και επαγγελματικα δικαιωματα σε 2η φαση ). Θεωρω λιγο απιθανο να μην σου αρεσει καμια σχολη, ειδικα αυτα τα 2 πεδια συγκεντωνουν τις περισσοτερες.
Και εγω προσωπικα τα χριστουγεννα της 2ας λυκειου ημουν στο τσακ πραγματικα να αλλαξω απο θετικη σε θεωρητικη, τελικα δεν το εκανα, και στην 3η παλι ημουν στο τσακ να δηλωσω ιστορια γενικης για να ανοιξω 1ο πεδιο. ( λατρευω νομικη και πολιτικες επιστημες ) Εν τελη δεν το εκανα, και στην τελικη ισως και καλυτερα. Η σχολη που ειμαι τωρα μου αρεσει παρα πολυ, και αν μπορουσα να αλλαξω αυριο κιολας στη νομικη που ηταν το ονειρο μου στο σχολειο πιθανον και να μην το εκανα.
Εε στην χειροτερη αν δεν βρεις κατι που να σου αρεσει η αν περασεις καπου που δεν σου αρεσει το βλεπεις μηπως ξαναδωσεις απο αλλη κατευθυνση του χρονου.
Αυτο με την ιστορια γενικης να το κανεις μονο αν οι σχολες του 1ου που σε ενδιαφερουν δεν ειναι υψηλοβαθμες, γιατι ειναι υπερβολικα δυσκολο να πιασεις πολλα μορια. ( πχ νομικη κ ψυχολογια πιστευω και τελεια να τα πας,ετσι οπως ειναι το συστημα το πιθανοτερο να μην πιανεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
σορρυ για την καθυστερηση αλλα καταλαβαινετε...
ευχαριστω για τις απαντησεις
θα μου αρεζε να σπουδασω αγγλικη φιλολογια η δημοσιογραφια
ο λογος που επελεξα την τεχνολογικη ηταν επειδη απο παντα εδινε μεγαλυτερη βαρυτητα στα μαθηματικα κ τη φυσικη(ισως επηρεασμενη απ τον αδερφο μου)κ μ ελεγαν οτι αφου σ αρεσουν αυτα τα μαθηματα θα σ αρεσουν κ οι σχολες απ 2ο κ 4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Πάρε Ιστορία Γενικής.Δεν υπάρχει άλλη λύση τη δεδομένη χρονική στιγμή,αλλά θα έχεις απώλεια μορίων.Αλλιώς αλλάζεις κατεύθυνση και ξαναδίνεις του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Τι λέτε για κατατακτηριεσ
Η προφισενσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Για να δωσεις κατατακτηριες θα πρεπει να εισαι ηδη κατοχος πτυχιου 3οβαθμιας εκπαιδευσης. Εσυ ξερεις αν εισαι διατεθημενη να βγαλεις πρωτα μια σχολη με τις οποιες δυσκολιες,να ξαναδιαβασεις για τα 3 μαθηματα των κατακτατηριων και μετα αλλα 4 χρονια στην 2η σχολη.
Σε μια ιδανικη περιπτωση ( που δεν θα εχεις οικονομικο θεμα ) τις κατατακτηριες τις θεωρω πολυ ωραιο "θεσμο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Προς το παρόν θα συνεχίσω την προσπάθεια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

skkins

Νεοφερμένος

Η skkins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!!
Πάω δευτέρα λυκείου και είμαι θετική. Εξ' αρχής το ήξερα ότι θα δυσκολευτώ με την κατεύθυνση που επέλεξα και δυστυχώς επαληθεύτηκαν οι φόβοι μου. Πιστεύω πως η αποτυχία μου οφείλεται σε διάφορους εξωτερικούς παράγοντες π.χ έλλειψη συμμετοχής στην τάξη αλλά και στην αδυναμία απόδοσης στα γραπτά παρόλο που πάω φροντιστήριο. Ενδιαφέρομαι για τις οικονομικές σχολές που είναι προσβάσιμες από όλα τα πεδία. Από τη στιγμή που πήρα τους βαθμούς του τετραμήνου απογοητεύτηκα αφού ήταν αρκετά χαμηλοί αν αναλογιστεί κανείς τις ώρες που κάνω μάθημα. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή κατεύθυνσης σε θεωρητική που γενικότερα δεν αντιμετωπίζω δυσκολία σε μαθήματα όπως η ιστορία ή η λογοτεχνία αν και δεν έχω ιδέα από αρχαία παρά μόνο ερμηνευτικά και λεξιλογικά...για την ακρίβεια δεν μπορώ να κλίσω ρήμα και δεν έχω στοιχειώδεις γνώσεις γραμματικής. Συνεπώς και αυτή η αλλαγή με φοβίζει και οι οικονομικές σχολές έχουν μεγάλη ζήτηση. Aνεξαρτήτως συστήματος να αλλάξω::: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πάω δευτέρα λυκείου και είμαι θετική. Εξ' αρχής το ήξερα ότι θα δυσκολευτώ με την κατεύθυνση που επέλεξα και δυστυχώς επαληθεύτηκαν οι φόβοι μου.....Από τη στιγμή που πήρα τους βαθμούς του τετραμήνου απογοητεύτηκα αφού ήταν αρκετά χαμηλοί αν αναλογιστεί κανείς τις ώρες που κάνω μάθημα. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή κατεύθυνσης σε θεωρητική ....... δεν έχω ιδέα από αρχαία παρά μόνο ερμηνευτικά και λεξιλογικά...για την ακρίβεια δεν μπορώ να κλίσω ρήμα και δεν έχω στοιχειώδεις γνώσεις γραμματικής. Συνεπώς και αυτή η αλλαγή με φοβίζει και οι οικονομικές σχολές έχουν μεγάλη ζήτηση. Aνεξαρτήτως συστήματος να αλλάξω::: :(
1) Αν εννοείς αλλαγή κατεύθυνσης στη μέση της χρονιάς, αυτό ΔΕΝ επιτρέπεται. Την επόμενη χρονιά μπορείς.
2) Το ότι πας φροντιστήριο ή το πόσες ώρες κάνεις μάθημα δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Το ζήτημα είναι το πόσο μελετάς μετά μόνη σου.
3) Με αυτά που γράφεις για τα αρχαία και στη θεωρητική τα ίδια πάλι προβλήματα θα έχεις.
4) Είτε αλλάξεις κατεύθυνση είτε όχι, χωρίς σκληρή ατομική δουλειά μην περιμένεις καλά αποτελέσματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γεια σας!!!
Πάω δευτέρα λυκείου και είμαι θετική. Εξ' αρχής το ήξερα ότι θα δυσκολευτώ με την κατεύθυνση που επέλεξα και δυστυχώς επαληθεύτηκαν οι φόβοι μου. Πιστεύω πως η αποτυχία μου οφείλεται σε διάφορους εξωτερικούς παράγοντες π.χ έλλειψη συμμετοχής στην τάξη αλλά και στην αδυναμία απόδοσης στα γραπτά παρόλο που πάω φροντιστήριο. Ενδιαφέρομαι για τις οικονομικές σχολές που είναι προσβάσιμες από όλα τα πεδία. Από τη στιγμή που πήρα τους βαθμούς του τετραμήνου απογοητεύτηκα αφού ήταν αρκετά χαμηλοί αν αναλογιστεί κανείς τις ώρες που κάνω μάθημα. Για τον λόγο αυτό σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή κατεύθυνσης σε θεωρητική που γενικότερα δεν αντιμετωπίζω δυσκολία σε μαθήματα όπως η ιστορία ή η λογοτεχνία αν και δεν έχω ιδέα από αρχαία παρά μόνο ερμηνευτικά και λεξιλογικά...για την ακρίβεια δεν μπορώ να κλίσω ρήμα και δεν έχω στοιχειώδεις γνώσεις γραμματικής. Συνεπώς και αυτή η αλλαγή με φοβίζει και οι οικονομικές σχολές έχουν μεγάλη ζήτηση. Aνεξαρτήτως συστήματος να αλλάξω::: :(

Γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις την κατεύθυνση των οικονομικών. Από την στιγμή που σε ενδιαφέρουν οι οικονομικές σχολές, καλό είναι να ακολουθήσεις αυτή την κατεύθυνση. Εάν ακολουθήσεις θεωρητική το πιο πιθανό είναι να εισαχθείς σε σχολή η οποία πιθανόν να μην σου είναι αρεστή (εκτός εάν υπάρχει κάποια σχολή που όντως σε ενδιαφέρει από αυτή την κατεύθυνση). Οπότε σουλούπωσε όσα κενά μπορείς στα μαθηματικά (κυρίως στην άλγεβρα). Σε περίπτωση βέβαια που θελήσεις να ακολουθήσεις θεωρητική, πρέπει οπωσδήποτε να ξεκινήσεις αμέσως μαθήματα αρχαίων σε άγνωστο, γραμματική και συντακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Έχουν περάσει σχεδόν τρεις μήνες από τότε που ξεκίνησε το νέο σχολικό έτος και πολλά παιδιά μαζί μ'αυτούς κι εγώ κληθήκαμε να επιλέξουμε κατεύθυνση.Επέλεξα Θετικών σπουδών με στόχο να καταφέρω να εισαχθώ σε κάποια Ιατροφαρμακευτική σχολή ή σε άλλες αντίστοιχες σχολές που ασχολούνται με το κλάδο της υγείας.Δεν είμαι άριστος και ποτέ δεν ήμουν.Δεν έβγαλα 20 ποτέ αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είμαι καλός μαθητής.Είμαι μέτριος προς καλός .Όμως το τελευταίο διάστημα έχω αγχωθεί με τα μαθήματα,νιώθω πως δεν θα γράψω καλά.Πίστευα πως η χημεία θα ήταν το καλύτερο μάθημα αλλά πλέον αρχίζει να γίνεται λίγο μπερδευτική το ίδιο και η φυσική.Με την Βιολογία δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά βλέπω άριστους μαθητές να λένε πως δυσκολεύονται.Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη προετοιμασία για την τρίτη λυκείου. Από την άλλη πλευρά, το τελευταίο διάστημα αρχίζω και σκέφτομαι να αλλάξω κατεύθυνση,χωρίς να είμαι ακόμα σίγουρος, και να επιλέξω θεωρητική.Εντάξει αν κάνω κάτι τέτοιο τα λατινικά και η ιστορία θα είναι κάτι καινούριο δεν χρειάζεσαι γνώσεις απο άλλες τάξεις, όμως το ακριβώς αντίθετο γίνεται με τα Αρχαία.Δεν έδινα και πολύ σημασία στα αρχαία γιατί πάντα πίστευα πως θα πάω θετική.Επιλέγοντας θεωρητική θα είχα ως στόχο τις εξής σχολές:Ψυχολογία,Αγγλική φιλολογία,κοινωνιολογία και ίσως Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών.Δεν θα μου άρεσε φιλολογία ή φιλοσοφική σχολή.Πάλι έχω υψηλούς στόχους.Να μείνω θετική και να διαβάζω φυσική,χημεία και βιολογία ή να αλλάξω και να διαβάσω αρχαία,λατινικά και ιστορία.Που πιστεύετε πως θα τα καταφέρω καλύτερα,ως αναποφάσιστος μαθητής;Επίσης δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να πάρω και βιολογία γενικής για παραιατρικές σχολές.Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να παραμεινεις θετικων σπουδων και τωρα και στη Γ λυκειου. Κυριως γιατι λογικα εχεις διδαχθει καποια υλη απο μονος σου ή απο φροντηστηριο οποτε θα ειναι κριμα να παει χαμενη η προσπαθεια σου μεχρι τωρα. Επισης σκεψου οτι οι σχολες πρωτου πεδιου ειναι γενικα αρκετα κορεσμενες(οπως φυσικα και απο αλλα πεδια) ενω οι επιλογες σου εκει θα ειναι περιορισμενες, αλλα οι σχολες υγειας θεωρω οτι μπορουν να σου προσφερουν περισσοτερες επιλογες.... Τωρα, εγω δεν εδωσα βιολογια κατευθυνσης στις πανελληνιες του 15 αλλα μου αρεσει γενικα σαν μαθημα,οποτε το μονο που μπορω να σου πω ειναι το αυτονοητο: οτι ναι ειναι απαιτητικο μαθημα αλλα αρκετα ενδιαφερον οταν εντρυφησεις.. Τελος καλο ειναι να εχεις υψηλους στοχους, γιατι ετσι βρισκεις κουραγιο να διαβασεις! Το ξερω γιατι τα περασα και γω και ημουν και ειμαι γενικα αγχωδης.
Αλλα το σημαντικο ειναι να κανεις αυτο που γουσταρεις εσυ.. Αλλα σκεψου οτι χωρις βιολογια και χημεια και στις παρα ιατρικες σχολες να πας,θα τις βρεις μπροστα σου. :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Ναι πηγαίνω φροντιστήριο. Ίσως να έχουν ένα νόημα αυτά που λες.Οι σχολές στο πρώτο πεδίο είναι πιο περιορισμένες.Απλως θα μου άρεσε να σπουδάσω Ψυχολογία η Αγγλική φιλολογία αλλά ύστερα από ένα ψάξιμο ίσως μείνω θετική και πάρω μάθημα επιλογής ιστορία γενικής για να εξασφαλισω θέση σε παιδαγωγική σχολή. Έτσι ίσως μπορέσω τελειώνοντας παιδαγωγικο να δώσω κατακτηριες σε μια από τις σχολές που προανέφερα. Έτσι, θα προσπαθήσω να γράψω καλά χημεία & βιολογία(ίσως μετά τα Χριστούγεννα κόψω το φροντιστήριο και ξεκινησω ιδιαιτερα) και με προσωπικό διάβασμα ιστορία. Έτσι και αλλιώς η λογοθεραπεια/έργοθεραπεία μπορεί να συνδυαστεί με ένα πτυχίο ψυχολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ δεν είμαι υπέρ μιας τόσο ριζικής αλλαγής. Δώσε τον καλύτερο εαυτό σου στην κατεύθυνση που είσαι και όλα θα πάνε μια χαρά. Από εσένα εξαρτάται να αξιοποιήσεις τον χρόνο που έχεις στη διάθεσή σου και να το πετύχεις. Τα Αρχαία είναι ένα δύσκολο και πολύπλευρο μάθημα και αφού μέχρι τώρα δεν του έδινες σημασία, νομίζω ότι θα σε δυσκολέψει αρκετά και θα απογοητευτείς. Επίσης θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς το μάθημα επιλογής γιατί η Ιστορία Γενικής Παιδείας είναι κοφτήρι στις πανελλαδικές και όπως θα ξέρεις ακόμα και οι θεωρητικοί δεν την επιλέγουν. Το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να πετύχεις τους αρχικούς σου στόχους ξεκινώντας την προσπάθεια από σήμερα. Εξάλλου αν μπεις σε κάποια από τις παραιατρικές σχολές που επιθυμείς, έχεις την εναλλακτική όταν πάρεις το πτυχίο σου να δώσεις κατατακτήριες στην ψυχολογία και να κάνεις στον συνδυασμό που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top