Twilight-Λυκόφως

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Βασικα δεν ειναι καν κανονικοι λυκανθρωποι. Η επιλογη της μορφης του λυκου ηταν τυχαια. Θα μπορουσαν να ηταν ακομα και γερακια. Η φυλη αυτη ειναι μεταμορφιστες. Δεν δινουν συνεχεια στο ειδος τους οπως τα παιδια της σεληνης. Αυτα τα λεει στο 4ο βιλβιο.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};651743:
Όταν μιλάμε για λυκανθρώπους στο Λυκόφως, μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος, το οποίο όμως, έχει διασαφηνιστεί στα βιβλία, ότι δεν είναι το κλασικό είδος λυκανθρώπων που επηρεάζονται από την Πανσέληνο κλπ. Και οι "λυκάνθρωποι" και τα "βαμπίρ" έχουν διαφοροποιηθεί από τα συνηθισμένα είδη αυτών των πλασμάτων. Δεν νομίζω ότι αυτό καθιστά τη συγγραφέα ανίκανη (είναι γυναίκα, και όχι αντρας), ή οτιδήποτε άλλο, απλά επειδή επέλεξε να διαφοροποιήσει τους χαρακτήρες της και να μην κάνει τα βαμπίρ και τους λυκανθρώπους όπως έχουν παρουσιαστεί σε εκατοντάδες άλλα βιβλία και ταινίες. Εγώ νομίζω ότι το έκανε γιατί ήθελε να έχει ένα διαφορετικό και πιο ενδιαφέρον αποτέλεσμα. Και αν δεν το ξέρεις (που μάλλον δεν το ξέρεις) την όλη ιδέα η συγγραφέας την εμπνεύστηκε από ένα όνειρο που είδε. Έτσι τα είδε τα βαμπίρ και τους λυκανθρώπους, έτσι τα έφτιαξε.
Τα βιβλία και οι ταινίες απευθύνονται κυρίως σε κορίτσια ΚΑΙ γυναίκες, αλλά και σε ένα μικρό ποσοστό αντρών (ακόμα και μέσα σε αυτό το thread θα βρεις άτομα που έχουν περάσει την εφηβεία-ναι, υπάρχουν και άντρες-, αλλά ψάξε και λίγο στο ίντερνετ, θα βρεις πολλoύς ενήλικες fans), γι' αυτό μην παίρνεις και όρκο ότι αγόρια που βλέπουν την ταινία είναι μόνο όσα τα έσειραν οι κοπέλες τους στο σινέμα, γιατί ξέρω πολλά αγόρια που πήγαν μόνα τους και την είδαν. Τα περισσότερα πήγαν από περιέργεια και τελικά δεν τους άρεσε, αλλά ξέρω και λίγα τα οποία τους άρεσε πολύ. Μάλλον γιατί δεν ντρέπονται να δείξουν και την ευαίσθητη πλευρά τους.
Ο καθένας έχει το γούστο του και την άποψή του...
++++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Δεν αντέχω να περιμένω άλλο..
Θέλω New Moon ΤΩΡΑ...:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};651743:
Όταν μιλάμε για λυκανθρώπους στο Λυκόφως, μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος, το οποίο όμως, έχει διασαφηνιστεί στα βιβλία, ότι δεν είναι το κλασικό είδος λυκανθρώπων που επηρεάζονται από την Πανσέληνο κλπ. Και οι "λυκάνθρωποι" και τα "βαμπίρ" έχουν διαφοροποιηθεί από τα συνηθισμένα είδη αυτών των πλασμάτων. Δεν νομίζω ότι αυτό καθιστά τη συγγραφέα ανίκανη (είναι γυναίκα, και όχι αντρας), ή οτιδήποτε άλλο, απλά επειδή επέλεξε να διαφοροποιήσει τους χαρακτήρες της και να μην κάνει τα βαμπίρ και τους λυκανθρώπους όπως έχουν παρουσιαστεί σε εκατοντάδες άλλα βιβλία και ταινίες. Εγώ νομίζω ότι το έκανε γιατί ήθελε να έχει ένα διαφορετικό και πιο ενδιαφέρον αποτέλεσμα. Και αν δεν το ξέρεις (που μάλλον δεν το ξέρεις) την όλη ιδέα η συγγραφέας την εμπνεύστηκε από ένα όνειρο που είδε. Έτσι τα είδε τα βαμπίρ και τους λυκανθρώπους, έτσι τα έφτιαξε.
Τα βιβλία και οι ταινίες απευθύνονται κυρίως σε κορίτσια ΚΑΙ γυναίκες, αλλά και σε ένα μικρό ποσοστό αντρών (ακόμα και μέσα σε αυτό το thread θα βρεις άτομα που έχουν περάσει την εφηβεία-ναι, υπάρχουν και άντρες-, αλλά ψάξε και λίγο στο ίντερνετ, θα βρεις πολλoύς ενήλικες fans), γι' αυτό μην παίρνεις και όρκο ότι αγόρια που βλέπουν την ταινία είναι μόνο όσα τα έσειραν οι κοπέλες τους στο σινέμα, γιατί ξέρω πολλά αγόρια που πήγαν μόνα τους και την είδαν. Τα περισσότερα πήγαν από περιέργεια και τελικά δεν τους άρεσε, αλλά ξέρω και λίγα τα οποία τους άρεσε πολύ. Μάλλον γιατί δεν ντρέπονται να δείξουν και την ευαίσθητη πλευρά τους.
Ο καθένας έχει το γούστο του και την άποψή του...
Εγώ μιλάω για τα όρια που έθεσε η συγγραφέας στους χαρακτήρες τις, τα οποία είναι ανύπαρκτα και κάνουν την συγγραφή και την ιστορία απλοϊκή και εύκολη στην γραφή, και δίνει στους χαρακτήρες καμία δυσκολία. Μην μου απαντάς άκυρα πράγματα και εσείς οι άλλοι μην συμφωνείτε σε κάτι που δεν καταλαβαίνεται απλά επειδή η κριτική σας άποψη είναι για πέταμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ολόκληρη επιστήμη το χουν κάνει πάντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγώ μιλάω για τα όρια που έθεσε η συγγραφέας στους χαρακτήρες τις, τα οποία είναι ανύπαρκτα και κάνουν την συγγραφή και την ιστορία απλοϊκή και εύκολη στην γραφή, και δίνει στους χαρακτήρες καμία δυσκολία. Μην μου απαντάς άκυρα πράγματα και εσείς οι άλλοι μην συμφωνείτε σε κάτι που δεν καταλαβαίνεται απλά επειδή η κριτική σας άποψη είναι για πέταμα.

Η απανταση της Ειρηνης ηταν πολυ καλη και σε γενικες γραμες αυτα θα σου απαντουσ ακαιεγω. Η ιστορια δεν ειναι απλη. Μπορει οι ηρωες των βιβλιων να ειναι συνηθισμενοι αλλα διαφερουν απο καθε αλλη ιστορια. Εχει χτιστει ολοκληρος κοσμος πανω σε αυτα. Γιατι δεν δοκιμαζεις να διαβασεις ενα απο τα βιβλια; Τοτε μετα χαρας να διαβασω την αποψη σου, αλλα οχι ετσι. Πολοι ελεγαν ετσι, γιατι ηταν κολλημενοι στην μετρια ταινια και μολις διαβασαν αλλαξαν γνωμη.
Οσο για την κριτικη μου αποψη που ειναι για πεταμα, η δικη σου τι λεει; Γραφεις ολοκληρη παραγραφο στον αερα, βασισμενος στην ταινια. ΞΕΚΟΛΛΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Η απανταση της Ειρηνης ηταν πολυ καλη και σε γενικες γραμες αυτα θα σου απαντουσ ακαιεγω. Η ιστορια δεν ειναι απλη. Μπορει οι ηρωες των βιβλιων να ειναι συνηθισμενοι αλλα διαφερουν απο καθε αλλη ιστορια. Εχει χτιστει ολοκληρος κοσμος πανω σε αυτα. Γιατι δεν δοκιμαζεις να διαβασεις ενα απο τα βιβλια; Τοτε μετα χαρας να διαβασω την αποψη σου, αλλα οχι ετσι. Πολοι ελεγαν ετσι, γιατι ηταν κολλημενοι στην μετρια ταινια και μολις διαβασαν αλλαξαν γνωμη.
Οσο για την κριτικη μου αποψη που ειναι για πεταμα, η δικη σου τι λεει; Γραφεις ολοκληρη παραγραφο στον αερα, βασισμενος στην ταινια. ΞΕΚΟΛΛΑ.

Εγώ την ταινία κριτικάρω που είναι βασισμένη στο βιβλίο η ιστορία τουλάχιστον, γιατί γι'αυτήν μιλάω, άμα είναι καλή στο γράψιμο κλπ κλπ δεν με νοιάζει, ας γράψει κάτι που αξίζει.
Η απάντηση της ειρήνης ήταν άκυρη έκανε λόγο τα τους βρικόλακες και τους λυκάνθρωπος που εγώ τα έδωσα ως παραδείγματα, πραγματικά μίλησα για τις αδυναμίες των πλασμάτων και τα όρια που έθεσε σε όλους τους χαρακτήρες. Και τα δυο αυτά είναι ανύπαρκτα στην ταινία και στα βιβλία σίγουρα, έχω διαβάσει πολλά fantasy novels αλλά κανένα δεν είχε τόσο εμφανές τρύπες.

Η κριτική μου άποψη σε σχέση με την δικιά σου, δεν είναι στον αέρα, γιατί κρίνω με αντικειμενικά επιχειρήματα ενώ εσύ μου λες να διαβάσω το βιβλίο επειδή προφανώς δεν έχεις επιχειρήματα να στηρίξεις την ποιότητα της ταινίας/σειράς βιβλίων. Μπορεί να σου ΑΡΕΣΕΙ η ταινία και τα βιβλία, δεν με νοιάζει καθόλου τη σ'αρέσει ή όχι, αλλά μην λέμε ότι το Twilight είναι κάτι καινούριο και κάτι καλό ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο. Μάθετε να ξεχωρίζεται την αντικειμενικότητα από την υποκειμενικότητα, επίσης μάθετε να ξεχωρίζεται τα επιχειρήματα και τα τεκμήρια από τα παραδείγματα και τον υποδειγματικό λόγο.

Το να μου γράφεις ξεκόλλα και να μου λες ότι δεν θα διαβάσεις την άποψη μου επειδή δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, είναι αποτυχημένη τρόποι πειθούς, δεν πρόκειται να σταματήσω (τώρα που το άρχισα) να κρίνω την ποιότητα της ταινίας μέχρι να μπορέσει να έρθει ένας άνθρωπος που ξέρει από κριτική άποψη σε ταινίες και υποστήριξή το αντίθετο με επιχειρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Αλλη μια σκηνουλα :)
Αντε πλησιαζουν οι μερες..

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=MzgXeRUw3ls[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Πολυ υπερβολικη σκηνη. Δεν επρεπε να ειναι ετσι... Αν και θα πουλησει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εχει βγει καινουριο tv spot

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=xQJa8CgYc70[/ame]

Επισης βγηκε και η σκηνη του χωρισμου περιπου 5 λεπτων!!!
Δεν την βαζω εδω και δεν την ειδα ουτε εγω!!!
Λιγη υπομονη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Εχει βγει καινουριο tv spot

https://www.youtube.com/watch?v=xQJa8CgYc70

Επισης βγηκε και η σκηνη του χωρισμου περιπου 5 λεπτων!!!
Δεν την βαζω εδω και δεν την ειδα ουτε εγω!!!
Λιγη υπομονη :(
Εγώ το είδα!:( Και το μετάνιωσα!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
ποια ημερομηνια ακριβως βγαινει στο σινεμα...?

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Eγω θελω να το δω! Τι να γραψω;;; Στο Greek Twilight Saga Fans δεν το βαζει η Ποπη ε;:(
-----------------------------------------
ποια ημερομηνια ακριβως βγαινει στο σινεμα...?

:P

Σε εμας στις 19 Νοεμβριου.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Eγω θελω να το δω! Τι να γραψω;;; Στο Greek Twilight Saga Fans δεν το βαζει η Ποπη ε;:(
-----------------------------------------


Σε εμας στις 19 Νοεμβριου.:D
Πάτα στο YouTube "New Moon Rome Festival" και θα το βρεις, είναι 5ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~};654975:
Πάτα στο YouTube "New Moon Rome Festival" και θα το βρεις, είναι 5ο.

Ευχαριστωωωωω!!!!:D
-----------------------------------------
Θεε μου. Δεν αντεχωωωω. Το ειδα, το ειδα. Ηταν κορυφαιο. Πολυ καλες ερμηνειες. Τα λογια ηταν σχεδον ιδια με του βιβλιου. Ηταν ΤΕΛΕΙΟ.
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εγω την Πεμπτη εχω αγγλικα. ή θα παω πριν το μαθημα, ή μετα ή και καθολου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Εγω την Πεμπτη εχω αγγλικα. ή θα παω πριν το μαθημα, ή μετα ή και καθολου.:P
Ναι, κι εγώ έχω φροντιστήριο...:( Θα πάω το Σάββατο να το δω...:(
-----------------------------------------
Θεε μου. Δεν αντεχωωωω. Το ειδα, το ειδα. Ηταν κορυφαιο. Πολυ καλες ερμηνειες. Τα λογια ηταν σχεδον ιδια με του βιβλιου. Ηταν ΤΕΛΕΙΟ.
:'(
Ναι!!! Είναι καταπληκτικό!!!! Και πολύ συγκινητικό!!!:'( Αλλά θα προτιμούσα να μην το έχω δει, γιατί είναι μία από τις πιο έντονες σκηνές και θα ήθελα να την δω 1η φορά στο σινεμά.... Αλλά οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Οχι δεν το μετανιωνω. Ειμαι σιγουρη πως στο σινεμα θα κλαψω πιο πολυ.
Οσο για τα αγγλικα δεν ξερω. Αν αντεξω θα παω και Παρασκευη αλλα δεν νομιζ.ω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top