Sorbonne C3

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γνωρίζω πως είναι απαιτητικό δίπλωμα, αλλά επειδή συνήθως οι περισσότεροι δυσκολεύονται στη λογοτεχνική ανάλυση που περιέχει το συγκεκριμένο δίπλωμα, θεωρώ ότι έχω ένα "πλεονέκτημα" στον τομέα αυτό λόγω των σπουδών μου στη φιλολογία και των γνώσεών μου στην προσέγγιση κειμένου σε πανεπιστημιακό επίπεδο...

Αλλά, απ'ό,τι καταλαβα, μάλλλον δεν μπορώ να το δώσω ακόμα καθ'ότι δεν έχω αποκτήσει δίπλωμα επιπέδου C2...
Κρίμα...

Για να πάρω το Sorbonne 2, πρέπει να έχω δίπλωμα DALF C2 ή αρκεί και το DALF C1? Και κάτι ακόμα: Το Sorbonne 2 είναι επιπέδου Proficiency ή ανώτερο?

Αν και δεν πιστεύω πως η γνώση μιας γλώσσας αποκτάται με τα διπλώματα, εντούτοις είναι μια μορφή πιστοποιήσης...
Ελπίζω πάντως τα διπλώματα Sorbonne να παρέχουν στον κάτοχό τους υψηλού επιπέδου γνώση της γλώσσας και του γαλλικού πολιτισμού και να μην καταλήξω σαν κάποιους που "καυχιούνται" ότι έχουν Proficiency και μιλούν την αγγλική επιεικώς απαράδεκτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toulouse

Νεοφερμένος

Ο toulouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν έχεις DALF C1 μπορείς να δώσεις απευθείας Sorbonne C2. Έχεις βρει καθηγητή για την προετοιμασία; Εγώ δεν μπορώ να βρω εύκολα καθηγητή για το Sorbonne 3! Σε αυτό το επίπεδο η βιβλιογραφία είναι αρκετά ασαφής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αν έχεις DALF C1 μπορείς να δώσεις απευθείας Sorbonne C2. Έχεις βρει καθηγητή για την προετοιμασία; Εγώ δεν μπορώ να βρω εύκολα καθηγητή για το Sorbonne 3! Σε αυτό το επίπεδο η βιβλιογραφία είναι αρκετά ασαφής!

όχι ακόμα... μάλλον θα προτιμήσω τα μαθήματα του IFA ως "πιο αξιόπιστα"...
άσε που επειδή πρόκειται για απαιτητικό δίπλωμα, χρειάζονται πολύ καλοί καθηγητές, κατα προτίμησιν native speakers που είναι και πτυχιούχοι γαλλικής φιλολογίας και έχουν μεγάλη πείρα διδασκαλίας στο συγκεκριμένο επίπεδο...
επειδή, λοιπόν, τα γαλλικά μου δεν είναι σε επίπεδο που να μπορώ να κάνω interview στον καθηγητή για να τον αξιολογήσω πριν τον προσλάβω, θα προτιμήσω τη λύση του γαλλικού ινστιτούτου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toulouse

Νεοφερμένος

Ο toulouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ξέρεις εγώ μετοίκησα στη Γαλλία εδώ και 2,5 χρόνια και ξεκίνησα να μαθαίνω γαλλικά από το 0. Μέσα σε δύο χρόνια πήρα τα 4 DELF τα 2 DALF και τα 2 πρώτα Sorbonne. Βρήκα ένα γάλλο καθηγητή εξιδικευμένο στη διδασκαλία της γαλλικής ως δεύτερη/ξένη. Το πρόβλημα είναι ότι τους μαθητές του τους φτάνει μέχρι επίπεδο C2 και είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσει το Sorbonne C2++. Και αυτό αγχώνει και τους δυο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ξέρεις εγώ μετοίκησα στη Γαλλία εδώ και 2,5 χρόνια και ξεκίνησα να μαθαίνω γαλλικά από το 0. Μέσα σε δύο χρόνια πήρα τα 4 DELF τα 2 DALF και τα 2 πρώτα Sorbonne. Βρήκα ένα γάλλο καθηγητή εξιδικευμένο στη διδασκαλία της γαλλικής ως δεύτερη/ξένη. Το πρόβλημα είναι ότι τους μαθητές του τους φτάνει μέχρι επίπεδο C2 και είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσει το Sorbonne C2++. Και αυτό αγχώνει και τους δυο μας.
κατ΄αρχάς, μπράβο σε εσένα και στον καθηγητή σου!!!!:no1::no1::no1:
όσον αφορά την προετοιμασία για το Sorbonne 3, κατά τη γνώμη μου θα επιτύχεις!!! Απ'ό,τι φαίνεται προετοιμάζεσαι εντατικά και με πολύ καλό και ικανό καθηγητή!!! Το γεγονός ότι έφθασες σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα στην εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας σε τόσο υψηλό επίπεδο δείχνει πως, κατά πάσα πιθανότητα, αν και δεν είμαι εξοικειωμένη με τις απαιτήσεις του sorbonne 3, θα πετύχεις!!!


Συγχαρητήρια για όλα όσα έχεις μέχρι τώρα πετύχει στον τομέα της γαλλικής γλώσσας και καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toulouse

Νεοφερμένος

Ο toulouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σου εύχομαι ολόψυχα να επιτύχεις όλους τους στόχους σου.
Ξέρεις στη δική μου περίπτωση πρόκειται για ένα συνδιασμό πολύς βοήθειας από τον καθηγητή μου που είναι γάλλος αλλά και πολύ προσωπική δουλειά.
Σε κάθε περίπτωση οι εξετάσεις προβλέπονται για τις 10 και 11 Ιουνίου και ελπίζω μέχρι τότε να είμαι έτοιμος.
Αν πέσει στην αντίληψή σου οποιαδήποτε βιβλιογραφία σχετική με το δίπλωμα που ετοιμάζω θα μπορούσες σε παρακαλώ να με ενημερώσεις;; Σημειωτέον και όλα τα διπλώματα που πέρασα χρησιμοποίησα ελληνική βιβλιογραφία (Kauffmann, Λιμνιάτη)
Σου εύχομαι καλό βράδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε μια ερώτηση από το έργο του Βολταίρου Candide:
En quoi la dénomination « conte philosophique »
vous semble-t-elle applicable à lʼoeuvre de Voltaire
au programme ?​
vous proposerez un développement organisé, argumenté et
illustré dʼexemples empruntés à lʼoeuvre pour répondre à la​
question posée.
Όποιος ξέρει κάτι ας μου απαντήσει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση. Τελικά τι έγινε; Συνέχισες τις προσπάθειές σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Δύσκολη ερώτηση. Τελικά τι έγινε; Συνέχισες τις προσπάθειές σου;

Και βέβαια τις συνεχίζω Νίκο. Είμαι σε πολύ καλό δρόμο. Αν και έχω και τη σχολή και τα Ισπανικά τα καταφέρνω περίφημα. Είπα πως θα το πάρω, και θα το πάρω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς πότε είναι οι εξετάσεις του Sorbonne 3;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Ισχύει ότι το Sorbonne c2++ σου δίνει τη δυνατότητα απευθείας εισαγωγής στο 2ο έτος της Γαλλικής Φιλολογίας στη Σορβόννη:jumpy:?
Πώς ακριβώς λέγεται αυτό το τμήμα στα γαλλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Λοιπόν..εδώ και καιρό προσπαθώ να καταλάβω τι διαφορά έχει το Sorbonne C2 με το Sorbonne C3.
Σε ένα site διάβασα το παρακάτω:
SORBONNE C3
Ή απλά Sorbonne 3, περνάμε τώρα πια σε κάτι πολύ ανώτερο. Δεδομένου ότι το C2 αντιστοιχεί στο αντίστοιχο Proficiency των αγγλικών, το C3 είναι ισάξιο της πρώτης πανεπιστημιακής χρονιάς της γαλλικής φιλολογίας στην Γαλλία. Οι εξετάσεις πραγματοποιούνται στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών.

Ωραία..το κατάλαβα αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη αν βοηθάει κάποιον σε κάτι παραπάνω.. :confused:
Υπάρχει κανεις που μπορεί να μου λύσει την απορία; Έχει δώσει κανείς το συγκεκριμένο πτυχίο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ως το επίπεδο C2 κάνεις εκμάθηση της γλώσσας. Έπειτα (C3) κάνεις εμβάθυνση στη γλώσσα. Όντας άριστος ομιλητής της γλώσσας δηλαδή, εξετάζεις με πολύ μεγαλύτερο βάθος τη γραμματεία της γλώσσας, τη μορφή της γλώσσας και μπαίνεις πιο βαθιά στο χώρο της γλωσσολογίας. Αν ο στόχος σου είναι απλά η εκμάθηση της γλώσσας, το C3 δε πρόκειται να σε βοηθήσει, επειδή ξεφεύγει από το κλασικό πτυχίο "γλωσσομάθειας". Είναι σαν τα τμήματα της γαλλικής φιλολογίας στο πανεπιστήμιο. Δεν θα αρχίσουν να σου μαθαίνουν από την αρχή τη γλώσσα, θα κάνουν εμβάθυνση σε αυτή (μελέτη γραμματείας, χρήση λόγου για διάφορους σκοπούς, γλωσσολογική προσέγγιση). Δηλαδή το C3 πιστοποιεί πανεπιστημιακές γνώσεις. Δεν πιστοποιεί κατά πόσο ξέρεις τη γλώσσα (όπως το C2), αλλά κατά πόσο έχεις εμβαθύνει σε αυτή. Οι μόνοι που θα βοηθηθούν ουσιαστικά και πρακτικά από το πτυχίο αυτό είναι όσοι σπουδάσουν γαλλική φιλολογία ή όσοι θέλουν να δουν τη γαλλική γλώσσα, όχι ως μια ξερή γλώσσα, αλλά με την ευρύτερη σημασία της γλώσσας, δηλαδή σαν ένα τρόπο διάδοσης ιδεών και μηνυμάτων. Πιστεύω να κατάλαβες.

Στο C2, παρ'οτι γίνεται προσέγγιση στη λογοτεχνία, στη μετάφραση κλπ, το επίπεδο είναι πολύ βασικό και δεν προϋποθέτει την απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων. Στο C3 οι γνώσεις είναι πλέον επιστημονικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Όπως το πες.. Πιστεύεις..Ναι εντάξει..Αλλά γιατί κάποιος να θέλει να δώσει το C3 εφόσον μπορεί και με το C2 μπορεί να διδάξει και να μπει σε Γαλλικό Πανεπιστήμιο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα η εμβάθυνση στη γλώσσα δεν έχει σκοπό μόνο να διδάσκεις και να μπεις σε ένα πανεπιστήμιο. Υπάρχουν πολλά άτομα που θέλουν να εμβαθύνουν σε μία γλώσσα, όχι αποκλειστικά λόγω ανάγκης για εύρεση εργασίας, αλλά επειδή τους ικανοποιεί. Θέτεις το αντίστοιχο δίλημμα " proficiency ή αγγλική φιλολογία; ". Σαφώς και ένας κάτοχος του proficiency μπορεί να διδάξει, αλλά όχι κατά τον ίδιο τρόπο και με το ίδιο επίπεδο που θα διδάξει ένας φοιτητής της αγγλικής φιλολογίας. Επίσης, με το C2 δε μπορεί να μπει κάποιος σε γαλλικό πανεπιστήμιο και με το C3 νομίζω έχει πανεπιστημιακούς τίτλους από το πανεπιστήμιο της Σορβόνης, το καλύτερο πανεπιστήμιο όσον αφορά τη γαλλική γλώσσα παγκοσμίως. Βγάλε από το μυαλό σου τη γλωσσομάθεια, όταν αναφέρεσαι στο C3. Είναι άλλη φάση, κανονικά εγώ διαφωνώ με τον όρο C3, γιατί δείχνει ότι είναι η συνέχεια μιας κλίμακας γλωσσομάθειας, ενώ στη πραγματικότητα το SC3 δε στοχεύει στην απλή γνώση της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Α ώραία! Εντάξει!! Τώρα το έλυσα! Ευχαριστώ transiest! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
[...]με το C2 δε μπορεί να μπει κάποιος σε γαλλικό πανεπιστήμιο[...]
Δε μπορεί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Όχι μπορεί...εδώ μπορούν και με Β2... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top