Sorbonne C3

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Συγγνώμη, αν επιτρέπεται, εσύ γιατί θέλεις διακαώς το Sorbonne III; Σκέφτεσαι να πας Γαλλική φιλολογία στο πανεπιστήμιο Paris IV;

Με ενδιεφέρει και αυτό αλλά θέλω να τελειοποιήσω τις γνώσεις μου στα γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ειναι ηδη πολυ τελειοποιημενες φιλε μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Να αγγίξεις την τελειότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Stefanosk, πήγα σήμερα στην έκθεση και ρώτησα και για βιβλίο Sorbonne3, έχει ο εκδοτικός Vicky Louri Limniati, το είδα εκεί, πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Stefanosk, πήγα σήμερα στην έκθεση και ρώτησα και για βιβλίο Sorbonne3, έχει ο εκδοτικός Vicky Louri Limniati, το είδα εκεί, πολύ καλό.

Ποια έκθεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Στο ifa. 10.00-17.00 παρουσιάσεις, σεμινάρια, κλπ ωραία ήταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Stefanosk, πήγα σήμερα στην έκθεση και ρώτησα και για βιβλίο Sorbonne3, έχει ο εκδοτικός Vicky Louri Limniati, το είδα εκεί, πολύ καλό.

Τι περιείχαν τα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Thèmes, Résumés, Versions.Ένα βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Sorbonne 3ème degré Vicky Louri Limniati.Η καθηγήτριά σου τα ξέρει στανταρ.Εξειδικεύονται χρόνια στα Sorbonne και σε θέματα για πανελλαδικες.Δεν βγαζουν για Delf.Κι εγώ όταν έδινα αυτά εκανα, δεν ήξερα αν βγαζουν για το 3.Ενα κιτρινο ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Sorbonne 3ème degré Vicky Louri Limniati.Η καθηγήτριά σου τα ξέρει στανταρ.Εξειδικεύονται χρόνια στα Sorbonne και σε θέματα για πανελλαδικες.Δεν βγαζουν για Delf.Κι εγώ όταν έδινα αυτά εκανα, δεν ήξερα αν βγαζουν για το 3.Ενα κιτρινο ειναι.

Μήπως ξέρεις καμιά ιστοσελίδα σχετικά με αυτό το βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και εγώ έψαξα και δεν βρήκα τίποτα για το 3. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να το παραγγείλεις.Θα επικοινωνήσουν αυτοί με τον εκδοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Θα πάρει κάποιο χρόνο βέβαια αν δεν υπάρχουν σε αποθήκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Και εγώ έψαξα και δεν βρήκα τίποτα για το 3. :(


Στέφανε,χαρά στο κουράγιο σου. Chapeau!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toulouse

Νεοφερμένος

Ο toulouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια χαρά σε όλους! Πέρασα το sorbonne c2 τον περασμένο μήνα στο Παρίσι και ξεκίνησα δειλά δειλά την προετοιμασία για το 3. Αν και μένω στην Τουλούζη μόνιμα εδώ και 2,5 περίπου χρόνια οφείλω να ομολογήσω ότι τα έχω βρει μπαστούνια στην προετοιμασία του συγκεκριμένου διπλώματος.
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από μεθοδολογία για commentaire composé και για dissertation; Είδα ότι αρκετοί είχαν το κουράγιο να παρουσιάσουν το συγκεκριμένο δίπλωμα. Πως ήταν οι εμπειρία σας παιδιά; Είναι τελικά εφικτή η επιτυχία σε αυτό το δίπλωμά;
Ευχαριστώ εκ των προταίρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω...
ενδιαφέρομαι να το δώσω κάποια στιγμη και θα ήθελα να μάθω τα εξής:

1) αν κάποιος έχει πάρει το DALF C1, μπορεί να δώσει κατ'ευθείαν Sorbonne 3?

2) πόσος καιρός προετοιμασίας απαιτείται για κάποιον που έχει πάρει το DALF C1 για να συνεχίσει για Sorbonne 3?
Ας σημειωθεί ότι καταλαβαίνω τα γαλλικά σε προφορικό και γραπτό λόγο, έχω γνώσεις στη λογοτεχνική ανάλυση καθ'ότι σπουδάζω φιλολογία και γνωρίζω άπταιστα αγγλικά (πολλές φορές βοηθούν) αλλά δεν μου είναι εύκολο να μιλήσω με ευχέρεια στη γαλλική, γιατί έχω αφήσει τη γλώσσα από τα 15 μου- είμαι τώρα 19...

3) ποιά είναι σε αδρές γραμμές η δομή της εξέτασης για το δίπλωμα αυτό?

4) είναι "εύκολη" η απόκτησή του? με άλλα λόγια, υπάρχουν υψηλά ποσοστά επιτυχίας?

5) αφού το πάρει κάποιος (με το καλό!), θεωρείται ως "άριστος χρήστης της γλώσσας"?

Sorry αν σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, αλλά επειδή ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω μαθήματα, θα ήθελα να προγραμματιστώ... ελπίζω να μην χρειάζονται πάνω από δυο χρόνια γιατί αφού ολοκληρώσω τις σπουδές μου στο πανεπιστήμιο αθηνών, θέλω να φύγω για αγγλία και δεν θα μπορώ να παρακολούθώ μαθήματα γαλλικών... α! και κάτι άλλο! ξέρετε αν υπάρχει Γαλλικό Ινστιτούτο στο Λονδίνο... γιατί εννοείται ότι όπου και να κάνω τα μαθήματα θα προτιμήσω το γαλλικό ινστιτούτο, ως εγκεκριμένο ίδρυμα, παρά τα ιδιαίτερα ή τα φροντιστήρια... No offence στους private tutors, αλλά θεωρώ το IFA πιο αξιόπιστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toulouse

Νεοφερμένος

Ο toulouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για να δώσεις Sorbonne C2++ θα πρέπει να είσαι κάτοχος Sorbonne ή C2 DALF C2. Νομίζω ότι για να επιχειρήσεις το Sorbonne 3 θα πρέπει πρώτα να αποκτήσεις ένα δίπλωμα επιπέδου C2.
Πάντως χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, το Sorbonne 3 είναι ένα από τα απαιτητικότερα ξενόγλωσσα διπλώματα που υπάρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top