SORBONNE ή DALF

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τι εννοείς πιο κοντά?Είναι ίδιο επίπεδο σύμφωνα με το CECR.Αυτό δηλώνει και τίποτα παραπάνω.

Δεν είπα ότι είναι ανώτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Invie

Νεοφερμένος

Η Invie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αυτά που λέω είναι εμπειρίες από τους μαθητές μου οι οποίοι έδωσαν και τα δυο διπλώματα. Σε σχέση με το Dalf το Sorbonne II τους φάνηκε πιο εύκολο. Πήγαν διαβασμένοι και στα 2 διπλώματα. Απλή λογική. Επιπλέον, σεβομαι περισσότερο το Dalf, το οποίο διεξάγεται από το μεγαλύτεο εκπαιδευτικό κέντρο στον κόσμο, και αυτή είναι η δική μου άποψη!!! Και κάποια πράγματα στο Sorbonne μπορείς να τα μάθεις:no1:
Το ξέρεις ότι στο Dalf μπορεί σε κείμενο να πέσει και αργκό ενώ κάτι τέτοιο στο Sorbonne δεν υφίσταται...


Δεν γνωριζω τις λεπτομερεις για τα διπλωματα σχετικα με την ισχυ τους ως διπλωματα απο τα πανεπηστημια στα οποια διεξαγονται αλλα σε επιπεδο ευκολιας ή δυσκολιας θεωρω και τα 2 εξισου δυσκολα. Αυτο που αναφερεις ως δυσκολια ναι μεν ισχυει αλλα μπορω να σου αναφερω αλλα 10 στοιχια που δειχουν το σορμπον δυσκολοτερο. εγω οσους γνωριζω το θεωρησαν πιο δυσκολο εξαλλου...Και δεν νομιζω πως μπορεις να μαθεις κατι ετσι ωστε εαν το ξερεις να εξασφαλιζεις το διπλωμα . προφανως καποια πραγματα ειναι θεμα διαβασματος αλλα εως εκει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etoile

Νεοφερμένος

Η etoile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα συνάδελφε!

Κατ'αρχήν εύχομαι καλή σχολική χρονιά!
Είμαι πτυχιούχος της Γαλλικής Φιλολογίας,μόλις πηρα το πτυχίο...Αναλαμβάνω λοιπόν μαθητές για ιδιαίτερα κ θα το εκτιμούσα απεριόριστα αν μου έδινες τη γνωμη σου σε κάτι!!

Λοιπόν,ξεκινάω ένα μαθητή για το DALF C1 και θέλω γνώμη για το ποιο βιβλίο να επιλέξω! Είμαι ανάμεσα σε ATOUT DELF C1, PREPADELF και ROBOLY,αλλά θέλω να είμαι σίγουρη για την επιλογή μου!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Συνάδελφοί σου είναι ο drew και η fragl. Αυτοί θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για το πτυχίο σου, καλή αρχή και καλή σταδιοδρομία! Για τα βιβλία τώρα, είμαι υπέρ του Atout Dalf C1.Πριν επιλέξεις, καλό θα είναι, αν θες τη γνώμη μου, να τα πάρεις, να τα μελετήσεις, όχι να πάρεις μόνο μία μέθοδο και σ' αυτή να καταλήξεις.Τα άλλα βιβλία θα σου χρειαστούν ούτως ή άλλως στην πορεία για φωτοτυπίες +επιπλέον υλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Τα ατου ντελ πρεπει να ειναι πιο παλια ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Τα Atout Delf είναι η σειρά για τα Delf και τα Atout Dalf η αντίστοιχη σειρά για τα Dalf. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etoile

Νεοφερμένος

Η etoile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

εύχομαι τα καλύτερα κ σε εσάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Καλές δουλειές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ειμαι σε διλημμα...δεν ξερω αν πρεπει να παω για sorbonne c1 η για dalf c2....πριν απο τρια χρονια περασα το delf b2 με 72-100.με φοβιζει λιγο το ακουστικο του dalf και γενικα δεν ξερω που να στραφω.λεω να κανω μονο μια χρονια και να ρισκαρω για το dalfc2 που δινει και επαρκεια.τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Να το κάνεις, ή δώσε κατευθείαν και τα δύο, αφού ολοκληρώσεις την προετοιμασία για C2.
-----------------------------------------
Μόνο που μία χρονιά δύσκολα θα σου φτάσει, εκτός κι αν διαβάζεις πολύ και κάνεις εντατικά.Δεδομένου ότι έχουν περάσει και 3 χρόνια, δεν νομίζω πως ένας χρόνος θα σου φτάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν είναι καλό να βιαζόμαστε τόσο πολύ. Εκτός κι αν είναι για επαγγελματικούς λόγους. Γιατί με το χρόνο μαθαίνουμε καλύτερα, σε βάθος και ξεχνάμε λιγότερο τη γλώσσα που μαθαίνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
με 3 ωρεσ τη βδομαδα και πολλη ορεξη για διαβασμα....τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη ότι μπορείς να διαβάσεις τόσες πολλές ώρες; Μπράβο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ANNE

Νεοφερμένος

Η ANNE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εχω συνηθησει στο πολυ διαβασμα!αλλωστε μολις τελειωσα το λυκειο ....καταλαβαινεις λοιπον...(πανελληνιες και ολα τα παραλειπομενα).Το εχω βαλει στοχο γιατι θελω να τελειωσω τα γαλλικα και να μαθω αλλη μια γλωσσα μεχρι να τελειωσω το πανεπιστημιο.απλα φοβαμαι λιγο μην αποτυχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Γεια σας! φετος παροτι πολυ προβληματισμενη με το θεμα των γαλλικων,
αφου πηρα το delf +sorbonne b2 τον μαιο
αποφασισα με την καθηγητρια μου να δωσω
sorbonne c1 +dalf c2...
πως σας φαινεται ο συνδιασμος?
εχετε να μου προτεινετε κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δύσκολος συνδιασμός γιατί θα έχεις και βιβλία λογοτεχνίας για το Σορμπόν και θεματολογία ευρεία για το DALF C2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diabolakos

Νεοφερμένος

Ο diabolakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τι παραπανω κερδιζει κανενας που εχει το Σορμπ 2 αν παρει και το Νταλφ 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σε μοριοδότηση δεν κερδίζει τίποτα απολύτως πιστεύω αλλά δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kl1993

Νεοφερμένος

Ο kl1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ποιο ειναι πιο διεθνώς αναγνωρισμένο; το delf-dalf της γαλλικής κυβέρνησης ή το sorbonne του γνωστού παν/μίου του Παρισιού:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top