SORBONNE ή DALF

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
γλιτώνει langue αλλά δίνει litterature. Πιο δύσκολο θα της είναι. Η λογοτεχνία δεν είναι παιχνιδάκι nub.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
δυστυχώς, όταν έδωσα Β2 δεν υπήρχε το σορμπόν τότε (το Β2)...:/: οπότε, θέλοντας και μή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Ποτε εδωσες το Β2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κάτι σχετικά με την ύλη που αναφέρθηκε προηγουμένως... Το ότι το SC2 έχει προσδιορισμένη ύλη δεν το κάνει εύκολο. Οκ, ξέρεις τι διαβάζεις (για τη λογοτεχνία μόνο μιλάμε πάντα), αλλά η ύλη είναι μεγάλη και είναι λανθασμένο να παίρνεις κομμάτι-κομμάτι το βιβλίο και να αρχίζεις μελέτη. Χρειάζεται και σκέψη. Χρειάζεται να έχεις καταλάβει το κείμενο, γιατί σου είναι γνωστό, οι ερωτήσεις φυσικά σου είναι άγνωστες όμως. Μπορεί να σου βάλει κάτι συνδυαστικό (που να εμπλέκει άλλα κεφάλαια), κάτι κρίσεως, κάποια ερώτηση-παγίδα κλπ... Επίσης, έχουμε δεδομένη την εύκολη μελέτη της λογοτεχνίας. Το να μελετάς τόσα κείμενα στα γαλλικά, όπου το λεξιλόγιο δεν είναι καθημερινό και η έκφραση είναι περίεργη, δεν είναι καθόλου εύκολο. Πόσο μάλλον να τα θυμάσαι όλα αυτά... Οπότε ας μη παίρνουμε το κομμάτι λογοτεχνία δεδομένο και απλό. Και βέβαια ας μη βασιζόματε σε προσωπικές εμπειρίες για των οποίων η ορθότητα είναι αμφισβητούμενη και οι συνθήκες διαφορετικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
γλιτώνει langue αλλά δίνει litterature. Πιο δύσκολο θα της είναι. Η λογοτεχνία δεν είναι παιχνιδάκι nub.

Καλά λουμ :(

ΧΑΧΑΧΑ και +1. Αλλά για να ξέρεις και τα ντελφ έχουν λογοτεχνία, πέφτουν αποσπάσματα από βιβλία, χωρίς ύλη. ]:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ποτε εδωσες το Β2;

πριν 6 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) :/:

Καλά λουμ :(

ΧΑΧΑΧΑ και +1. Αλλά για να ξέρεις και τα ντελφ έχουν λογοτεχνία, πέφτουν αποσπάσματα από βιβλία, χωρίς ύλη. ]:)

Οσον αφορά τη λογοτεχνία, γενικά, έχω ακούσει ότι το Σορμπόν είναι πιο εύκολο επειδή είναι περιορισμένη η ύλη και δεν έχει ακουστικο μέρος. Βέβαια, μετά από τόσα χρόνια και τα 2 βουνό φαίνονται :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
πριν 6 χρόνια (αν θυμάμαι καλά) :/:



Οσον αφορά τη λογοτεχνία, γενικά, έχω ακούσει ότι το Σορμπόν είναι πιο εύκολο επειδή είναι περιορισμένη η ύλη και δεν έχει ακουστικο μέρος. Βέβαια, μετά από τόσα χρόνια και τα 2 βουνό φαίνονται :(

ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ.
Ο τρανσιεντ θα έρθει να ποστάρει σίγουρα τώρα! :clapup:
(αλλά όντως είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και τα δύο έχουν την αξία τους. Η επιλογή εξαρτάται καθαρά απο τις φιλοδοξίες του κάθε υποψηφίου. Το Sorbonne εντρυφεί στον γαλλικό πολιτισμό, όταν Γαλλία = Πολιτισμός. Αν ενδιαφέρει η επάρκεια της γλώσσας και η εισαγωγή του στα ανώτερα στρώματα της γνώσης της γαλλικής, χωρίς όμως να συγκριθεί με έναν Γάλλο ομιλητή, επιλέγει τα C1, C2. Και τα δύο λοιπόν εχουν την αξία τους, καθένα με κόστος, πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα. Βασική προυπόθεση η αγάπη για τη Γαλλία, όπου Γαλλία=πολιτισμός, ιστορία και πάνω απ'όλα κουλτούρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
γενικά, έχω ακούσει ότι το Σορμπόν είναι πιο εύκολο επειδή είναι περιορισμένη η ύλη και δεν έχει ακουστικο μέρος.

δες τι γράφω πιο πάνω περι αυτού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
(αλλά όντως είναι)

δεν εχεις δικαιωμα λογου εσυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Καθώς πολλοί κάνουν λόγο για μεγαλύτερη δυσκολία του Dalf έναντι στο Sorbonne, βρήκα τα ποσοστά επιτυχίας MAI 2011.
DALF
C1
70,88 %
C2
67,17 %

SORBONNE
C1.LIT
91,03 %
C1
58,56 %
C2
62,25 %

Προσωπικά δεν έχω δουλέψει Dalf, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το C1Lit δικαιολογείται να έχει τόσο μεγάλα ποσοστά αφού το παίρνουν όλοι οι SB2. Αλλά τα στατιστικά μιλούν απο μόνα τους. 58% στο SC1 έναντι του 70% στο DALF κάτι σημαίνει. Επίσης, οι διορθωτές του Sorbonne δε χαρίζονται με τίποτα. Τσεκούρι πέφτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το C1Lit δικαιολογείται να έχει τόσο μεγάλα ποσοστά αφού το παίρνουν όλοι οι SB2. Αλλά τα στατιστικά μιλούν απο μόνα τους. 58% στο SC1 έναντι του 70% στο DALF κάτι σημαίνει. Επίσης, οι διορθωτές του Sorbonne δε χαρίζονται με τίποτα. Τσεκούρι πέφτει.

Αν θες να κρίνεις από τα θέματα μόνο μιας εξεταστικής τότε όντως μπορεί να ήταν πιο δύσκολα. Ας μην κοροϊδευόμαστε, μόνο βαθμολογητής και των δύο μπορεί να απαντήσει "σωστά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αγαπητε greg ανάτρεξε σε ποσοστά προηγούμενων ετών και θα δεις την ίδια κατάσταση. Και το DELF, έχει περισσότερους υποψηφίους, θα ήταν λογικότερο το ποσοστό του να ήταν χαμηλότερο, αν αντιληφθείς το επίπεδο γνώσης της γλώσσας απο πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgezach

Νεοφερμένος

Ο georgezach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια καλημερα!!

ειμαι νεος στο ischool και θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν μπορειτε!!

στη δευτερα λυκειου πηρα το διπλωμα dalf c1 στα γαλλικα και τωρα στο πανεπιστημιο ειπα να συνεχισω για το c2...

εχω ξεκινησει ηδη ενα μαθημα για το sorbonne c2 απλα πολλοι φιλοι μου που εχουν κανει γαλλικα μου λενε οτι δεν αξιζει το sorbonne c2 γιατι εχει περισσοτερη δουλεια και μου προτεινουν το dalf..

εσεις τι λετε??:)

Σημείωση: Τα μηνύματα 235-240 προέρχονται από την ένωση με το θέμα dalf η sorbonne
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κάποιος εδώ μέσα έλεγε πως το C2 είναι ίδιας δυσκολίας (με διαφορετική εξέταση; ) από το C1 του νταλφ.
Τώρα δεν ξέρω, απλά δες πως σ εξετάζουν στο καθένα και διάλεξε ανάλογα με ποιο νιώθεις πιο σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Νομίζω πως για να δώσεις SC2 πρέπει πρώτα να έχεις πάρει SC1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgezach

Νεοφερμένος

Ο georgezach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απλα εχω δει την υλη και στα δυο και μου φαινονται το ιδιο δυσκολα απλα οτι στο sorbonne εχει και τα βιβλια!!

aggressive εχω ψαξει και ειδα οτι για το sorbonne c2 χρειαζεται η sorbonne c1 h dalf..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Dalf για μεγαλύτερο κύρος και για να μάθεις γαλλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι ότι το DALF είναι πιο δύσκολο. Δεν το λέω με βεβαιότητα όμως.
Κι εδώ που τα λέμε, αν τα πράματα δεν έχουν αλλάξει από τότε που έδινα εγώ, έχεις να διαβάσεις στο sorbonne: 2 λογοτεχνίες, 1 μετάφραση, μία περίλεψη + compte rendu και μία επιλογή αν θυμάμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top