SORBONNE ή DALF

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ποιόν από τους δύο προσανατολισμούς επιλέξατε και γιατί;

Εγώ επέλεξα το DALF C1 επειδή δεν με ενθουσιάζει η λογοτεχνία αλλά δε ξέρω αν έκανα καλά. Κάποιοι λένε ότι το Σορμπόν είναι πιο εύκολο. Είναι όντως; Μήπως έχω λιγότερες πιθανότητες με το DALF λόγω σύνθεσής. Για κάποιους είναι αρκετά δύσκολη. Εσείς τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ το προηγούμενο Μάιο έδωσα εξετάσεις dalf C2 et sorbonne 1. Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός πως ασχολήθηκα με την γαλλική λογοτεχνία καθώς και με τη Γαλλία αυτή καθαυτή για τα προφορικά, όμως δεν είμαι καλή στην αποστήθηση. Και ακριβώς αυτό ζητάει το universite de la sorbonne ;)

Δεν ξέρω πως είναι το c1, πήγα κατευθείαν από b2 στο c2 αλλά το θεωρώ πιο δύσκολο, από την άποψη ότι ζητάει πολλά. Θέλει γνώσεις, αλλά μόλις είδα πως είσαι 28 οπότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα (όπως εγώ πχ) :D Το βασικό είναι να εξασκηθείς ΠΟΛΥ στην έκθεση και στα ακουστικά καθώς και να διαβάσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ κείμενα στα γαλλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εγώ βέβαια δεν πήγα κατευθείαν C2 γιατί ήθελα να μάθω καλύτερα τη γλώσσα. Προσπαθώ να διαβάζω πολλά κείμενα, συμβουλέυομαι πολύ λεξικά και το Βικιλεξικό, βλέπω ΄γαλλικές ταινίες και δορυφορική τηλεόραση. Ευτυχώς στο Hotbird έχει πολλά γαλλικά κανάλια, και κάνω τσατ μέσω irc με καναδούς και με ένα από το Καμερούν. (έχω γνωστό στη Θεσσαλονίκη ένα Κογκολέζο) πού είναι φίλος ενός φίλου μου και μιλάει πάρα πολύ καλά γαλλικά και καθαρά όπως όλοι οι κογκολέζοι, με διορθώνει και μαθαίνω γρήγορα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. A la prochaine!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Εγώ βέβαια δεν πήγα κατευθείαν C2 γιατί ήθελα να μάθω καλύτερα τη γλώσσα. Προσπαθώ να διαβάζω πολλά κείμενα, συμβουλέυομαι πολύ λεξικά και το Βικιλεξικό, βλέπω ΄γαλλικές ταινίες και δορυφορική τηλεόραση. Ευτυχώς στο Hotbird έχει πολλά γαλλικά κανάλια, και κάνω τσατ μέσω irc με καναδούς και με ένα από το Καμερούν. (έχω γνωστό στη Θεσσαλονίκη ένα Κογκολέζο) πού είναι φίλος ενός φίλου μου και μιλάει πάρα πολύ καλά γαλλικά και καθαρά όπως όλοι οι κογκολέζοι, με διορθώνει και μαθαίνω γρήγορα ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. A la prochaine!

Όταν λες να μάθεις εννοείς γραμματικά; Αν ναι, να σε ενημερώσω πως το sorbonne έχει γραμματικές ασκήσεις (αν δεν το γνωρίζεις ήδη), και συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και άλλα τέτοια ευχάριστα :P (εγώ προσωπικά χρειάστηκε να κάνω γερή επανάληψη) Το να χρησιμοποιείς λεξικό κάνει πολύ καλό, δεν ξέρω αν στη c1 ισχύει, αλλά στις εξετάσεις του c2 ΠΡΕΠΕΙ να έχεις λεξικό μαζί σου (γαλλογαλλικό) γιατί αλλιώς σκούρα τα πράγματα! Είναι πολύ σημαντικό που έχεις επαφή με τη γλώσσα, άμα ενδιαφέρεσαι στρέψου και προς την γαλλική μουσική ;) Α! και μια συμβουλή! Πριν δώσεις, τσεκαρε αν είναι η παγκόσμια ημέρα του ταδε κοντά στην ημερομηνία εξέτασής σου.. πέρσυ που έδωσα εγώ ήταν η ημέρα περιβάλλοντος μετά από ένα διήμερο και η έκθεση ήταν για το περιβάλλον και νομίζω πρόπερσυ έγινε το αντίστοιχο για τα δικαιώματα της γυναίκας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όταν λες να μάθεις εννοείς γραμματικά; Αν ναι, να σε ενημερώσω πως το sorbonne έχει γραμματικές ασκήσεις (αν δεν το γνωρίζεις ήδη), και συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και άλλα τέτοια ευχάριστα :P (εγώ προσωπικά χρειάστηκε να κάνω γερή επανάληψη) Το να χρησιμοποιείς λεξικό κάνει πολύ καλό, δεν ξέρω αν στη c1 ισχύει, αλλά στις εξετάσεις του c2 ΠΡΕΠΕΙ να έχεις λεξικό μαζί σου (γαλλογαλλικό) γιατί αλλιώς σκούρα τα πράγματα! Είναι πολύ σημαντικό που έχεις επαφή με τη γλώσσα, άμα ενδιαφέρεσαι στρέψου και προς την γαλλική μουσική ;) Α! και μια συμβουλή! Πριν δώσεις, τσεκαρε αν είναι η παγκόσμια ημέρα του ταδε κοντά στην ημερομηνία εξέτασής σου.. πέρσυ που έδωσα εγώ ήταν η ημέρα περιβάλλοντος μετά από ένα διήμερο και η έκθεση ήταν για το περιβάλλον και νομίζω πρόπερσυ έγινε το αντίστοιχο για τα δικαιώματα της γυναίκας :)

Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Εκτός από το Βικιλεκικό έχω ένα λεξικό μονόγλωσσο το "Μικρό Ρομπέρ" από το οποίο είνμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο έχει και ο καθηγητής μου. Από γαλλική μουσική ακούω περισσότερο Ζακ Μπρέλ και Ζορζ Μπρασσένς αλλά και γαλλικό ροκ π.χ τους Τελεφόν που μου θυμίζουν Ρόλλινγκ Στόουνς. Ευχαριστώ και για τις οδηγίες σου ωσ προς το θέμα της έκθεσης. Στο Νταλφ έχει λιγότερη παραδοσιακή γραμματική ή μάλλον καθόλου. Α plus!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου. Εκτός από το Βικιλεκικό έχω ένα λεξικό μονόγλωσσο το "Μικρό Ρομπέρ" από το οποίο είνμαι πολύ ευχαριστημένος. Το ίδιο έχει και ο καθηγητής μου. Από γαλλική μουσική ακούω περισσότερο Ζακ Μπρέλ και Ζορζ Μπρασσένς αλλά και γαλλικό ροκ π.χ τους Τελεφόν που μου θυμίζουν Ρόλλινγκ Στόουνς. Ευχαριστώ και για τις οδηγίες σου ωσ προς το θέμα της έκθεσης. Στο Νταλφ έχει λιγότερη παραδοσιακή γραμματική ή μάλλον καθόλου. Α plus!

Δεν τίθεται κανένα θέμα περι χρόνου, ευχαρίστισή μου! (Άλλωστε, δυστυχώς, λίγοι επιλέγουν να φτάσουν σε μεγάλο επίπεδο την 2η ξένη γλώσσα, σε αντίθεση με τα αγγλικά και χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να ενδιαφέρονται! Το νταλφ c1 απ'ότι θυμάμαι είχε αρκετή συμμετοχή τον προηγούμενο Μάιο, ενώ στο c2 κυριολεκτικά μετριόμασταν στα δάχτυλα :P) Το λεξικό που έχεις είναι απλά το καλύτερο που κυκλοφορεί, αυτό έχω κι εγώ :) Η γραμματική είναι η βασική, θέλω να πω να ξέρεις να γράφεις καθαρά και ξεκάθαρα! Ούτε τίποτα τρελό χρειάζονται, οι εξεταστές ψάχνουν ανθρώπους που κατέχουν σε ικανοποιητικό επίπεδο την γλώσσα, αυτό θα το παρατηρήσεις κι απ'τα προφορικά όπου γίνεται σχετικά μεγάλος διάλογος σε διάρκεια! Πωω.. μπορεί να τα τελείωσα αλλά έχουν αρχίσει να μου λείπουν.. ζηλεύω όσους δίνουν εξετάσεις :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δεν τίθεται κανένα θέμα περι χρόνου, ευχαρίστισή μου! (Άλλωστε, δυστυχώς, λίγοι επιλέγουν να φτάσουν σε μεγάλο επίπεδο την 2η ξένη γλώσσα, σε αντίθεση με τα αγγλικά και χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να ενδιαφέρονται!

Και εγώ το ίδιο, ειδικά αν είναι ομοιοπαθούντες:P

Το νταλφ c1 απ'ότι θυμάμαι είχε αρκετή συμμετοχή τον προηγούμενο Μάιο, ενώ στο c2 κυριολεκτικά μετριόμασταν στα δάχτυλα :P)

Εννοείς το Σορμπόν C2


Το λεξικό που έχεις είναι απλά το καλύτερο που κυκλοφορεί, αυτό έχω κι εγώ :) Η γραμματική είναι η βασική, θέλω να πω να ξέρεις να γράφεις καθαρά και ξεκάθαρα! Ούτε τίποτα τρελό χρειάζονται, οι εξεταστές ψάχνουν ανθρώπους που κατέχουν σε ικανοποιητικό επίπεδο την γλώσσα, αυτό θα το παρατηρήσεις κι απ'τα προφορικά όπου γίνεται σχετικά μεγάλος διάλογος σε διάρκεια! Πωω.. μπορεί να τα τελείωσα αλλά έχουν αρχίσει να μου λείπουν.. ζηλεύω όσους δίνουν εξετάσεις :/

Κι εγώ φοβάμαι ότι μπορώ να χαρακτηριστώ ότι πάσχω από μια σχετική οξεία εξετασομανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Μάλλον το DALF εννοεί, κ εμείς το 2007 που έδινα ήμασταν μονάχα 3 άτομα. (καλά και στο C1 4 ήμασταν αλλά τεσπα)

Κ εγώ DALF είχα επιλέξει για τον ίδιο λόγο: δεν μου αρέσει η λογοτεχνία. Τώρα σχετικά με τη σύνθεση, τη θεωρώ το πιο δύσκολο κομμάτι του C1, αλλά μην αγχώνεσαι, αν δουλέψεις συστηματικά και εξασκηθείς θα φτάσεις σ ένα πολύ καλό επίπεδο.

Πολύ χρήσιμο θα σου φανεί το να δαιβάζεις τουλάχιστον μια εφημερίδα την εβδομάδα αν υπάρχει χρόνος (Le monde / Le figaro προτιμώ εγώ ανάλογα με το τι είναι διαθέσιμο). Υπάρχουν και οι on line εκδόσεις τους (www.lemonde.fr/www.lefigaro.fr). Έτσι εξοικειώνεσαι πολύ με τη γλώσσα και συν τοις άλλοις σε βοηθάει πολύ με τις εξετάσεις, αφού πχ για τη σύνθεση θα σου βάλουν άρθρα από τον τύπο και δεν είναι απίθανο να διαβάσεις κάτι σχετικό με το θέμα που θα εξεταστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Μάλλον το DALF εννοεί, κ εμείς το 2007 που έδινα ήμασταν μονάχα 3 άτομα. (καλά και στο C1 4 ήμασταν αλλά τεσπα)

Κ εγώ DALF είχα επιλέξει για τον ίδιο λόγο: δεν μου αρέσει η λογοτεχνία. Τώρα σχετικά με τη σύνθεση, τη θεωρώ το πιο δύσκολο κομμάτι του C1, αλλά μην αγχώνεσαι, αν δουλέψεις συστηματικά και εξασκηθείς θα φτάσεις σ ένα πολύ καλό επίπεδο.

Πολύ χρήσιμο θα σου φανεί το να δαιβάζεις τουλάχιστον μια εφημερίδα την εβδομάδα αν υπάρχει χρόνος (Le monde / Le figaro προτιμώ εγώ ανάλογα με το τι είναι διαθέσιμο). Υπάρχουν και οι on line εκδόσεις τους (www.lemonde.fr/www.lefigaro.fr). Έτσι εξοικειώνεσαι πολύ με τη γλώσσα και συν τοις άλλοις σε βοηθάει πολύ με τις εξετάσεις, αφού πχ για τη σύνθεση θα σου βάλουν άρθρα από τον τύπο και δεν είναι απίθανο να διαβάσεις κάτι σχετικό με το θέμα που θα εξεταστείς.


Mάλλον θα εννοείς αυτό το site υποθέτω
https://www.lemonde.fr/web/recherche/0,13-0,1-0,0.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το sorbonne c2 και πιστεύω πως είναι σχετικά πιο εύκολο από το dalf γιατί πολύ απλά είναι θέμα διαβάσματος.....τεράστιου όγκου διαβάσματος ομως!Επιπλέον οι εξετάσεις είναι εξαντλητικές...2.30 ώρες για περίληψη-σχολιασμό,1.30 για μετάφραση(γαλλικα-->ελληνικά),2 για λογοτεχνία και 2 για option(εγώ προσωπικά επέλεξα ιστορία γιατί δεν είχα όρεξη να διαβάσω 2 επιπλέον λογοτεχνικα βιβλία,ούτε να μεταφράσω κείμενο από τα ελληνικά στα γαλλικά!),και όλα αυτά σε 1 μέρα!Το καλό βέβαια είναι οτι αν έχεις όρεξη και χρόνο να διαβάσεις,λογοτεχνία και option τα έχεις εξασφαλίσει και με καλό βαθμό,και ουσιαστικά μόνο για τη μετάφραση πρέπει να προσπαθήσεις!Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις τελικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όντως το Dalf εννοούσα :P
Το site δεν είναι αυτό > www.lemonde.fr ?

(Χαρά στο κουράγιο του αποπάνω!!! Πραγματικά ήρωας!! Δεν υπήρχε περίπτωση να άντεχα κάτι τέτοιο! Πάντως απ'ότι ξέρω μπορείς να δώσεις ακόμα ένα δίπλωμα μετά το sorbonne c2, που το διδάσκεται στο infra και είναι σαν το πρώτο έτος του πανεπ/μίου της Γαλλίας, κι άμα πας εκεί για μεταπτυχιακό καλή ώρα να μπορείς να σπουδάσεις και κάτι ακόμα παράλληλα! Δεν λέω τίποτα με σιγουριά, κάτι τέτοιο μου είχε πει η καθηγήτρια των γαλλικών μου.. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όντως το Dalf εννοούσα :P
Το site δεν είναι αυτό > www.lemonde.fr ?

(Χαρά στο κουράγιο του αποπάνω!!! Πραγματικά ήρωας!! Δεν υπήρχε περίπτωση να άντεχα κάτι τέτοιο! Πάντως απ'ότι ξέρω μπορείς να δώσεις ακόμα ένα δίπλωμα μετά το sorbonne c2, που το διδάσκεται στο infra και είναι σαν το πρώτο έτος του πανεπ/μίου της Γαλλίας, κι άμα πας εκεί για μεταπτυχιακό καλή ώρα να μπορείς να σπουδάσεις και κάτι ακόμα παράλληλα! Δεν λέω τίποτα με σιγουριά, κάτι τέτοιο μου είχε πει η καθηγήτρια των γαλλικών μου.. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξτο! :))


Nομίζω ότι αυτό το πτυχείο δεν υφίσταται πλέον. Δεν νομίζω να υπάρχει Σορμπόν 3. Κάποτε υπήρχε και ήταν πολύ πιο δύσκολο από το Προφίσιενσυ και το έδιναν πολύ λίγα άτομα ΄λόγω δυσκολίας και εξαντλητικού διαβάσματος.
Αν κάποιος ξέρει ότι υπάρχει ας μας ενημερώσει αν και δεν ενδιαφέρομαι γιατί το C2 είναι ήδη σημαντικότερο για τις επιχειρήσεις από το Προφίσιενσυ.

Για το ελληνικό κράτος όμως αναγνωρίζεται σαν προφίσιενσυ και δίνει επάρκεια. και τίποτε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Nομίζω ότι αυτό το πτυχείο δεν υφίσταται πλέον. Δεν νομίζω να υπάρχει Σορμπόν 3. Κάποτε υπήρχε και ήταν πολύ πιο δύσκολο από το Προφίσιενσυ και το έδιναν πολύ λίγα άτομα ΄λόγω δυσκολίας και εξαντλητικού διαβάσματος.
Αν κάποιος ξέρει ότι υπάρχει ας μας ενημερώσει αν και δεν ενδιαφέρομαι γιατί το C2 είναι ήδη σημαντικότερο για τις επιχειρήσεις από το Προφίσιενσυ.

Για το ελληνικό κράτος όμως αναγνωρίζεται σαν προφίσιενσυ και δίνει επάρκεια. και τίποτε παραπάνω.

Υπάρχει..

https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=571
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά μου το 'χαν πει ;)

"Il exige au préalable et au minimum le diplôme du baccalauréat français"

Γιώργο στη θέση σου μόλις τελείωνα το λύκειο κι αν μπορούσα να ανταπεξέλθω θα το έδινα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Καλά μου το 'χαν πει ;)

"Il exige au préalable et au minimum le diplôme du baccalauréat français"

Γιώργο στη θέση σου μόλις τελείωνα το λύκειο κι αν μπορούσα να ανταπεξέλθω θα το έδινα :)


Mε λένε Νίκο αλλά no problem. Εννοείς ότι θα έδινες το Σορμπόν 3; αν κατάλαβα καλά.

[URL="https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=571[/quote"]https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=571[/quote[/URL]]

Σ' ευχαριστώ. Βέβαια η λογοτεχνία δεν είναι η αδυναμία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
george_k214 Σ'αυτό το μέλος αναφερόμουν, επειδή έχει ήδη πάρει sorbonne 2 :P
Και ναι, αν είχα το 2, εννοείται θα συνέχιζα για το 3.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
george_k214 Σ'αυτό το μέλος αναφερόμουν, επειδή έχει ήδη πάρει sorbonne 2 :P
Και ναι, αν είχα το 2, εννοείται θα συνέχιζα για το 3.. :)


Λογικά αφού έχεις το Νταλφ C2 μπορείς να το δώσεις. Καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Ινστιτούτο. Γιατί έχω ακούσει ότι με το ΝΤΑΛΦ C1 μπορείς να έχεις πρόσβαση στο Σορμπόν 2. Οπότε ψάξτο.

Σίγουρα όμως λίγοι θα είναι οι καθηγητές που έχουν την ικανότητα ή το κουράγιο να διδάξουν σε ένα τόσο δύσκολο επίπεδο.

Στη Θεσσαλονίκη έμαθα ότι σχεδόν κανείς δε κάνει Σορμπόν 3 γιατί ελάχιστοι είναι αυτοί που θέλουν κάτι παραπάνω από την επάρκεια ή την άριστη γνώση της γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Λογικά αφού έχεις το Νταλφ C2 μπορείς να το δώσεις. Καλύτερα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο Ινστιτούτο. Γιατί έχω ακούσει ότι με το ΝΤΑΛΦ C1 μπορείς να έχεις πρόσβαση στο Σορμπόν 2. Οπότε ψάξτο.

Σίγουρα όμως λίγοι θα είναι οι καθηγητές που έχουν την ικανότητα ή το κουράγιο να διδάξουν σε ένα τόσο δύσκολο επίπεδο.

Στη Θεσσαλονίκη έμαθα ότι σχεδόν κανείς δε κάνει Σορμπόν 3 γιατί ελάχιστοι είναι αυτοί που θέλουν κάτι παραπάνω από την επάρκεια ή την άριστη γνώση της γλώσσας.

Θα το ψάξω!!
Στην Αθήνα πάντως δεν παίζει καθηγητής να το διδάξει, μόνο το ινστιτούτο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eκτός και αν έχει διδακτική πείρα...αλλά τότε θα σου βγει πολύ ακριβά για κανα 5 -6 ώρες ιδιαʼιτερα την εβδομάδα.
Αν διαβάζεις πολύ βέβαια ίσως να μην είναι τόσο δύσκολο. Το καλό με τα Σορμπόν είναι ότι δεν έκουν τεξτ ντ εκούτ - δηλαδή ακουστικό κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
To ακουστικό για πολλούς είναι ολόκληρο βάσανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top